Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Да гладуваме заедно  (Прочетена 320206 пъти)

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #620 -: 28-11-2013, 23:00:21 »

По отношение на чайчетата, вариантите са три - запарка, студен извлек или отвара. Как да прецените кога как да приготвите билките? Основното правило е винаги да се разглежда клетъчната матрица и нейната пропускливост. Обикновенно тя се състои от сложни полимери- активни в-ва, целулоза, хемицелулоза, заключени в решетка от лигнини, които са неразградими/неразтворими и не мога да преминат през обвивката на растителната клетъчна стена.
От листата, цветовете и плодовете ( независимо дали използвате билките самостоятелно или комбинирано), може да си приготвите студен извлек, запарка или отвара. Тези части на растението позволяват активните в-ва да бъдат извлечение по-лесно. Затова и трите способа са удачни: заливане с вряла вода, варене или киснене за по-продължителен период 4-12 ч в студена вода. Ако не разполагате с време за изчакване, препоръчвам ви винаги да заливате билките с вряла вода, като ги запарвате в съд, който задържа топлината 15-30 мин, пред това да варите на котлона, пък било то и на степен 1.  :pensif_29:
Много е важно да се съветвате с Билкови справочници, Билкови "Пътеводители" ги наричам аз. Има билки, които не търпят варене или запарване и губят лечебните си свойства. Но има и такива, чиято клетъчна матрица не позволява проникването през клетъчната стена и освобождаването на биоактивните в-ва - примерно листа с четинеста (твърда) петура, корени, стебла, семена. Тези части на растението задължително се запарват или варят. Като при някои дори и варенето не е достатъчно и трябва предварително накисване във вода.
Студени извлеци и запарки могат да се правят от всички негорчиви билки по правило. Горчивите се варят, оставят се да престоят и се прецеждат.
Необятно е разнообразието на билките. Затова наистина ви съветвам да ползвате справочник. И повъзможност винаги стривайте, смачквайте, нарязвайте наситно билките и правете студен извлек. Това е моята препоръка. И наистина се придържайте към студения извлек ако билките го позволяват докато правите омекотената форма на гладолечение , а и по принцип.  :)
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #621 -: 01-12-2013, 19:30:15 »

Добре дошла отново :) липсваше ни ....
Активен

del4o

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #622 -: 03-12-2013, 19:05:52 »

Здрасти, Калояне! Само така - никакви чайчета! Това е чиста работа. Аз обаче да си помогна за това-онова,... и... билки. Другото ми прегрешение си го пропуснал.
Следващото ми гладуване ще е водно, но няма да е тази година.


         
Здравей, Route, и благодрая за отговора! Любопитно ми е кое е другото "прегрешение " за което споменаваш, че съм го пропуснал?! И също, по време на гладуването ти с чай забеляза ли симптоми като лош дъх и потъмняване на урината. Интересно ми е защото са специфични за водното и ако не са налице, ефекта от гладуването според мен клони към нула. Как върви захранването?!
Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #623 -: 10-12-2013, 00:05:02 »

Навсякъде се говори за ЛЕЧЕБЕН глад ?
НЕЛЕЧЕБЕН ГЛАД  съществува ли ?
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #624 -: 10-12-2013, 00:43:40 »

Навсякъде се говори за ЛЕЧЕБЕН глад ?
НЕЛЕЧЕБЕН ГЛАД  съществува ли ?

Естествено, че съществува. Все още има живи свидетели на блокадата на Ленинград, които могат да ти разкажат поучителни истории за "нелечебния" глад, от който са се споминали има-няма  милион жители на града.  
От глад, както се лекува, така и се умира. Човек никога не бива да забравя този факт.
За съжаление, понякога и доста нареднали в гладуването го забравят. Това струваше живота на Аркелян, след 45 години опитности в "лечебния" глад.
Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #625 -: 10-12-2013, 01:30:27 »

За Биолога Сурей Арaкeлян ли става дума .. Същия има около 20 год стаж и е правил опити да синтезира елексир за вечен живот и антистресов препарат. Зоолога, който прави опити с една порода кокошки -плимутрок ?  Ако за един и същи човек говорим, той  е бил  превърженик на регулярните къси гладувания и то не точно гладуване, а модифицирана омекотена форма на гладуване- растителна диета в малки пропорции  и си пие антистресовите еликсири. Аз лично съм против приема на хлебна сода с йод, каквато практика е имал същия.

Не твърдя, че няма НЕЛЕЧЕБЕН ГЛАД. Напротив, има. Но не знам колко души тук си дават сметка за това.
« Последна редакция: 10-12-2013, 01:55:40 от Л.M. »
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #626 -: 10-12-2013, 07:19:24 »

Да, за него става въпрос. Но не знам какви са ти източниците. С 20 години стаж е бил в началото на 80-те и тогава е говорил за този "елексир". Човекът си е гладувал редовно на вода. Фатално се оказва последното му 40-дневно водно гладуване. Провежда го на 77 години. Умира от инфаркт заради погрешно захранване на 43-тия ден след гладуването. Имал амбицията да живее поне 120 години.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #627 -: 10-12-2013, 08:26:19 »

емо 75 , а ти откъде си сигурен в тази информация ? Практиката ми показва, че трябва да се съмнявам 100 % във всяка информация преди да съм я проверил лично.
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #628 -: 10-12-2013, 09:38:32 »

Според мен всяко гладуване, правено под диктата на егото, а не  дълбоко осъзнато, с добри мисли и любов в сърцето, може да се нарече не лечебно. Без да е водена от духа, материята е непотребна като вчерашен вестник.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #629 -: 10-12-2013, 11:15:16 »

емо 75 , а ти откъде си сигурен в тази информация ? Практиката ми показва, че трябва да се съмнявам 100 % във всяка информация преди да съм я проверил лично.

Нямам причини да подлагам на съмение информацията, тъй като е почерпана от руски натуропатски форуми и е споделена от ученици на Аркелян, които също са били шокирани от новината за неочакваната му кончина. На 77 години имал вид на 45-годишен и по нищо не личало, че му е дошло времето. Едно от възможните обяснения, според тях, е, че е надценил възможностите си, като на 77-години си  е позволил да гладува по 40 дни. После уж е захранил правилно 40 дни, но на 43-ия явно се поотпуснал и сърцето не му  е издържало. Доколкото съм чел, гладуването за хора над 65-70 години трябва да се прави много внимателно, тъй като засилва неумоверно принципа "вятър", а той удря сърцето /отнема му от нужната енергия/.
Това е само един от многото примери.
Примерно, доскоро се смяташе, че Пол Брег е починал на 95 години от удавяне. Истината обаче се оказва малко по-различна: починал е
 на 85, няколко месеца, след инцидента в океана край калифорнийското крайбрежие. Истинската причина не е удавяне, а енергиен срив след преживяното в океана. Нито гладуванията през целия живот, нито правилното хранене са му помогнали да се възстанови от изтощението.
Мисълта ми е, че гладуването е много полезно, но не бива да се абсолютизира. За хора със склонност към наднормено тегло е идеално, независимо от възрастта, но за по-слаботелесните нещата са малко по-различни. С гладуване идеално се решава проблема с високо кръвно налягане, запушване на кръвоносни съдове, лош холестерол и т.н., които водят до мозъчни и и сърдечни инсулти. Това са все бичове на съременния застоял и прекомерно консуматорски начин на живот. Кратки срокове на гладуване за профилактика са полезни за всеки.
« Последна редакция: 10-12-2013, 11:17:34 от emo75 »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #630 -: 10-12-2013, 15:14:41 »

Много е възможно да е така, Емо.
А Пол Брег даже според wiki-то си отива на 81. :-\  Ясно е , че е митологизиран. Но това според мен не е голям грях ,може да им се прости  ако  целта е да има възпитаващо  въздействие върху масите към нещо полезно ,прогресивно, да мотивира.. Хората сме така устроени , че все търсим потвърждения, отзиви, авторитети..
В случая може спокойно да се признае  че, "целта оправдава средствата" :)
« Последна редакция: 10-12-2013, 15:18:04 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #631 -: 10-12-2013, 23:36:31 »


В случая може спокойно да се признае  че, "целта оправдава средствата" :)
не мисля, че една лъжа може да оправдае целта чрез "митологизиране" на Пол Брег да се постигне нещо полезно...
когато нещо стъпва върху неистина, нереалност, то никога не може да бъде истински градивно, дори да изглежда привременно с добър ефект.

след написаното от всички, аз отново стигам до извода, че гладуването, макар и много полезно, ако се издигне на пиедестал, може да се окаже в доста  случаи  фатално... поне по отношение на духа...

изобщо, всичко, което разфокусира погледа на човека от правилната цел, посока, може да се окаже по- скоро вредно, дори  и само по себе си да е полезно в пътя.

общо - взето, колкото и полезни неща да прави човек по отношение на здравето си, ако погледът му е насочен към самия него, то напразна е надеждата му и суетен животът му - човекът тотално е объркал и път и цел и посока...

дано да сте ме разбрали правилно!
Активен

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #632 -: 12-12-2013, 20:51:44 »

Навсякъде се говори за ЛЕЧЕБЕН глад ?
НЕЛЕЧЕБЕН ГЛАД  съществува ли ?
Съществува и още как. Примери колкото щеш!
Има един доста актуален: гладуване съчетано с активен спорт. Това е доста често явление...експериментирал съм и аз! Тук вече не говорим за лечение, а за оцеляване ако разбирате какво искам да кажа. Когато тялото ви е под физ. напрежение и през ум не му минава, че вие си спортувате "за здраве". То предполага че или се борите или бягате и дава всичко от себе си в този момент особено при празен стомах. Няма нищо лечебно в това и всичката ви енергия(мразя тази дума) вместо да си рови и оправя деймиджите из тялото се харчи за създаването на нови такива...въпрос на приоритети!
...
Еволюцията едва ли е предполагала, че по собствено желание ще се мъчим и потим в разни зали :weight_lift:...що ли пък и да плащаме за това :Confus_3:...но ние напредваме ли напредваме и решаваме и да гладуваме даже в същото време...пак доброволно...лечебно :Content_14:
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #633 -: 12-12-2013, 21:31:38 »

Стигнал съм до извода, че универсални рецепти няма. Едни казват, че не било добре да спортуваш  и да се напрягаш физически по време на гладуване, други пък препоръчват бягане и бързо ходене минимум по половин час - разни хора, разни наблюдения. Може би всичко зависи от инидивидуалната конструкция и моментно състояние - ако си усещаш, че не ти е добре, не го прави, не си давай излишно зор; ако пък те зарежда, защо не?! То е същото с ледените бани - в Русия са много поплярни при натуропатите, но и в този случай си зависи от човека - за преобладаваща конституция "вятър" си  е чисто самоубийство подобен "героизъм".
Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #634 -: 13-12-2013, 01:45:34 »

Стигнал съм до извода, че универсални рецепти няма.
Подкрепям !

Гладуването е хамелеон. Умората е външна манипулация. А телата- просто съсед.   :bleh
това, което забелязвам при мен - глада по време на спорт е моя допинг (обратното също важи)  tooth
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #635 -: 13-12-2013, 15:06:34 »

Разбира се , Емо  (и Л.М също :) )
Недоразумения винаги ще има , когато забравяме за Аюрведа.  ;)  
Аз съм с преобладаваща вата,  на третият ден на вода вече почти нямам сила да се усмихна , докато един приятел  ( който е пита ) на 7мия ден на вода, казва: "Нещо силата ми май е намаляла , иначе си тренирам със същите килограми в залата" ( щанги)   :surpris_22:  tooth
Затова няма как да има "универсалност".. Или по друг начин казано - универсалността е в познаването на индивидуалните конституции ( вата, пита , кафа) и  подравняването ни според тях  ;)  
« Последна редакция: 13-12-2013, 15:08:49 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

radi4kova78

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #636 -: 05-01-2014, 00:41:44 »

Здравейте аз съм от Варна  не че това е важно но искам да искам да кажа нещо за себе си аз сам 36 годишна висока съм 171 см. и тежа  115 кг.С една дума УЖАС.Много често сам ползвала таблетки за отслабване о с чиста съвест мога да ви кажа че това е гол майтап НЯМА ВЪЛШЕБНО ХАПЧЕ за отслабване повярвайте ми на против от това съм 115 кг.За това сега съм започнала лечебно гладуване което се състои от 2 супени лъжици мед в 1,5 л вода и 700 грама или плодове или зеленчуци като в плодовете не присъства банан той е много хранителен мисля да гладувам или 30 дни или 60 дни за сега днес ми е 3-ти ден справям се добре ако кажа че ми е лесно ще ви излъжа а не мисля че сме тук да се лъжем за това ще ми е много приятно през този период от време да си контактувам с вас .

аз искам да гладуваме заедно .......... и аз съм на този огън в момента )))) :Content_14:
« Последна редакция: 05-01-2014, 01:45:31 от hdeshev »
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #637 -: 05-01-2014, 01:59:21 »

Радичкова, нещата са сравнително прости, но никак не са лесни.

За да дадем какъвто и да е съвет е нужна повече информация. Разкажи за това как се храниш, как живееш и нещата сигурно ще се изяснят. Препоръчвам да стартираш дневник - много често хората си мислят, че ядат хубави и невредни неща, а накрая се оказва, че покрай многото полезни работи се промъкват разни, които развалят цялата картинка. Дневникът е инструментът, който решава този проблем.

Иначе харесай си някоя схема на гладуване и я пробвай. Ако ти хареса - повтори. Ако не - пробвай друга. И аз съм влизал в клуб 100 и знам, че тези ситуации не са лесни за измъкване. Но, щом аз съм се измъквал, значи всеки може.

И последно - приготви се да се срещнеш с много, много различни възгледи за храненето и начинът на живот, който средния българин/европеец/западняк води. Ако си представиш Морфей с двете хапчета - червено или синьо в "Матрицата" [1], няма да си далеч от истината. Здравето и чистият живот нямат нищо общо с това, което сме чували от популярната култура.

[1] Нео, Морфей, хапчета, матрица (англ.)...
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #638 -: 05-01-2014, 20:28:52 »

Здравейте аз съм от Варна  не че това е важно но искам да искам да кажа нещо за себе си аз сам 36 годишна висока съм 171 см. и тежа  115 кг.С една дума УЖАС.Много често сам ползвала таблетки за отслабване о с чиста съвест мога да ви кажа че това е гол майтап НЯМА ВЪЛШЕБНО ХАПЧЕ за отслабване повярвайте ми на против от това съм 115 кг.За това сега съм започнала лечебно гладуване което се състои от 2 супени лъжици мед в 1,5 л вода и 700 грама или плодове или зеленчуци като в плодовете не присъства банан той е много хранителен мисля да гладувам или 30 дни или 60 дни за сега днес ми е 3-ти ден справям се добре ако кажа че ми е лесно ще ви излъжа а не мисля че сме тук да се лъжем за това ще ми е много приятно през този период от време да си контактувам с вас .

аз искам да гладуваме заедно .......... и аз съм на този огън в момента )))) :Content_14:
1. Радикална детоксикация на организма и възстановяване функцията на главните отделителни канали - колон, черен дроб и жлъчка, бъбреци  - т.е. главните филтри.

Режима с плодовете (който практикуваш в момента) ти го препоръчвам само като свързващо звено със старите ти хранителни навици (които не познавам) и подготовка на организма за дълбочинно очистване. Или като елемент на мобилизиране на процесите към постепенно встъпване в работа и носене на натоварване на органите и системите в етап на захранване.
Препоръчвам ти водно гладуване.
При плодуването НЕ СЕ АКТИВИРА ПРОЦЕСА НА АВТОЛИЗА. ! С плодуването имаш: нулев шанс да достиганеш до по-висши духовни нива на прозрение; никакъв шанс за намеса и нанасяне на корекции на ГЕНЕТИЧНА ОСНОВА (!!!); ще се радваш на отслабена до минимум биосинтеза, ниска степен на обновление на клетката (от което произтича и нулевата възможност за подмладяване на организма); нисък % тъканно обновление. Ресурса , който ползва организма по време на водното гладуване е ИДЕАЛНАТА МАТРИЦА на качествено подредена материя и ЕНЕРГИЯ.. Къде къде по-добър вариант от плодовете..
Без АВТОЛИЗА И ФАГОЦИТОЗА няма качествено чистене. Има единствено Мазохизъм!!! Изобщо не е по-лесно от гладуването. Първите дни (до 6-я) са трудни, заради разбалансиранета подреденост на енергиите в материята на храната. Какво от това, че плодовете имат концентрирана енергия под формата на "божествената" слънчева светлина като няма биосинтеза и предварително освободени депа за нейното запълване ....... Не ангажирам никого, споделям своята истина. Преди години свалих над 90 кг маса, от които нисък процент мускули. Организма рециклира преоритетно тъканта. Първо болни, отслабени клетки. След това здравата, но ненужна тъкан. Мускулна тъкан (след разходване на излишната) и НИКОГА НЕРВНА.
Съпруга ми е фен на сокопийството, коeто "изяде" мускулите му. Доста от приятелите ми имат проблеми с липидния профил, благодарение на рестриктивния плодов режим. Междумускулните мазнини не се чистят с плодуване! Единствено с воден пост

2. Корекция в хранителните навици и храненето отговарящи на ОТРАБОТВАНЕТО на собствения индивидуален организъм. Това ще доведе до нормализиране на теглото по естествен път.

3. Спорт - едно физическо тяло трябва да има мускулатура, развита така, че то да може да борави със себе си по всякакъв начин - клекове, подксчане, тичане, набиране, коремни преси, лицеви опори. Най-близката събирателна конвенционална дума за този набор от упражнения се нарича ЛЕКА АТЛЕТИКА. Това е логиката на природата - да се развие адекватна мускулатура, като се използва единствено собственото тегло и прийоми, боравещи със собствения ресурс. В резултат на това се развива СИНХРОНИЗИРАНА мускулатура, продиктувана от индивидуалния телесен хомеостазис. И тъй като движението е единственият начин лимфната течност да се раздвижва, понеже няма собствен механизъм за движение., една от системите, която предпочитам и съм изследвала върху тялото си това е на руския академик Микулин (друсане на пети в серия около 30 пъти, има и възможност за виброгимнастика –скачане на трамплин или батут). Нямам практически опит, но практиките , в които намирам резон и смятам, че мястото им е реабилитирано са чугун,  тай чи, йога, фалун дафа, тенсегрити на Кастанеда.. Това са все системи за извлизачене на свободна енергия с натоварвания със собствения ресурс и потенциал. Различни естествени елементи и движения, които през еволюцията си човека е открил.


4. Цялостно харномонизиране на Живота -  с природата, пространството, със себе си. Тонусът е резултат на синергия м/у физическото, ментално и емоционално състояние на човека. Ако нищо не направиш в тази посока, то амплитудата на тонусът ти ще се колебае около едно относително ниво във вида "тъпчене на едно място". Това е свързано с нехарномично изменение на настроенията и мотивацията. Докато увеличаването на тонуса и извеждането му на едно по-високо енергийно ниво е точно тази ниша, която спомага за правилното размотаване на кълбото. Именно тонуса определя очистващата способност на вътрешните филтри и механизми. Колкото по-висок е той, толкова нивото здраве, на имунитета, на физическата активност са по-високи. С други думи между физическото тяло, имунната система, мозъка, мислите има права пропорционалност. Ниския тонус, ниска енергетика, нарушена хармония с обкръжаващия свят, със себе си .. влошава фукционалното единство в организма.
Раглеждай организма като единно цяло и никога на парче. Беплодна е всяка обща детоксикация без на Енергийната хигиена.  

« Последна редакция: 05-01-2014, 20:31:38 от Л.M. »
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Да гладуваме заедно
« Отговор #639 -: 06-01-2014, 18:23:17 »

Както винаги прецизно и точно обяснение ! Понеже имаш невероятен личен опит искам да попитам забелязала ли си в кой момент от фазите на луната- екадаши или след пълнолуние е най- удачно да се започне водния глад, а също и кога не бива- през целия месечен цикъл или през първите му дни.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.145 секунди с 23 запитвания.