Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Радиация  (Прочетена 5981 пъти)

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Радиация
« -: 25-03-2011, 13:37:20 »

Дайте да я обсъдим тази тема, че като гледам нещата в Япония отиват на зле. Листните зеленчуци стават табу и така. Търся в мрежата дали се продават портативни уреди за измерване на радиация има разни странни мнения, не че претендирам да съм изчела всичко.
Но понеже темата е актуална, би било интересно дали няма някакви прости признаци на радиоактивно замърсяване, освен фрапиращи мутации при малките на животните, примерно. А също и всякаква информация, свързана със защита от радиация, обеззаразяване и т.н.
Активен

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Радиация
« Отговор #1 -: 25-03-2011, 15:14:53 »

Даже и да имаш дозиметър, това няма как да те предпази, ако общият радиационен фон се вдигне. Засега нещата са ок, според Изпълнителната агенция по околна среда, която ежедневно пуска бюлетин в сайта си. Друг е въпросът, че аз лично предпочитам да имам данните в реално време ...

Иначе, това, което аз правя по въпроса е - не си оставям прането да съхне навън, не си и помислям за риба, особено океанска, понеже тя гълта много радиация, зеленолистни, картофи, гъби... всъщност напоследък се изхранвам само с ябълки и овесени ядки.

Доколкото знам панелните блокове са добри убежища от радиация.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Радиация
« Отговор #2 -: 25-03-2011, 15:49:03 »

Аз си мисля, че до нас радиация от Япония трудно ще стигне. Но пък живо се интересувам откъде да си купя гайгеров брояч, че знам ли някой "предприемчив" тарикат какво ще реши да внесе от района и да го пусне тука като "био" храна.

Дотук само този намирам.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Радиация
« Отговор #3 -: 25-03-2011, 17:59:24 »

Намерих още един "персонален" уред уж мислен човек да си тества гъбите или ягодите (точно за каквото ми трябва).

На сайта няма цени и наличности, но аз драснах един имейл и ми отговориха почти веднага, че чакат доставка след около месец. Това нещо никак не е евтино обаче. Струва 315 лв. без ДДС.  :surpris_22:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Радиация
« Отговор #4 -: 26-03-2011, 08:15:46 »

а бре хора, какво сте се засилили, засега нема страшно, няма как да долети чак до нас от Япония чак...
просто ветровете не духат насам...
ПРосто се молете да не стане при нас такова земетресение, че нашите сгради са много по-кекави от тяхните...
А и с този съвпад на планети, новата ера...
някои дори бизнес се опитват да правят с апокалипсиса -  http://www.bulgara.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=85

Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Радиация
« Отговор #5 -: 26-03-2011, 17:22:45 »

Мда...как имате време и нерви да мислите за такива неща? Естествената радиация е в пъти повече от тази, която евентуално ще дойде от Япония:)
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Радиация
« Отговор #6 -: 26-03-2011, 17:54:51 »

Мда...как имате време и нерви да мислите за такива неща? Естествената радиация е в пъти повече от тази, която евентуално ще дойде от Япония:)

Пак ще кажа - не ме притеснява радиационния фон и нещо, което евентуално облаци или вятър биха донесли.

Вчера си спомних, че био продукт, който купих скоро, се отглежда в Китай. Това вече е достатъчно близо до Япония, че да има опасност от замърсяване.   :-\
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Радиация
« Отговор #7 -: 26-03-2011, 18:14:08 »

А в Канада най-големият внос е от Китай.
Каквото такова.
Активен

homo futurus

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 241
  • Бъдещето е на Вегетарианците!
Re:Радиация
« Отговор #8 -: 01-04-2011, 15:33:56 »

Здравейте
И аз като на Всяка манджа мерудия да взема отношение по въпроса.

Не се притеснявайте от радиацията в Япония. Тя е горе долу от другата страна на земята Погледнете един глобус.
Основната радиация изпусната от Фукушима е във водата никакъв шанс да стигне до БГ. Колкото до радиоактивни частички пренесени от атмосферата - няма нищо невъзможно но все пак между нас и Япония е най високата планинска верига на земята - Хималаите както и индийския океан който с изпаренията си улавя всичко летящо над него и го сваля под формата на дъжд във водите си.
Ако все пак успеят да достигнат до тук някакви частици те ще са толкова минимално количество че по нищо няма да се отличават от естествения радиоактивен фон. Всеки ден милиарди подобни частици бомбардират земята носени от слънчевия вятър.

За марулките в градината няма нищо страшно.
Освен на съседката кокошките.
:о)
Активен
Дълбока безметежност,
печален идеал.
Проблясък в тъмнината ме пробуди ...
Разкривайки, че досега съм спал !
 

Страницата е създадена за 0.099 секунди с 23 запитвания.