Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Заместител на кафето  (Прочетена 12135 пъти)

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
Заместител на кафето
« -: 08-06-2011, 21:08:59 »

СБИТИН
Един от най-вкусните начини за използване на меда е сбитин. Има множество стари рецепти за тази прочута руска напитка, която е на повече от 1000 години. Сбитин (в превод от руски означава "бия" - като разбиване на крем или яйца) е много вкусна, сладка и пикантна напитка от вода, мед, билки и подправки. Това е безалкохолна напитка, която много години (до края на 19 век) е била заместител на чая и кафето в Русия. Руснаците пиели сбитин през целия ден, и най-вече сутрин. Напитката е не само освежаваща, но и много питателна и енергизираща; и все пак в нея няма никакви изкуствени стимуланти. Намирам я за изключително полезна, когато съветвам хората да започнат детоксикация, тъй като мнозина не си представят живота без топли напитки като чай и кафе. Сбитин е отговорът - гореща, затопляща, успокояваща напитка, която освен това ви се отразява добре. Какво повече бихте могли да искате?
Ето как да приготвите най-обичайния вид сбитин:
1. Кипнете 1 литър вода.
2. Добавете 100 гр. мед плюс канела, карамфил, кардамон и джинджифил на вкус. Ако искате, можете да добавите също 1 зрънце черен пипер и 3 чаени лъжички сушени листа от джоджен. Варете сместа 30 минути.
3. Прецедете и сервирайте. Можете да пиете сбитин горещ или студен.
Ако нямате време често да приготвяте пресен сбитин, можете да направите голямо количество концентриран сбитин предварително и после да разтворите няколко лъжички (според вкуса ви) с гореща вряла вода. Това е чудесен начин да използвате сбитин и докато сте на работа.

КОНЦЕНТРИРАН СБИТИН
1. Кипнете 300 мл вода.
2. Добавете 1 суп. лъж. карамфил, 1 суп. лъж. канела, 1 суп. лъж. джинджифил, 1 суп. лъж. кардамон, 1 суп. лъж. индийско орехче и 2 дафинови листа.
3. Отново доведете течността до кипене и махнете от огъня, щом започне да бълбука.
4. Захлупете я и я оставете 1 час.
5. Прецедете течността.
6. Добавете 200 гр. черен захарен сироп/меласа и отново кипнете течността, докато стане тъмночервена на цвят.
7. Оставете я да се охлади, докато стане около 40° С (хладка).
8. Добавете 500 гр. мед и добре разбъркайте сместа.
9. Сипете в стерилизиран буркан и затворете плътно капака. Съхранявайте сместа на тъмно и студено място.
Всеки път, когато искате да се насладите на руския сбитин, просто сложете 1 чаена лъж. от тази смес в чаша гореща вода. За по-богат и концентриран вкус сложете повече чаени лъжички - опитайте и решете сами.

СУШЕН СБИТИН
1. Вземете по 1 суп. лъж. от следните съставки: млян червен пипер, млян черен пипер, млян карамфил, кардамон, карамфил, индийско орехче и канела. Плюс 1 дафинов лист.
2. Накълцайте всички съставки и ги смесете добре.
3. Сипете в сух стъклен буркан и затворете плътно капака. Съхранявайте на хладно и тъмно място.
Сега когато поискате да пиете сбитин, кипнете вода, добавете около 1 чаена лъж. от билковата смес и отново кипнете водата. Оставете течността да се охлажда 15 минути, преди да добавите мед на вкус. Отново от вас зависи точно колко пикантна и концентрирана искате да бъде сместа.
Сбитин е полезен съюзник при детоксикирането, тъй като помага за затопляне и освобождаване на цялата слуз и всички токсини в тялото. Напитката е фантастична и за студените зимни месеци. Ако се чувствате потиснати поради липсата на слънце, можете да добавите 1 чаена лъж. жълт кантарион към пикантната смес.

!!! Ако приемате медикаменти, консултирайте се с лекар, преди да взимате жълт кантарион. Той не се препоръчва например, ако сте на ортодоксални антидепресанти или контрацептиви и прочие.

Или просто правете, както правим ние в Русия - наслаждавайте се на сбитин по всяко време!
 
АЛЛА СВИРИНСКАЯ - "ТАЙНИТЕ НА ЕНЕРГИЯТА" (Твоята лична програма за благополучие)
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re: Заместител на кафето
« Отговор #1 -: 29-12-2013, 07:51:05 »

Виждам, че темата е пусната отдавна, но за да не пускам нова със същото заглавие, искам да питам тук - какви заместители на кафето ползвате ?
Коя е най-добрата алтернатива на сутрешното кафе при вас ?  :Confus_34:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re: Заместител на кафето
« Отговор #2 -: 29-12-2013, 10:03:54 »

спорт
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re: Заместител на кафето
« Отговор #3 -: 29-12-2013, 11:55:41 »

Виждам, че темата е пусната отдавна, но за да не пускам нова със същото заглавие, искам да питам тук - какви заместители на кафето ползвате ?
Коя е най-добрата алтернатива на сутрешното кафе при вас ?  :Confus_34:

пресен лимон, или сега зимата другите цитруси, с малко джинджифил. но не отричам сутрешното кафе, пия си по едно понякога.Ако е през деня, в компания, тогава половинка Illy половинка ечемичено прясно смляно.
Аромат на току що направено няма достойни заместители, според мен, просто не прекалявам с кафето
Активен

съншине :3

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re: Заместител на кафето
« Отговор #4 -: 16-02-2014, 19:10:24 »

За да не отварям нова тема за един въпрос ще пиша тук.
Нали по принцип не е хубаво при ядене да се смесват плодовете, с каквото и да било друго.
Защо при смутитата това е изключение, не ферментират ли?
Активен

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re: Заместител на кафето
« Отговор #5 -: 22-03-2015, 20:52:17 »

За да не отварям нова тема за един въпрос ще пиша тук.
Нали по принцип не е хубаво при ядене да се смесват плодовете, с каквото и да било друго.
Защо при смутитата това е изключение, не ферментират ли?
здравеите и от мен,ферментация може да сеполучи ако са сачетани с други неправилни храни.Но спокойно може6 да си ги смесва6 с зеленчуци.Ядкови млека,или смутита.И без проблем.Успех :Content_22:
Активен

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re: Заместител на кафето
« Отговор #6 -: 06-04-2015, 19:30:53 »

За да не отварям нова тема за един въпрос ще пиша тук.
Нали по принцип не е хубаво при ядене да се смесват плодовете, с каквото и да било друго.
Защо при смутитата това е изключение, не ферментират ли?
здравеите и от мен,ферментация може да сеполучи ако са сачетани с други неправилни храни.Но спокойно може6 да си ги смесва6 с зеленчуци.Ядкови млека,или смутита.И без проблем.Успех :Content_22:
Зеленото кафе е с много нежен и деликатен вкус и аромат доста горчиво,но не е вредно като другото.С полезните си многоброини качества,то засилва многократно метаболизма,и помага на организма да се прочисти от вредните радикали.Сьдьржа минимални количества кофеин,и не вреди на нервната система.И помага на организма да не натрупва изли6ни мазнини,и килограми.Не е нужно да се вари,дори зранцата могат да се хрускат цели,сурови както са си,но предупреждавам,че са доста горчиви,поради сьдьржа6тите се в тях киселина,но адски полезни.Гарантирам,че никога няма да ви липсва бикновеннто кафе.Успех на който се ре6и да го пробва.Аз пробвах,опитай и ти. :Content_22:
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re: Заместител на кафето
« Отговор #7 -: 06-04-2015, 19:43:41 »

Къде да го намерим най-качествено и на сравнително прилична цена това зелено кафе в България? Интересувам се от една разфасовка и поръчка онлайн.
Активен

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re: Заместител на кафето
« Отговор #8 -: 07-04-2015, 19:58:02 »

Къде да го намерим най-качествено и на сравнително прилична цена това зелено кафе в България? Интересувам се от една разфасовка и поръчка онлайн.
Здравей Дениро,има най-различни фирми които предлагат зелено кафе.Но най-доброто е на големи кафени зьрна,и напит зелен ярак цвят.Имам и един тел.но незнам до колко е актуален,иначе адреса им е,ТЕВ Груп ЕООД гр.София ул.Урал 2,това е цената на кафето е 49лв.доста е скьпичко,но аз докато издирвах за себе си това бе на изгодна цена.Ако ти успееш да си намериш много по евтино ще се радвам много.Успех Дениро :Content_22:
Активен

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re: Заместител на кафето
« Отговор #9 -: 07-04-2015, 20:05:00 »

Къде да го намерим най-качествено и на сравнително прилична цена това зелено кафе в България? Интересувам се от една разфасовка и поръчка онлайн.
Здравей Дениро ами то сега има много фирми които го предлагат,влез в нета и там ще откриеш каквото искаш.Но незабравяй само едно трябва знаеш гледай да е на зьрна и с ярко зелен цвят,каквото е моето.
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re: Заместител на кафето
« Отговор #10 -: 08-04-2015, 09:31:28 »

Здравей Raw,
благодаря ти за тази информация. Предпочитам обаче да се лиша от удоволствието да пия кафе за 49 лв. Ето и повече инфо за зеленото кафе от страницата на д-р Гайдурков:https://georgigaydurkov.wordpress.com/2014/06/05/зеленото-кафе/
Поздрави
« Последна редакция: 08-04-2015, 09:33:48 от DeNiro »
Активен

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re: Заместител на кафето
« Отговор #11 -: 17-04-2015, 15:12:54 »

Здравей Raw,
благодаря ти за тази информация. Предпочитам обаче да се лиша от удоволствието да пия кафе за 49 лв. Ето и повече инфо за зеленото кафе от страницата на д-р Гайдурков:https://georgigaydurkov.wordpress.com/2014/06/05/зеленото-кафе/
Поздрави
Здравей Дениро,благодаря ти за инфото все пак е полезно да се знае.Благодаря ти. :Content_22:
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re: Заместител на кафето
« Отговор #12 -: 17-04-2015, 17:25:39 »

   Наскоро посетих за първи път страницата на Гайдурков и се спрях на статия в която той споменава че 3гр вит. Ц били токсични за тялото!  Еми то и 200мг може да влизат в графата токсични ако вече в тялото са наляти максималното к-во от него, друг път и няколко пъти по 3гр няма да са достатъчни ако в тялото няма никакво вит Ц. ... просто размисли :)
    Иначе аз успешно комбинирам кафе с вода- когато го пия, не ми се налага да го замествам тъй като доста рядко се сещам за него.

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re: Заместител на кафето
« Отговор #13 -: 17-04-2015, 20:40:01 »

   Наскоро посетих за първи път страницата на Гайдурков и се спрях на статия в която той споменава че 3гр вит. Ц били токсични за тялото!  Еми то и 200мг може да влизат в графата токсични ако вече в тялото са наляти максималното к-во от него, друг път и няколко пъти по 3гр няма да са достатъчни ако в тялото няма никакво вит Ц. ... просто размисли :)
    Иначе аз успешно комбинирам кафе с вода- когато го пия, не ми се налага да го замествам тъй като доста рядко се сещам за него.


еххааа, много е хубаво да се знаят тези неща,така е по -добре,и може би ще е много по полезно.Много добре,аз обожавам аромата и вкуса му,кафето за мен е нещо много специално,много лично,и адски романтично,това  е момент който искам да споделя сьс скьп за мен човек,или да се усамотя,и да му се насладя,обожавам го,но сега се наслаждавам на зеленото кафенце,и така,дано и вие мосе наслаждавате,или поне сте запазили спомените от тази прекрасна наслада. :thankyou:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re: Заместител на кафето
« Отговор #14 -: 17-04-2015, 22:57:33 »

Гроуи, Гайдурков за кой витамин С   точно говори  - за натуралният или за синтетичният от аптеката ?  ;)
Ако не прави разлика, значи язък му и за дипломата и за известността. Щото ако говори за натуралният, много поздрави има от монголския поп  tooth  Да се поинтересува с какви дози вит. " С"   Лайънс Поулинг потискаше рака си 20 години! И умря чак когато склони да му направят химиотерапия. Както и с какви дози д-р Матиас Рат лекува сърдечни заболявания..
( Синтетичният е ясен, от него смисъл няма.Той се прави от обикновена захар на кристали, като се премахва един атом от решетката и готово - ето ти вит. С     tooth )
« Последна редакция: 17-04-2015, 22:59:20 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re: Заместител на кафето
« Отговор #15 -: 18-04-2015, 21:58:09 »

еххааа, много е хубаво да се знаят тези неща,така е по -добре,и може би ще е много по полезно.Много добре,аз обожавам аромата и вкуса му,кафето за мен е нещо много специално,много лично,и адски романтично,това  е момент който искам да споделя сьс скьп за мен човек,или да се усамотя,и да му се насладя,обожавам го,но сега се наслаждавам на зеленото кафенце,и така,дано и вие мосе наслаждавате,или поне сте запазили спомените от тази прекрасна наслада. :thankyou:

   Ти навярно си доста романтична натура, това е хубавото, иначе кафето съм сигурен че за мнозина е тъкмо това- лично изживяване, добре прекарано време с любими хора, спомени също..

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re: Заместител на кафето
« Отговор #16 -: 18-04-2015, 22:21:53 »

Гроуи, Гайдурков за кой витамин С   точно говори  - за натуралният или за синтетичният от аптеката ?  ;)
Ако не прави разлика, значи язък му и за дипломата и за известността. Щото ако говори за натуралният, много поздрави има от монголския поп  tooth  Да се поинтересува с какви дози вит. " С"   Лайънс Поулинг потискаше рака си 20 години! И умря чак когато склони да му направят химиотерапия. Както и с какви дози д-р Матиас Рат лекува сърдечни заболявания..
( Синтетичният е ясен, от него смисъл няма.Той се прави от обикновена захар на кристали, като се премахва един атом от решетката и готово - ето ти вит. С     tooth )

   Не помня точно но предполагам за синтетичното става въпрос. Мисля беше споменал за загубата му при варене/загряване, ма няма как нали е водно разтворимо.
Поулинг и на преклонна възраст се е справял добре, интересни неща съм чел за експериментите му с прием на различни дози вит. Ц, напр. от приети 10гр, тялото му изхвърля само 15%, хубавото е че това не е норма, толерантността зависи от много фактори и е променлива. Хора като него са ценни и не само заради факта, че им е стискало да кажат/покажат истината на света, напук на алчността на останалите им "колеги".
   
   Вит. Ц от аптеката.., много зависи какво е, под каква форма се приема, по колко, това е най-интересното дозата. Кахарт мисля е човека който излиза със схващането за толерантността на чревната лигавица към вит. Ц.

   Официално мисля че се добива от глюкоза, нейната формула е: C6H12O6, а на Цто е: C6H8O6, по-интересното е какво се случва в тялото в процеса а окислението му.

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re: Заместител на кафето
« Отговор #17 -: 04-05-2015, 20:58:34 »

Гроуи, Гайдурков за кой витамин С   точно говори  - за натуралният или за синтетичният от аптеката ?  ;)
Ако не прави разлика, значи язък му и за дипломата и за известността. Щото ако говори за натуралният, много поздрави има от монголския поп  tooth  Да се поинтересува с какви дози вит. " С"   Лайънс Поулинг потискаше рака си 20 години! И умря чак когато склони да му направят химиотерапия. Както и с какви дози д-р Матиас Рат лекува сърдечни заболявания..
( Синтетичният е ясен, от него смисъл няма.Той се прави от обикновена захар на кристали, като се премахва един атом от решетката и готово - ето ти вит. С     tooth )

   Не помня точно но предполагам за синтетичното става въпрос. Мисля беше споменал за загубата му при варене/загряване, ма няма как нали е водно разтворимо.
Поулинг и на преклонна възраст се е справял добре, интересни неща съм чел за експериментите му с прием на различни дози вит. Ц, напр. от приети 10гр, тялото му изхвърля само 15%, хубавото е че това не е норма, толерантността зависи от много фактори и е променлива. Хора като него са ценни и не само заради факта, че им е стискало да кажат/покажат истината на света, напук на алчността на останалите им "колеги".
   
   Вит. Ц от аптеката.., много зависи какво е, под каква форма се приема, по колко, това е най-интересното дозата. Кахарт мисля е човека който излиза със схващането за толерантността на чревната лигавица към вит. Ц.

   Официално мисля че се добива от глюкоза, нейната формула е: C6H12O6, а на Цто е: C6H8O6, по-интересното е какво се случва в тялото в процеса а окислението му.


Мммм дам,..кафенцето си е нещо лично,да за романтиката сьм си доста романтична,е това си е в характера ми,и няма как да го променя.Нали сьм си Стрелче,но си обожавам кафенцето па макари зеленичко. tooth
Активен

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re: Заместител на кафето
« Отговор #18 -: 26-01-2017, 21:23:23 »

 
По принцип не пия кафе, но наскоро при преминаване на нов режим (работа) прегреших няколко пъти...
Та, понякога не ми стига времето за сън и през деня (на работа) съм леко зомби.
С какво се ободрявате?
Искам да пробвам 2-3 вида чай или да ги редувам.

Матето ми се струва най-доброто, малко е блудкав вкуса.
Кофеинът в зеления чай прекалено много ли е за неконсумиращите кола и кафе? Знам, че има и безкофеинови и такива с малък %...но кой ги знае дали са верни данните? Киселинна напитка(храна) ли е?
Хм, и матето съдържа кофеин:
http://yerbamate.bg/blog/kakvo-e-kakvo-ne-e-yerba-mate-yerba-mate/
http://www.bb-team.org/articles/3291_yerba-mate-ilex-paraguariensis
ПП: на няколко места прочетох следното - има или няма кофеин?  ???
Чаят съдържа матеин - аналог на кофеина, но с по-продължително действие.


Ройбос (няма кофеин) - не толкова силен ободряващ ефект (но ще му дам пак шанс) доста полезен се оказва, има ферментирал (червен) и зелен :)

Вода с настърган джинджифил - действа ли в тая насока?

Какаото помага ли в случая и под каква форма?

Kaкъв подсладител ползвате (неподкиселяващ)? Чувал съм че захарта мусковадо е и с аромат и също така не толкова "вредна"  ::)
----------
Има ли голямо значение дали е в пакетчета или насипен? (в пакетче е по-удобно :Appetit_4: ). Колко часа след запарката е добре да се консумира? В работата ми има кухненски бокс.  :essen:
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re: Заместител на кафето
« Отговор #19 -: 27-01-2017, 10:46:54 »

Taurus, аз пия и кафе и чай, като напоследък се опитвам да наблегна на второто.
За мен зеленият чай е по-хубав и полезен, но „събуждащото“ му действие е по-слабо в сравнение с черния. Затова сутрин пия черен чай, а към 4-5 си правя една чаша зелен. Във всеки случай, избягвай да си купуваш вече пакетиран чай и най-добре си намери магазин, от който можеш да си го купуваш насипно.
Баща ми от друга страна пие само зелен чай, по 500мл. до литър на ден и му се отразява много добре, откакто почна да го прави. Той си прави и една напитка - топла вода, мед и резени джинджифил (и лимон по избор). Според него е много освежаваща и полезна, но на мен лично от джинджифила винаги ми се повдига, затова го избягвам.
А за подсладяването, освен мед за друго не се сещам... аз дори и него не слагам, защото не обичам нито кафето, нито чаят ми да е сладък.
Стана ми интересно за зеленото кафе. Някой знае ли къде може да се намери в Стара Загора? Вижда оферти в Интернет, но някак си ми се иска да видя продукта с очите си, поне първият път.
« Последна редакция: 27-01-2017, 10:48:50 от Atlantis »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.116 секунди с 23 запитвания.