Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Сусамов тахан  (Прочетена 138417 пъти)

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Сусамов тахан
« -: 31-05-2009, 21:33:58 »

Купих си сусамов тахан за първи път :) Сега го проверих в интернет- и направо съм впечатлена:)

Таханът всъщност е каша от смлян и печен сусам. Семената съдържат: 60% мазнина, олеинова и линолова киселина, 19% белтъчини и 17,5% разтворими въглехидрати. По   отношение на ползата за кръвоносните съдове сусамовият тахан не отстъпва на зехтина, твърдят специалистите по хранене. Проучвания сочат, че в сусамовия тахан има повече белтъчини от сиренето, някои видове меса и соята. Ценността му е изключителна поради наличието на незаменими аминокиселини. Освен това сусамовото масло е мазнина, която се усвоява напълно от човека.
В 100 гр. СУСАМОВ ТАХАН се съдържат:

Мазнини 55гр.;
Белтъчини 22гр.;
Въглехидрати 10гр.

Сусамовия тахан е богат на витамини и минерали, приготвя се от 100 % смляно сусамово семе, като не съдържа консерванти и примеси. Тахана е като балсам за стомашно- чревния тракт, стимулира физическата и умствена дейност, повишава издръжливостта, укрепва костно-мускулната структура.
Признат е от народната медицина като елексир за стомашно-чревния тракт. Приеман сутрин на гладно, по 2-3 супени лъжици е отлично средство за профилактика при язва и гастрит.
Поради голямото си съдържание на калций, сусамовия тахан се препоръчва за заздравяване на костно-мускулната система. Особено подходящ е за приемане от деца – за укрепване на организма, както и за жени в напреднала възраст – срещу остеопроза.
Отлична закуска за хора от всякакви възрасти. Приема се като се разбърка с равни части мед, за предпочитане сутрин. Може да се консумира в натурален вид, може да се смеси с равни части пчелен мед и е подходящ за сосове и мариноване.

http://balchoproduct.com/products.html
http://www.tersnab.com/Susamtah.html
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Сусамов тахан
« Отговор #1 -: 31-05-2009, 22:48:10 »

Съгласен съм с всичко, само едно допълнение да направя. Има и изцяло суров сусамов тахан. Той е още по-полезен. Пише го на кутийката(бурканчето). Пише "СУРОВ". Препоръчвам ти го ;)

А смесен с течен мед става супер ;) Става много вкусно тахан и мед, намазан на пшенична или оризова бисквитка...ммммм...
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Сусамов тахан
« Отговор #2 -: 01-06-2009, 00:34:52 »

Някой има ли информация дали сирийският и останалите арабски тахани са сурови?  ???
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Сусамов тахан
« Отговор #3 -: 01-06-2009, 00:40:54 »

Ами не знам, но четох, че те нямали сертификати, и затова не ги зареждат всички магазини.

Но защо ти са чужди, като ние си имаме наши български с много добро качество? ???
Ето линк за БГ сусамов тахан - http://balchoproduct.com/products.html#2a
Аз от този купувам. Има го печен и суров. Естествено суровия е правилният избор ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Сусамов тахан
« Отговор #4 -: 01-06-2009, 06:57:17 »

И аз съшия си купих. За първи път виждам на етикет изрично да пише суров. Много ми хареса!
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Сусамов тахан
« Отговор #5 -: 01-06-2009, 11:13:19 »

В магазина имаше и двата вида- но аз си взех суровия, то е ясно ;D
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:Сусамов тахан
« Отговор #6 -: 09-06-2009, 13:56:32 »

много се чудех за продуктите на "Балчо", най ве4е за тиквеното масло и сусамовият тахан, много евтино ми се видя и се чудех колко ли тиквени семки са необходими за да се получи толкова много масло, но щом ги одобрявате, ще ги пробвам  ;D
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Сусамов тахан
« Отговор #7 -: 09-06-2009, 15:48:53 »

Таханът да, но маслата им са много далече от истината. За масла ползвай на "Булдара" ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:Сусамов тахан
« Отговор #8 -: 10-06-2009, 00:38:53 »

Petko, а тези масла от къде ги купуваш? има ли ги в Била или Кауфланд?? или да ги търся в някой здравословен магазин?
питам, защото в Козлодуй само на Бал4о видях такива по-специфични масла като тиквеното.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Сусамов тахан
« Отговор #9 -: 10-06-2009, 01:04:40 »

Кате, купувам ги от здравословните магазини. В Била не съм виждал от тях, а за Кауфланд не знам. Маслата на Балчо, наскоро ми каза една продавачка в здравословен магазин, били по-харесвани от хората, заради дизайна на шишетата(някои са в различна форма), и заради шарения етикет...а тея на Булдара били прекалено семпли :-X :-X :-X направо онемях...истината обаче е в Булдара, нищо, че са пластмасови шишенца ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:Сусамов тахан
« Отговор #10 -: 10-06-2009, 12:26:03 »

добре, благодаря ти Петко  :) ще поръчам на една приятелка да провери във Враца за Булдара.
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:Сусамов тахан
« Отговор #11 -: 23-06-2009, 01:40:01 »

не намерих масла на Булдара, обаче суров сусамов тахан открих. има го във Враца в едно здравословно магазин4е, а като се прибрах, видях 4е ве4е и в Козлодуй го има в хранителния до нас  ;D ве4е
ама то хората са си казали, 4е с питане става   :D
марката на тахана, който намерих е "биотонус", но не открих да пише никъде по кутията или по етикета колко му е срока след като се отвори. колко е?
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Сусамов тахан
« Отговор #12 -: 23-06-2009, 08:34:46 »

Този суровия сусамов тахан някакси не успявам да открия (или ми убягва от погледа), къде точно в Пловдив го има, в кой магазин  :-[ .
А на Балчо маслата... преди купувах от тях, но 2 пъти попадах на гранясали масла, чийто срок на годност беше ОК и от тогава не взимам (едното беше орехово, а другото тиквено - не ги хвърлих, а си правих единствено маски за коса  ???). Което е жалко, защото орехово например не съм виждала на друга марка.
Активен
Духът владее материята!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Сусамов тахан
« Отговор #13 -: 23-06-2009, 09:14:40 »

в Пловдив намирах много често на фирма "Тръндеви" или нещо такова (в Лекси и Мега Марина със сигурност има, че аз там най-често пазарувах), много е хубав, преди това си зимах друг вид тахан, на който си пишеше, че не е суров и вкусът и видът им е съвсем различен, значи това дето си пише на него сурово май наистина си е сурово :)

само дето вече не съм в Пловдив и намирам само печен тахан, мисля да си поръчам от тука: http://biosviat.com/index.php?option=com_content&task=view&id=186&Itemid=6 , идва бая по-скъп, ама какво да се прави :'(
« Последна редакция: 23-06-2009, 09:16:11 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Сусамов тахан
« Отговор #14 -: 23-06-2009, 10:12:35 »

Този суровия сусамов тахан някакси не успявам да открия (или ми убягва от погледа), къде точно в Пловдив го има, в кой магазин  :-[ 

Мер, в магазина на Опълченска има и двата вида сусамов тахан. На "Балчо" са. Ако не конкретизираш, те винаги обясняват за това, че единия е суров, а другия печен :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Сусамов тахан
« Отговор #15 -: 23-06-2009, 14:01:26 »

И на мен ми се случи същото с този на Балчо преди няколко месеца. Аз обаче, не съобразих, че може и за друго да го ползвам и го хвърлих. Обаче, грам не помня от суровия ли е бил, или не... След това си купих от сирийския - ммммм, съвсем различен от всичкия тахан, който си бях купувала досега и много ми хареса.
Ама ще взема още веднъж да си купя от Балчовия, да го видим :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:Сусамов тахан
« Отговор #16 -: 23-06-2009, 14:15:49 »

аз пак да си питам, че май пропуснахте най-важният въпрос  ;D : колко годност има като се отвори суровият сусамов тахан?

Мер ето друга марка орехово: http://www.ecobul.com/masla.html#oreh_oil

не съм го пробвала още, но го видях в магазина от който си пазарувам. не си спомням неговата цена, но на лешниковото беше около 13-15 лв. по-голямата бутилка.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Сусамов тахан
« Отговор #17 -: 23-06-2009, 14:27:17 »

Кате, това не знам...
При мен обикновено не се задържа дълго  ;D
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:Сусамов тахан
« Отговор #18 -: 23-06-2009, 14:35:08 »

при мен се задържа около седмица и му се 4удя ??? малко е останало и добре мирише...май ще рискувам  :)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Сусамов тахан
« Отговор #19 -: 23-06-2009, 14:45:02 »

Ооо, няколко седмици поне е ОК, според мен! ;) Нямай грижа!
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.
 

Страницата е създадена за 0.297 секунди с 23 запитвания.