Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Даване и приемане на здравни съвети  (Прочетена 17538 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Здравейте,

Мисля си, че из форума няколко пъти сме дискутирали препоръките за разни здравни проблеми. Общо взето често се получава следното: идва човек с някакъв проблем и го описва. Идваме съфорумците и някои от нас са имали подобен проблем или са го виждали у близък човек. Чисто от благородни подбуди започваме да даваме съвети. Това обаче понякога може да стане опасно. Опасно, защото всеки от нас е предубеден по един или друг начин и може да греши. Виждаме нещо сходно и си казваме "Хей, този човек страда от моя проблем" и веднага му казваме "Имаш проблем X и ще се оправиш, ако правиш Y". Как обаче можем да бъдем сигурни за това какъв е проблемът на даден човек от един пост във форум. Та ние дори не сме го виждали на живо. Как да препоръчаме лечение, като може проблемът да бъде тотално различен от това, което си мислим?

Затова искам да нахвърлям някои препоръки към хората, които идват тук за помощ, както и към тези, които оказват помощ. Включвайте се и вие и когато сглобим добър списък, може да ги оформя в по-хомогенен пост и да го забуча най-отгоре в този раздел на форума.

Когато давате съвети за здравословни проблеми:
  • Първо и преди всичко говорете от личен опит. Нещо, което ви се е случило лично и сте успели да се преборите с някой проблем по определен начин.
  • Започнете с уточнението, че говорите от личен опит. Хората не го знаят и имат нужда да го знаят. Има такива, които като чуят авторитетно звучащо мнение, биха пробвали нещо необмислено.
  • Избягвайте съвети от сорта на "Прочетох нещо в Уикипедия или Гугъл". Не казвам да забраним такива, но да ги пускаме, когато няма други опции и винаги точно да се казва откъде е взет съвета. Не си позволявайте да копирате препоръки от други сайтове или пък в по-лошия случай, да ги представяте като собствено мнение. Така само ще навредите на всички.
  • Когато търсят помощ за сериозен проблем, хората се интересуват от личната история. Разкажете за вашата борбата със звяра. Опишете точните стъпки, които сте предприели. Не се притеснявайте да разказвате за провали. Личният пример е много силен мотиватор и дори само той е достатъчен да даде сили на тежко болен и той да повярва, че може да се излекува.
  • Подходете отговорно и дайте метод за диагностика. Пример - "Аз бях болен от нещо подобно - X и ми го установиха след едикакви си прегледи и/или изследвания".
  • Не забравяйте и метод за проверка дали лечението работи. Пример - "При мен подобрението започна с едикакво си чувство в едикоя си част на тялото" "На осмия ден започнах да мога да правя X, което преди не можех". Това е особено важно за болния - така няма да се обезсърчи като не види бързо излекуване на първия ден, а отделно ще получи нови сили с първите признаци за оздравяване.
  • Бъдете отворени към възможността да бъркате и не препоръчвайте нищо лекомислено. Замислете се, че утре вие може да сте болни и да си изпатите от подобен "съвет".

Когато търсите съвет:
  • Разкажете за проблема си възможно най-подробно. Кога се е появил? Как ви мъчи в момента? Какво сте правили по въпроса? Как се дообразовате за него? Колкото повече информация дадете, толкова по-добри съвети ще получите.
  • Съмнявайте се във всичко и проверявайте нещата по много пъти. Искайте разяснения и изисквайте личните истории на хората, които ви предлагат разни лечения. Бъдете особено подозрителни към бързи схеми от типа "Оздравяване за половин час с хапчето X" или "Да отслабнем за ден и половина с диетата Y".
  • Правете списък с предложенията и ги пробвайте едно по едно. Подходете научно - намалявате променливите в даден процес и изследвате различните фактори поотделно. Как ще разберете кое работи иначе? Да не говорим, че сигурно можете да си навредите, ако смесите противопоказни лечения
  • Изисквайте методи за проверка и допълнителна диагностика.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #1 -: 05-07-2011, 18:34:40 »

Смятам, че гугъла не е толкова вреден, но винаги когато намеря нещо от там давам линка, за да стане ясно, че не е от мой личен опит.
В края на краищата всяко спестено ходене по здравната пътека си е един вид победа над заболяването.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #2 -: 05-07-2011, 18:40:50 »

Цитат
Смятам, че гугъла не е толкова вреден, но винаги когато намеря нещо от там давам линка, за да стане ясно, че не е от мой личен опит.

Не исках да излезе вреден. Имах предвид, че личния пример е по-голям от гугъла. Така де. Разбрахме се май.  :bleh
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #3 -: 27-07-2011, 11:38:29 »

Благодаря за тази тема, Дешев  :love_026:
Активен
Духът владее материята!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #4 -: 29-07-2011, 08:28:18 »

Ице, представяш ли си, ако всеки доктор или лечител решеше да спази тази първата препоръка :)  - Отиваш на  преглед , почваш да разказваш какво ти има.., но веднага те отпращат с думите: " Аз тази болест лично не съм я имал и не  мога да препоръчам нищо. Почакайте да се разболея от нея, да успея да я излекувам и тогава елате ! "  :) :)

Тогава най-добре да спрем с препоръките , защото хората ще си кажат - "ей, тук много болни бе. Щом дават препоръки, кой знае колко болести са имали.. " :)

Това че от нас искат препоръки ЗА ЛЕЧЕНИЕ  и ние даваме, не значи ,че това е основното предназначение на този форум. Говорил съм с Мер още преди две години . Най-важното и неотложно нещо, което трябва да напишем е , че сме наясно, че съгласно българското законодателство даването на препоръки ЗА ЛЕЧЕНИЕ от недипломирани люде, Е НЕЗАКОННО. Точно вчера го обсъдихме това с Малина. ЛЕГАЛНО само тя има това право. 
Този въпрос се подценява , но ако някой  се влоши нещо си ( след наша препоръка)  и отиде да се оплаче , където трябва ,  със сигурност ще си имаме проблеми. Достатъчно е да съобщят по телевизията ..и да скочи половината
" съзнателна" общественост...

Затова - първо- трябва да се напише, че  форумът не носи отговорност за препоръките си ( както и всеки в България :) )
и второ - да разчепкаме понятието "ЛЕЧЕНИЕ"  и да докажем ,че човек може да оздравее ,без това да се счита за "лечение". Повишаването на жизнените и съпротивителните сили , които де факто лекуват организма, не е "лечение", в смисъла, който е вложил законодателя ! ( Това аз мога да го направя)
  И така ще бъдем неуязвими ако нещо се случи. Това,че досега не е имало проблем, не значи ,че и за в бъдеще ще е така.
("Вярвай в Аллах , но си връзвай камилата" , казват арабите )
 

Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #5 -: 29-07-2011, 12:41:12 »

Бате Бино, можеш да имаш опит с някой проблем и без да си бил директно болен. Примерно лекар, който е успял да излекува Х с Y. Или неуспял и препоръчва да се избягва X. Вярно тук можем много бързо да изпаднем в ситуацията "На баба Злата шурея се излекува от кокоши трън като пееше всяка сутрин песни на Джордж Майкъл". Все пак се надявам да не стигнем дотам :)

За неносенето на отговорност и наложителността взимащите съвети да си използват мозъка и да внимават какво правят, се опитах да се погрижа във втората секция от съветите. Ако нещо може да се каже по-добре или можем да добавим - казвай направо.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #6 -: 15-08-2011, 08:09:57 »

песните на Джордж Майкъл  наистина лекуват Ице, ама разбити сърца  tooth , а не кокоши трън.
Активен

Alexandrina

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #7 -: 22-08-2011, 00:12:32 »

Бате Бино както винаги изкара лаф на място.  ;D
Това за Алах и камилата доста ми хареса  :)
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #8 -: 16-01-2012, 14:13:54 »

 :kisss:Даааааааа...в контекста на темата...Дали Лидия Ковачева щеше да има толкова доктори последователи днес.И не е ли тя първата лястовичка,която им проправи пътя... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #9 -: 29-12-2013, 14:25:19 »

:kisss:Даааааааа...в контекста на темата...Дали Лидия Ковачева щеше да има толкова доктори последователи днес.И не е ли тя първата лястовичка,която им проправи пътя... :surpris_23:
Все някой трябва да е първи. А след него - втори, трети и така нататък...
Активен

klav

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #10 -: 20-04-2014, 07:55:24 »

Ице, представяш ли си, ако всеки доктор или лечител решеше да спази тази първата препоръка :)  - Отиваш на  преглед , почваш да разказваш какво ти има.., но веднага те отпращат с думите: " Аз тази болест лично не съм я имал и не  мога да препоръчам нищо. Почакайте да се разболея от нея, да успея да я излекувам и тогава елате ! "  :) :)

Тогава най-добре да спрем с препоръките , защото хората ще си кажат - "ей, тук много болни бе. Щом дават препоръки, кой знае колко болести са имали.. " :)

Това че от нас искат препоръки ЗА ЛЕЧЕНИЕ  и ние даваме, не значи ,че това е основното предназначение на този форум. Говорил съм с Мер още преди две години . Най-важното и неотложно нещо, което трябва да напишем е , че сме наясно, че съгласно българското законодателство даването на препоръки ЗА ЛЕЧЕНИЕ от недипломирани люде, Е НЕЗАКОННО. Точно вчера го обсъдихме това с Малина. ЛЕГАЛНО само тя има това право. 
Този въпрос се подценява , но ако някой  се влоши нещо си ( след наша препоръка)  и отиде да се оплаче , където трябва ,  със сигурност ще си имаме проблеми. Достатъчно е да съобщят по телевизията ..и да скочи половината
" съзнателна" общественост...

Затова - първо- трябва да се напише, че  форумът не носи отговорност за препоръките си ( както и всеки в България :) )
и второ - да разчепкаме понятието "ЛЕЧЕНИЕ"  и да докажем ,че човек може да оздравее ,без това да се счита за "лечение". Повишаването на жизнените и съпротивителните сили , които де факто лекуват организма, не е "лечение", в смисъла, който е вложил законодателя ! ( Това аз мога да го направя)
  И така ще бъдем неуязвими ако нещо се случи. Това,че досега не е имало проблем, не значи ,че и за в бъдеще ще е така.
("Вярвай в Аллах , но си връзвай камилата" , казват арабите )
 






Ще разкажа една лична история от съвсем скоро,за да дам пример,че дори докторите са неадекватни и ПРЕУБЕДЕНИ в знанията си макар и с 30 годишна практика.....

Преди месец племенника ми на 2 годинки го закарахме полумъртъв в 3-та градска детето беше 2 седмици с температура над 40 градуса,и то от неадекватното лекуване на личната му лекарка която до последно твърдеше,че на детето нищо му няма и ние се филмираме,за това тя нищо не му изписваше,лечението глад но последната вечер в която той припадна от умора,глад и високата температура не можехме да го събудим.След като го занесохме буквално на ръце,медицинския персонал там беше потресен от състоянието на 2 годишния ми племенник.Той буквално е щял да си отиде тази нощ ако не го бяхме занесли в 3-та градска,диагнозата беше тежка двустранна пневмония с тежка обструкция на белите дробове.Седяха в болницата около 10-15 дена.Спасиха живота му,за момента все още се лекува и сигурно ще е така още дълго време.
Личната му лекарка все още твърди,че на детето нищо му нямало ........................

 :o
Активен
"Да познаваш другите е мъдрост.
Да познаваш себе си е просветление.
Да управляваш другите изисква сила.
Да управляваш себе си – нужна е мощ."

Дао Дъ Дзин

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #11 -: 20-04-2014, 08:59:25 »

ДА , в случая е проявен ярък непрофесионализъм. От гледна точка на натуралната медицина съветите на лекарката са принципно правилни.( и то само в случай , че липсват други специфични симптоми, насочващи към по-сериозни състояния!)   Но не и в конкретният случай! Не са били съобразени  две важни подробности:  
1. Че температурата е НАД 40! Температура до 39.5 - 40 не е проблем. Даже е благодат, тя самата се явява най-силното "собствено" лекарство при повечето банални възпалителни инфекции. Но при НАД 40 трябва вече да се допусне и нещо по-сериозно.
2. Втората подробност е по-важната: При "баналните" възпаления чак такива високи температури ( до 40) се задържат максимум два дни. След което организмът  и сам овладява положението. (аз лично като дете съм имал 42, продължи една вечер само. просто реакция на организма)  Но случая е трябвало да й светне лампичка, че става въпрос за нещо много по-сериозно.

Освен температурата, винаги трябва да се следи и за други симптоми, които  често могат да се окажат по-информативни от нея! Например има пневмонии без температура, затова там трябва да се следи за дишането, кашлянето и др. "специфики".

  
« Последна редакция: 20-04-2014, 09:07:44 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #12 -: 08-10-2014, 21:41:30 »

Да, разбира се, и търсещите съвети и даващите такива, е добре да имаме много науммм...
Ако пациент почине в болница (не случайно народът я е кръстил болница, а не Здравница), винаги успяват да се отдумат - я с късно довеждане на болния, я със силата на заболяването и т.н. Необразованото в официалния смисъл население не може да възрази... и всичко отминава.
Но ако нещо стане след изпълнение на съвети от форумммм, неприятно ми е дори да си помисля какъв вой ще се надигне, каква ярост и обвинения.
В гмуркаческия и харпунистки форум например, най-отгоре е написано обширно съобщение, с червен шрифт, снемащо всякакава отговорност от собствениците и администраторите на сайта, ако неблагоприятни последици настъпят след изпълнение на препоръки от форумите там.
Наистина има значителна вероятност изтерзани от страдания и отчаяни от неуспешно лечение хора да се втурнат и с много груби грешки да се опитат да изпълнят някакви препоръки от този форум.  :(
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #13 -: 13-12-2014, 12:18:41 »

Все си мисля, че е близо до акъла, че по форума или по интернет не може да се лекува. Най - малкото е непрофесионално. Както и по телефона впрочем. Преди няколко месеца звънях по телефона на мойто джипи да я помоля да ми препоръча някакви смукащи таблетки за гърло, или сироп. Бях далеч, не ми беше удобно да я посетя скоро. Яка кашлица имах, без никаква болка, вече втора седмица. И вместо да играя тото, както всеки път правя, реших да се допитам до нея. Естествено жената след многократни извинения, че не може да го направи без да ме е прегледала, ми отказа. И така е правилно. Ако го беше направила, най - вероятно щях да си разклатя мнението за нея, като професионалист. Въпреки, че наистина имах нужда от съвета й, приемам, че тя постъпи правилно и отговорно. Без значение за какво оплакване става дума.
Това, което искам да кажа е, че извън лекарския кабинет, всяко нещо препоръчано, чуто, прочетено и т.н е негарантирано и никой не носи отговорност за последствията, освен този, който е взел решение за себе си да го опита.
Активен

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #14 -: 14-12-2014, 21:00:26 »

Ами ако лекарят ти изпише таблетки или сироп ,( след като старателно и щателно те е прегледал  ) и те не ти помогнат, за  каква отговорност говорим тогава ? Нито във форума ( нито извън него- въпросните специалисги, които имат законово право) не могат да дадат никакви гаранции за нищо . ( да не говорим че последните най-често просто налучкват  :whistling2 - emotloader:)
За добро или за лошо съм ежедневен свидетел на това  :surpris_23:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #15 -: 15-12-2014, 00:38:49 »

Newly , малко си ходил по доктори .. tooth tooth tooth затова така смяташ.   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #16 -: 15-12-2014, 12:29:38 »

Което може само да ме радва, бате Бино! Btw, момиче съм :)
Активен

Митака

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #17 -: 04-02-2016, 19:16:04 »

Смятам че всеки сам решава дали ща се вслуша в даден съвет.Аз лично не се доварявам много на традиционната медицина и фармация и с радост съм приемал съвети от познати; приятели и тн.Но на моя отговорност не мога да виня никого.Миналата нова година го бях закъсал здраво.В смисъл 39-40 градуса главоболие на  легло отпадналост и всичко най лошо.Изглежда вирус или грип.Направо мислех чи си отивам . Толкова зле не съм се чувствал никога.А бяха празници 6-7 дни няма поликлиники няма джипита няма никои.Само денонощен  спешен кабинет.Отивам там и в приемната сестрата ми иска егн-то.След малко казва-О ти не си здравно осигурен .Казвам и че съм защото сам се осигурявам и имам за всеки месец лисче от банката че съм внесъл сумата.Тя беше непоклатима и ми каза да ходя да си мръ където си искам и да се махам.След няколко часа реших че денонощната аптека  ми е последния шанс.Отидох и смирено разказах случая на аптекарката и я помолих да ми изпише лекарство.Тя ми даде за около 7 лв. антибиотик.Прибрах се и не след дълго ми мина.Жива и здрава да е аптекарката.За някой може да не е правилно но за мен е правилно.Нямах голям избор тогава но и да не ми беше помогнало лекарството благодаря на жената защото само тя ми помогна и ми обърна внимание на проблема които за мен беше сериозен.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #18 -: 04-02-2016, 22:40:06 »

Абе, като цяло  можело и да потърпиш малко , Митак :) Особено след като си убеден в неадекватността на фармацевтичните капсулки :)
Е, ако ти бях дал да си имаш и малко Ветом или Стелкор, поне  щеше да има на какво да разчиташ, ама още не се познавахме :)
Преди 2-3 седмици мен ме споходи ТОЧНО същото!  tooth Не е за смях, и аз вдигнах до 39.7  Два дни не можех да се изправя в леглото от изтощение, а на главата ми сякаш беше стъпил слон . Такова нещо и аз не помня да съм имал! Но търпях стоически , тежката фаза обикновено е 2-3 дни, все ще ги изкараме  :)
Само Ветом гълтах здраво, но .. , както съм го казал  в темата (   http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=8273.msg76621#msg76621  )  - има случаи , в които просто организмът на всяка цена си иска своето и НИЩО АЛТЕРНАТИВНО не може да му попречи да си разгърне клиничната картинка, и да се тръшнеш за няколко дни поне  tooth ( за пръв път от 7 години се случва Ветом/Стелкор  да не ми подейства) 
 А и  в такива моменти не бива да му се пречи със силни лекарства, които да затапят пътят на токсините навън, защото после той ще си отмъсти  - след привидното "оздравяване"
ще те тръшне още по-яко и с доста повече шансове за по-сериозно разболяване на по-дълбоко ниво. ИЛи пък,което е по-вероятно - ще те тръшне няколко пъти за 1-2 месеца! ( за да си вземе своето  tooth )
  Това е наблюдавано многократно!
« Последна редакция: 04-02-2016, 22:44:01 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Даване и приемане на здравни съвети
« Отговор #19 -: 05-02-2016, 01:48:44 »

А и  в такива моменти не бива да му се пречи със силни лекарства, които да затапят пътят на токсините навън, защото после той ще си отмъсти  - след привидното "оздравяване"...

 :Content_14: :Content_14: :pensif_29:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.
 

Страницата е създадена за 0.087 секунди с 22 запитвания.