Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Калций  (Прочетена 69438 пъти)

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Калций
« -: 02-06-2009, 12:41:37 »

Препоръчителна дневна доза според Британското здравно министерство (в мг)

0-12 месеца - 525
1-3 год. - 350
4-6 год. - 450
7-10 год. - 550
11-19 (момичета) - 800
11-19 (момчета) - 1000
Възрастни (мъже и жени) - 700
Кърмачки - без увеличение на дневната норма

Примерни грамажи на храни, които осигуряват по 100 мг калций:
15 г сусамов тахан
18 г тъмна меласа
29 г рожков
40 г смокини
42 г бадеми
56 г брашно от нахут
59 г кресон
67 г кале (варено?)
109 г стафиди
113 г зеленолистни
212 г портокали
217 г нахут (сварен)
263 г пълнозърнесто брашно
250 г броколи

  • Солта и кофеина възпрепятстват усвояването на калция и спомагат за извличането му от костите и зъбите.
  • Плодовете и зеленчуците допринасят за запазването му в организма и трябва да се консумират в по-големи количества

източник: Vegan Society

« Последна редакция: 28-08-2009, 10:06:07 от vladi »
Активен

M_nik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re:Калций
« Отговор #1 -: 01-07-2009, 16:07:14 »

Всъщност предполагам, че става дума за сусамов тахан, а не за слънчогледов...
Всъщност, доколкото знам един от най-богатите на калций е суровият сусам, но смлян (защото иначе се изхвърля без да е усвоен).
В 100 гр. сусам съдържат около 400 мг калций
т.е. повече от половината дневна норма
Калциевия баланс може да бъде засегнат от широк кръг различни фактори. Витамин Д е незаменим за абсорбацията на калция от стомаха. Това е така, защото калция се пренася в тялото от специален протеин, който изисква витамин Д за синтезирането му. Всмукването на калция зависи така също и от белтъците в храната, лимонената киселина и лактозата, които подпомагат усвояването.
Калцият  от  храни, богати  на оксилати, като спанак, сладки картофи и бобови храни може да се усвои съвсем минимално.
Най-добре ми се струва варианта: 2 с.л. стрит сусам с мед за деня (50 гр. Са), 1 чаша портокалов сок (соево мляко)(300 гр. Са), 8 бр. сухи плодове (200 гр. Са), кълнове или броколи - ето една 100% доза
« Последна редакция: 01-07-2009, 16:15:41 от M_nik »
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Калций
« Отговор #2 -: 13-07-2009, 12:06:53 »

Всъщност предполагам, че става дума за сусамов тахан, а не за слънчогледов...
Всъщност, доколкото знам един от най-богатите на калций е суровият сусам, но смлян (защото иначе се изхвърля без да е усвоен).
В 100 гр. сусам съдържат около 400 мг калций
т.е. повече от половината дневна норма
Да, да, M_nik, благодаря за уточнението. Аз като си знам, че сусамът е най-богат на калций, изобщо не съм се сетила, че има и слънчогледов тахан.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Калций
« Отговор #3 -: 14-12-2009, 23:07:26 »

Айде някой да ме попита  за един от най-добрите варианти за набавяне на добър органичен калций :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Калций
« Отговор #4 -: 15-12-2009, 01:54:54 »

Айде аз те питам :))
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Калций
« Отговор #5 -: 15-12-2009, 02:08:16 »

И аз.  ;)
Активен

rossi9

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:Калций
« Отговор #6 -: 15-12-2009, 05:01:45 »

Само не и черупки от яйца,pls ::)
Активен
Усмихни се, за да ти се усмихне и Животът!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Калций
« Отговор #7 -: 15-12-2009, 05:46:15 »

Аз залагам на сусама. :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Калций
« Отговор #8 -: 15-12-2009, 11:02:10 »

Е, щом има интерес  :)    /Понеже не е хубаво човек да се натрапва ..  :) /

Вярно, че калцият присъства в доста растителни храни / в млечните не се брои,както знаем/  -  и в сусама , и във водораслите и т.н.  но това си има своите неудобства : или трябва да се изяде голямо количество ( напр. сусам - което е доста трудно, ако някой е пробвал..а пък вкарва и доста мазнини ,с които макар и растителни не бива да се прекалява)  или не знаеш какво има вътре в шишенцето (  ако заложим на водораслите или на органичния калций на "Тянши" ,"Коралклуб" и др. фирми, рекламиращи органични минерали . Техните продукти са освен това и много скъпи! Аз бих ги пил охотно, само ако ми ги подаряват.)
 Не говорим изобщо за евтините капсулки или прахчета неорганичен калций ,който е в най-трудноусвоимата си форма - калциев карбонат.  ( Продават го в аптеката, будалкат с него горките мили възрастни дами, че ще им реши проблемите с остеопорозата) За да се усвои калцият, трябва киселина,казва М.Хаймън.

Сега, за калцият е много важно под каква форма се приема ,с оглед неговото оптимално усвояване от организма. Най-добрата форма е калциевият цитрат.
 По принцип се продава такъв като добавка / не мога да кажа дали го има у нас, а вероятно и той би бил доста скъп. Марк Хаймън пише за него в книгата си "Ултрапревенция"/   ,но дори и да е в най-подходящата му форма -цитрат, той все пак е минал през някаква химична обработка,изсушен, дестилиран, пъхнат в шишенца ,стоял по складове, пътувал по морета , прихванал от радиацията на корабния радар, попил от мъката на филипинските моряци по родните им места ....
  
Аз оценявам всичко това, но за мен то няма значение, защото има  сигурен, при това почти безплатен   начин да си го направим сами . При това - в най-лесно усвоимата форма -  натурален /жив/  калциев цитрат.  Аз лично го правя , значи можете и вие,но само ако искате..
  На времето имаше девиз : " Челният опит - масов подход! "  :)

Този начин се препоръчва от лекаря-натуропат от висока класа -доц.  Олга Елисеева.
А вероятно и от много други. Наскоро го споделих и с моя приятел - чичо Христо от Варна, /изобретателя на най-вкусното в света соево мляко. Христо Христов е дипломиран природен лечител, практик ,специалист по мъжкото безплодие, също агроном, а наскоро завърши и молекулярна биология. Общуването с него е малък празник. Той също каза  "да"./

Начинът е прост   ( като български политик :)  )  :  Счукват се на дребно черупки от яйца /стриват се/ и се заливат с малко сок от изцеден лимон. Шупва, престоява една вечер и готово - става реакция и калцият преминава в лимоновия сок. Самият сок вече не е кисел, има особен вкус, естествено не като на течен шоколад, но не е и чак толкова неприятен.  Аз използвам черупки от домашни яйца, непретърпели термична обработка.   ( Предпочитам такива, които са  снесени от кокошки , биващи   по-често  "ощастливявани "  :)   )  
 Вярно, изисква известно усилие да се снабдяваш с тях, но както знаем,всичко е въпрос на приоритет. :)

Само да не споделите за това с домашният си лекар, защото  ще ви погледне така, че ще ви се развали настроението за следобедния фреш.
/Макар ,че е твърде възможно когато си легне вечерта, да се размисли продължително  на какво всъщност са ги учили в пустия медицински университет.. /  :)
  



« Последна редакция: 15-12-2009, 13:15:48 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:Калций
« Отговор #9 -: 15-12-2009, 15:16:22 »

Бате Бино, благодаря за споделения опит! :Content_22:
Бих искала да те попитам колко пъти се приема под тази форма калция и имаш ли идея горе долу какво количество, тъй като от една черупка, да кажем се извлича еди колко си калций, от две повече и т.н.
И ако може бих искала да те попитам и още нещо/ Мисля, че си доста информиран/ имаш ли информация, формата на стомаха може ли да се върне към нормалната със  суроводстство? Благодаря предварително!
 
Активен

silversmith

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Калций
« Отговор #10 -: 15-12-2009, 18:45:37 »

Да , калцият е доста важен за нас и заслужава по-внимателно проучване.Нещо,което струва ми се не се знае много е ,че вегетарианците имат нужда от по-малки дози калций,грубо казано почти два пъти по-малко ,това е така защото приемайки много рафинирана,консервирана,месо ,млечни и др.храна се получава подкиселяване на организма и в такъв случай се извлича калций от костите ,който алкализира  кръвния поток.Според правени изследвания в такъв случай се получава отрицателен прием на калций,изхвърляме повече отколкото приемаме.Освен вит Д за пълноценно усв. на калция трябва да има достатъчна наличност и баланс и на фосфор,магнезий,стронций,силиций,йод-сложна работа.После с възраста също намалява усвояването,тъй като намалява производството на солно к-на.Четох наскоро една книжка "Чудото на природния калций" доста неща научих от там ,също е споменато за това,което Бате Бино каза за калциевия цитрат-най-лесно усвоимата йонна форма на орг.калций.Там дават яйцата от пъдпъдък като най-добри после кокошите.Калциевия цитрат не кристализира ,за разлика от к.фосфат,т.е. не може да образува камъни и може да се пие неграничено.Такава калциева вода-приготвена от черупки,лимонов сок и вода според проучванията дава много дори резултати при рахит,анемия,друго наблюдавало се ,че ако се поливат растения с такава вода бързо избуяват .Ето това е един съвършенно прост за изпълнение спосб за набавяне на орг.калций ,ама ако го кажеш на някой ще ти се смее-на мен ми се е случвало :)
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Калций
« Отговор #11 -: 15-12-2009, 19:07:16 »

Страхотна информация! Много ви благодаря!!! Възползвам се, за да поискам съвет- вчера тъкмо за калция стана въпрос с едно приятелче, което иска да става докторче (засега учи медицинска био-химия или нещо такова). Момчето доста ме слуша и му е интересно какво му говоря, и много искам да му подаря поне една алтернативна книжка- дали за витамините, дали за храненето..нещо от "нашите" неща, но на английски. Ако имате препоръки, моля, кажете! Предварително благодаря!
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Калций
« Отговор #12 -: 15-12-2009, 19:20:48 »

Интересно! Аз за този метод бях чела още в Сила за живот 2 на Пашкулев, но не съм го пробвала. А наскоро попаднах на някакъв материал, който отрича това. Проблемът е, че не мога да се сетя къде точно го четох. :surpris_23:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Калций
« Отговор #13 -: 16-12-2009, 23:55:29 »

   Здравейте пак,
Bela, радвам се че съм ти от полза.  Имаше една крилата мисъл : " Предпочитам да поумнея от опита на другите , отколкото те от моя .. " :)   Оказва се ,че на мен ми прави удоволствие и в двата случая , значи - вероятно напредвам :)  
  Гледам да се изказвам уверено първо само ако лично съм се убедил в нещо  и второ - когато цитирам някого ,когото съм " разпознал" като авторитет за себе си.

За калция дето ме питаш:   Аз щях да ти думам в същата насока,но silversmith ме е изпреварил.:)   По принцип това важи за всички " норми" и препоръчителни дози, не само за калция !  Някои съфорумци препечатват от някъде разни дневни дози, но трябва да се има предвид , ( информираност + здрава логика са достатъчни )  че ВСИЧКИ ДОЗИ СА ОРИЕНТИРОВЪЧНИ !  Като могат да варират в пъти ! Особено ако се касае за органични минерали и витамини.    Не можеш да препоръчаш колко калций да  "влиза" , когато не знаеш колко " излиза" ! Нали така ? ( Просто като боб, но явно "препоръчващите"  са още по- .. от боба. :)  Поне да дават по-широки граници.  )
 А това, колко губим, няма как да се установи ,освен със скъпи кръвни тестове.  
Плюс казаното от Силверсмит  може да се добави и още :  колко кила си , спортуваш ли, индивидуалната конституция също има значение, колко ядеш (при равни други условия ако ядем повече ,трябват и повече витамини)  , гените, нивото на стрес, вредност на средата , здравословното състояние ( ако си носим нещо хроничничко - ето - тялото ще дърпа повече от запасите ,за да поддържа хомеостазата / равновесието /  
  Марк Хаймън каза ,че да се персонализира подобна програма е много трудно, трябвало  професионалист, кръвни тестове, на урината, отчитане на симптомите и... мани мани, то е ясно ,че няма как да го правим на практика.
 Така че - смело с органичните витамини и минерали.  
 През 2005 нали си направих първата компютърна диагностика в центъра на Елисеева в Москва , тука още не бяха чували за такова нещо. Та там естествено ми откриха недостиг на почти всички елементи, докторката каза ,че почти при всички хора било така - по-скоро недоимък, отколкото излишък.  А пък можеше да се вярва - , оная машинарийка ми позна с точност до 0,1 %  нивата на холестерол и кръвна захар. Аз си ги знам, а пък бях ги засичал и в лаборатория точно преди да отида там.
/ За  комп. диагностика съм писал, внимателната, не може да се вярва изцяло, а и е пълно с фалшиви или евтини апаратчета с ниски нива на точност. Паричките ни искат наглеците. /

А за другото дето ме питаш, направо ме ласкаеш, прекалено е трудно за капацитетчето ми. :)
Първо ,за пръв път чувам за такава патология- нито знам откъде се получава ,нито съм срещал някой да е споделял за излекуване .. то изобщо болест ли се води ?
 Второ , тук има  напреднали  суровоядци и не е уважително да давам мнение  ,след като   аз съм все още само кандидат-суровоядец и симпатизант. :)  
Но дори и за напредналите би било трудно  да кажат специално за това, ако не са се сблъсквали  конкретно с проблема.  

Но щом със суровоядство са се излекували от бъбречна недостатъчност, значи
май е достатъчно за да си вдъхнем увереност . Ако се добави и глад / аз лично симпатизирам само на глада на вода или сух /   просто , по-силно средство едва ли има.
 Сетих се за подходящ човек ,когото можеш да питаш по тези въпроси/ аз и другаде съм го хвалил, два пъти съм бил при него / : д-р Хрушчов от Евпатория. Приема по един пациент на ден.Общувате си да насита :) Забележителен човек , от 25 г.  предписва  глад и суровоядство , включително и на себе си . :)  
 
 
« Последна редакция: 16-12-2009, 23:59:39 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:Калций
« Отговор #14 -: 22-12-2009, 13:04:43 »

Благодаря за отговор, бате Бино!
Каскадния стомах и аз не знам какво е? Деформация на стомаха! Естествено с последиците от него - рефлукс и т.н.
А този д-р Хрушчов от Евпатория как мога да се свържа с него и да отида на преглед, щом приема само по един човек, може би трябва да се запиша предварително!

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Калций
« Отговор #15 -: 25-12-2009, 12:47:41 »

Бела, да ти кажа , рефлуксът не знам да има общо с формата или деформацията на стомаха. Повече има с незатварянето на сфинктера между стомаха и хранопровода като с това става връщане на стомашни киселини обратно в хранопровода ,които киселини ( не им е там мястото) го увреждат- първо става рефлукс, на по-късен стадий - езофагит ("Баретов хранопровод" )  и накрая - рак . ( според мен причинно-следствената връзка за последното е леко въпросителна)

Д-р Хрушчов се подвизава както казах в Евпатория. Това е в Крим, Украйна. Налага се да направиш малка екскурзийка, но ти гарантирам,че няма да съжаляваш за това. (Крим е чудно местенце ).Само че ти ако се вдигнеш нататък , ще ти дам и още поне едно направление - д-р Герасименко, за него също съм разказвал подробно тук някъде.  При него има 6-7 апарата за диагностика . Тези двамата си заслужават  хамалогията да пътуваш до там. ( Ако си прекалено въодушевена /като мен/   не мога да ти откажа и координат на д-р Клешньов , работещ по противопаразитната програма на Семенова )
Ако наистина имаш интерес, мога да ти дам запис на разговорите ми с Хрушчов ( на руски) ,за да прецениш сама  дали искаш да го срещнеш. Естествено ,че с предварително записване ,но не чак толкова предварително :) , при него няма опашка, защото той не се рекламира никъде.Дори и кабинета му не можеш да намериш ,ако не те посрещнат.
« Последна редакция: 25-12-2009, 12:50:43 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Калций
« Отговор #16 -: 25-12-2009, 13:19:01 »

Бела, да ти кажа , рефлуксът не знам да има общо с формата или деформацията на стомаха. Повече има с незатварянето на сфинктера между стомаха и хранопровода като с това става връщане на стомашни киселини обратно в хранопровода ,които киселини ( не им е там мястото) го увреждат- първо става рефлукс, на по-късен стадий - езофагит ("Баретов хранопровод" )  и накрая - рак . ( според мен причинно-следствената връзка за последното е леко въпросителна)
Поне според медицината точно това е причината за рефлукса.
Тва за рак, че става е хипер съмнително ;D :D В смисъл, че го имам това(рефлукс езофагит) и знам доста за това заболяване :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Калций
« Отговор #17 -: 25-12-2009, 22:29:10 »

Възможно е , щом казваш, Петко. Тук не съм се задълбочавал.И на мен ми припарваше по едно време , че се бях уплашил, попрочетох от тук от там  ,че то така са описани тези болести в медицинските учебници ,че в един момент откриваш ,че почти всички ги имаш :)   Те сигурно затова докторите така много боледуват .. :)
« Последна редакция: 25-12-2009, 22:35:07 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:Калций
« Отговор #18 -: 28-12-2009, 15:14:31 »

Бате Бино, честита Коледа първо! Бъди здрав! :) :) :)
Благодаря за отговора, ще реша по-нататък какво да правя защото за тази екскурзия ще ми трябват доста средства! За сега ще опитам с прочиствания, едно след друго. Мисля и към център "Дар" да се обърна за помощ. Ще видя точно към кого от техните лекари.
Аз вече почти нямям киселини откакто ям сурова храна, но останаха тези оригвания, които искам да преборя!
Активен

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105
Re:Калций
« Отговор #19 -: 15-02-2010, 13:42:41 »

Как мислите, може ли да се облекчи остеопорозата като се приемат сусам и яйчени кори?
Свекърва ми й откриха остеопороза преди две години. Тогава лекарят й казал, че каквито и лекарства да пие няма да се излекува. Напоследък я боли цялото тяло и е готова да изпробва алтернативни методи, даже си е купила сусам.
Активен
С желание всичко се постига!
 

Страницата е създадена за 0.363 секунди с 23 запитвания.