Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дауншифтинг - що е то?  (Прочетена 20807 пъти)

Alex

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #20 -: 12-05-2011, 14:56:51 »

Е да, но в Силистра няма как да печеля достатъчно и да се развивам професионално. Като стана на възраст - може. А иначе сега проучвам всички посоки на покрайнините около София, защото някой ден, ако създам семейство, не бих искал да живеят в София :)
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #21 -: 12-05-2011, 15:06:11 »

Пускат магистралата сега, а пътя преди ми беше 1 час, от който 40 минути до Перник (15 км), значи сега - макс 40 минути.

Пернишките кметове и не искали да подписват акт 16, щото магистралата нямала GOLF лента!  tooth
Активен

Alex

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #22 -: 13-05-2011, 09:13:46 »

Абе то магистралата добре, но като влезе този поток в София какво става? Трябваше да го помислят по-комплексно - паркинги, градски транспорт до центъра.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #23 -: 13-05-2011, 14:03:37 »

Пускат магистралата сега, а пътя преди ми беше 1 час, от който 40 минути до Перник (15 км), значи сега - макс 40 минути.

Пернишките кметове и не искали да подписват акт 16, щото магистралата нямала GOLF лента!  tooth

Колега, моля д аме извиниш , искам леко да те поправя - казва се ГОЛФ Уента , не лента  tooth  tooth  tooth  и в Перник магазинът LIDL ще се казва по друг начин  tooth  tooth  tooth
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #24 -: 13-05-2011, 14:52:11 »

 tooth tooth tooth tooth tooth
Активен

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #25 -: 29-09-2011, 18:44:32 »

Абе  Травъл , много негативен човек си ти бе , защо твоята невъзможност я прехвърляш и на другите  :surpris_23:
Това ,че на теб ти е било трудно не значи ,че на някой по-подготвен , с нагласа ще му е. Не работиш за 300 лв значи имаш определено отношение към труда.Все пак не забравяй, че има хора със сериозни познания, които строят къщи, оранжерии, водонапоителни системи и др. Значт как се отглеждат растенията и как се съхраняват.
Скоро моят проект за къща с градина ще е готов с всички изчисления по етапи и всеки ще може безплатно да се възползва от 3 годишният ми труд ..аз като гледам не е чак толкова скъпо ..стига да ти се работи , ако нямаш навици, а само философстваш е друг въпрос :))




Коя моя невъзможност, бре, специалисте по всичко? Аз на село живея, ако не ти стана ясно. И чат-пат излизам от къщата си и гледам и другите хора как живеят, а не как философстват из Интернет! Как ли пък всички селяни се оплакват от живота на село, само няк'ъв титан разправя, че всичко било пей сърце?!
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #26 -: 30-09-2011, 21:43:27 »

 tooth   веднъж отидох в едно голямо село , което се води за град, да правя бизнес . Имах поръчки от Италия и Германия. Пообиколих местните производители и видях те какво и КАК го произвеждат . Помислих около 2-3 дни и си купих 15 тина книжки .Прочетох ги по 3-4 пъти анализирах ги и осъзнах едно просто нещо. Местните селяни си работеха както са работили прадядовците им. Без точни изчисления , без някаква напредничавост в процеса на производство. Отначало ми се смееха и ми обясняваха как щели да ми гледат сеира, ама нали аз вече бях видял техния  tooth. И така за 3-4 месеца си купих машини ,набрах няколко човека и започнах. За около 7 месеца вече половината село се натискаше да работи при мен а тия сеирджиите и до ден днешен не могат да си обяснят как едно момче без да има понятие от работата взе ,че стана водещ производител. Те все още си се оплакват и всички останали като тях. А тия , които мислят -действат -нямат време за оплакване. 
Между другото догодина очаквам първата реколта от "био" ябълки :)  Имам 120 тина плодни дръвчета .Ей така за експеримент , а другите селяни продължават да се оплакват. Ама се оказа ,че освен Работническо дело на младини , друго не са чели , камо ли книга. Така че ако искаш да ти говоря за село мога доста да ти разправям , половината ми живот до тук мина по селски фабрики и поля.
И сега се сещам за едни нещастни хорица, според мен разбира се , дето отидоха да живеят на полето и някой ги измами да си продадат земите и имотите. Гледах някъде в нета в какви коптори живуркат и се чудя защо са го направили ? Те самите може и в някаква степен да се чустват щастливи , освободени ..знам ли ..за мен си е пълна трагедия. Та всичко е въпрос на гледна точка. И философстването в Интернет също ... за някои е брътвеж , а други кара да се замислят.
Активен

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #27 -: 30-09-2011, 22:46:35 »

Като ти следя ограничения и беден мироглед и изказ във форума, и като броя поне по десет грешки във всяко твое изречение, си ми що-годе ясен. Поне на две трети от познатите ми, които се занимават само със земеделие, дори на малкото пръстче не можеш да стъпиш, освен в скромността. А те живеят трудно на село. Простите селяни, които не са прочели два реда в живота си, и големият титан на живота, вселената и всичко останало... Ама важното е, че си вярваш. Ае, със здраве ти!
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #28 -: 30-09-2011, 23:33:29 »

Грешките са от бързото писане :)
Не се съревновавам с никого , гледам си само моята паничка :) Ти ме сравняваш . А твоите приятели живеят трудно , защото те самите така са си го направили. Нещо не ти е кеф,че има хора , които се справят в живота , а при теб някак не върви лесно, а ?
Айде и ти със здраве  tooth и ти пожелавам да станеш ударник, да живееш прекрасно и да си щастлив.
Активен

survivorfan

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #29 -: 01-10-2011, 12:20:10 »

Титан и Травъл, извинете ме, че се намесвам, но искам да попитам нещо: Тъй-като това е 3-ти/4-ти вегетариански форум, в който попадам на заяждания м/у вегета бих искал да попитам дали това е естествено поведение или е побългарена версия на общуване м/у вегетарианци?
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #30 -: 01-10-2011, 14:43:06 »

Survivorfan, какво вегетарианско видя в тази тема? Или просто виждаш как двама се карат и виртуално "люпиш семки" острани?

Иначе гледам темата вече е на ръба на т. 6 от правилата и май ще се наложи да вадим гумата за триене.  :police:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #31 -: 12-02-2013, 23:35:52 »

Още хора са успели да се закрепят на село: http://vbox7.com/play:e84dd2fa32   :Content_22:
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #32 -: 13-02-2013, 12:22:16 »

М дааа :) Бих посъветвал тези, които живеят в софия да отидат на гости в Желен. Преди някоко години 1 месец живях с Кат и Йън и помагах в подготовката за един фестивал LILI (Low imact Living Initiatives), който те организираха. Готина двойка са - олд скул хипи активисти, а Йън е бил научен работник и е много начетен относно земеделието. Кат преди годин започна прокета WWOOF http://www.wwoofbulgaria.org/ Това е международна мрежа на био ферми, които приемат доброволци. Ходиш помагаш с каквото се занимават хората, а в замяна получаваш подслон, храна, знания и хубави спомени ;) Повечето от регистрираните био ферми за България са на англичани, закупили земя тук и голяма част от тях ми изглеждат доста менте, но има и готини места, които съм посещавал.
Филип и неговия проект Тринога http://www.ekoselo.org/trinoga също изглежда добре, но не съм му гостувал. те буквално живеят един на друг. Къщите са на 100-тина метра разстояние. Чувал съм разни негативни отзиви за тринога, но докто лично човек не се среще и не изпита какво става там, не е редно да коментира.
Та проектите им са хубави, но имайте в предвид, че за да започнеш нещо такова или трябв да имаш идея, как ще се прехранваш и заделени пари за първо време. Защото примерно на британците им капят месечно парички от тяхната страна. Дали са си апартамента под наем и парите от него са им достатъчни ;) И тук си действат по своите проекти спокойно. Филип също е направил схемата като произвежда и продава разни неща, и същевременно и двата проекта от време на време приемат доброволци, като понякога нещата минават през EVS (European voluntary service) и ЕС плаща както на доброволците, така и на домакините ;)
Та, който се интересува е хуабво да разучи къде какво има, да отиде да посете, да събере впечатления и евентуална надъхавация и да действа по своя си проект ;)
ПоЗдрави
Активен
Total Liberation

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #33 -: 14-03-2013, 10:31:51 »

Титане,чакам твоя проект,че имам много земя,искам нещо да направя,но не знам изобщо как и какво. Ще помоля хората тук, ако имат интересни и полезни четива и информация да я споделят. Работя в Пловдив, изкарвам доста пари и ги харча по една къща без грам дворче. Яд ме е,че я започнах,но има време за преориентация.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #34 -: 15-03-2013, 11:51:09 »

Напоследък не съм се занимавал с това, имах грижи и всичко съм изоставил. Но ако ми изпратиш малко повече информация може да помисля и бих ти дал моето мнение.
Активен

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #35 -: 19-03-2013, 13:27:21 »

Ooo,не се занимавай с мен щом имаш грижи! Мислех,че имаш нещо готово,затова писах. Ако имаш знания,от които да се научим на нещо,ще се радвам да ги споделяш!
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #36 -: 20-03-2013, 09:40:51 »

Знания имам доста, но е важна концепцията първо.Много е важно къде ще се установиш и дали ще си сама. Сам човек не е за тази работа, трябва поне 3-4 къщи да сте. Взаимната помощ е нещо изключително важно. След това трябва да се изгради качествена къща като конструкция и тук имам много идеи породени от наблюденията и грешките, които другите са допуснали. Следващата и изключително важна стъпка е НЕЗАВИСИМ енергиен източник. Това може да  бъде турбина поставена в реката или някакъв друг вид генератор. Потърси в ютюб има доста материали за свободната енергия от руснаците. Оказва се че това начинание изисква големи капиталовложения и то правилно инвестирани иначе просто ще живеете като скотове.
Активен

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #37 -: 21-03-2013, 11:38:58 »

Даааа,независим енергиен източник - този въпрос ме занимава най-много,но пък е най-слабата ми страна откъм знания. Може би трябва да намеря човек,знаещ,който да ми помогне. Но който търси,намира. Все някога идеите се превръщат в реалност.
Гледах филм за Испания,там хората се събират в кооперативи и действат на разменни начала. Направили са си своя парична единица и с нея се ползват от всякакви усуги и стоки,предлагани в групата. Но за енергията до колкото разбрах,ходят по пазарите да продават част от продукцията си за истински пари,може би за да си платят тока. Но все пак има доста стройна организация.Сам човек,както казваш,трудна работа.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #38 -: 22-03-2013, 19:15:48 »

Това за сега изглежда най-добрият вариант , който ти споменаваш , но всичко зависи от условията , в които се създават тези кооперативи. Не забравяй, че може да се ползва слънчева енергия, вода , водород и кислород . Много ми се иска и на мен да живея сред нормални хора и да се занимавам с това, което ми е приятно на 2 крачки от входната ми врата  и като идват политици да им слагам такса вход, такса престой, такса екологичен въздух, такса цапане на земята  tooth  tooth  tooth и после с гьостерицата
Активен

КАДИ

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Това за сега изглежда най-добрият вариант , който ти споменаваш , но всичко зависи от условията , в които се създават тези кооперативи. Не забравяй, че може да се ползва слънчева енергия, вода , водород и кислород . Много ми се иска и на мен да живея сред нормални хора и да се занимавам с това, което ми е приятно на 2 крачки от входната ми врата  и като идват политици да им слагам такса вход, такса престой, такса екологичен въздух, такса цапане на земята  tooth  tooth  tooth и после с гьостерицата
Активен
 

Страницата е създадена за 0.082 секунди с 23 запитвания.