Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Да гладуваме заедно  (Прочетена 320234 пъти)

fitblond

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #820 -: 06-12-2016, 13:49:12 »

Много ти благодаря за милите думи! Трогна ме! Уви, пак повтарям - нямам нищо общо с вата-та. Цял живот съм била пълна, дори в определени периоди на детството и тийнейджърските си години бях с наднормено тегло. При ръст 168-170, до преди 3 години тежах между 70 и 75 кг (костите ми са тежки и това ме спасява да не изглеждам откровено тлъста на тия кила). Благодарение на диагностицирания ми МС започнах здравословно хранене и чести курсове на плодуване, благодарение на което свалих 10-15 килограма от теглото си. Иначе да - нямам тая природна пищност и мекота (откъм бюст, дупе и ханш да речем), които са характерни за каффа. Но пък качвам килограми от въздуха, стига ми да хапна пакет солени бадеми и дънките ми вече са неприятно опънати :)

Иначе съм много далеч от идеята да скачам смело в гладуването :))) Увереността си я държа за в службата. В лечението проявявам даже излишна притеснителност и предпазливост. Иначе щях ли да ви надувам главите за това, че онзи ден леко ми беше премаляло? Планирам на пълнолуние да направя още едно гладно денонощие (пак казвам - няколкото часа след късната вечеря почти не ги броя за реален глад), за да видя този път как ще се чувствам. Планът ми е едва през януари-февруари да премина на 2-3 гладни денонощия, и то следвайки вашите напътствия и опитът на хората тук, които са ветерани в това.
Активен

fitblond

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #821 -: 06-12-2016, 13:51:55 »

А като казах съвети - ще се радвам да ми дадеш идея за захранване.

До сега съм се захранвала единствено по схемата на Л. ковачева след плодуванията. Доколкото четох, при реалния глад, първите дни се пият само разредени фрешове. Ще ми дадеш ли някаква примерна схема (или линк, откъдето да прочета)

Благодаря още веднъж!
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #822 -: 06-12-2016, 15:16:20 »

да, веднага ти давам линк да четеш за захранването ..броя на дните може да варират, но преминаваш през тия етапи дето са описани и няма да сбъркаш:
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=7306.0

относно плановете ти да гладуваш повече януари - февруари ...ти предлагам да ги отложиш за март-април, защото не съм убеден дали зимата е най-подходящия сезон да си увеличаваш гладуванията ..аз като гладувам и се храня сурово ми е доста доста студено, ама пък знам ли може при мен само да е тоя дискомфорт :surpris_23: както и да е, като има повече плодове, зеленчуци, салати тогава експериментирай повече ..сега зимата мен ако питаш си ям там манджите без месо и все пак трябва да се чувстваш сравнително добре, пак ти казах не се напъвай чак толкова! не искам да ти убивам ентусиазма ...просто го превърни тоя ден в редовен и пролетта като искаш пробвай 3 дни, без това дотогава ще имаш вече някакъв опит и организма ти донякъде ще е привикнал към тия процеси :kisss:
Активен

fitblond

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #823 -: 06-12-2016, 15:57:10 »

Супер, много ти благодаря за съветите! безценни са!!!
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #824 -: 06-12-2016, 19:05:47 »

как да не се радва човек да ти дава съвети, така някак гъделичкаш егото ..чак се чудя какви още съвети да ти измислям :Content_14: :Confus_3: :peperudi: :whistling2 - emotloader:

а сега сериозно - другото дето се сещам е да влизаш редовно във форума, може да си направиш някой дневник или нещо ..с цел да си затвърдиш здравословните навици и да си промениш мисленето към по-здравословно такова ...щото сигурно има още интересни неща дето може да научиш ако поразгледаш темите и неща върху които да помислиш :) е, разбира се - ти си преценяй! аз каквото можах да те насиля -направих :police:
Активен

fitblond

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #825 -: 07-12-2016, 09:48:37 »

Благодаря! Аз влизам във форума от 2014-та, но само чета, не ми се е налагало да пиша до сега.  :flowers2: С дневниците съм малко немърлива, но си струва да пробвам  ;)
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #826 -: 08-12-2016, 19:55:03 »

Здравей Фитблонд,
Добре е човек да прочита, да се информира от възможно най-големия брой източници, особено като става дума за личното здраве...

Идеята, че "заспалият" ни организъм при въздържане от храна, трябвало да се "събужда" с лимони, портокали, грейпфрут... е напълно грешна, ако се прилага силово, може да стане и вредна.
Изчистеният организъм, който е и излекуван, не се нуждае от никакво "събуждане". Той си казва, по доста начини и признаци, кога е време да започнем захранване.
Та, ако все пак решиш да си правиш експерименти с набързо събрани "знания" от прочетени писаници тук и в други форуми, започни със зеленчукови сокове - колкото може повече зелени, надземни зеленчуци. Включи и моркови. Ако включваш червено цвекло (прекалено нашумяло) го изцеди първо, добави му сока от 1 лимон - на сока от 1 глава, изчакай 20тина минути и след това прави останалите зеленчуци.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

fitblond

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #827 -: 09-12-2016, 13:50:00 »

Благодаря за включването, Vov! Да разбирам ли, че препоръчваш захранването да става със зеленчукови (зелени предимно), а не с плодови сокове? И нека тогава и теб да те попитам - от къде мога да почерпя обоснована и сериозна информация за захранването, за да не си правя експерименти на гърба на здравето си?
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #828 -: 10-12-2016, 19:11:17 »

Напълно грешно, непрофесионално и дори опасно е да се дават съвети - по принцип. Винаги преценявам множество елементи, свързани с конкретния човек и след това решаваме, с него заедно, какво, колко и как да пие.

Да, добре е да се започне с разреден с вода сок от надземни зеленчуци. Важно е времето за приготвяне, начина на пиене, с каква вода се разрежда и пр. и пр. По-късно се включват и плодови сокове .... и т.н.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

fitblond

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #829 -: 16-12-2016, 16:52:29 »

Благодаря ти за отговора. Ще се радвам ако имаш време за лична среща, за да коментираме темата в детайли и да ми дадеш необходимите насоки. Предварително ти благодаря  :)
Активен

SilviaZh

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #830 -: 28-12-2016, 15:13:47 »

Здравейте!
От известно време насам започвам да пиша, после се отказвам и така вече няколко месеца... Колебанията ми се дължат на това, че се притеснявам как ще изглеждам и какво мнение биха си изградили хората за мен, ако започна нещо, което след време може да загърбя или отрека, но...ще го преживея все някога. Времето на колебание поне премина ползотворно за мен – изчетох много неща във форума, което пък ме повлече към литература, доста различна от обичайната за мен.
Допълнение: най-накрая се реших, написах си думичките и не успях да публикувам , тъй като времето бе изтекло и бях изхвърлена от профила си. Та започнах писмото отначало.
Няма да го приемам лично или като знак от съдбата, та ето историята ми:
Казвам се Силвия, на 30 г., от Варна.
Преди няколко години стигнах до нервна криза. Отказах се да търся причини вече, приех, че това е бил моментът и начинът да се пробудя и да преосмисля живота, взаимоотношенията и щастието си.
Беше период на промени! Разделих се със сериозния си приятел и бъдещ баща на децата ми (поне такъв беше планът) и се събрах със студентската си любов;  разделих се с алкохол, цигари и редовен нощен живот; разделих се с приятели  и установих, че взаимоотношенията ми с тях са били товар; започнах да разговарям открито и да споделям със семейството си, сближих се с тях неимоверно. Отрицателни последици също бяха налице обаче – панически атаки, породени от факта, че разбрах, че не мога да се контролирам, страх от пътуване, страх да оставам сама вкъщи. През годините от кризата насам имах възходи и падения. Имаше периоди, в които просто очаквах края си, моменти на надежда, после такива на самосъжаление и съжаление към семейството ми, че виждат дъщеря си такава, че трябва да ме обгрижват и пазят. Няма да изпадам в подробности, борбата продължава, но е все по-лека.
Та, през изминалите години имаше периоди, в които не можех да се храня (изцяло на психологическа основа). Драстично губех тегло по време на умопомрачение, после всичко си наваксвах. Което може би още повече съсипа и психика и физика... С времето тези периоди на умопомрачение намаляваха, гледах все по-трезво на случващото се с мен. Случваше се със седмици да не консумирам месо (а съм си стабилен месоядец) и това дори ме бе накарало да се замисля, че аз, хищникът, мога да се превърна във вегетарианец и това да е съзнателен и подсъзнателен избор. Не нещо, което си налагам, а нещо което си се случва естествено. Преди време също установих, че след периоди без храна, аз се чувствах физически добре – сякаш заредена с нова енергия, позитивизъм, дори физ. и ментална сила. Това ме доведе до тази страница и форум.
Изкарах коледния пост с лекота (но с консумация на риба 1-2 пъти седмично) и това, че не изгарям и към момента да се нахвърля на блажно (за дните от Рождество насам съм консумирала сирене и едно кюфте, което много ме очарова основно заради подправките) ме надъха да пробвам гладуване – доза любопитство, доза вътрешно усещане, на което искам да се поддам.
Това начинание и посока са нови за мен и ще съм благодарна на вашите съвети, мнения и насоки.
Реших да започна с тридневно гладуване, с консумация на вода. Обичам водата (то и други течности освен вода и билкови отвари не консумирам) и определено не съм на етап, в който бих приела, че има ползи от периодичното й спиране. Това добре ли е като времетраене, въобще на база какво подбираме моментите и продължителността на едно гладуване? Интересно ми е и какво се включва или по-точно изключва при гладуване: мога ли да добавям лимон във водата; мога ли да пия хранителни добавки (пия по таблетка трифала дневно)?; как преодолявам главоболието и падането на кръвната захар – лъжица мед, мандарина...или просто търпение?; целият си съзнателен живот имам нередовни черва и пия периодично слабителен чай на Цяр – ако го приемам ежедневно това достатъчно пречистване ли е или да купя магнезиев сулфат? Каква доза и по кое време на деня да го приема?

Благодаря ви за отделено време (дори и да не личи, аз се старах да съм кратка) и ще се радвам на запознанство с вас и подкрепа!
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #831 -: 28-12-2016, 18:21:27 »

Ааааааа, не не не не! Задръж малко! Не може така изведнъж решаваш и айде 30 дни ..айде не знам си какво! Хубаво е, че си ентусиазирана ...по-важно е постоянството, а не да се хвърлиш на повече дни! Започни с 1 ден докато свикнеш, иначе стреса може да е по-голям за организма ти! Може да си избереш 1 ден в седмицата и през този ден само на водичка да си примерно ..но като гладуваш така всяка седмица ще се получат нещата! А и ще имаш опит, организма ти ще привикне ...ще се освободиш от част от токсините и гладуването ще ти е по-лесно ..и едва тогава може 3 дни :) Освен това зимата колкото и да е организма си има нужда от сили повече и може да ти е доста студено и дискомфортно ако направиш 3 дни и да се сдухаш нещо ...и хем да ти е кофти, хем да откажеш гладуванията :) а пък и нова година, Ивановден, Йордановден ...все ще те искат някъде да присъстваш за почерпка дето се вика! Малко те водят емоциите, което няма лошо, но трябва да се контролираш донякъде и с разумност :)
Относно писането, много жалко, че не си писала по-рано и че ти се изтрило съобщението ...трябва да се опиташ да си по-смела, за да може да получиш повечко от съветите :surpris_23:
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #832 -: 29-12-2016, 11:41:04 »

Здравей Силве и добре дошла!
Поздравявам те за храброто и разумно поведение!
Според мен имаш, или би трябвало да имаш, следните варианти за действие:
1. Както си се набрала, нетърпеливо почваш и правиш неща, допускаш много грешки, някои може да са много вредни...
2. Като прочетеш това, благодариш на себе си, че се издърпваш за косата, почваш да четеш и четеш, и четеш..., участваш в обсъждания тук, във форума... След около година, или пък - по-малко, научаваш достатъчно, за да вземеш информирано и обосновано решение...
3. Правиш нещо средно - и получаваш непредвидими резултати.
4. Друго, за което не се сещам.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

rafaella

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #833 -: 08-01-2017, 15:17:05 »

Здравейте,
2 думи за мен, за да добиети представа и да дадете съвет(ако е възможно) - 30 год, жена, не ядях месо 5 години, но в последно време се тъпчех с всичко, за да се наказвам, не се чувствах добре, движа от вкъщи семеен бизнес(има непрекъснато имейли и нещо за разрешаване) и гледам бебе на 5 месеца(а тук-таме и по-голямото дете), има си и къщна работа. Сещате се зимата колко е подтискащо да си най-вече вкъщи.
Днес ми е трети ден плодуване(по-скоро чайуване с малко фрешове за засищане). Започнах така, за да се опитам да направя нещо цялостно. Следва утре да се захраня по схема на Лидия Ковачева. Харесва ми, че няма конкретни шаблони при нея.
Целта ми е да съм по-бодра(цял ден се наливах с кафета и съм като заспала, заспивам в 2 ч.нощес и ставам в 8 ч, но защото се налага). Във всеки момент се опитвам да спя, което е загуба на ценни моменти със семейството и каквото се сетите  :surpris_25:
Та целите са ми 2:
1) По-бодра и с тонус и настроение, да не ми се спи нон-стоп.
2) Да сваля 18-20 кг. Може и 15 кг, но за перфектното Аз - 20 кг.

Имам търпение и мога да чакам, като виждам резулати.
Засега съм доволна от себе си, че успявам нещо мъничко да направя.
Какви методи препоръчвате и на какви етапи и периоди?
Ще продължа да чета форума и книги.
Благодаря предварително!
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #834 -: 12-01-2017, 11:01:40 »

Здравей, rafaella!
Ще ти препоръчам да си купиш б12 метилкобаламин 1000 и да пиеш по 1 таблетка дневно 1 месец и след това по 1 таблетка през ден до края на кърменето си. Някъде четох, че жените дето кърмят след няколко месеца имат дефицит. Пък и това е може би единствения витамин дето примерно вегани и суровоядци имат проблеми с него, защото уж от месото и млечните се произвежда в организма. Колко е вярно не знам де, водораслите АФА също май стават за тая цел. Но е добре да не идеш на дефицит, така че според мен това направи. Успех.
Активен

Iggiberry

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #835 -: 25-02-2017, 18:28:30 »

Има ли гладуващи? Да гладуваме заедно.
Аз сега съм на вода, но имам и друи идеи за продължение.
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #836 -: 25-02-2017, 20:18:45 »

 Iggiberry, ще се включа другата седмица, но не за да гладувам, а да направя воден пост. Ако използваме думи като глад и гладуване, има много голяма вероятност да се издъним на психично ниво, в всъщност и няма гладуване, защото в момент на въздържане от храна, организмът започва да се храни  най-пълноценно от запасите ни, които в повечето случаи са ни излишък.
Това е хранене и се нарича ендогенно:

http://poveche.com/%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%B5-%D0%BF%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B5/
Статията е преписана от книгата на д-р Гайдурков- Човешкото хранене, но кой знае защо не е отбелязано.

Та така, смятам това да ми е най-дългия воден пост, може би до Великден, а съм 53 килограма, и ако можеш да издържиш(имаш и запаси, имаш и нужда), те каня да го правим заедно. :heart_2:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

Iggiberry

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #837 -: 25-02-2017, 21:44:49 »

Ех, супер покана. Всъщност и аз искам да направя дълъг воден пост, но се боя, че сега ще ми дойде много наведнъж. Последните две години бях отдадена на хранителен разврат и мисля, че повече от 10 дни воден пост от раз ще ми дойдат нанагорно - ще се интоксикирам прекалено мисля. По някое време започам да имам силен задух поради чистенето през белите дробове и не мога да се справям с живота си. Засега няма такива признаци, но знам ли.
Аз мислех да направя 5-10-15, да захраня добре и след 20 дни да започна по-дълъг пост. Но много ме изкушаваш, още повече, че не съм си поставила срок за гладуването - казах си, колкото мога.
Какво мислиш?

П.П. Зададох въпроса за гладуващите заради заглавието на темата.  :)
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #838 -: 25-02-2017, 22:23:25 »

Айде без такива глупости за Игиберитата и други подобни ...не може да не си гладувал и изведнъж да се хвърляш на едни големи гладувания. Най-малкото колкото по-токсично е тялото, толкова повече токсини ще се отделят в кръвта, обща отпадналост и т.н. Хубаво е нещата да стават постепенно, аз ако съм на мястото на Игибери няма да направя повече от 7 дни. Напоследък разсъждавах по въпроса и не е работата в това да направиш някакво супер дълго гладуване и да си много доволен от себе си и т.н. По-важно е постоянството и това да си промениш начина на живот и режима на хранене. Дори Игибери или подобни на нея да направят 14 дневно гладуване вместо 7 или 10 ....ще е супер, но какво от това като организма ще се чувства доста отслабнал, тялото доста стресирано и неподготвено за това изсилване и въпреки че сигурно ще има положителен ефект някакъв, то скоро вероятно ще се премине пак към хранителния разврат, просто защото изсилването и стреса от по-дългото гладуване са дошли в повече. Та, по-важно е постоянството, а не по-дългия срок на гладуване! Разрешавам 7 дни! :police: ....ако някой ме пита де :fluretaa:

Редакция: Добре де ...макс 10 дни, щото гледам вече си изкарала 5 ...ама ако се чувстваш сравнително добре и имаш някакви сили!! Понеже не си вата може и да става 10, ама повече............ :surpris_23:
« Последна редакция: 25-02-2017, 22:25:50 от ogrizko »
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #839 -: 27-02-2017, 12:16:40 »

"колкото мога"

Колкото можеш..... :kisss:
..и всекидневно ходене по 1 час поне, помня имаше доста болки в кръста, които мисля бяха свързани с гръбначния стълб, от неправилна стойка или натоварването му по време на работа и т.н
За гръбначния стълб наскоро прочетох една интересна книга на Игор Данилов, която се казва Осеохондроза за професионалният пациент, от която съм направила някои извадки:

"Докато пулпозното ядро на диска е в състояние
да привлича и задържа вода, той е „здрав”. В основата на хра-
ненето на междупрешленния диск стои пасивната дифузия и
осмозата на веществата през гиалиновите плочки на съсед-
ните прешлени. Работата е в това, че в междупрешленните
дискове няма кръвоносни съдове и обменът на течности (с
хранителни вещества) става само чрез свободно преминава-
не (пасивна дифузия) и осмоза (принципа на помпата от типа
на ковашкия мях), благодарение на редуването на натовар-
ването и разтоварването, въздействащи върху диска, което
се постига само при ходене. Например, когато човек много
седи и малко ходи, клетките на неговите междупрешленни
дискове изпитват хипернатоварване (като при това почти не
получават храна) и фактически губят способността си да за-
държат течности, започват да се изтощават, да боледуват и
умират. Ето това е началото на развитието на остео-
хондрозата.
..............

Друг важен момент, това е храненето на диска. Както
знаете, междупрешленният диск е най-аваскуларната (без
кръвоносни съдове) тъкан в организма на човека, постоян-
но намираща се в зоната на компресивно натоварване с де-
сетки, а понякога и със стотици килограми. Облитерация-
та (зарастване на кухината или просвета на съд или тръбен
орган) на кръвоносните съдове на междупрешленния диск
завършва към 4-8 годишна възраст, а след периода на съзря-
ването отделни капиляри се запазват само по периферните
отдели на фиброзния пръстен. Постъпването на метаболи-
ти (вещества, образувани при метаболизма – обмяната на
веществата) в междупрешленния диск се осъществява бла-
годарение на активната дифузия през затварящите плочки.
Установено е, че единственият активен стимулатор
на постъпването на хранителни вещества в между-
прешленния диск е дозираното натоварване (ходене
пеша). Обръщам вниманието Ви на следното: не въздейст-
вието на статични пози или големи напрежения, а именно
дозираното натоварване при естествения изходен начин за
локомоция при човека – ходенето! Активната дифузия и
постъпването на метаболити в междупрешленния
диск (хранене на диска) започва 15-20 минути след
началото на непрекъснато спокойно ходене с темпо
за разходка с продължителност 1,5-2 часа (за доста-
тъчното ежедневно хранене на дисковете). То не може
да се замени с нищо! Ходенето по тренажори („пътечка за
бягане” и т.н.) не е ефективно за целта, тъй като няма пре-
местване в пространството на разстояние и мускулите рабо-
тят малко по-различно, разпределянето на натоварването е
малко по-различно и т.н. Така че не можеш да излъжеш при-
родата!" :pensif_29:


Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 23 запитвания.