Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Поучителни истории  (Прочетена 6255 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Поучителни истории
« -: 06-06-2009, 20:20:00 »

Ширали Мислимов прожил 168 лет (родился 26 марта 1805 года, умер 2 сентября 1973 года) в родном селении Барзаву (Азербайджан), где более 150 лет (!) проработал чабаном. Ежедневно он проходил со своим стадом по 10 - 15 километров, питался свежим сыром, фруктами, овощами, медом, пил только родниковую воду и травяные чаи.
 В 136 лет женился на 57-летней женщине и вскоре... стал отцом - от такого необычного брака родилась вполне полноценная девочка. Это самый почетный возраст за всю мировую историю, когда мужчина стал отцом.
Секрет своего долголетия "молодой" отец объяснял тем, что никогда не пил, не курил, много работал, не злоупотреблял едой. В январе 1973 года были записанны его данные: рост 161 сантиметр вес - 56 килограмм
« Последна редакция: 07-06-2009, 10:17:17 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Поучителни истории
« Отговор #1 -: 06-06-2009, 20:47:26 »

Боят сьщо лекува !

публикувано от: доктор Веселин Герев

По време на специализацията ми в Германия останах потресен от факта, че колега психиатьр лекува депресивните си клиенти с бой.Тази практика ми се виждаше много непонятна но се оказва, че тя дава резултати.Пациентите с Депресия са апатични и отпуснати.Причина за това са намалените количества на невромедиаторите в техният мозьк.Лечението на Депресията става като се стимулират тези невромедиатори с химически субстанции-медикаменти, внесени отвьн.Подобен ефект оказват и някои `вьншни`фактори,без те да са химически субстанции.Такьв се оказва боят.
Близките на клиента дават информирано сьгласие, че няма да тьрсят отговорност на колегата за `нетрадиционният` метод на лечение и той започва да налага страдащият пред очите им.В началото на `манипулацията ` клиентьт е пасивен но постепенно започва да се защитава, което е белег за излизането от апатията.Сеансите продьлжават докато самият клиент налети на лекаря. Предполага се, че подложен на екстремални условия, мозькьт бьрзо намира необходимите му субстрати и започва да работи правилно.Такьв е резултатьт от лечението сьс студена вода,прилаган от монасите в Манастира `Св Врач`на страдащи от психични разстройства преди два века.
Все пак Ви сьветвам да не опитвате самолечение с бой в домашни условия тьй като това си е домашно насилие.

Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Поучителни истории
« Отговор #2 -: 07-06-2009, 18:05:25 »

Против всякакво насилие съм, но погледнато от ъгъла, който ти даваш е може би по-добре, отколкото да тъпчат пациентите с лекарства  ::)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Поучителни истории
« Отговор #3 -: 08-06-2009, 12:26:41 »

ТО е ясно ,че насилието не е типично за редиците на вегетарианците. Не съм чул някъде за  закоравял бандит-вегетарианец .  ( Политиците ги ппропускам, че там знам за един,който май е такъв :) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Поучителни истории
« Отговор #4 -: 08-06-2009, 16:45:10 »

И аз се сещам там за един вегетарианец, любител на теменужките ;D ;D ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Поучителни истории
« Отговор #5 -: 08-06-2009, 18:17:25 »

Хаха хахахха,същия,същия.Първа буква И  ;D
 ;)
Активен

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Поучителни истории
« Отговор #6 -: 08-06-2009, 23:39:34 »

Да, наистина много му се чудя на този човек ??? Има странно излъчване ( определено не на веган, какъвто е всъщност ), но все пак начина на хранене може и да го промени след време . . . . . винаги има надежда за промяна към добро  ;)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Поучителни истории
« Отговор #7 -: 08-06-2009, 23:57:46 »

Веднъж Ксант взел със себе си Езоп и отишли при градинар. Когато зеленчуците били избрани и Ксант поискал да се разплати с градинаря, той му казал:
   -  Можеш да ги вземеш и безплатно, само ми кажи защо посаденото от мен ,както и да се грижа за него, е по-ниско на ръст от бурените ?
  Ксант, като не знаел какво да отговори ,промърморил :
   - Изглежда така е дадено от провидението..
  Езоп като чул това,започнал да се смее.
   - Ти какво негоднико? Над мен ли се присмиваш?- възмутил се философът.
  - Не на теб, а над твоите учители - отвърнал дръзкият роб.
   - Знаеш ли нещастнико, че съм учил в самата Атина?
   -  И защо тогава не отговаряш както трябва на въпроса?
    -   Ако си толкова учен ,отговори му ти !
  И Езоп почнал : Ако една жена се омъжи втори път, но има деца от първия си брак,  за разведен мъж, който също има деца от първия си брак, то за своите деца тя е майка , а за другите - мащеха. Кого ще обича повече, за кого ще се грижи и кого ще храни по-добре?
     -  Разбира се,своите деца - без да се замисля отвърнал градинарят, а Ксант го подкрепил.
     -   А децата, които не са родени от нея, тя мрази, стреми се да им отнеме храната, за да има повече за нейните деца, нали? Така е и със земята - казал в заключение Езоп - което тя ражда, за него тя е майка, а което ти садиш - за него тя е мащеха.  
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Поучителни истории
« Отговор #8 -: 09-06-2009, 00:01:00 »

Доста поучително  ;)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Поучителни истории
« Отговор #9 -: 09-06-2009, 01:46:53 »

НАРОДЕ ,ЗА КАКВИ ХРАНЕНИЯ ГОВОРИМ НИЕ ТУКА , ХОРАТА ВЕЧЕ СПРЯХА И ДА ЯДАТ !!

Феноменът на СЛЪНЦЕЯДИТЕ
Австралийската писателка Джасмухин не се храни в общоприетия смисъл от 1993 г. Зинаида Баранова от Краснодар ползва хладилника си за мебел. В пет сутринта Николай Долгорукий от Запорожие „закусва”, като втренчва поглед в небето
5 Март, 2009 КРИСТИ ПЕТРОВА

Слънцеядите по света според различни данни са между 5000 и 20 0000. Те твърдят, че са усвоили способността да трансформират енергията на слънчевата светлина и по този начин не се нуждаят от храна и вода.

Има чревоугодници, които живеят, за да ядат. Има хора, които няма какво да сложат на трапезата си заради кризата. Има и една трета категория, която засега е ужасно миниатюрна в сравнение с другите. Тя е на хората, наричани слънцеяди или пранаяди. Те „замезват" със слънчеви лъчи и твърдят, че по този начин черпят енергия от слънцето. Кои са те?

Явлението е най-популярно в Русия. Още през 1925 г. известният учен Владимир Вернадский споделя интересна мисъл: „Докато човечеството в прехраната си зависи от останалия растителен и животински свят, то не може да бъде достатъчно обезпечено."

Слънцеядите са хора, които твърдят, че са способни да трансформират енергията на слънчевата светлина.

Да не ядете нищо, или почти нищо, да пиете само вода или изобщо да не поемате течности...Всичко зависи от готовността. Това е много важно понятие: при слънцеядите се наблюдава съществено пренастройване на организма под новото „енергийно" хранене. Това може да се постигне в рамките на един ден или година. По пътя на самоусъвършенстването и след дълга подготовка слънцеядите са успели да ангажират с работа вътрешните органи. Както се казва, те са преминали на следващо ниво, когато потребността от материална храна отпада.

„Слънце, въздух и вода - това е цялата ми храна", казва Николай Николаевич Долгорукий. Той е от Запорожие. Не яде нищо от август 2003 г. „Гледам слънцето от пет сутринта. Моят рекорд са 13 часа - разкрива Николаевич.- Ходя по земята бос, спя и зиме, и лято на улицата, или в едно съоръжение с форма на пирамида. Преди пиех мляко, какао, сега употребявам само вода - преди да кипне в чашката се размива чаена лъжичка мед. Пия десетина такива чашки на ден. И това е всичко. Енергията на Слънцето и Космоса се съчетават. Аз чувствам как кръвта ми се обновява...Нямам тайна. Слънцеяд може да стане всеки. Готов съм да се подложа на медицински изследвания, които да дадат възможност да се изучи нашия феномен. Даже ще се радвам, ако се появят още последователи. Готов съм да споделя знанията си, но не с хора, които проявяват празно любопитство, а с такива, които искат действително да се променят."

Различни сметки показват, че на Земята живеят между 8000 и 10 000 слънцеяди. Според други данни слънцеядите по света са около 20 000, като при това става въпрос само за тези, които не скриват начина си на живот от околните.

Зинаида Баранова от Краснодар наближава 70-те, но твърди, че се чувства на не повече от 30 години.



Всичко тръгва от австралийката писателка Джасмухин (в превод името, което си е избрала означава аромат), която става най-известната слънцеядка в света. Тя е основателка на новата религия „бретарианизъм" - начин на живот, при който цялата храна се получава от праната във въздуха. Бретарианизмът означава баланс между състоянието на храненето, който оптимално води към независимост от физическите груби хранителни продукти (хранненето е като божествена светлина или като дишането). Оглавява организация, наречена "Движение на пробудилото се общество на доброто".

Джасмухин твърди, че нейната философия е основана на практиката на поста, практикуван от тибетските монаси. По нейните думи, „с помощта на този вид хранене ние се освобождаваме от основния си първобитен страх, че ако не ядем, ще умрем".

Слънцеядката Джасмухин твърди, че има над 5000 последователи по света (още една примерна цифра). Книгите, които издава са с една и съща насоченост: „Хармоничното изцеление", „Духовният резонанс", „Законът на любовта", „Храната на боговете" и т. н. В тях тя говори за това, че учението за отказа от храна и напитки дава идеална възможност за избавяне от анорексията (психопатологичен синдром, който се изразява в натрапчив стремеж за понижаване на теглото, като това се реализира с помощта на непрестанни диети или пълен отказ от хранене). Според Джасмухин това е начинът да се избавим от световния глад. Това проповядват привържениците й в създадената от нея „Академия за космически интернет". Джасмухин не се храни в общоприетия смисъл от 1993 г. Преди да получи „просветление", в продължение на 20 години била вегетарианка. Посветила е много години на развитието на своята духовност и интуиция. По верме на дълбоки медитации твърди, че вижда ангели и духовни наставници, вече приключили своя жизнен път на Земята. Благодарение на контактите си с тях, които определя като „космическа телепатия", Джасмухин ръководи международни общества, устремени към това да оказват положително влияние на развитието на човешкото съзнание.

Космическата интернет академия на австралийката Джасмухин, от която тръгва движението на слънцеядите.



Зинаида Григориевна Баранова от Краснодар е друга известна слънцеядка. „Аз дишам и получавам храна чрез енергийните центрове (чакри), дробовете и кожата си от атмосферата - казва Зинаида Баранова.- Не се чудете. Слънчевата светлина носи елементарни частици. Те могат да влизат в резонанс с частиците на клетките на организма и да обрадуват всички химически елементи, необходими за храненето. Ако човек влезе в състояние на такъв резонанс, у него започват да работят енергийните центрове. Този микрокосмос си взаимодейства с макрокосмоса. Всеки притежава такава способност. Само че хората са толкова заслепени от храната, глупавите постъпки и помисли, че тази тяхна способност практически е загубена. Преходът на преживяване без храна за мен беше лесен, адаптирах се бързо. Малко по-трудно ми беше да свикна без водата: в клетките ми започна дълбочинно пречистване, което се съпровождаше с вибрации в цялото тяло, слабост, пресъхнало гърло. Кожата ми се покри с обриви, наподобяващи ухапвания от комар. Това състояние продължи около половин месец. Само пълното доверие към Учителя ми даваше сили да издържа. Преживяването ми без течности стана възможно в резултат на трансмутация - трансформация на дробовете, при която те придобиха способността да асимилират влага от въздуха".

Зинаида Баранова ползва хладилника в дома си единствено като мебел. Резултатите от медицинските й изследвания показват: кръвно налягане 120 на 80, идеално състояние на зъбите, дишане с 2-2.5 пъти по-бавно от обичайното при хората, температурата на тялото не се качва повече от 36 градуса. Освен това в организма на Зинаида Григориевна е отбелязано повишено съдържание на силиций - тридесет единици вместо двете стандартни.

Слънцеядството е определяно като феномен. Но едва ли е толкова лесно, колкото твърдят Джасмухин и Баранова. Известни са случаи, в които хора, слушали лекциите на австралийската писателка, се отказват тотално от храната и умират от глад и изтощение. Толкова по въпроса, че преходът от материалното към нематериалното задължително води до безсмъртие.
.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Поучителни истории
« Отговор #10 -: 09-06-2009, 02:30:28 »

Хира Ратан Манек е роден на 12 септември 1937 год. в Бодхавад, Индия.

Инженер по образование, с успешна кариера в семейният бизнес, на който е посветен до пенсионирането си през 1992 год.

Вдъхновен от Мира Ришар, ученичка на Шри Ауробиндо и от други индийски учители той насочва усилията си към разработване на метод за приемане на слънчева светлина и използването й за лечение и поддържане на тялото без необходимостта от твърда храна. Работи върху метода си в продължение на 3 години. Техниката, която предлага не е нова за света, напротив, това е стар метод /„тратак”, концентрация върху слънцето/ практикуван по всички части на света – древен Египет, Гърция, Индия, Америка. /Бихме могли да добавим и България в лицето на древните орфисти и богомили/.

От юни 1995 год. ХРМ  /”феноменът ХРМ” остава като термин в обръщение след изследванията в НАСА/  живее само на слънчева енергия и вода. Понякога ако обстоятелствата налагат приема чай, кафе или цвик от мляко. Досега е имал 3 периода на строг пост през които е бил наблюдаван от няколко екипа учени и лекари. Първият пост е продължил 211 дни през 1995-96 год. под ръководството на д-р Рамачандран специалист по алопатия и аюрведа. Вторият пост е продължил 411 дни в Ахмедабад, ръководен от международен екип от 21 лекари и учени с директор д-р Сидхир Шах и д-р К. К. Шах, президент на Индийската Медицинска Асоциация по това време. След този експеримент ХРМ е бил поканен от Университета „Томас Джеферсън” и Пенсилванския Университет във Филаделфия, където преминава през 130 дневен пост под наблюдение. Екипа се е ръководил от д-р Андрю Нюберг и д-р Георг Бренард, водещи специалисти в изследванията на мозъка и епифизната жлеза.

През 2002 ХРМ  дава 136 лекции в САЩ. Следващата година 147 лекции в САЩ, Канада, Карибите и Великобритания.

От тогава ХРМ пътува по света и изнася лекции и интервюта, преподава своя метод на хора заинтересувани от използването на слънчевата светлина за лечение и като енергиен източник. В момента има много „центрове за слънчево лечение” по света както и много практикуващи от цял свят по неговата методика за гледане на слънцето.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Поучителни истории
« Отговор #11 -: 09-06-2009, 02:31:20 »

Х.Р. Манек ще посети нашата страна и ще изнесе няколко лекции за своя метод за лечение чрез слънчева светлина и “слънчево хранене”.

Програмата на Х.Р. Манек за България:

Варна - 11 юли - 17.00 ч., зала “Атриум”, ул. “Братя Миладинови” 24  /на центъра/
Велико Търново - 12 юли, 19.00 ч., Голямата зала на общината
Пловдив - 13 - 18.30 ч., Дом на народната армия
Пловдив - 14 юли - 10.00 ч., Съюз на учените /в Стария град/
София - 15 юли - 18.00 ч. Национален музей “Земята и хората”
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Поучителни истории
« Отговор #12 -: 09-06-2009, 16:54:29 »

Петко,ще взема да отида,че интересно ми стана.
 ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Поучителни истории
« Отговор #13 -: 09-06-2009, 23:21:41 »

О, и аз ще ида, заедно с членове на БВИО(Българско Вегетарианско Интернет Общество)...всъщност от днес и аз съм член :) 8)
« Последна редакция: 09-06-2009, 23:24:54 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Поучителни истории
« Отговор #14 -: 15-07-2009, 08:26:28 »

 :)Айде бе деца - давайте споделяте за тези които си мечтаха, мечтаха пък, накрая на село на хамака заспаха... :'(
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Поучителни истории
« Отговор #15 -: 15-07-2009, 10:27:26 »

Хаха хахахха,същия,същия.Първа буква И  ;D
 ;)

Кой е този? Само аз ли не го знам?
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Поучителни истории
« Отговор #16 -: 15-07-2009, 10:42:55 »

Ххахаххаха,малееее ти къде ме върна,доста назад ;D
За Иван Костов ставаше въпрос.
 ;)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Поучителни истории
« Отговор #17 -: 15-02-2010, 17:53:03 »

Енциклопедично резюме на епизод от Брахма Пурана,
съставено от брат Видявачаспати Амарнат Шукла


/ предговорът към първата книга на Иван Стаменов,която ще излезе съвсем скоро/
                                           

                                              ЛОВЕЦЪТ

Преследването на дивеч е начин на живот за ловеца. Така той
осигурява препитание за себе си и своето семейство. Някога жи-
вял ловец, който отишъл в гората на лов. Разпънал мрежата си
като капан за птици и дивеч.
Но в този ден, чак до залез слънце, не хванал нито звяр, нито
птица. Тъкмо когато щял да прибере мрежата си, един женски
гълъб се оплел в нея. И като решил, че тази гълъбица е дошла
сама1 по Божията повеля, ловецът я поставил в клетка.
Внезапно времето се променило. Небето се помрачило.
Заизсипвала се градушка и затрещели гръмотевици.
Ловецът осъзнал, че самият той е в капан на лошото време.
Бил прегладнял и напълно прогизнал. Младият мъж потрепервал
и зъбите му тракали от студа. Скоро обезумял от страх, че няма
да се измъкне жив. Децата му щели да го чакат напразно. Наме-
рил подслон под едно дърво.
Случайно или не, това било дървото, което било дом на гълъ-
бицата в клетката. Тя имала гнездо в клоните, а там друг гълъб,
нейна сродна душа, я чакал да се върне. Гълъбицата разпознала
дървото и чула гукането на съпруга си.
И се провикнала към него:
– Пленница съм на този ловец. Не тъжи за мен! Той ни е гост,
който се спря на прага ни. Ще загине от глад и студ. Притеснява
се и за децата си, които го чакат гладни. Жената и малките му го
чакат да се върне, както ти очакваш мен. Ще е грях, ако гост за-
гине от глад и студ пред нашата врата. Той ни е враг, но се
намери в загубено време. Плени ме, но това е заради мои стари
кривини, които ще трябва да изправя. Изпълни дълга си! Гос-
тите трябва да бъдат почитани, сякаш са богове или духове на
предците. Гостолюбието прави всички да са щастливи и сити.
Той не моли за нищо, но е наш дълг да се погрижим за него.
Макар да те нарани, като плени съпругата ти, той си остава наш
гост. Щастлива съм, че животът ми ще придобие висш смисъл,
като се жертвам за гладното семейство на този ловец.
И като чул тези думи на жена си, гълъбът усетил как добър
дух се вселява в него. Превъзмогнал личните си неволи и тъгата,
а после долетял под дървото.
И казал на ловеца:
– Ти си мой гост и мой брат. Измъчват те студ и глад. Мой
дълг е да ти помогна даже ако това ще ми струва живота. Бъди
търпелив, докато потърся нещо за твоето спасение!
И като казал това, гълъбът полетял към небесата.
Върнал се с горяща клонка в клюна и я пуснал в една купчи-
на сухи листа. Огънят спасил ловеца от студа. Докато младият
мъж се греел, гълъбът кръжал над пламъците.
И казал:
– О, ловецо, ти намери спасение от студа. Сега засити глада
си с месото ми!
Гълъбът се хвърлил в огъня.
Изненадан, ловецът възкликнал:
– Ах, ти се пожертва за мен! Аз съм грешник, който убива не-
винни птици и животни, за да се храни с тях. Проклет да съм!
И отворил клетката, за да освободи гълъбицата.
Но ловецът бил още по-изненадан, когато женската птица на
свой ред казала:
– Моят съпруг се жертва, за да засити глада ти. Това дърво бе
наш дом. Ти намери подслон под него. Така се спаси от студа и
глада. Ти стана наш гост. Дълг на Стопаните е да се грижат
радушно за гостите. Моята сродна душа изпълни дълга си. Не се
безпокой за нас! Така е било Писано. Приеми изпеченото месо
на съпруга ми! А за мен вече няма смисъл да живея, ако съм из-
губила сродна душа. Ще я последвам. Нека моето месо бъде за
твоето гладно семейство!
И като казала това, гълъбицата също се хвърлила в огъня.
Ловецът бил разтърсен. Не можел да намери покой и вече не
знаел какво да стори. Допрял длани в знак на благодарност. То-
гава две огнени пламъчета се вдигнали над огъня. И се понесли
заедно към небесата.
Ловецът захвърлил оръжието и се зарекъл пред висшите сили
да отгледа децата си, като им показва цял живот какво е да си
добър Стопанин. Мястото на тази случка в наши дни се нарича
„Капот Тирт“1 и е близо до брега на свещената река Годавари.
1 „Храм на гълъбите“.__
« Последна редакция: 15-02-2010, 18:01:39 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Поучителни истории
« Отговор #18 -: 16-02-2010, 08:02:27 »

 :kisss:
Едни принасят в жертва богатство,
други — монашество, трети   йогизъм. 
Едни правят жертви, като се учат,   
други — чрез пазене на обети. 

29
Някои в прана — в издишването   
изгарят апана —   вдишването,   
или обратното, или задържат   
и двете — отдадени на пранаяма.

30
Някои хранят умерено тялото —   
горят енергии в други енергии,
Всички те знаят какво е жертва.   
И чрез жертви изгарят страданието.

31
Които се хранят с останки от жертви —
вкусват амрита, — стигат до брахмана.
Но всички, които не правят жертви,   
губят и този живот, и вечния.   

32
Много и разнородни са жертвите 
според учението за брахман.   
Жертва се ражда от всяко действие.   
Ако разбираш това — си свободен.

33
По-висше от материалните жертви   
е жертвопринасянето на Знание.
Защото всички земни деяния
в свещеното Знание свършват, о, Партха!

Ом тат сат
Така в славната Бхагавадгита, която е сред най-мъдрите упанишади, в тази наука за брахман, в това ръко¬водство по йога, в беседата между Шри Кришна и Арджуна, завършва четвъртата глава, наречена
ЙОГА ЧРЕЗ ЗНАНИЕ ЗА ЖЕРТВЕНИТЕ ДЕЙСТВИЯ

Активен
...могъщият се бори само със могъщ...
 

Страницата е създадена за 0.129 секунди с 24 запитвания.