Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Био семена - от къде да си купя?  (Прочетена 34490 пъти)

mirche-nemirche

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Здравейте,

Обмислям една малка градинка за подправки- босилек, чубрица, магданоз.
Гледам, че на много места се продават семена, но подозирам, че са обработвани.
Та питането ми е от къде човек може да си купи необработвани такива?
Също и плодни дръвчета- ябълка, череша...

Идеята ми е да си направя една "градска" градинка от подправки в саксии
и една "селска", по- голяма, на село.

Благодаря предварително :)
Активен

nanu

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #1 -: 11-12-2010, 20:52:13 »

Привет Мирче :), макар и да не мога да дам на питанката ти отговор, ще се присъединя към теб със същия въпрос към останалите хорицата от форума...може би някой ще ни даде насока.
Иначе и аз имам почти сходната идея - намерих близо до града едно местенце, което смятам да засея напролет със спанак, салатки, лучец, подправки ..като за начало, та да видя как ще тръгне, а по-нататък ще видим. Знае един сайт, чрез който се продават семенца, за които твърди авторът, че са нехибридни сортове и не са генетично модифицирани. Всъщност той сам си ги произвежда и ..съм склонна да му вярвам, понеже с тези семенца кой знае каква търговия едва ли ще направи и като че ли е по-скоро ентусиаст в това начинание...  :surpris_23: Кой знае, но ето го сайтчето - http://www.gradinarstvo.hit.bg/
Може би си попадала на него, няколко пъти се споменава във форума... Та аз и оттук де, научих за него.
Поздрави  :fluretaa:
Активен
“Вие трябва да бъдете промяната, която искате да видите в света.” Махатма Ганди

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #2 -: 14-12-2010, 10:16:19 »

Здравейте,

Обмислям една малка градинка за подправки- босилек, чубрица, магданоз.
Гледам, че на много места се продават семена, но подозирам, че са обработвани.
Та питането ми е от къде човек може да си купи необработвани такива?
Също и плодни дръвчета- ябълка, череша...

Идеята ми е да си направя една "градска" градинка от подправки в саксии
и една "селска", по- голяма, на село.

Благодаря предварително :)

mirche-nemirche, аз нещата ги виждам така:
1. Търсиш семена за поници по био магазините и ги обеззаразяваш преди сайтба.
2. Семената за сейтба са (мал)третирани с фунгициди и други гадории за обеззаразяване. Затова си купуваш от тях като гледаш на пакета да пише, че не са ГМО. Преди засяване ги накисваш в топла вода и ги измиваш старателно и внимателно.
Аз ползвам вторият метод.

За дръвчетата незнам. Принципно могат да се сеят от семка, а после да се ашладисат(облагородят) с калем от проверено дърво. Но е дълга процедура.

nanu, идеята ти е добра, но първо се подготви на теория как се гледат такива неща, за да по-малко неприятните изненади. Това особено важи ако държиш да ги гледаш био.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #4 -: 22-12-2010, 08:44:03 »

 :kisss:Аз ви предлагам и бартеееееееееееееееееееер...кой каквото е произвел и прибрал да раздава...без да се притеснява...Аз за сега съм си събрала доста семена от  чеРвена и зелена лобода...има я на фйесот ми.Мога да пратя по синовете, когато си идват да донесат до голямото село, от там нататък сами си ги предавайте!!!ЗА сужаление за сега са на село, аз в града..и ще ги пратя може би при следващото им идване на сам.Имам и издънки от лешник...мнооого е хубав , с мека черупка...но за него не знам..няма да искат да го разнасят по автобусите!!! :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #5 -: 25-12-2010, 11:51:57 »

В Пловдив има банка за семена - чисти
Активен

nanu

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #6 -: 02-01-2011, 22:36:01 »

Титан, дай повече инфо. Има ли възможност да се закупят онлайн?
Иначе смятам част от семенцата да взема от баба ми, която всяка година си заделя. Не знам всъщност доколко ще има в излишък, но ако има достатъчно, съм готова с желаещите да споделя малко семенца.  :fluretaa:
Андрей, да и мен малко тази част ме притеснява, макар че ще имам помощ от по-опитни люде. Би ли могъл да ме насочиш към някоя практическа книжка?
Активен
“Вие трябва да бъдете промяната, която искате да видите в света.” Махатма Ганди

megi

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #7 -: 11-01-2011, 12:50:40 »

Здравейте,
аз имам опит в отглеждане на био зеленчуци на двора.(домати,краставици,пиперки,тиквички,подправки).Обикновено си оставям семена от моите посеви,но понякога си купувам като внимавам да не са ГМО
Събирам също и нови семена от познати (семена от техните баби на село и т.н.) за да съм сигурна че не са хибридни.Миналата година си поръчах и от сайта,който дискутирате http://www.gradinarstvo.hit.bg/ няколко сорта домати,но годината не беше много успешна за доматите и не станаха много хубави.Моят съвет е да пробвате с няколко вида, за  да видите кои виреят най-добре при вас и после  да си оставяте сами семена от вашите зеленчуци.И все пак да поддържате няколко сорта ,защото някоя година е добра за един сорт, а друга за друг и така винаги ще имате реколта(например някой сортове домати не връзват добре  при големи горещини)
Някой семена ги купувам (краставици) защото нямам нехибридни за да си оставя семена , а тези които купувам със сигурност са хибриди и няма да стане нищо ако си оставя семки. Важното е да започнете веднъж, а после опита учи
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #8 -: 11-01-2011, 16:26:33 »

Андрей, да и мен малко тази част ме притеснява, макар че ще имам помощ от по-опитни люде. Би ли могъл да ме насочиш към някоя практическа книжка?
nanu, мога да ти посоча следните книги:
За практическата част
- "Умната зеленчукова градина" Николай Кюрдюмов,
- "Пособие за разумно мързеливи градинари" Галина Кизима,
- "Екоградината" Симеон Дочев,
- "Жива Земя. Тайните на органичното замеделие" Ирина Калинина,
- "Въведение в пермакултурата" Бил Молисън
( http://rodovo-imenie.org/sites/default/files/22%20%D0%92%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%20%D0%B2%20%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0_0.pdf ),
-"Био-динамични зеленчуци" ( http://jivdom.info/knigi.htm )

Оше от нета:
"List_of_companion_plants" - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companion_plants
"List_of_repellent_plants" - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_repellent_plants
"List_of_pest-regulating_plants" - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_pest-regulating_plants

За философията, духовната и ментална настройка това:
- "Биодинамично земеделие" Рудолф Щайнер - http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=2&find=%C1%E8%EE%E4%E8%ED%E0%EC%E8%F7%ED%EE+%E7%E5%EC%E5%E4%E5%EB%E8%E5
- "Без земя" Рьоделбергер Франц-Карл - http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=2&find=%E1%E5%E7+%E7%E5%EC%FF
- "Революцията на една сламка" - Масанобу Фукуока http://jivdom.info/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%B0
- "Към земята с наука" Владимир Фокин - http://jivdom.info/knigi.htm

Можеш да търсиш помощ и съвети и от познати и по специализирани сайтове и форуми. Нооооо проблема на почти всички там е, че са затънали яко(и с двата крака та до ушите) в прилагането на механични и химични методи за масово унищожение.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #9 -: 14-01-2011, 08:41:28 »

 :kisss:Точно така!!!Затова е добре да се кооперираме...например да си закупите в едно и също населено място по една малка градинка с една спретаната къщурка...и...да се опитавате да не оставите място за развитие на паразитите...Самият П.Дънов казва, че в градинката на чистия,етичния, коректния,съвестни, добрия стопанин плевели и вредители ...немат шанс!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #10 -: 06-03-2011, 11:45:53 »

Страхотна тема!

Търся семена от сусам.

Взехме доста семена от "Сортови семена" да се надяваме че са "чисти" сортовете.

Какво бихте препоръчали да засеем тази пролет, че вече идва време за разсади :Cherries

Искам също да завъдя Стевиа и Sapundus mukorossi (още "Рита"), дърво, на което плодовете са естествен детергент.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #11 -: 06-03-2011, 12:37:10 »

И аз искам да засадя сусам, не съм търсила още семена...пиши когато намериш  :)
Активен

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #12 -: 06-03-2011, 17:50:00 »

Страхотна тема!



Искам също да завъдя ....и Sapundus mukorossi

Това не знам как ще го завъдиш. По- добре си купи дръвче от чужбина. Аз пробвах със семка. С няколко семки. Нищо не стана. А семката е толкова твърда, прилича на пластмасово топче. :Content_4 - emotloader:

За сусама-мисля, че трябва да е небелен.
Активен

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #13 -: 06-03-2011, 17:51:52 »

Не мога да се редактирам. Защо няма бутон??
Отговарям на taurus  още:

http://www.bioslunceluna.com/shop/susam-my-organic-market-bio.html
Активен

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #14 -: 19-04-2011, 10:22:26 »

За жалост много трудно се намират био-семена в България. "Геосем селект" продават хибридни семена от домати, които не са третирани с препарати, също и семена от пипер (всички водиве) и краставици, и това май  са единствените био-семена, които могат да се намерят - родно производство. Иначе за останалите култури аз си купуват, за съжаление, вносни семена - от холандската фирма Енза Заден, която има подразделение специално за производство на био-сертифицирани семена. Оттам вземам моркови, репички, салати, спанак, лук, подправки (розмарин, чубрича, копър, магданоз, босилек) - в българия такива био-семена просто не се произвеждат. Ако ви интересува, мога да ви дам и телефони за контакт с представителите на Анзе Заден те са в Пловдив), но семената са скъпи и в сравнително големи опаковки и не са особено подходящи за отглеждане в личната градинка. Само за справка да ви кажа цена - за 50 000 семенца от моркови (които са за около половин декар) платих почти 90 лв  ::)
За нехибридните сортове можете да си произведете и сами семената, като си оставите от растенията ( аз така правя с тиквите и бамята.  :Content_22: Останалото се налага да купувам обаче, тъй като нехибридните домати, примерно, се отглеждат трудно, заболяват много и дават доста по-ниско количество продукция.
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #15 -: 19-04-2011, 16:10:46 »

Останалото се налага да купувам обаче, тъй като нехибридните домати, примерно, се отглеждат трудно, заболяват много и дават доста по-ниско количество продукция.
А пробвал(а) ли си алтернативни земеделски техники? Биодинамично земеделие? В книгата "Без земя" има доста идеи,включително и за домати. ТУКима семена от биодинамични стопанства.
Активен

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #16 -: 19-04-2011, 17:05:48 »

Синева, опитвам да взаимствам голяма част от техните идеи (вероятно имаш предвид биодинамичното земеледие по Щайнер и Мария Тун), в частност съвместното отглеждане и т.нар. торене чрез сидерати, или зелено торене. Не съм пробвал лунния календар - не точно не вярвам в такива неща, но съм малко скептичен все още :-) Мисля тази година да отделя стотина квадрата и да направя там контроли - растения, засяти по календара на Тун, и да видя дали има разлика.
Относно семената - не ми е проблем да оставям и от мои растения семена, но тогава сертифициращия ми орган няма да ми издаде сертификата, тъй като не мога да докажа био-произхода им - трябва аз сам да се сертифицирам като производител и на семена, а това вече става сложно. А и за съжаление това може да става само с директните сортове, които пък трудно се отглеждат, боледуват много и дават по-малко плод, затова и предпочитам да купувам сертифицирани семена от изпитани и добри хибриди, пък макар и по-скъпи.
Честно казано, опита ми досега е бил винаги в полза на хибридите - например за проба миналата година сях босилек от семена, събрани от един съседски двор - ами нямаше нищо общо растението с холандския хибрид, който ползвам - хем беше със светли и заострени листа, хем нямаше този типичен аромат на босилека, а леко намирисваше на мента  :surpris_23:
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #17 -: 19-04-2011, 20:39:22 »


Честно казано, опита ми досега е бил винаги в полза на хибридите - например за проба миналата година сях босилек от семена, събрани от един съседски двор - ами нямаше нищо общо растението с холандския хибрид, който ползвам - хем беше със светли и заострени листа, хем нямаше този типичен аромат на босилека, а леко намирисваше на мента  :surpris_23:

Босилекът на съседа ти може да е бил от друг вид. Все пак те са много видове. И ароматът заради това да е различен. Или пък да е растял близо до мента.

Това с експеримента е чудесна идея. Ще се радвам да споделиш резултати после.

Активен

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #18 -: 19-04-2011, 21:37:43 »

Специално за босилека - тук му казват "гръцки" босилек - светъл е на цвят, със заострени листа и по-остра миризма, и е масово разпространен по дворовете. Не е расъл до мента със сигурност, просто такъв му е сорта. Този, който аз сея от четири години, е холандски хибрид с тъмнозелени, плътни, закръглени листа и много мек, приятен аромат. В интерес на истината, купувал съм и от пазара разсад на босилек, който прилича по форма на хибрида ми, но не е така ароматен.
Миналата година експеримента ми беше между доматите - ползвах директни сортове, български хибриди и вносни (холандски, френски и турски). Вярно, че годината беше лоша и много дъждовна, но резултата беше плачевен за директните сортове, малко по-добър за българските хибриди и най-добър за вносните - в смисъл, директните сортове почти загинаха от мани, българските хибриди също пострадаха много, докато вносните удържаха на болестите. Най-много ме удивиха чери-доматите - едва ги обирах, и ни болест ги повали, ни нищо  :Content_22:

Активен
Спрете земята, искам да сляза!

V@Le

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Малка маймунка ме учи на суровоядство.
Re:Био семена - от къде да си купя?
« Отговор #19 -: 05-05-2011, 10:01:15 »

Днес трябва да купя семена за босилек, копър, магданоз, целина, и може би още някакви, за да ги посея през почивните дни в двора.   Къде е най-добрия избор в Пловдив?  Предварително благодаря.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.085 секунди с 22 запитвания.