Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Солта при Шанкха Пракшалана???  (Прочетена 67914 пъти)

dari7

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #60 -: 23-03-2015, 00:06:41 »

Здравейте,
Направих си и аз процедурата съвсем спонтанно, след неочаквано ранно събуждане и вдъхновение в първия пролетен ден. Съответно не бях правила клизма, но поне бях яла само лека, растителна храна предния ден. Имах силно вътрешно теглене да го направя, стигнах до прозрачна вода и уж всичко изглеждаше наред, но после установих колко съм оплескала някои неща. Доста въпроси ми се въртят в главата и ще се радвам, ако някой може да сподели мнение и знания:

Защо е толкова важно постепенното захранване след процедурата (без млечни и т.н цяла седмица)? Не съм наясно по темата.
Пресните салати и плодове подходящи ли са по време на захранването?
Какви са евентуалните ефекти от лошо захранване? Подуването и кратки остри болки в червата предполагам, че не са нормални – от проблем с червата (синдром на раздразнено дебело ч-во, имам си го) или от неправилно захранване? Смених ориза с лимец, но май не го дочаках да се свари добре. По-късно през деня се появи слабост (ниско кръвно/захар?), гризнах малко банан и орехчета с мед, които ме освестиха. Обаче пусто, не са според захранването?
Нормално ли е да се получи силна мускулна треска на корема и сякаш самите органи са се стегнали? От усукването? Аз прекалих с упражненията – имам удължено дебело черво и слаба перисталтика -- та за да тръгне сифонът, добавих към йогата коремни преси, диви танци (за добро настроение) и подскачане. И днеска мамата си джаса. :( Извинявайте, мили прекрасни черва! Имах твърде много енергия и вкарах твърде малко разум.
След като е измита всякаква флора и фауна в червата, уместно ли е да се взима пробиотик известно време след процедурата?

Благодаря много! :) Дано всичко е наред. Все още не съм усетила голям положителен ефект, по-скоро имам нужда от почивка и чакам да отшумят някои неприятни усещания. Може би наистина е добре да се прави под супервизия, а не да си трошиш главата сам.
Поздрави и свежест!
Дари
Активен

ve_san

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #61 -: 28-07-2015, 15:53:45 »

Здравейте,  
направих Шанка Пракшалана за втори път и реших да споделя впечатленията си, тъй като виждам, че има хора, които опитват, но не успяват (стигат до някъде и се отказват) или успяват но имат странични ефекти. И този път, както и първия, нямах никакви проблеми. Цялата процедура ми отне точно 2 часа (докато стигна до чиста вода). Понеже темата е за СОЛТА - както миналия път, така и този, сложих 1 СУПЕНА лъжица сол (равна) на 1 л. хладка вода. Изпих общо 2 л. вода (по литър на час).
Мога да дам следните съвети:
-прочетете внимателно оригиналната публикация на Mer, ако трябва няколко пъти, докато осмислите всичко;
-не правете процедурата спонтанно - изисква се и физическа, и психическа подготовка (настройка);
-не забравяйте, че това е йогистка практика, и като такава, тя никога не е самоцелна и не може да бъде отделена от цялостния начин на живот, хранене, мислене;
-правилното изпълнение на упражненията е от изключителна важност, как - има клипче в публикацията на Mer;
-вслушвайте се в тялото си, не се насилвайте - това не е съзтезание, нито фитнес или лека атлетика, не се претоварайте, ако след практиката сте уморени, то значи, че не сте дотигнали до желания резултат, чувството е точно обратното - лекота, облекчение;
-каквото и да си говорим, пиенето на солена вода е гадно, така че най-добре го приемете философски, не мислете за това, просто пийте;
-отпуснете се, ако сте напрегнати, няма да се получат нещата;
-правете нещата с осъзнаване - тогава, дори да ви се доповръща, ще знаете защо се случва това и няма да има нужда да прекратявате практиката (нормално е да имате позиви за повръщане, ако пиете водата на екс и правите упражнеията динамично, това обаче не бива да ви отказа, да не забравяме, че оригиналната практика завършва с повръщане);
-вярвайте в себе си - ако се чувствате неуверени, не правете практиката в къщи, отидете на групова такава (има ги периодично);
-дишайте ! не правете упражененията със задържане;
-не пийте чиста вода по време на практиката, колкото и да сте жадни, ще пиете след това, не мислете за жаждата, мислете за положителния резултат;
-не пропускайте захраването ЕДИН ЧАС след края на практиката - аз лично на обяд ям кичари, а на вечеря каквото си искам, но това съм аз, за друг може да е пагубно, така че вие си преценете.
Това е общо взето.
Не се хвърляйте в дълбоките води преди да се научите да плувате в плиткото.
Шанка пракшалана НЕ Е безобидна практика.
Направете своя осъзнат избор преди да пристъпите към изпълняването й.

Поздрави:
Весела

П.С. И аз имам удължено незнам си какво (сигмовидно) черво, но това по никакъв начин не ми пречи :)
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #62 -: 28-07-2015, 22:51:50 »

 :Content_14:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #63 -: 29-07-2015, 07:31:34 »

Поздравления, Весела.
Допада ми гледната ти точка по доста теми в този пост. Да допълня, че тази техника за пречистване не се прави и често. И още, аз слагам две лъжици сол на литър преварена вода. Наистина, нека не се прави просто от любопитство. Не е безобидна, особено за вата доша.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Йорданка Михалева

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #64 -: 01-09-2016, 09:39:32 »

Здравейте, преди два дни и аз направих процедурата. Мисля, че премина доста добре - изпих 2 л солена вода, без никакъв проблем. Накрая само малко ми прилоша, но издържах. След това цял ден имах ужасно главоболие и отпадналост. Притесняваме обаче, че два дни след това аз все още имам разтройство. На какво може да се дължи и как мога да го спра?
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #65 -: 01-09-2016, 09:52:38 »

А захранихте ли се както трябва след процедурата? Прави се специален ориз.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Йорданка Михалева

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #66 -: 01-09-2016, 09:57:37 »

Здравейте, ядох сварен ориз, но не кафяв, а бял. И със зехтин. А вечерта ядох сварени картофи и моркови.
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #67 -: 01-09-2016, 11:00:48 »

След такава солена процедура вие сте приели толкова много нишесте от картофи и ориз.Е, каква тогава е ползата от чистенето като отново сте затлачили организма си с нишесте.Аз съм много против тези супер солени процедури и смятам,че може да навлекат на някой сериозни проблеми / особено ако има проблеми с бъбреци или стомах /.Оризът и картофите здраво затлачват всички органи, много нишесте се отлага по стените на органите.Мисля,че такова захранване е абсолютно грешно и неправилно.Естествено,че ще ви боли глава и няма да сте добре - хем много сол, хем много нишесте.
Поздрави !
Активен

Йорданка Михалева

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #68 -: 01-09-2016, 12:27:50 »

А какво бихте ми препоръчали да ям?
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #69 -: 01-09-2016, 15:06:01 »

След такава процедура е редно да се направи захранване с плодови и зеленчукови сокове.А след това да се премине на обичайната храна - всеки сам решава дали да е суровоядство с употреба на кълнове или преминаване към готвена храна.Едното няма нищо общо с другото и зависи от човека и неговите заболявания, силна воля и желание да изпробва различни режими на хранене.За мен 100 % суровоядство е най - доброто.Обаче не всеки може да го изпълни.
Поздрави !
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #70 -: 01-09-2016, 16:07:47 »

Прави се специален басмати ориз с ги. Той няма нищо общо с нормалния ориз който се консумира у нас. Така приготвен той помага за възстановяването нормалната работа на дебелото черво. Има много писано по темата. Като правите процедура ще четете всичко от началото до края. В деня в който се прави не се работи активно а се почива. И не се яде толкова много. Дайте поне тогава малко почивка на храносмилателната система.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #71 -: 01-09-2016, 16:18:42 »

Тихий, ама ти наистина написа нещо конкретно  :thankyou: Е, доживях.. за мен е празничен ден днес  :thankyou: :thankyou: :Content_22: :Content_22:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #72 -: 02-09-2016, 07:35:16 »

Тихий,
басмати е настина различен вид ориз от класическия, а Гхи също е краве масло обаче без излишната в него вода.Знам ги тия рецепти от индийската кухня.Но и двете неща са продукти обработени на огън, докато кълновете са напълно сурови.И пак казвам - храненето с кълнове и сурова храна е много по - различно от храненето с продукти обработени топлинно.Едното няма нищо общо с другото.Не може да се сравняват двете неща, защото вегетарианството, веганството и суровоядството и по - специално храненето с кълнове са много различни като режими.
А когато се прави разтоварващ режим обикновено той се прави с вода или сурови плодове и зеленчуци.Когато обаче след това се премине на нещо, което е обработвано топлинно / ориз, картофи / се чувства тежест.Организмът свиква с по - лекия режим, затова е трудно.При тази процедура трябва да се направи захранване със сурово, а не с топлинно обработено ястие.И така организмът ще е по - добре, не по - зле.
Поздрави !
Активен

Пламен Костов

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #73 -: 15-01-2017, 15:29:02 »

Здравейте,  
направих Шанка Пракшалана за втори път и реших да споделя впечатленията си, тъй като виждам, че има хора, които опитват, но не успяват (стигат до някъде и се отказват) или успяват но имат странични ефекти. И този път, както и първия, нямах никакви проблеми. Цялата процедура ми отне точно 2 часа (докато стигна до чиста вода). Понеже темата е за СОЛТА - както миналия път, така и този, сложих 1 СУПЕНА лъжица сол (равна) на 1 л. хладка вода. Изпих общо 2 л. вода (по литър на час).


Дали някой може да каже количеството сол на литър вода в грама или проценти? Имам три вида супени лъжици... Предварително благодаря!
Активен
 

Страницата е създадена за 0.081 секунди с 23 запитвания.