Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Да спиш гола е зелено  (Прочетена 8477 пъти)

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Да спиш гола е зелено
« -: 16-07-2011, 15:13:58 »

Сигурна съм, че това заглавие ви е привлякло вниманието така както  привлече моето в книжарницата когато си търсих нова книжка. Обикновено се заглеждам по книги, свързани със здравословния начин на живот и хранене, но този път реших да разнообразя. В крайна сметка не сбърках, защото книжката се оказа доста интересна, забавна и остроумна. Не е нравоучителна, но кара дори и най-големия екоскептик да се замисли. Искрена и все пак леко цинична. Има си дори и любовна история за по-романтичните души.
   Авторката Ванеса Фаркхарсън е канадка, арт репортер и филмов критик. Има собствен блог за екология и води седмична рубрика за проблемите на околната среда в Нешънъл Поуст. Любовната и връзка от книгата е увенчана с една напълно екологична сватба. Но това вече е друга история....
   Относно настоящата книга, ето какво казва младата журналистка:
„Започнах тази книга някъде между вината и честността. Реших всеки ден от следващите 365 дена да правя по едно нещо, което да помоне за спасяването на природата. Идеята ми беше в края на тази „зелена“ година да заживея възможно най-екологично. Някои от промените се оказаха решителни, други – странни, трети - нелепи. Голямата част изглеждаха символични. Но те са малките стъпчици, които водят до голямата промяна. В края на моето едногодишно пътуване открих, че повечето от екопрактиките, с които експериментирах станаха естествена част от моя живот.“
   Трябва да уважаваме Земята. Трябва да живеем отговорно. Когато стане дума за зеленото движение, всички говорят за това, което трябва да се направи. Но сякаш никой не споменава какво точно включва този процес. И аз съм далеч от мисълта да ви преразказвам цялата книга, но ще ви представя промените, които съм направила или смятам да направя. Ето ги и тях:
1.Край на бутилираната вода – вече сама си филтрирам водата. Тук съм обяснила защо.
2.Намали термостата – тази идея се отнася по-скоро за студените месеци и смятам да включвам климатика на по-ниска температура.
3.Употребявай био шампоан – тази промяна съм я направила отдавна. И дори редувам измиване на косата със сода и ябълков оцет с био шампоан.
4.Оставяй косата да се изсуши сама – никога не използвам сешоар.
5.Използвай естествен биолосион за тяло  и за слънцезащита – от няколко години използвам само органично кокосово масло.
6.Премини към паста за зъби от естествени продукти – тази промяна съм я направила от поне 4-5 години.
7.Премини към естествени дезедоранти – от 4-5 години използвам кристален камък за тази цел.
8.Употребявай естествен сапун.
9.Мажи изгорябата кожа с алое вера.
10.Спи гол/а – това го практикувам от скоро, но е хубаво да се възползваме от тази идея през горещите летни нощи.
11.Използвай за масажи човешки ръце, а не столове или електронни уреди.

12.Използвай безфосфатен препарат за миене на чинии  и за пране– тази промяна също съм я направила отдавна.
13.Използвай платнени пазарски чанти – от поне 4-5 години използвам такива.
14.Използвай естествени средства за почистване на стъкло – от 5 години правя смес от вода и натурален ябълков оцет в съотношение 50/50.
15.Използвай парцали от плат при домашното чистене.
16.Използвай дървени закачалки за дрехи.
17.Изключвай от контакта електронните и електрическите съоръжения когато не се използват.
18.Загясяй компютъра в края на деня – въобще има ли някой, който не го прави?
19.Използвай зареждащи се батерии.
20.Изхвърли приборите и съдовете за еднократна употреба – въобще не купувам такива.
21.Продай си колата – въобще нямам такава и все още обмислям дали да притежавам.
22.Пий само феър трейд и органично кафе и чай – през повечето време употребявам само такива.
23.Яж само екологично чист мед.
24.Консумирай само био месо и био млечни продукти – аз не консумирам такива, но ако веднъж на 2-3 месеца се случи да ми се прияде салата със сирене ще гледам да е екологично чисто.
25.Консумирай само вино местно производство – няколко пъти в година ми се случва да пийна домашно бяло вино.
26.Яж само местна храна – за съжаление не мога да се откажа от моите любими банани, цитруси и авокадо.
27.Без бутилирани напитки и сок в кутия – отдавна на купувам такива.
28.Не си поръчвай храна по домовете.
29.Използвай душ завеса без PVC – въобще нямам такава.
30.Къпи се на тъмно – всъщност за какво ни е светлина докато се къпим?
31.Взимай хладки душове – може да се възползаме от тази идея лятото когато времето е доста горещо.
32.Прави зелени подаръци.
33.Използвай изкуствено коледно дръвче – от няколко години използвам едно и също.
34.Без таблоиди.
35.„Обувките пред вратата“ – това е новата ти политика.
36.Плащай с пари в брой, а не с кредитни карти – въобще нямам крединта карта.
37.Опаковай малко багаж когато пътуваш.
38.Предпочитай електронен вместо хартиен билет.
39.Рециклирай всичко когато е възможно.
40.Прекарвай част от деня си за осведомяване по екологични въпроси.
   Има още над 300 идеи в книгата. Не е необходимо да спазваме всичко, но е хубаво да се замислим над това, че Земята не принадлежи на нас. Тя ни е дадена на заем от децата ни.
http://desilifestyle.net/2011/07/%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%bf%d0%b8%d1%88-%d0%b3%d0%be%d0%bb%d0%b0-%d0%b5-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d0%be/
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #1 -: 16-07-2011, 19:35:34 »

Поредната модерна изтънченост на разглезен член от индустриално развита страна,тръгнала да спасява душата и тялото си използвайки излишък,генериран на гърба на общества в недоимък!
Активен

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #2 -: 16-07-2011, 20:07:40 »

  Аз си я взех и я преполових. Харесва ми, дори само заради факта, че освен да се говори, се и действа. Не е нужно всичко да става зад големи организации с гръмки имена. И един човек, правейки малки промени за себе си, може да промени много. А какво по-хубаво от това да го споделиш.
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #3 -: 18-07-2011, 00:28:35 »

Интересно, Деси! :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #4 -: 18-07-2011, 07:49:42 »

Списъкът горе ми напомни за една книга на Elaine St. James - "Simplify Your Life, 100 Ways to Slow Down and Enjoy the Things That Really Matter". Ето й описанието от Амазон. Дано да се намира за сваляне из разни сайтове - аз лично я препоръчвам. Четох я преди доста време и си спомням, че тя дава ежедневни практични съвети, които целят да ни освободят от хилядите глупости около нас и може и да доведат до промяна в начина на мислене и евентуално повече щастие. Гледам зелените съвети за женската коса в списъка горе: био шампоан, неползване на сешоар и т.н. За сравнение пускам един съвет от Elaine St. James, който звучеше нещо като "За всяко женско и мъжко лице и глава има добре изглеждаща къса прическа. Открийте вашата, подстрижете си косата и спрете да робувате на всякакви ежедневни процедури." Книгата май е писана преди голямата интернет революция, но нещата вътре са си доста актуални. Ако си падате минималисти, потърсете я.

Аз, също като Зигзаг, съм малко подозрителен към зелено-голата книжка защото ми прилича като да е прицелена във взимането на пари от хора, които искат да са "еко", "био" и "зелени" защото е "фешън". Длъжен съм да уточня, че това е първо впечатление породено от лепкавото заглавие и лъскавата корица и се надявам да греша. Понякога издателите окепазяват добри книги, като се опитват да ги рекламират по неправилния начин. Разбира се, изключвам будните съфорумци като Деси и Ели от групата на модно-зелените, които споменах преди малко.

Абе, пъна се тук доста време, но не разбирам какво толкова еко и зелено има в това да спиш гол.  ???
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #5 -: 18-07-2011, 10:28:29 »

Благодаря за коментарите на всички! И аз в началото като видях книжката си помислих същото като Зигзаг и Ицо но в крайна сметка я прелистих и реших да си я купя. Честно да си призная ми беше доста забавна и на няколко пъти се смях с глас. Аз лично за себе си намерих доста идеи които смятам да приложа и за напред. Авторката предлага и точно как може да се осъществи дадена идея а не само че трябва да се направи нещо. И точно заради това реших да я прочета. Залавието е наистина комерсиално и привлича но какво от това. Кое ли не е комерсиално в този живот. И все пак книжката е 12 лв и е от рециклирана хартия.
Ицо една от идеите в книжката е и къса подстрижка но не съм я споменала защото не смятам да я приложа за себе си. ;D
А относно спането гола авторката се обосновава в книгата но повече няма да се впускам в подробности. Междудругото не е лошо! Особено сега лятото! ;)
Активен

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #6 -: 18-07-2011, 10:30:12 »

Абе, пъна се тук доста време, но не разбирам какво толкова еко и зелено има в това да спиш гол.  ???
tooth

  Абе, тя и авторката се чудеше, защо да спи гола, ако го прави сама.  tooth Идеята й беше да си намали прането. Мисля, че точно това е избрано за заглавие, за да привлича. Все пак е само една от 366-те идеи за промяна, а специално частта с тази беше забавна в началото и искрено лична към края. Между другото има и блог, в който е описана всяка една от промените / http://greenasathistle.com/. След това се появява и книгата. Хареса ми, защото няма философстване в нея, а действие и споделяне на пряк опит, а нещо такова ми се четеше, практично и земно.
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #7 -: 18-07-2011, 10:47:23 »

Браво desi82 !
Както винаги си оригинална и със собствено мислене.  :love_026:

  .................. Харесва ми, дори само заради факта, че освен да се говори, се и действа. Не е нужно всичко да става зад големи организации с гръмки имена. И един човек, правейки малки промени за себе си, може да промени много. А какво по-хубаво от това да го споделиш.

И аз мисля така! Сега за пръв път разбирам за тази книга.
По повод на действията, аз някои спазвам, а за  спазването на останалите си струва поне да помисля. :pensif_29:
« Последна редакция: 18-07-2011, 10:53:32 от Ros »
Активен

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #8 -: 18-07-2011, 16:04:29 »

Повечето идеи са чудесни и изпълними.  :Content_14: Според мен обаче те надали биха придобили широко разпространение и множество последователи ако не станат модни.  8) Осъзнаването на собствената отговорност към планетата Земя изисква именно "осъзнаване" на собствената роля на индивида и самоналагане на ограничения в ежедневието в името на еко-битието. Моето мнение е, че мнозина надали ще изоставят благинките на цивилизацията и ще се втурнат да спасяват света освен ако не се убедят, че са част от масата хора поела по този път. По-скоро медиите ще имат решаваща роля в налагането на една или друга "зелена" идея сред хората. А за някои страни ми е чудно, как изобщо ще стане това - напр. Индия, Бангладеш и др. където населението нараства главоломно, а еко идеите са последна грижа на хората в тези държави. :Confus_34: Времето ще покаже жиснеспособността на една или друга идея. Лошото е, че часовникът тиктака неумолимо ...  :pensif_29:
Мислещите личности ще направят своя аргументиран избор, докато другите ще следват чужди послания. Лошо няма ако и резултатът е добър, нали?  ;D   
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #9 -: 18-07-2011, 20:22:21 »

Много благодаря за чудесните коментари! Знаех си че не съм споделила напразно за тази книга! :)
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #10 -: 19-07-2011, 19:54:32 »

Подлъгах се да купя въпросната книга още преди да излезе превода на български. Имаше страхотни рецензии за нея и до тук... Като цяло беше доста скучна, стила на писане на авторката маниерен с леко снобски привкус, а и непрестанното и мрънкане, че няма приятел ми дойде в повече. Ако някои от вас е любопитен да я прочете ще се радвам да му я подаря.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #11 -: 23-07-2011, 08:11:15 »

Подлъгах се да купя въпросната книга още преди да излезе превода на български. Имаше страхотни рецензии за нея и до тук... Като цяло беше доста скучна, стила на писане на авторката маниерен с леко снобски привкус, а и непрестанното и мрънкане, че няма приятел ми дойде в повече. Ако някои от вас е любопитен да я прочете ще се радвам да му я подаря.

Зависи от гледната точка! И все пак основната идея на книгата никак не  е лоша! :)
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #12 -: 06-08-2011, 10:25:45 »

Да разбира се - всичко е въпрос на вкус. Сега като се замисля най-много ме смути, това как авторката през цялото време чака да дойде края на проекта, за да си заживее пак по стария начин. Когато някои подхожда с такава нагласа няма как да ми стане интересно да го чета.
Такъв вкус ми остави книгата.
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #13 -: 08-08-2011, 17:11:58 »

айде и аз си я купих  :Confus_3:
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #14 -: 08-08-2011, 17:30:31 »

Няма ли някой желаещ да му я подаря  :surpris_23:
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #15 -: 11-08-2011, 16:39:28 »

Подходих без никакви очаквания,прочетох едно две интервюта на девойката,но в действителност толкова плосък речник,толкова негативно настроен човек,вечно самосъжаляващ се,все едно на сила я карат да ги прави тези неща,не е осъзнала идеята си,явила се е като прищявка в скучното й ежедневие.Дано си е намерила гадже,което да я изтърпи,иначе една малка част от идеите й,които всъщност са много логичнии отдавна споделени от други хора са наистина приложими. Ма не е много много за четене  tooth
Активен

Liv

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #16 -: 24-08-2011, 23:54:42 »

Не съм чела книгата - а така като ви чета, не бих си я купила, но ако ми попадне, бих я прелистила - току-виж ми дала някоя идея, която бих могла да приложа в ежедневието си.

Тенденциозно провокативното заглавие не е лошо - напротив, това е най-сигурният начин книгата да достигне до по-широка публика, а това е целта, нали? И това, че еко-то е модно също не е лошо - ако това е начинът повече хора да променят дори минимално ежедневните си навици и така да се намали въглеродният отпечатък. А това е целта, нали? Не е лошо и че стилът е елементарен - това е някаква мода напоследък, особено сред американските "литератори" - адски повърхностен стил със задължителен плосък хумор на всяко второ изречение. Но като отиваш в Рим, говориш на латински с папата, нали така беше? Даже много добре, че стилът е по-лесно достъпен - така мисълта на авторката ще достигне целокупната американска аудитория. А колкото повече хора се присъединят дори и в малкото, толкова по-добре.

По-горе са споменати държавите от третия свят - на хората там наистина въглеродният отпечатък е последната им грижа. Но факт е, че всъщност развитите капиталистически държави (със САЩ начело според всички статистики) консумират, да не кажа разхищават, най-неконтролируемо. Така че колкото по-рекламирана и по-модерна, следователно по-четена е тази книга, толкова по-добре, мисля аз, барем има някакъв ефект.

Иначе наистина е смешно това, че авторката е чакала края на проекта, за да се завърне към стария си начин на живот.  tooth Звучи като това, че Марк Зукенбърг всяка година си поставял различна цел и за миналата година целта му била да учи китайски  :Content_4 - emotloader: - и като мине годината - какво? - забравя, че китайският съществува?  :surpris_23: Американска му работа. (Тазгодишната му цел няма да я споменавам, защото на по-голямата част от форумците ще им се догади.) Но все пак трябва да признаем на авторката, че е изкарала цяла година. Един редактор на National Geographic (!!!) карал въглеродна "диета" 1 месец (!!!), през което време си спомнил, защото почти бил забравил, че прозорците се отварят (вместо да ползва климатик зиме и лете), наложил си да ходи до пощата (200м) с колело, вместо с кола, т.н. Равносметката в края на месеца била, че въпросният редактор и жена му нищо не спестили откъм въглеродни емисии и на следващия месец си продължили по старому хората.

Та мисълта ми беше, че ако в резултат на тази книга, която иначе няма да мине на лавиците с класическа литература нито днес, нито когато и да било, дори няколко души изгасят обикновено светещите в американските всекидневни от сутрин до вечер 16 крушки, все е нещо.  :pensif_29:
Активен
"Ако не можеш да откриеш щастието в себе си, къде другаде смяташ да го търсиш?" Доген

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #17 -: 25-08-2011, 07:34:50 »

...
Не е лошо и че стилът е елементарен - това е някаква мода напоследък, особено сред американските "литератори" - адски повърхностен стил със задължителен плосък хумор на всяко второ изречение. Но като отиваш в Рим, говориш на латински с папата, нали така беше?
...

Дали е мода или просто аудиторията не може да поеме по-сложната материя? Чакам всеки момент да почнат да публикуват книги с директни и необлагородени негърски рап изрази.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Liv

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #18 -: 25-08-2011, 11:10:15 »

Оххх,...уви, факт. Като гледам из нета какво е общото ниво на грамотност само в България, не искам и да си представям за какво става дума в световен мащаб...  :( Но по-горе eula говори за 'осъзнаване' - и действително, когато човек осъзнае за себе си, че това, че всико е важно наистина включва всичко, хората, освен по-качествена храна ще започнат да търсят по-качествени условия на живот, по-качествено образование за децата си, т.н. и не на последно място и по-качествена литература. Затова казах, че ако тази книга помогне дори само на няколко души да се замислят, пак не е малко...
Активен
"Ако не можеш да откриеш щастието в себе си, къде другаде смяташ да го търсиш?" Доген

ScarlettOHara

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Да спиш гола е зелено
« Отговор #19 -: 14-09-2011, 21:01:47 »

Не съм я дочела още, но нещо не ми харесва стилът  на писане на авторката, опитва се да е забавна и остроумна, а не й се получава, или пък мрънка, че си няма гадже. Иначе идеята за проекта е много добра, човек може да почерпи вдъхновение, да се мотивира и лека полека да започне с еко промените.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.11 секунди с 21 запитвания.