Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Човекът вътре в нас срещу хората около нас  (Прочетена 17741 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Бате Бино, истината е малко по-друга. Зиг-заг каза, че го е чул от някакъв мъдрец. Аз го чух от Рашко...с една разлика. Правилният вариант е "Няма зло, има нееволюирало добро". Страданията не са зло, а път към самоосвобождение, път към светлината ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Няма смисъл и това, Петко. Просто на български език няма смисъл. Поетично и философски -може би да , впечатлява ,..  но не е добър български! Ако на някакъв друг език има - моля. Вероятно е буквален превод от чужд език и затова НЕ ЗВУЧИ СМИСЛЕНО!
 За "страданията.... "  това е вече съвсем друго,там не спорим.  
Аз се имам за достатъчно грамотен, но има и специалисти по български език ,можем винаги да ги питаме. Съвсем друго ,смислено звучащо е   : "Няма зло а само все още нееволюирало зло".
Ако някой иска - готов съм на бас. Ще го изясним най-сетне :)
« Последна редакция: 19-10-2009, 10:58:18 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Идеята на "злото е нееволюирало добро" според както аз го разбирам е, че дори и злото може да бъде обърнато към добро. Така ли го разбирате и вие?  Предполагам, че да, или нещо в този смисъл. Но ще ви кажа защо съм съгласна с бате Бино: ако злото е нееволюирало добро, това предполага, че еволюиралото добро в началото на еволюцията си е било зло, или нещо подобно на злото, или недоразвито добро. А как може доброто да е недоразвито? Има ли въобще такова добро?! Или пък- доброто в началото на еволюцията си е било..зло. А сега де! Бате Бино е прав. На този мъдрец нещо това изречение или не му се е получило, или е било извадено от контекста си (което според ме е най-вероятно). И така вместо нещо правилно като конструкция и като предаване на смисъл, се е получило нещо, което звучи внушително, но е безсмислица. Освен ако, разбира се, автора не е изходил от идеята, че по начало всичко е зло, но някои зла еволюират към добро. Благодаря ти, бате Бино. Често казано, ако не беше поставил така въпроса, нямаше да ми направи впечатление :(
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Разбира се, Анджи ,( И Петко)
Че и ние го разбираме така, смисълът е ясен , посланието е прекрасно! Просто не е казано вярно. Някой е опитал да го облече така,че да звучи красиво, като сентенция. Усилието е похвално, защото иначе би звучало сухо и незапомнящо се. Трябва да се примирим, случаят е същият както при  превод на поезия от чужд език :  Ако е преведено точно - се губи от красотата .   Ако е красиво - не е точно ..    :)  
« Последна редакция: 19-10-2009, 11:46:40 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Петко е прав,"Няма зло, има нееволюирало добро" е правилно.Аз не бях изцяло точен.Тази мисъл е на Ваклуш Толев.Ние живеем в дуалистичен свят.В нашите понятия съществува добро-зло.В божественото няма разделение,всичко е в единство.Всичко е едно неделимо цяло.Адам,изгонен от рая,познава добро и зло.Проявлението на зло е нееволюирало добро в единството си.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Моите уважения, бате Бино, но не търси смисъл в постройката на изречението и недей тълкувай в тази логическа(техническа) плоскост. Въобще не се интересувам тук конкретно дали е на правилен български или не. Решението на задачката я дава zigzag в горния пост. Добро - зло - те са в единство. Едно и също нещо са.
1. Губиш единствения си дом на комар и оставаш на улицата...и си мислиш, че това е зло. Но именно така се мобилизираш, правиш бизнес и ставаш заможен и успял - добро или зло?
2. Печелиш много пари от тотото, но не си щастлив. - добро ли е или зло?
3. Ядеш свинско със зеле и ти е адски добре...и си мислиш, че това е добро....но ставаш суровоядец и разбираш кое е добро и че това предишното е било зло ;)
4. Имаш жена, деца, верни приятели...финансово си стабилен...но си нещастен...напускаш жена си и децата си и се усамотяваш някъде - я кажи кое е добро и кое зло?
5. ...

Смятах да дам и 5-ти пример, но той би разбунил прекалено много духовете.
Бате Бино, Анджи, няма добро и зло. Всичко е в абсолютен космичен баланс! Доброто и злото са само в нашите глави :love_028:

П.П. 5-тият пример щеше да е за смъртта, но си сложих автоцензура ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Петко, много хубави примери даваш. Напомят ми за приказката за китаеца, не знам дали сте я чували. Но иначе отиваш много далеч и ми преписваш (поне на мен), неща които не съм казала, или разтълкуваш това, което съм написала, със смисъл който въобще не е вложен. Фразата не беше правилна. Точка. Няма какво да се търси под вола теле. Тук мисля, че сме се събрали интелигентни хора, и няма нужда да се поучаваме.
Зигзаг, много ненадейно ти ми припомни за Ваклуш Толев . Виждах го като ученичка, идваха с един негов близък ученик в Пазарджик, и ученика му сам идваше да ни види и да си говорим.. Ти си по-просторно запознат с неговата мисъл или просто знаеш тази негова фраза? И добре че намери правилната фраза! ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

 ;D Добре. Няма да спорим. За всеки истината е различна :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Ето къде бил ключа от баракатааа   ... значи Ваклуш го е казал. Така може. :)   Знам, че е уникален човек, но.. кълна се в светлото чело на Дева Мария, в тази страна има не повече от  една шепа хора , които могат да асимилират  изцяло това ,което той казва. Стилът му е толкова висок и сложен,че  посланията му достигат до една миниатюрна част от аудиторията. ( Аз лично ,признавам си,почти нищо не схващам. )  
Като земна зодия, търся смисъла на нещата и съм на мнението на Малахов - ако искаш да те чуят И РАЗБЕРАТ , изразявай се простичко. Затова Малахов е толкова популярен- защото идеите му са достигнали до много хора. (Дори да не са негови, той ги популяризира.Ако не беше той ,кой знае кога щяха да достигнат до нас. ) А Ваклуш го знаят  да кажем 1000 човека, от които болшинството - вероятно само за авторитет.

То щом злото и доброто са в единство- значи всичко е в единство ? Нали така? Добре, в единство са. И какво от това?    

Ето първия пример на Петко:  Приятелю Петко, ти познаваш ли лично заклет комарджия? (за да си проиграеш дома, ти трябва да си такъв)   Само по себи си това е лошо - хазарта.
Без значение дали ще те тласне към към мобилизиране или не. Такъв човек ,дори и да направи бизнес ( което е малко вероятно) той ПАК ще проиграе всичко,което е спечелилДОРИ с кървава пот на челото. Това е ужасяващо болестно състояние, по-силно от всяка дрога. Кошмар за семейството, за децата. Значи - лошото си е лошо.

А мобилизирването към труд  е добро. Но защо трябва да се разглежда на фона на лошото? ( хазарта)

Според мен  трябва да са ясни посланията - това е добро , а онова е лошо . (Това за единството е подводен камък, мани..)
  Защото ИНАЧЕ СТАВА ОПАСНО - не си сигурен че трябва да правиш  ДОБРО, защото то би могло да се окаже ЗЛО ..
   И обратното- да не се притесняваме ,че правим ЗЛО ,защото то било в единство с доброто и в този смисъл не е толкова зло.
.
    Здравословното хранене и живот е добре , нездравословното не е . Точка .Как биха влезли помежду си в някаква взаимовръзка в определена ситуация - нас не трябва да ни засяга , защото ще се размие посланието и самата идея.

Ето ,подкрепям с пример :  Идва американски продуцент и харесва Петко за роля в касов филм. ( Да кажем, че Петко не държи да става звезда ,но му трябват пари за ядки и за кола с турбокомпресор )  И му казва : Супер подходящ си , но трябва да качиш 20 кила за ролята. Зарежи си вегетарианството и йогата- мини на месо половин година и т.н. Петко е пред дилема, но избира да си остане веган и отказва.  Вероятно повечето хора ще кажат ,че това е ЗЛО, че той е постъпил по този начин . Няма значение. Други ще кажат ,че е ДОБРО.   ( Ето го единството ,за което казвате) Няма значение кой какво ще каже ,важното е че САМО ПО СЕБЕ СИ това ,което той прави ( и с което дава пример и на нас)  е добро БЕЗ ДА ТРЯБВА ДА Е ВЪВ ВРЪЗКА с всяка една ситуация,в която ТО БИ МОГЛО да  бъде  оспорено.  
 Нещата трябва да се разглеждат в по-тесен аспект .Точно както и го правим в нашия сайт. Като станем философи ,тогава ще се развихрим ..
« Последна редакция: 19-10-2009, 18:01:28 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Според мен  трябва да са ясни посланията - това е добро , а онова е лошо . (Това за единството е подводен камък, мани..)
  Защото ИНАЧЕ СТАВА ОПАСНО - не си сигурен че трябва да правиш  ДОБРО, защото то би могло да се окаже ЗЛО ..
Бате Бино, да е ясно кое е добро и кое зло...тва е както когато възпитаваме децата и ги вкарваме в рамки още от малки...постоянно някой обикаля след тях и им казва това е лошо, онова лошо...
Няма смисъл от много мислене и разтягане на локуми. Няма такъв филм да не си сигурен че трябва да правиш  ДОБРО, защото то би могло да се окаже ЗЛО...Практики трябват много, теория малко. Като почнат практиките и грам няма да се чудиш кое какво. Просто ще знаеш кое и как ;)
Древните мъдреци - и китайци и индийци и японци, да не мислиш, че се изразяват ясно и разбираемо. Но за да ги тълкуваш трябва постоянна практика. А след мнооого години практика вече ще имаш възможност и да си поговориш с тях, но това е друга тема ;D :angel: :love_028:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Петко нещо по късни доби си се размечтал :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Стана хубава дискусия ,макар и с малко участници и аз съм доволен и не съжалявам ,че инвестирах толкова време в нея.  Ние  понеже бързахме и не дочакахме другите ,по-после и други философи могат да се включат и да дадат мнения, също ценни.  Според мен темата за доброто и злото не е маловажна. Вероятно затова е и вечна.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Петко нещо по късни доби си се размечтал :)
Къде са тея мечти? :surpris_23: ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Разговорите с древните мъдреци имах предвид ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

хах, да. Далеч съм от такива контакти още ;D ;D ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

И аз съм доволен,че побъбрихме.Харесват ми всички мнения.И ако искате да продължим с гимнастиката,да обсъдим доброто,за злото е ясно,че не се приема.Колко е важно за нас да правим добро и да срещаме добро.Докъде можем да стигнем правейки добро?Дали ни издига и усъвършенства или също ни ограничава в рамки.Какво ни носи като социална единица в организирано общество и не пречи ли да постигнем свобода?
« Последна редакция: 20-10-2009, 09:52:34 от zigzag »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

За това трябва още един цял форум, човече, това е глобална тема, а и ти си я поставил така  вещо  и многопластово..
Аз тоя път ще съм последен, че вече усещам ,как ще се срасна с тоя компютър .:)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Леле, окъсняххххххх...И баба  ще се изкаже по въпросът...
Хай да ви чуя...кое е зло, кое наричаме зло???Чекамммм
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

бабче, ти ще се изкажеш ли по въпроса или ще издаваш присъди накрая :)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Колко е важно за нас да правим добро и да срещаме добро.Докъде можем да стигнем правейки добро?Дали ни издига и усъвършенства или също ни ограничава в рамки.Какво ни носи като социална единица в организирано общество и не пречи ли да постигнем свобода?
С риск да стана досаден ще се повторя. Отговорите на тези въпроси ще дойдат сами, когато навлезеш в практиката...редовната практика :pensif_29: ;) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
 

Страницата е създадена за 0.083 секунди с 23 запитвания.