Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: От къде да започна ???  (Прочетена 6501 пъти)

weselinabo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
От къде да започна ???
« -: 16-09-2010, 15:20:16 »

Здравейте на всички  :peperudi:
Имам нужда от помощ :surpris_25:
Както писах в представянето си ,аз от скоро /1.5-2м./съм веган и за сега върви, даже определено се усещам различно.Проблемът ми обаче е, че аз се "изгубих" :Confus_3:, почти изчетох всичко: теми, коментари, някои предложени книги, направо ме опианихте - страхотни сте :Content_14:, НО  :o аз незнам от къде да започна...искам да направя първо нещо пречистващо, но какво първо???Искам да го съчетая и с някакво гладуване, но кое ще е най-подходящо???Направо се обърках! Моля,за помощ защото няма към кой близък да се обърна, защото никой от тях не се интересува, а аз се притеснявам да не им стана банална.Ще се радвам, ако ми помогнете  :bleh
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:От къде да започна ???
« Отговор #1 -: 17-09-2010, 03:51:35 »

Здравей!
И аз не съм сигурна какво да те посъветвам  :surpris_23:. Като за начало може би най-добре е да направиш плодовия режим ("гладуването" по Лидия Ковачева) - мисля, че е най-препоръчван за начинаещи (ако нямаш сериозен здравословен проблем, разбира се, за това си има други лечебни практики), хем ще те пречисти (макар и в по-слаба степен от същинското гладуване), хем ще навлезеш по-навътре във вегано-суровоядството - в сми, после няма да ти се ядат готвени или животински продукти; и като цяло ще те тонизира и ще ти даде енергия.
После може би е удачно да пристъпиш към пречистване на дебелото черво - препоръчителното е първо клизми, малко по малко, а после - Шанкх Пракшалана (въпреки че аз бях почнала да правя редовно втората процедура доста преди да се захвана с клизмите - и пак ми беше от огромна полза). Идеалният вариант е, след като червата вече са изчистени, да направиш и чернодробното - нищо, че идва есен и се води най-слабия период на активност на този орган. Междувременно можеш да прилагаш и жабурене с растителни масла, като профилактична пречистваща процедура - мисля, че успешно се съчетава с всички останали (ако бъркам, моля някой да ме поправи  :whistling2 - emotloader:).
Друго, което се сещам е, че лятото е подходящо време за пречистване на бъбреците. Най-лесният и приятен начин е с диня (по Малахов и сие.). Ако имаш желание и не се притесняваш от пестицидите в плодовете, за които толкова се шумя, пробвай :). Само че за бъбречното пречистване информацията ми е оскъдна по отношение на това преди/след кое от другите е удачно да се прави  ???. Ако може, по-вещите да изкажат мнение  :pensif_29:.

Относно гладуването - доколкото съм чела, за предпочитане е човек да е с колкото може по-изчистен организъм, преди да предприеме подобно нещо (говорим вече за същинско гладуване, на вода/сухо/каскадно/фракционно и пр. - не за плодчета, сокове, вода с лимон и мед и т.н.), за да се намалят до минимум лечебните кризи. Иначе протичат твърде силни пречистващи реакции, които за непривикналия и особено задръстен с токсини организъм са неприятни и натоварващи. Не се препоръчва и да се прави чернодробно пречистване след гладуване (защото или ще "изконсумираш" зехтина и сока, или много ще се изтощиш). Затова най-удачно е първо да се попречистиш, после да гладуваш на воля, щом имаш желание :).

Та, това е от мен, надявам се, че съм била полезна  :). Успех! :flowers2:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:От къде да започна ???
« Отговор #2 -: 17-09-2010, 12:31:55 »

И аз съм на това мнение като на Вики.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

weselinabo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:От къде да започна ???
« Отговор #3 -: 17-09-2010, 12:48:48 »

Благодаря Вики и бате Бино, наистина много се омотах.Всичко искам да пробвам, но все пак осъзнавам,че не всичко ще е добре на тоя етап да направя.Ще почна са плодове или сокове, пък ще видим до къде ще го докарам..... :peperudi:

P.S. Съзнавам, че всеки нов пита "Какво да направа най-напред?" и сигурно ви е писнало, но наистина толкова много ценна информация може да ти запали главата :Confus_3:
Желая ви Успешен ден!
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:От къде да започна ???
« Отговор #4 -: 24-09-2010, 14:42:15 »

Ако си на 100% сурова храна,това е достатъчно за момента. Винаги се започва с дебелото черво!Успех.
А да ти кажа,според мен,ако си суровоядка,плодовия режим е безмислен,той е вид  суровоядството.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103
Re:От къде да започна ???
« Отговор #5 -: 24-09-2010, 17:49:21 »

Ако си веган,но консумираш повече хляб за да заситиш глада ве едно нишо не правиш.Правилно те посъветваха за плавно преминаване в суровоядство и чистене на дебелото черво.УСПЕХ
Активен

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:От къде да започна ???
« Отговор #6 -: 02-01-2011, 19:35:01 »

 Привет,
Ето още един начинаещ :)

Не се чувствам бодър, тонизиран, може би на 50% (избягвам по-вредните храни, пържени неща...), лесно настивам (гърлото), имам проблем със някои от ставите (стари травми), слаб имунитет...

Решил съм да започна да се занамивам с йога, тай чи, плуване, и други подобни практики.
Искам да променя и храненето си, по принцип не ям всеки ден месо, обичам киселото мляко и сиренето, почти всеки ден са в менюто ми, ще гледам да ги намаля, как може да се разбере дали имаш възможност да разграждаш лактозата?
 Не пуша, не пия кафета и газирани, алкохол рядко.

Малко ми се струва крайно (засега) това със суровоядстовто и веганството, но вече се замислям сериозно да опитам. За разделното хранене какво ви е мнението. Има ли някаква златна среда?! :love_028:

Четох доста от статиите тук, както и форума и по други места: суровоядство, гладолечение, хранене според кръвна група и други... леко се главозамях и не зная откъде да започна. С гладолечение ли или с дебело черво/черен дроб ... или да започна с месец-два вегерарианец (по-скоро веган), понеже месото е 1 път седмично в менюто ми.

Искам да си пречистя организма и да го поддържам в добра форма. Тонизиран, умствено и физически, по-витален, чувстваш и т.н.


Откъде да започна? Препоръчайте ми четива, Имам "Сила за живот 2" (българския вариант)

За гладолечението, Лидия Ковачева - за начало. ???

На Генадий Малахов има доста книги, чудя се на коя да се спра.
Физиологията също ме интересува.

Къде може да се намери книгата на Атанас Гълъбов - Световна здравна конспирация, и книги на подобна тематика, но да са квалитетни, подкрепени от научни доказателства.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:От къде да започна ???
« Отговор #7 -: 02-01-2011, 22:07:44 »

Златната среда е да напредваш с много малки стъпки и да стигнеш до там докъдето се чувстваш добре.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:От къде да започна ???
« Отговор #8 -: 04-01-2011, 23:43:48 »

 Аз съм на доста противоположно мнение на повечето пишещи тук. Според мен идеалния вариант е спиране  на вредните навици от раз (в случая готвени храни, тъй като разбирам, че вече си веган). Нищо не може да ме убеди, че шока за организма е по-голям при разко премахване на дразнител от приемането му макар и в малки дози. Звучи ми като постепенно отказване от цигарите "за да не се стресира" тялото ти. Добрите промени трябва да се направят незабавно, без отлагане, а рушащите да се изкоренят колкото се може по-бързо.
Базирайки се на моя опит дори бих ти предложила нещо една идея по-драстично от директно преминаване на суровоядство: направи някакъв хранителен режим (житен, плодово-чаен... ). След това е много по-лесно да се придържаш само към сурова, веганска храна. Успех и най-важното слушай тялото си - то знае най-добре. Само трябва да внимаваш да слушаш истинските му сигнали, а не разглезеното хленчене, което сме развили благодарение на годините неправилна експлоатация на телата ни  ;) Йогата е друго чудесно нещо, което можеш да направиш за себе си:) Пиши как се чувстваш и не се отказвай, нито се подавай на чужд натиск, ако има такъв   :love_026:
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:От къде да започна ???
« Отговор #9 -: 05-01-2011, 14:42:41 »

Делфинче, според мен рязкото преминаване към суровоядство е удачно за много малко хора. Ако говорим за Таурис, той не е веган. Един рязък преход би бил наистина шок за организма най-вече заради токсините и заради тежките странични кризи, толкова тежки, че да започнат да обвиняват суровата храна в това и да се откажат много бързо (примерно обилен косопад, разклащане на зъби, екземи и т.н.). Освен това и кривванията в този случай са много чести. Плавният преход е най-сигурен и траен. А все пак целта е тези навици да останат за цял живот. Може би такъв рязък преход би бил подходящ за дългогодишен веган, който е консумирал и сурови и сготвени храни, но такива случаи са голяма рядкост.
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:От къде да започна ???
« Отговор #10 -: 05-01-2011, 22:32:10 »

Делфинче, според мен рязкото преминаване към суровоядство е удачно за много малко хора. Ако говорим за Таурис, той не е веган. Един рязък преход би бил наистина шок за организма най-вече заради токсините и заради тежките странични кризи, толкова тежки, че да започнат да обвиняват суровата храна в това и да се откажат много бързо (примерно обилен косопад, разклащане на зъби, екземи и т.н.). Освен това и кривванията в този случай са много чести. Плавният преход е най-сигурен и траен. А все пак целта е тези навици да останат за цял живот. Може би такъв рязък преход би бил подходящ за дългогодишен веган, който е консумирал и сурови и сготвени храни, но такива случаи са голяма рядкост.
За weselinabo рабрах от поста й, че е веган, не говоря за таурис. Ако човек не е убеден в това което прави веинаги ще си намери оправдание и съвсем няма да му е нужен толкова конкретен повод като засилен косопад например. Освен това за да се получат подобни реакции тялото трябва да е било силно натровено или да има някакво тежко заболявене, каквото както разбирам weselinabo няма. Има и друг момент, който трябва да се вземе под внимание - за плавно преминаване се иска много свободно време, което човек да посвети на непрекъснато четене на книжки, разходки сред природата и т.н., благодарение на които да подържа духа си. За повечето хора това си е непосилен лукс.
 Рязкото преминаване на суровоядство има и още един много голям плюс - положителните резултати настъпват много бързо, а видиш ли резултата на лице вече е много по-лесно да се придържаш към същия начин на живот. Не искам да убеждавам никого в своите разбирания - само ги споделям като личен опит. Всеки преценява какво е най-добро за него и сам е отговорен за резултатите (били те добри или не чак толкова добри).
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:От къде да започна ???
« Отговор #11 -: 05-01-2011, 22:53:29 »

Много малко са сигурно хората, които 1.преминавайки от раз към суровоядство, са 2.успяли да се придържат към него дълготрайно. Познавам такива, които са изпълнили т.1. но не и 2.

И плавното преминаване хич не е свързано с много свободно време. И аз от опит да кажа. ;)
Активен

weselinabo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:От къде да започна ???
« Отговор #12 -: 15-01-2011, 00:21:23 »

Аз мисля,че има хора /като мен  :)/ ,на които им трябва нещо като наръчник или някой учител над главата  ;) Толкова се "улях", че незнам дали може повече...Толкова добре си го карах като веган,ама пуст инат  " и аз да ставам суровоядец"...аман...края на септември направих пет дена плодово лечение, направих добре захранването и както не ядях сирене, яйца и кашкавал...ги проядох за пет минути :surpris_22:.... и не защото ми липсваха, даже никак, но нещо в мен беше много слабо. След един месец отказах цигарите , струпаха ми се  много сериозни професионални проблеми и стана страшно... :Confus_3: Хлябът ми стана лична дружка :essen:,а днес резултата е 16 кг + и високо кръвно. Опитвам се да се стабилизирам,но май наистина е трудно да преминеш към нещо добро,ако нямаш добър план...особено,ако си лабилен , като мен. Благодаря ви за съветите,но все още ми е трудно да намеря някаква среда. Трудно ми е да го карам плавно , но и от раз май няма да стане, защото аз съм нещо като "емоционален" дебеланко, който при стрес и проблеми , търси хладилника за утеха :whistling2 - emotloader:.
Няма да се откажа, защото усетих плюсовете на здравословното ядене :kisss:
Ще опитам с житния режим и ако е възможно, след това ще се опитам по-дълго да ям сурови храни.

P.S. Много съм горда,че цигарите ги няма. Цели 17 г. бяха част от мен /аз съм на 30 г./, дори незнам как ги спрях, но един ден просто ги нямаше.
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:От къде да започна ???
« Отговор #13 -: 29-01-2011, 13:12:54 »

Здравей,

виж дневника ми...понякога ставам обект на критика, заради млечните и тестените в менюто си, но то е 60-80% сурово и се чувствам супер :) Разбирам те, не всеки може да направи промяната одма - аз едно лято направих месец на 100% сурово, после по време на постите - още месец и така, постепенно. Сега правя разтоварващи дни или пречистване (Житен режим) по 5-10 дена много стриктно. Гледам да намалявам млечните, но киселото мляко и мазните (над 40%) сирена не мисля да ги спирам.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...
 

Страницата е създадена за 0.117 секунди с 23 запитвания.