Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Солта при Шанкха Пракшалана???  (Прочетена 67915 пъти)

sky_t

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #40 -: 18-03-2014, 16:06:54 »

Здравейте! Днес правих опит за Шанкха Пракшалана. Снощи не ми се получи особено клизмата, беше ми и за първи път. Да е влязло не повече от 50-60 мл. от разтвора, но преди това следобяда си ходих по голяма нужда и се надявах, че са се поизпразнили червата, след това пих един фреш морков с ябълка, а вечерта вечерята ми беше общо взето две шепи спанак. Та надявах се, че въпреки неуспешната клизма да се получат нещата. Започнах в 7:00 ч. изпълнението, слагах по една супена л., без връх, водата беше поносимо солена. След още третата чаша отидох до тоалетната. А също ходих и преди самата процедура. И така след всяка чаша, упражнения, които обаче после видях, че не съм изпълнявала 1:1, защото не бях гледала клипа, а се ориентирах по обяснения и картинки. Всеки път ходих до тоалетна. Количеството, което изхвърлях не беше кой знае какво, но имаше. След 5-6 чаша си изхвърлях само течност, така и обаче не я докарах до чиста вода, защото изпих към 17-18 чаши, а съм 48 килограма, та се притесних. Защо не успях след толкова много течност да стигна до бистра вода (а само до жълта) се чудя? Дано не е било всичко напразно. После и пих две чаши чиста вода, повърнах даже три пъти, накрая вече чистата вода, първия път имаше някакви неща. Захраних както си му е реда. Доколко е успешен този мой опит обаче? Мнения? В моя случай кога мога пак да се пробвам? Чудя се и дали солата не ми е била малко.
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #41 -: 18-03-2014, 16:40:05 »

На литър вода една равна суп.лъжица е нормално. Аз правих
процедурата преди 3 дни на пълнолуние с 4 л вода и изпих
11ч. Но подготовката е предния ден пълен глад, предшестван
от сутрешна клизма или англ сол и на следващия ден в 9ч
се започва процедурата.
Ако е трудно изпълнимо да се гладува цял ден, то храненето
трябва да приключи в 16.00 и в 22.00 клизма с 6 л вода.
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #42 -: 19-03-2014, 07:12:24 »

Това пречистване не е никак безобидно и трябва да се практикува или с гуру, или ако си напреднал достатъчно. В противен случай може да нанесе много поражения. На литър вода се слагат 2 супени лъжици морска сол.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #43 -: 19-03-2014, 11:23:38 »

Може ли, да си по конкретен с пораженията, за които предупреждаваш.
Аз съм чела обяснение как се прави процедурата от различни автори
и освен опасност при язви, други противопоказания не съм срещала.
Активен

sky_t

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #44 -: 19-03-2014, 12:17:35 »

И аз бих искала да знам по-конкретно какви поражения биха могли да се получат. Количество сол от две супени лъжици ми се виждат доста. След захранването, което при мен се случи следобяд получих киселини, а на вечеря бяха още по зле. Тази сутрин пак имах, няколко часа след закуската. По-принцип от време на време ми се получават киселини, незнам да имам някаквъв по-сериозен проблем със стомаха. Определено не ми се получиха както трябва нещата, надявах се да осетя все пак някакво общо подобрение, но за сега нищо. По-скоро ми се разбута стомаха. Мисля, че може и да има връзка с повръщането. Защото ми се случи три пъти докато излезе само чиста течност, но накрая ми стана много кисело.  :-\ Леко се чувствам подута, явно още е имало какво да излиза навън. Все пак изгълтах близо 5 литра вода. Ужас, не мислех, че съм способна на толкова.  :surpris_22: Е, в крайна сметка оживях и се надявам да не ми се отрази всичко това зле, а поне да имам някакъв положителен ефект, който скоро а усетя. Диетата като гледам при мен се обезмисля, но ще се придържам към по-леко хранене тези дни. 
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #45 -: 19-03-2014, 17:38:32 »

Ми той последния пост сам говори. Разбалансирала си храносмилателната система, а и не само нея.Ти си пила много вода защото разтворената сол е била малко и си осолила организма си прекалено. Ако концентрацията е точна, ефекта се постига бързо и солта не се просмуква от червата в такава степен. Аз например пия пет до шест чаши и приключвам, защото ефекта е постигнат. Това е около литър и половина. Тази практика се прави обикновено от хора практикуващи сериозни ограничения в хранителния режим. И не се прави често. Драстична е, особено за неподготвения човек. Захранването също е важно. Ориз приготвен по определен начин.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

sky_t

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #46 -: 20-03-2014, 09:34:36 »

Знаете ли, нещо не ми се връзва тук... Значи илиза, че доста от нещата са спестени или недоизяснени относно това прочистване и не е подчертана неговата сериозност. Например в статията (така да е нарека), където се описва метода е посочено, че след минимум 14 чаши вода се случват изчистването, от там аз си мислех, че всичко е наред, докато не погълнах още вода и реших да се спра. Не се казва, че трябва да имаш много ограничения в храненето (освен предния ден преди процедурата), а то ограничения какво ще рече и това не става ясно. Трябва да сме само вегани или вегетарианци, това ли имаш предвид? Защото ако говорим общо за ограничения, аз определено спазвам такива. Всеки ден фрешове, салата задължително спанак, ако ям хляб си го правя с квас ( доста рядко ям вече хляб ), сладко много рядко ( случва се някога да се изкуша), месо рядко и в ограничено количество, като само ако е от пасящо животно ;). Иначе предимно съм на постни храни. Ами незнам дали се вписвам в профила в крайна сметка. Но то нали затова се чистим, като има от какво. Иначе нямах някави сериозни последствия, освен киселините и че се бях поизморила. :Content_22:
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #47 -: 20-03-2014, 10:59:33 »

Не се притеснявай, умората винаги я има. Все пак това е упражнение означава почистване на Рога,
Тъй като водата преминава през цялата храносмилателна тръба трудно , като през рог. Аз се храня по описания от теб начин и съм правила поне 8 пъти упражнението, без никакви усложнения. Хубаво е да се прави поне 2 годишно, ако успееш 4 при смяна на сезоните е супер. Изтегли си книгата на Венцислав Евтимов "Йога" , ако искаш да научиш още за този метод. По отношение на водата, която си изпила, не е прекалено не се притеснявай.
Активен

sky_t

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #48 -: 20-03-2014, 18:53:59 »

Не се притеснявай, умората винаги я има. Все пак това е упражнение означава почистване на Рога,
Тъй като водата преминава през цялата храносмилателна тръба трудно , като през рог. Аз се храня по описания от теб начин и съм правила поне 8 пъти упражнението, без никакви усложнения. Хубаво е да се прави поне 2 годишно, ако успееш 4 при смяна на сезоните е супер. Изтегли си книгата на Венцислав Евтимов "Йога" , ако искаш да научиш още за този метод. По отношение на водата, която си изпила, не е прекалено не се притеснявай.

Благодаря за успокоението Sis  :)  Пак се пробвам на есен, вече по-подготвена. Грешката ми идва от това, че не съм изпразнила червата както трябва преди Шанката. Ще прочета и книгата. Всичко хубаво от мен!  ;D
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #49 -: 25-05-2014, 21:33:25 »

Чудех се къде да го плесна този въпрос и май ще го плесна тук, а ако не съм прав за мястото, няма да се сърдя на бате Бино, ако го премести където намери за необходимо :)

Става дума за едно изречение на Венцеслав Евтимов по повод на прочистването с вода и сол на целия храносмилателен тракт... описвайки упражнението, към края той казва следното: "В никакъв случай не бива да се оставя празен стомаха след прочистването повече от час" - това някакси не ми се струва логично, особено след като съм срещал на други места писано, че други авторитети ползват това упражнение като начало на гладуване...

Вие как мислите - може ли да се започне веднага чисто водно гладуване след това прочистване, или по-скоро не ?
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

съншине :3

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #50 -: 25-05-2014, 21:54:54 »

http://www.zemianazaem.com/archives/113

"Абсолютно забранено е да оставите храносмилателната си система без храна повече от час след приключването на процедурата. Захранването трябва да направите не по-рано от половин час след края на процедурата и не по-късно от 1 час."

"помага да се възстановят нормалните функции на храносмилателната система, възобновява мукуса в стомаха, образува слуз, която предпазва стените на тракта. "

Не знам дали съм права, но ми се струва по-неразумно да се захраниш с концентриран сок или плод на "оголен" трактат. Поне аз като си го представя и ме побиват тръпки.  tooth След процедурата се препоръчва да се яде: "преварява се добре равни части ориз и леща, до консистенцията на каша. Добавя се 1 лъжичка масло ГИ. Ако нямате добавете нормално масло. Не добавяйте сол или други подправки и съставки. ; Същото ястие се приготвя и за вечеря, като към него може да се добавя и сварен картоф и морков. Т.Е. отново готвено. През първия ден не яжте нищо друго освен горе споменатото."
« Последна редакция: 25-05-2014, 22:01:33 от съншине :3 »
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #51 -: 26-05-2014, 15:16:56 »

Никакво гладуване след тази процедура. Правил съм я. Много е добра. Вари се специален ориз по определен начин. Добавя се гхи и това е. Две хранения с това. На другия ден полека захранване.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #52 -: 26-05-2014, 19:58:11 »

Никакво гладуване след тази процедура. Правил съм я. Много е добра. Вари се специален ориз по определен начин. Добавя се гхи и това е. Две хранения с това. На другия ден полека захранване.

И аз съм я правил...и винаги след това съм ял  овесени ядки с масло, както препоръчва В. Ефтимов
Но все още не ми е ясно ЗАЩО не бива да се започва гладуване след тази процедура, бихте ли споделили гледните си точки?
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #53 -: 27-05-2014, 05:59:01 »

Защото храносмилателната функция на организма е в ненормално състояние. Солта трепе не само лошите, да не забравяме.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #54 -: 27-05-2014, 08:45:54 »

Защото храносмилателната функция на организма е в ненормално състояние. Солта трепе не само лошите, да не забравяме.

Това е неоспоримо, но... по време на гладуване организма не се нуждае от храносмилателната си функция, и тогава най-лесно се възстановява "добрата" микрофлора...
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #55 -: 27-05-2014, 10:06:03 »

Храносмилането се трансформира от един вид в друг. По темата има много добро обяснение от Лунното момиче. Бидейки лекар и бретарианец едновременно, тя е видяла и двете страни на медала. Виж, моето усещане е такова. Ако ти чувстваш, че няма проблем да гладуваш след Шанка, ОК. Пробвай и ще ни кажеш как е.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

G. Kostov

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #56 -: 18-08-2014, 17:00:19 »

И мен живо ме интересува защо да не може да се ползва Шанка Пракшалана за начало на гладуването? Никъде не е обяснено. Препоръката за захранване до един час, може би е валидна, ако човек е имал намерение просто да направи Шанка Пракшалана? Къде Лунното е писала за това? Някой сигурен ли е , че тази (знаеща несъмнено много) жена е лекар и бретарианец? Виждал ли я е на живо или дипломите и? Аз лично от нея във времето получих противоречива информация и не знам кое е истина. Истина е , че е информирана..
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #57 -: 18-08-2014, 21:53:10 »

А защо всичко трябва да е обяснено от някого? Като толкова искате да знаете, направете практиката, за да знаете как се чувства човек след нея. Според мен за хора с преобладаваща вата доша, тя е доста крайна и трябва да се прави рядко. Ако слушате тялото си, то ще ви води към най-добрата за него практика във всеки сезон и всяка възраст.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #58 -: 19-08-2014, 10:55:47 »

в процедурата изрично се предвижда захранването с ориз и ги, или с ориз, ги и леща.
Аз поне в началото като пробвам на себе си гледам да следвам буквално...при това древен метод, който не случайно работи.
Е, след първите 4-5 успешни шанки сега понякога не варя стриктно ориз, но спазвам правилото да се яде задължително след шанката, най често си ям бавно купичка разредено домашно кисело мляко. И след това нищо до следващия ден. Но и не огладнявам, само жажда.
някои са писали за влизане в гладуване с шанка, но и те май първо изпълняваха цялостно процедурата (тоест с ядене на малко ориз и ги) и от следващия ден на глад
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #59 -: 19-08-2014, 10:59:55 »

И аз съм я правил...и винаги след това съм ял  овесени ядки с масло, както препоръчва В. Ефтимов
Но все още не ми е ясно ЗАЩО не бива да се започва гладуване след тази процедура, бихте ли споделили гледните си точки?

може би не е много подходящо да започнеш глад с остърган и възбуден от солта механизъм
Активен
 

Страницата е създадена за 0.095 секунди с 23 запитвания.