Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Човекът вътре в нас срещу хората около нас  (Прочетена 17739 пъти)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

бабче, ти ще се изкажеш ли по въпроса или ще издаваш присъди накрая :)
:kisss:Цъ,цъ,цъ, бабите са затова бе дете- да хокат младите, пък младите ако имат уши ша чуят...И аз бях млада и мен са ме хокали...
  А сега ,сериозната, не знам защо изказванията ми имат такъв изглед,- засягащ, аз от никого и от нища не се засягам и си мииисля, че и мненията ми нямат такава цел...ама май греша...Та задавайки въпроса за злото ми се иска да разчепкаме темата, защото е мооооооого важна и изясняването и ще ни проясни мирогледите...
Тъй като всеки от нас вижда, чувства, възприема света по своя си УНИКАЛЕН начин,би ми се искало да прочета и различните мнения за страха/злото/ по моя разбиране си е страх...от непознатото, различното...Нали след като минем във втори клас си казваме...леле,колко лесно беше в първи клас...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Аз не помня кога (ако някога) съм си задавала въпроса "това добро ли е или е лошо". Тези неща някак интуитивно ги знам, или родителите ми много добре са ме възпитали. Но виж, да избера от две неща кое е по-добро, ми е трудно понякога :) И крадеца не знае, че прави нещо лошо. Ето пример: един българин в чужбина препитаващ се с кражби от домовете на хората разправял на мои познати, че му е много кофти че краде някои неща, защото вижда, че те имат за собствениците не само материална стойност. И всяка вечер се извинявал в молитвите си, че краде, и се благодарял, че не го хващат. Има разлика, и тя може да бъде много голяма, между обществено приетото за зло/добро, и лично изживяното. И понеже в обществото темата за злото и доброто е тема за морала, морала е нещо, което се развива. И виж ти, оказва се, че малцинство са хората, развили морала си в най-висока форма.. 
А дали злото е страх, и от чия гледна точна е така, не мисля, че съм достатъчно, ако въобще съм, компетентна да разглеждам. После, моят личен опит на кого може да помогне? Или опита на другите (гореспоменатия крадец), освен да разсмее някого, на кого може да послужи? Морала ни вече се е изградил докъдето е могъл. Малко са тези, които си развиват морала през целия живот.
Иначе  моята баба много обича, не да хока, но да дава акъл, все едно ми е в обувките и знае къде ме стиска, или все едно, че тя може да живее моя живот по-добре от мен. Но ако аз на нея се опитам да дам акъл, ще се разфучи, ще се разплаче и няма да говори няколко дена.  :angel:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Тя баба ти не е изолиран случай ;D ;D ;D ;D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Аз мисля, че доброто води към добро. Поне от личен опит. Естествено трябва да знаеш как да го направиш, да е смислено добро и да води към друго добро. Малко като в шаха - всяко действие да е целенасочено (ако може да е премислено с няколко хода напред), за да води към успех.

Тук хората много помагат. Но, не помагат за нищо (нямам предвид изгодата). Помагат ти ако видят, че имаш желание за работа и усъвършенстване. Т.е. искат да видят плодовете на тяхната помощ. Искат тя да има смисъл и за тях и за теб. Това ги прави щастливи.
Това за мен е добро. Правилно добро.
« Последна редакция: 20-10-2009, 15:49:52 от canat »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Докъде можем да стигнем правейки добро?Дали ни издига и усъвършенства или също ни ограничава в рамки.
не пречи ли да постигнем свобода?
zigzag, как може доброто да те ограничи в рамки и да ни пречи да постигнем свобода??

Тук има едно неписано правило - щом малко си стъпиш на крака да започнеш да помагаш на другите. Функционира! (и тук нямам предвид роднините, а непознати хора, т.е. истинска спонтанна помощ)
Въпреки, че ги наричате "изгнилите и ограничени американци", мисля че има много какво да научим от тях.
« Последна редакция: 20-10-2009, 16:03:20 от canat »
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:МММММ дааааааа, интересно, интересно се получи.. за крадеца, бабите и морала...Аз обаче съм УБЕДЕНА, че човешкият ин-ди-вид се развива/независимо дали го разбира или не разбира/ до последния си дъх...Дали аз бих си останала на вчерашното старо мнение по един и същи въпрос, ако днес въпросът се е развил, усъвършенствал...и какво ще ми е полезното ако не се променя...
   Мое дълбоко убеждение е , че живота тече, развива се... и ние сме длъжни да го следваме със същите темпове...иначе ,какво ще се получи и се получава???
Чакам отговорите ви...
   
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Проблеми с нета,ще пиша по-късно.Не съм избягал.
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

mariiina, права си, ако не се развиваш - изоставаш или изгниваш.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Аз много внимателно бих ползвала думата "развитие", особено  "личностно развитие". Не заради друго, но защото понякога за някои хора ние отстрани можем да си мислим, че те не се развиват, че стоят на едно място. Обаче това е според нашата мяра, според това какво ние разбираме под развитие и очакваме като такова. Същото важи и за нас- ние си мислим, че се развиваме, а все се намира някой- обикновенно близък, който ни познава, или пък шефа :) и ни посочва в какво не сме се развили. А на мен ми се струва, че критиката по отношение на развитието е права. Тъй че, за развитие на какво, в каква сфера говорим  :fun_096:
Активен

stavrev

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
  • бавно,но все пак еволюирам...

Много си права Анджи,
това е субективна категория, няма отправна система,начин за количествено измерение , обективна характеристика...
Относно хората които ни познават и оценяват нашата еволюция,мисля,че и те самите се променят и много зависи от гледната им точка пречупена през призмата на индивидуалните характеристики.
Всеки се променя с времето и преживяното, променя се и ценностната система,респективно и оценката..
« Последна редакция: 21-10-2009, 17:12:41 от stavrev »
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Развитието или еволюцията се осъществява по два пътя:"широкия път" и "тесния път".Първото е всеобщата еволюция,на хората като цяло,втория път(тесния)е личната самостоятелна еволюция.По "широкия път" е от значение развитието на добродетелите.Индивидуалното израстване в добродетелност повишава общия стандарт,което рефлектира и провокира личностно развитие и усъвършенстване.С кроволичене и връщане назад,човечесвото като цяло върви към духовно извисяване.Това е много бавен път.За да преминеш по "тесния път" на еволюцията има други правила.И противници и поддържници,поради нуждата си един от друг,стигат до едно и също място.За да правиш добро,трябва да поправяш зло и си зависим от злото.Всички сме уникални,само защото съзнанието ни улавя малък аспект от същноста ни на сияйна сфера.Но като сияйни "яйца" сме абсолютно еднакви(има някой съществени разлики като пол и определен вид,но е друга тема).
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

уфф, нещо не можех да разбера съвсем, явно не съм суровоядствала достатъчно...
zigzag, какво имаш предвид под:
"За да правиш добро,трябва да поправяш зло и си зависим от злото" ?
Hе е казано, че трябва да поправяш зло, може да има дупка, т.е. липса, т.е. нищо, и ти да даваш нещо.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.098 секунди с 22 запитвания.