Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Ами B12?  (Прочетена 103529 пъти)

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Ами B12?
« -: 02-06-2009, 16:48:50 »

Знае ли някой от къде да си го набавим???
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Ами B12?
« Отговор #1 -: 02-06-2009, 16:57:05 »

Витамин Б12 се синтезира в чревната флора на всеки човек. Ето защо от неговата липса могат да страдат както месоядци , така и вегетарианци. Знам, че се съдържа в кълновете.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Ами B12?
« Отговор #2 -: 02-06-2009, 16:59:20 »

Нарастване на витамин В12 в зърнените храни и зеленчуците в процеса на покълването
Растения    Преди покълването   2 дни след покълването               4 дни след покълването
Зелена соя   0.61                                          0.81                                             1.53
Леща           0.43                                           0.42                                             2.37
Грах             0.36                                           1.27                                            2.36
из книгата на Доктор Шалер „Покълнали семена, млади поници”,
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Ами B12?
« Отговор #3 -: 02-06-2009, 17:04:08 »

radosti,чудесна си,много важна информация. ;)
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Ами B12?
« Отговор #4 -: 02-06-2009, 17:04:27 »

P.S. Така че, схващането, че само вегетарианците страдат от липсата му е МИТ :)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Ами B12?
« Отговор #5 -: 02-06-2009, 18:45:58 »

Има го и в гъбите и във водораслите.
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Ами B12?
« Отговор #6 -: 02-06-2009, 23:45:51 »

Търсих на доста места в интернет, но навсякъде като източници на В12 се споменаваха само разни мръвки и млечни продукти  . . .  :o . . . много благодаря за споделеното  :-*
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Ами B12?
« Отговор #7 -: 02-06-2009, 23:55:30 »

Вижте тази интересна статия - http://hamhum.net/content/view/118/84/    ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Ами B12?
« Отговор #8 -: 03-06-2009, 00:12:12 »

Много хубава статия   :)
Много е жалко, че постоянно ни се набива в главите, че В12 го има само в продукти от животински произход . . . нищо . . . постепенно истината излиза на бял свят . . .   ;D
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Ами B12?
« Отговор #9 -: 03-06-2009, 10:47:19 »

Петко,мерси :) Много полезна статия, само че ми е чудно, защо броколите трябва да бъдат сварени, за да съдържат калций...
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Ами B12?
« Отговор #10 -: 03-06-2009, 13:41:02 »

Това, което аз съм чела по-въпроса за B12 се различава от изнесеното в hamhum.net. Най-общо информацията се разделя на 2 вида:

  • Едни сайтове казват: 'b12 се намира единствено в продуктите от животински произход, следователно вегетарианците, и особено веганите, трябва да консумират обогатени храни (соево мляко, зърнени, хранителна мая)'
  • Другите обясняват, че b12 идва от почвата (бактерии, микроорганизми, гъби) и чрез нея животните стават източник на витамина; в червата на животните същата бактерия го произвежда. Не се пояснява дали бактерийката случайно не обитава и червата на хомо сапиенса и не си произвежда B12  :)

Обяснението за нашите предшественици вегани е: набавяли са B12 в резултат на лошата хигиена - хапвали са немити плодове, зеленчуци, зърна, треви.

Следва и успокоението, че човек, който е бил месояден, има запас за 20-30 г. напред. Странно ми се струва.
Защо ли като дете не си ядях месото?! Трябваше да се презапася преди да стана веган!
:D

Радулче, ти май питаше за хранителната мая (nutritional yeast). Това била някаква деактивирана мая, която съдържа полезни витамини и минерали; 'отглежда се' върху обогатена с минерали меласа, след което се пастьоризира. Казват, че била по-добрата сестра на бирената мая.

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Ами B12?
« Отговор #11 -: 03-06-2009, 14:03:10 »



    • Другите обясняват, че b12 идва от почвата (бактерии, микроорганизми, гъби) и чрез нея животните стават източник на витамина; в червата на животните същата бактерия го произвежда. Не се пояснява дали бактерийката случайно не обитава и червата на хомо сапиенса и не си произвежда B12  :)

    Обяснението за нашите предшественици вегани е: набавяли са B12 в резултат на лошата хигиена - хапвали са немити плодове, зеленчуци, зърна, треви.


    Влади, аз съм чела че В12 сам се синтезира в чревната флора на човека и идва отвън чрез растителните храни, но:
    1. Тъй като почвата става все по-бедна на хумус и постоянно се обработва с препарати, хората започват да страдат от липсата на В12...
    2. Пиенето на антибиотици нарушава чревната флора на човека, оттам и синтезирането на витамина

    Не вярвам, че природата би допуснала грешка, за да ни принуждава да ядем животински продукти заради един витамин...Според мен нарочно се говори как само вегатиранците и веганите страдат от липсата на В12, за да се плашат хората и да мислят, че месото е незаминимо...От липсата му може да пострада всеки...

    Преди 7 год. имах херпес зостер и ми биха ампули витамини Б12. Това беше 3 год. след спрях червеното и консервираното месо и ядох само пилешко и риба...Както тогава, така и сега не "обвинявам" не яденето на месо затова...Тогава прочетох, че се съдържа и в броколите и оттогава, това ми е любимата храна- преди сварено или на пара сега, вече и сурово..[/color].[/list]
    « Последна редакция: 03-06-2009, 14:06:03 от radosti »
    Активен
    "Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

    "Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

    vladi

    • Sr. Member
    • ****
    • Неактивен Неактивен
    • Публикации: 486
    Re:Ами B12?
    « Отговор #12 -: 03-06-2009, 14:09:12 »

    radosti, благодаря за уточнението. Усъмних се, рекламата бе съвсем явна - на въпроса 'Как да си набавим B12?' следваше 'Купувайте нашите обогатени...'

    Мой близък в момента пие точно B12, но няма как да му въздействам.  :(

    Petko

    • Hero Member
    • *****
    • Неактивен Неактивен
    • Публикации: 2359
      • facebook
    Re:Ами B12?
    « Отговор #13 -: 03-06-2009, 17:03:37 »

    Един месец годишно приемайте Водорасли АФА(http://www.badetezdravi.com/products/details/1/%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B8-%D0%B0%D1%84%D0%B0) и не се безпокойте за витамин Б12 ;)

    П.П. В това водорасло има почти 20 пъти повече витамин В12, отколкото в коя да е друга храна :)
    Активен
    “Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


    “Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

    Talita

    • Jr. Member
    • **
    • Неактивен Неактивен
    • Публикации: 50
    • Give me the key to set your heart and spirit free
    Re:Ами B12?
    « Отговор #14 -: 05-06-2009, 12:55:05 »

    Макар да звучи доста глуповато една мисъл ми се върти из главата от няколко дни и ми ще да си я кажа. Чудя се ако ям череши с червеи дали ще си набавя B12? Не че нарочно ям червеи но си хапвам много череши и хич не ми се иска да надзъртам в тях, защото са толкова вкусни, а ако видя червей и ще ми стане гадно. Така че се правя че няма нищо, но със сигурност съм си хапнала някое и друго мезе:)
    Активен

    vladi

    • Sr. Member
    • ****
    • Неактивен Неактивен
    • Публикации: 486
    Re:Ами B12?
    « Отговор #15 -: 05-06-2009, 13:05:23 »

    Talita,  и аз всяка пролет се чудя дали съм веган  :)

    Petko, благодаря за напомнянето. От време на време ги забравям тези водорасли.

    А по темата: струва ми се абсурдно твърдението, че B12 е само в месото и храните от животински произход, и в същото време човек, който редовно си похапва месо, да страда от недостиг на B12.

    radosti

    • Sr. Member
    • ****
    • Неактивен Неактивен
    • Публикации: 396
    Re:Ами B12?
    « Отговор #16 -: 05-06-2009, 14:51:17 »

    Vladi, абсурдно е, защото твърдението, че B12 е само в месото и храните от животински произход не е вярно:), но медицината никога няма да каже "Спокойно вегетарианци и вегани, не само вие може да пострадате от този недостиг, случва се и на месоядите. Затова не се притеснявайте, а се хранете , така както желаете "  :)
    Активен
    "Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

    "Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

    Ками

    • Sr. Member
    • ****
    • Неактивен Неактивен
    • Публикации: 303
    • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
    Re:Ами B12?
    « Отговор #17 -: 05-06-2009, 21:46:10 »

    Преди време бях намалила значително количеството на черешките, които си хапвах точно заради вероятно намиращите се в тях невинни червейчета  ::) но след това започнах да ги оглеждам по-внимателни преди да ги ям или когато имам повече време си ги отварям с нож . . . все пак да проверя дали няма някое скрито животинче  :D
    Активен

    Radula

    • Hero Member
    • *****
    • Неактивен Неактивен
    • Публикации: 710
    Re:Ами B12?
    « Отговор #18 -: 05-06-2009, 21:48:51 »

    Аз една по една си ги отварям всеки път, но с уста, не с нож. ИЛи отхапвам малко отгоре да видя дали няма нещо гнило... :) Не ми се рискува.
    Активен
    Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

    radosti

    • Sr. Member
    • ****
    • Неактивен Неактивен
    • Публикации: 396
    Re:Ами B12?
    « Отговор #19 -: 05-06-2009, 21:51:00 »

    Смятам да напишем статия и да я разпростаним до всички медии:

    "Червеи- терористи провалят диетата на вегани- суровоядци" ;D ;D ;D
    Активен
    "Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

    "Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз
     

    Страницата е създадена за 0.099 секунди с 22 запитвания.