Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: полтъргайст: духове.  (Прочетена 22896 пъти)

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #40 -: 22-03-2011, 13:14:02 »

 Ако може да попитам ВСИЧКО ли е карма? Защото по тази логика, момчето което се смята, че е полтъргайст си е заслужило съдбата? И става малко двулично от наша страна, да го съжеляваме и в същото време да казваме, че е заслужил да умре като куче. Или пък в Япония всички хора са кармично подбрани да умрат по време на земетресението ?
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #41 -: 22-03-2011, 13:30:55 »

Отделно е хубаво да се знае, че има разлика в учението за карма в хиндуизма и будизма. Така че аз ще попитам и кой от двата закона за карма е доказан?   :heart_2:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #42 -: 22-03-2011, 13:47:28 »

Ако може да попитам ВСИЧКО ли е карма? Защото по тази логика, момчето което се смята, че е полтъргайст си е заслужило съдбата? И става малко двулично от наша страна, да го съжеляваме и в същото време да казваме, че е заслужил да умре като куче. Или пък в Япония всички хора са кармично подбрани да умрат по време на земетресението ?

В тези случай, това е нарушена, прекъсната карма!Има и такава опция в живота...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #43 -: 22-03-2011, 13:52:21 »

Ако може да попитам ВСИЧКО ли е карма? Защото по тази логика, момчето което се смята, че е полтъргайст си е заслужило съдбата? И става малко двулично от наша страна, да го съжеляваме и в същото време да казваме, че е заслужил да умре като куче. Или пък в Япония всички хора са кармично подбрани да умрат по време на земетресението ?

В тези случай, това е нарушена, прекъсната карма!Има и такава опция в живота...

Ха, чакай малко, нали кармата беше закон, който действа винаги и навсякаде ? Как така се прекъсна в един момент? Мари и ти като твоят "Учител" винаги имаш отговор за всичко.... ама нещо много скалъпен ми изглежда...
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #44 -: 22-03-2011, 14:13:45 »

 :kisss:Всяко правило има изключения!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #45 -: 22-03-2011, 14:18:19 »

 Е, всеки път ли ще се чудим коя опция сме нацелили? Не искам да издребнявам, но тук става въпрос за живота все пак и май кармата не е достатъчно изчерпателно обяснение.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #46 -: 22-03-2011, 15:09:50 »

 :kisss: Неа, препоръчвам ти да се върнеш на предната страница и да препрочетеш... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #47 -: 22-03-2011, 15:25:16 »

Е, всеки път ли ще се чудим коя опция сме нацелили? Не искам да издребнявам, но тук става въпрос за живота все пак и май кармата не е достатъчно изчерпателно обяснение.

А може и да е достатъчно обяснение и ние да не сме осъзнали дългата ръка на закона за причината и следствието.

Nea, има едно "книжле" - What the Buddha Taught, което мога да препоръчам по темата (65 страници е). Ако си спомням добре, там д-р Рахула извежда много от важните моменти в будисткото учение от принципа за причината и следствието. Отделно книжката е и страхотен увод в будизма, така че отвсякъде си струва четенето.  :Content_14:

За протокола - не съм съгласен с изключенията в правилото и "прекъсванията" на кармата, но не ми се спори. Много проточихме темата и от едни фалшиви полтъргайсти стигнахме до неподозирани висоти.  :weight_lift:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #48 -: 22-03-2011, 17:18:00 »

 :kisss:Не съм виновна, че живота е толкова многообразен и богат... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #49 -: 23-03-2011, 17:33:19 »

Ако може да попитам ВСИЧКО ли е карма? Защото по тази логика, момчето което се смята, че е полтъргайст си е заслужило съдбата?
А всъщност откъде сме сигурни, че винаги става дума за духа на починал човек?  ::) Може да е всичко.

Аз съм сигурна в действието на закона за причината и следствието. Неведнъж съм се убеждавала лично. Примерите са винаги пред очите ни, само че не винаги ги виждаме. Май няма нищо случайно.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #50 -: 25-03-2011, 20:00:31 »

Така е. Когато човек анализира достатъчно дълъг период от време (10-15 години) без да изпуска дребните мисли, които понякога са му минавали през главата ще се увери, че е така. Просто кармата на повечето хора е много инертна, защото са натрупали повечко и обикновено не сработва още в същото прераждане.
Другата причина да сме тука е да натрупаме сетивни познания за заобикалящия ни свят (няма как без тяло), за да можем да подходим с разбиране към чуждите проблеми и в достатъчна степен да опровергаем поговорката "сития няма вяра на гладния".
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #51 -: 26-03-2011, 11:54:23 »

Аз пак ще попитам, че не ми беше отговорено по-нагоре. Според вас може ли да се генерира позитивна карма, която да смекчава вината от някакво действие ? И ако е възможно някой знае ли как ?
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #52 -: 26-03-2011, 12:34:47 »

Казано с думи прости, кармата е следствието от мисловните модели на даден индивид. Премахвайки вредният модел(което означава, че си си научил урока), премахваш и последствието/кармата. Всичко останало са алабализми!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #53 -: 26-03-2011, 13:00:20 »

Как така няма да отговорим на Веско бе, я веднага да видим какво ще  уцелим  от торбата с отговорите. Например това как ти се струва, Веско? (Аз лично го приемам безрезервно)

Понятието "карма" е основен космичен закон, който гласи : причината поражда следствие. Съгласно този закон положителните мисли, чувства, желания постъпки се поощряват с придвижването нагоре по стълбицата на духовното развитие в енергийния свят и съответно отрицателните ( греховете)  се наказват със свличане надолу и с откриване на т.нар. кармична сметка. Греховните дела следват човека през целия му живот и ако не бъдат поправени( не се изплатят) , може да преминат в децата и да останат в рода до седем поколения. Това са кармични дългове. Казано с други думи  кармичната сметка ние откриваме сами и я пълним в продължение на живота си на земята, а кармичния дълг носим от предишните си превъплъщения или ни е завещан от прадедите ни. Кармичните дългове са причина за нелечими и труднолечими болести: рак, множествена склероза, Даун, шизофрения и др.
   Смята се ,че кармичната сметка се открива след 9 год. възраст, а до тази възраст детските постъпки са неосъзнати.
    От определението на кармата следва , че закриването на кармичната сметка и ликвидирането на кармичните дългове се осъществяват с натрупването на положителна енергия, образувана в резултат на :
   --- Осъзнати положителни постъпки ( милосърдие, благотворителност)
   --- изява на положителните качества на личността (любов,доброта, оптимизъм и др.
   --- осъзнаване  погрешността на преувеличаването на значението на материалния свят ( пари, власт, кариера, потребности на тялото и др;)
   --- реализация на предназначението в живота ( семейния, професионалния , гражданския)
  
 Най-важното условие за изплащането на кармичните дългове ( минали и настоящи)  е осъзнаването на допуснатите грешки и грехове  и взимането на твърдо решение да бъдат поправени и да не се допускат отново. В това се състоят и великата сила и смисълът на покаянието.  В процеса на признаването на грешките човек опознава себе си, осъзнава постъпките си и житейските ситуации , в които е попаднал, съгласно своя вътрешен глас - подсказването на Бога или съвестта. Именно действията против съвестта  предизвикват у човека усещането за неизпълнен дълг или грях
...................
 Има хора съвсем невъзприемчиви за такива подсказвания,  тъкмо тях наричаме безсъвестни. Подсказването се изпраща на всеки на неговото равнище на рразвитие и зависи от натрупания от предишните и сегашното въплъщение опит, от обема информация и размерите на енергийното поле.
..............
При покаянието човек повишава своята духовност и получава възможност да изплати всичките си кармични дългове.  
...........
 от  " Моят опит в лечението на рака "   доц Олга Елисеева  
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #54 -: 26-03-2011, 13:01:56 »

Тук виждам , че Светльо го е синтезирал прекрасно в едно изречение.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #55 -: 27-03-2011, 10:17:06 »

Значи я да видим какво излиза. Значи да приемем, че аз съм убиец и решавам и убивам някого по някаква си причина. Послем, след да кажем няколко години, аз започвам да се интересувам от духовното си израстване и разбирам, че това, което съм направил е било грях. Разкайвам се за стореното и отивам и посявам 50 дървета или нещо от сорта, за да си изплатя въпросния грях и готово. Само, че тук възниква въпроса, дали този когото съм убил му пука за моето духовно развитие и разкаяние ? И ще му върне ли живота и възможността и той да се развива ? НЕ. Да си осъзнаеш грешката и да не я повтаряш е едно много хубаво нещо, но да търсиш опрощаване чрез разкяване за делата си според мен си е бягане от отговорност.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #56 -: 27-03-2011, 10:42:41 »

Весо, ето една притча, много уместна в случая.

Само да кажа преди това, че няма ненавременно прекъсване на живота. Каквото и да ти се случва, част от теб, е съгласна с това!
И още нещо което обяснява, как чрез мисловните си модели определяме съдбата си!

#Част от интервю със Стюарт Свердлов:
Д.О.: Какво става, когато някой създаде преживяване, което ви засяга, но нямате нищо общо със създаването му?
С.С.: Човек трябва да поеме отговорността и да каже: „Аз го създадох и го привлякох към себе си.” Енергията е като магнит. Когато имате магнит с определен гаус и го пуснете сред метални стружки, той привлича само определени стружки. Не можете да обвинявате металните стружки, че се привличат от вас....
...Д.О.: Значи нищо не зависи от случайността?
С.С.: Случайността не съществува и това е най-трудното за приемане от хората. За тях най-трудното нещо е да поемат отговорността, нали така? Никой не иска да поеме отговорността за нищо, но точно затова съществува физическата реалност. Помислете за следната аналогия – мислете за мисълта като за филм, съзнанието ви е прожекторът, а физическата реалност е екранът. Какъвто е вашият филм, който проектирате, това ще виждате в своя свят....

...С.С.: Не, влиянията биват два вида – едното се проектира навън, а другият човек трябва да го приеме или отхвърли. Това е нещо, което трудно се разбира от хората, защото трябва да приемете, че каквото и да проектирате навън, то ще се отрази обратно към вас. Ако аз създам някого, който ме нападне, отговорността е моя. Ако го проектирам, ставам уязвим, превръщам се в жертва и трябва да осъзная, че там навън някой ще улови това и ще го изиграе заради мен.


#Приказка за Кармата

Имало едно време един убиец. Препитавал се цял живот с това – да убива по поръчка. Един ден убиецът се замислил за смисъла на живота си и решил да го промени. Но не знаел как. Затова отишъл в Голямата планина, където живеели мъдреците, да поиска съвет. Речено – сторено. Намерил един възрастен мъдрец с побеляла брада. Разказал му живота си и казал, че иска да получи опрощение за греховете си и да заживее праведно, но не знае как да стане това. Мъдрецът му отговорил:
- Намери, сине, нива на кръстопът. Направи си колиба, заживей в нея, а на нивата всяка година сади бостан. Раздавай на всеки пътник, който мине, по една диня, да си разкваси устата. А тази пръчка – и мъдрецът извадил от огнището една обгорена пръчка – бучни до колибата си. Когато се раззеленее тази пръчка, ще знаеш, че Господ ти е опростил греховете. От там нататък живей където искаш по Божиите закони.
Взел убиецът пръчката и си тръгнал. Намерил нива на кръстопът, направил си колиба, бучнал пръчката до нея и започнал година след година да отглежда дини и да раздава на пътниците. Така минали повече от десет години. От време на време поглеждал убиецът към пръчката, но тя нямала никакво намерение да се раззеленява.
Един ден минал конник. Той много бързал и на виковете на убиеца не обърнал никакво внимание. Изведнъж незнайно защо убиецът много се ядосал, взел си пушката и застрелял конника. След секунди сякаш изтрезнял, стреснал се от злодеянието си, чудел се какво да прави, тюхкал се за прахосаните напразно години, но изведнъж погледът му попаднал на пръчката и о, чудо – на нея се зеленеели няколко младички листенца. Останал много изненадан убиецът и не знаел какво да мисли. Грабнал се той и тръгнал към Голямата планина – да пита Мъдреца. Речено – сторено. Отишъл, намерил същия Мъдрец, разказал му какво се е случило и го попитал:
- Кажи ми, моля ти се, как стана така, че аз толкова години правих добро на хората и Господ не ми опрощаваше греховете, а сега, когато убих човек, той ми ги опрости?
- Не се тревожи, сине. Господ ти опрости греховете, защото този конник бързаше за съседното село да разтури сватба между двама млади. А няма по-голям грях от това да разделиш две души, които се обичат.
Активен

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #57 -: 28-03-2011, 03:06:11 »

Светльо, много хубава притча.  :)

Дава отговор и на поставените по- горе въпроси. Проблемът за неразбирането на закона за причината и следствието според мен е не само инертната карма, както спомена Zloqd, а фактът, че не виждаме цялото, а само една негова частв най- добрия случай няколко негови части.


Значи я да видим какво излиза. Значи да приемем, че аз съм убиец и решавам и убивам някого по някаква си причина.

Важен е мотивът, не толкова действието.

Послем, след да кажем няколко години, аз започвам да се интересувам от духовното си израстване и разбирам, че това, което съм направил е било грях.
Ако си човек с душа, ще знаеш още в момента на убийството, че правиш нещо нередно. Няма нужда да минават години. Това е заложено генетически ако щеш. Но добре, предполагаме, че си бил много заспал..

Разкайвам се за стореното и отивам и посявам 50 дървета или нещо от сорта, за да си изплатя въпросния грях и готово.

Според моето разбиране, изплащането не става със засаждане на дървета, а по- скоро в  поставянето ти в същите или подобни обстоятелства. Примерно, в следващия си живот биваш убит. Примерно. ;)

Само, че тук възниква въпроса, дали този когото съм убил му пука за моето духовно развитие и разкаяние ? И ще му върне ли живота и възможността и той да се развива ? НЕ.

Не бързай да слагаш големите букви, защото твърде вероятно е да му пука. Аз мисля дори, че за да се изпълни този закон е задължително условие да му пука.

Помисли малко : Ако не му пукаше, щеше ли да дойде той тук на земята, специално с тази цел- да стане жертва, за да започнеш ти да се усъвършенстваш? Защото няма нищо случайно. Той е слязъл да придобие  тази опитност и да даде така нужния ти тласък напред. Другото е пълнеж. Няма нужда някой на някого да връща живота. Ако мислиш така, ще ти убягва смисълът.  Това е ЦЕЛТА. Той е дошъл заради това. Така, че пука му, да. Трябва много силна любов да е имало, за да направи някой тази жертва, да слезе тук, заради това. ;) 

"Обичай убиеца и жертвата еднакво!"
Много труден за изпълняване закон, именно защото не се разбира горното. И защото обществото като цяло не е дорасло за това.


Да си осъзнаеш грешката и да не я повтаряш е едно много хубаво нещо, но да търсиш опрощаване чрез разкяване за делата си според мен си е бягане от отговорност.

Безгрешни хора няма. Ако не повтаряме грешките, ще правим нови.  ;) Разкаянието, особено искреното, от дъното на душата не е бягане на отговорност, а напротив, акт на катарзис, на вътрешно пречистване, на единение с Божественото, на самоопрощение. Само ако си простиш, можеш да продължиш напред. Истинското разкаяние е тотална емпатия или способност да се поставиш на мястото на другия, да почувстваш и изстрадаш неговата болка. Сетих се за един момент в Библията- сцената на кръста, когато Исус казва на разкаялия се престъпник : "Още днес ще бъдеш с мен  в рая" ( или нещо такова беше). Смисълът е същият.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #58 -: 28-03-2011, 07:20:01 »

 :kisss:Уаоооооооо, страхотни сте!!! :whistling2 - emotloader:Само ,че няма да е лошо да знаем какво става и с душите , например на ...самоубийците??? :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #59 -: 28-03-2011, 08:42:30 »

Дам, уместен въпрос:) Винаги ми се е струвало много несправедливо това, че самоубийството е грях. Все си мисля, че не е така.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...
 

Страницата е създадена за 0.087 секунди с 22 запитвания.