Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Солта при Шанкха Пракшалана???  (Прочетена 67913 пъти)

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #20 -: 18-05-2011, 10:11:50 »

Повръщането е много лесно, като изпиеш набързо две чаши чиста вода и от само себе си се получава...но не е задължително все пак.
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #21 -: 18-05-2011, 21:32:14 »

  Има една чудесна книжка "Класическо природосъобразно прочистване" на д-р Олга Елисеева,като един от методите, който е описан е Шанка Пракшалана. Тук също пише(едва ли е преписала от Венцислав
Евтимов), че накрая се изпиват 2-3 чаши несолена вода със стайна t и се предизвиква повръщане. Целта е да се изчисти стомаха от слуз и да се затвори пилора.
 Иначе повръщането е лесно, ако с обратната страна на четката за зъби, натиснеш  основата на езика.
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #22 -: 18-05-2011, 21:36:22 »

  За солта, забравих да добавя, при мен действа идеално 1 с.л равна хималайска сол на 1 л вода с t 45-50градуса.
Активен

Mirage

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #23 -: 22-05-2011, 15:19:16 »

Направих я тази шанкха, сега дайте да видим колко успешно е било. Значи след 6-тата чаша бях в тоалетната, ходих 3 пъти преди да успея да продължа процедурата. На 7-мата чаша ходих още 3 пъти, като на втория път вече излизаше чиста вода само. Обаче много ми се джуркаше корема и реших да си почина малко преди да продължа и ходих още два пъти само вода. Та това ми беше и края на процедурата, тъй като в сайта пишеше да продължаваш докато остане само вода. Не можах да повърна нито след пиене на сладката вода, нито с четка за зъби. Захраних се с манджата му там както си е. Чудя се сега обаче като съм пила по-малко разтвор дали съм я направила правилно?  :surpris_23:
Правихме я заедно с братовчедка ми, тя след 6-тата чаша ходи два пъти и после получи болки в стомаха. След 7мата чаша ходи още един път, и после само прави упражненията докато не отиде още веднъж, но стомаха не спря да я боли. Това нормално ли е? И на двете ни беше за пръв път.  ::)
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #24 -: 23-05-2011, 05:30:01 »

Не вода,а чиста вода трябва да излиза ;) :laugh: Като тази която влиза,а не жълта. Щом я боли корема има някакъв проблем с храносмилането. Но обшо взето ,ако не се спазва всичко в процедурата ,по добре да не се прави.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #25 -: 23-05-2011, 22:33:52 »

Вчера правих модификация на пиене  на вода със сол.
Станах рано 06:00 запалих колата и в 07:00 бях на Камен Бряг.  Морето иделано гладко и няма никой.
Без майтап първото което ми хрумна е да скокна във водата и да се нагълтам както никога до сега. Точно това и направих.  Пих на два сеанса по, еми не знам по колко, защото да вляза с чаша в морето е олигофренско. Сърбам си аз и си мисля ако се напълни с хора след 40 минути какво ще правя. За радост, никой не се появи чак до 11:00
Да си знаете и преди съм си пийвал морска водица при плуване ама сега беше доста литри !
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Bunnie

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #26 -: 05-10-2011, 15:38:16 »

да помръдна малко темата напред.
може ли да се ползва хималайска сол вместо морска?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #27 -: 05-10-2011, 17:12:35 »

 В случая няма май значение каква е солта. Целта е да не се всмуква водата. Организмът да не я разглежда като храна , а като разтвор.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #28 -: 12-12-2011, 09:09:03 »

Здравейте!Днес направих първата си Шанкха!Аз си я водя са успешна,въпреки че изпих само около 1,5 солена вода.И повръщане успях да докарам даже...Чувствам се прекрасно,макар и малко отпаднала...Обаче доста ми се пие вода,ама ще чакам до захранването и после...
« Последна редакция: 12-12-2011, 09:10:36 от eleonorad »
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173

Направо може и с кетамин, вместо сол, за да няма толкова драми около модела и количеството сол. Поне работи всеки път, безотказно, повръща се чиста, напълно бистра вода, упражненията се правят интуитивно и после се чувстваш прекрасно. :peperudi: :Content_22:
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

ve_san

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #30 -: 02-07-2013, 11:16:36 »

Здравейте, тази сутрин правих шанка пракшалана за първи път, сама и у дома. Бях изчела предварително всичко по темата в сайта, също така изгледах няколко пъти и клипчето, което е на руски.
Бих искала да споделя опита си за да бъда максимално полезна за всички, на които "първият път" им предстои.
Най-напред искам да кажа, че принципте и правилата са много хубаво нещо, но и йога и аюрведа учат да се вслушваме в тялото си и в индивидуалните си усещания и нужди. Смятам, че сляпото възпроизвеждане и спазване на всичко прочетено без оглед на следене на моментните усещания и състояние на организма, могат да бъдат вредни, дори пагуби за индивида (което ясно си личи в някои от по-горните постове - един припаднал, на друг му станало лошо и т.н.). Количеството поета вода и количестовото сол в нея са строго индивидуални, а не постоянна величина !!!
На мен ми трябваше по-малко от литър, за да се "отпуши сифона". На един литър сложих една супена лъжица обикновена сол, даже с връх беше. При поемането на водата не съм бързала. Пийвах по малко, колкото мога, но не спирах да правя у-ията, освен за ходене до тоалетна. Много е важно да се изпълняват правилно и без прекъсване упражненията !!!. Аз се занимавам с йога от няколко години, може би това ми помага да бъда концентрирана и да не се отказвам толкова лесно.
Има един психологически момент, когато започва да ти се повръща от водата, от самия вкус. Тогава е много важно човек да не се откаже. Нали не очаквате, че тази "процедура" е като седене в шезлонг с коктейл в ръката. Не, няма как...Човек трябва да положи малко усилие и да прояви дух и решителност, това е част от самата практика.
Та така, при мен мина доста леко, с много, много посещения до тоалетна. Изпих литър и малко вода, просто нямах нужда от повече. Нещата си потръгнаха сами. Сега ми предстои захранване.
Успех на всички !
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #31 -: 02-07-2013, 21:22:28 »

искам да запитам - дали може да се пие просто водата със сол, без при това да се направят упражненията /  не желая да практикувам абсолютно нищо от йога, не смятам, че е безобидно /?

дали би имало ефект или да не се занимавам въобще?
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #32 -: 02-07-2013, 22:02:08 »

... аз нито правя упражненията, нито повръщам и въпреки това се получава идеално.

хе, ето това е, което ме интересуваше мен по въпроса - значи може да се получи и без упражненията, което е добре, стига и при мен да сработи!
за повръщането и без това си знаех, че няма да го направя, щото и аз не съм по повръщанията!  :)

обаче, понеже аз употребявам доста сол / от хубавата - от брега на Мъртво море или някаква подобна /, то не знам с каква концентрация би следвало да е разтворът, за да ми подейства очисващо.   :surpris_23:
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #33 -: 02-07-2013, 22:50:29 »

Това, което се коментира в тази тема е свързано с упражненията. Иначе няма да шанкха, а съвсем друго нещо.
Ето защо, ако искаш просто да използваш лечебния ефект на солта и водата, по-добре се запознай с книгите на д-р Фейредун Батманжелич.Той доста се е потрудил по темата, дори повече отколкото са били склонни да понесат от Биг фарма - отровили са го, за да не пречи повече на фармацевтичния и медицински бизнес с такива идеи за безплатно лечение (с вода и сол) на тежки и "нелечими" заболявания.
Книгите ги има в spiralata.net - можеш да ги изтеглиш безплатно. В интернетнет има и още друга информация по въпроса.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #34 -: 02-07-2013, 23:06:10 »

Това, което се коментира в тази тема е свързано с упражненията. Иначе няма да шанкха, а съвсем друго нещо.
Ето защо, ако искаш просто да използваш лечебния ефект на солта и водата, по-добре се запознай с книгите на д-р Фейредун Батманжелич.Той доста се е потрудил по темата, дори повече отколкото са били склонни да понесат от Биг фарма - отровили са го, за да не пречи повече на фармацевтичния и медицински бизнес с такива идеи за безплатно лечение (с вода и сол) на тежки и "нелечими" заболявания.
Книгите ги има в spiralata.net - можеш да ги изтеглиш безплатно. В интернетнет има и още друга информация по въпроса.

но нали синьор Диего твърди, че и без тях се получавало?

а иначе, относно иранския доктор, да, наскоро попаднах в нета на информация за неговия метод, даже си купих две книги, но още не съм ги чела, че ги дадох на приятели да почетат.
но прочетох доста неща онлайн, може би това са две от неговите книги / не от спиралата / и останах възхитена от простотата и истинността, с които са пропити!
не знаех, че е бил отровен...

жалко за човека...
да му мислят, обаче, извършителите и всички, стоящи в това блато -  съвременната "медицина"...
какво ли ще отговарят един ден пред Създателя на всичко видимо и невидимо....
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #35 -: 02-07-2013, 23:35:38 »

да му мислят, обаче, извършителите и всички, стоящи в това блато -  съвременната "медицина"...
какво ли ще отговарят един ден пред Създателя на всичко видимо и невидимо....

Тепърва още ще творят в тази посока, та чак ни е бедна фантазията. Ще има много за какво да отговарят.
Активен

ve_san

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #36 -: 03-07-2013, 09:16:49 »

Цитат
искам да запитам - дали може да се пие просто водата със сол, без при това да се направят упражненията /  не желая да практикувам абсолютно нищо от йога, не смятам, че е безобидно /?

дали би имало ефект или да не се занимавам въобще?

Ако не желаеш да практикуваш нищо от йога, то не би следвало изобщо да пристъпваш към тази практика (шанк пракшалана). Упражненията са част от нея и ако си гледал клипчето https://www.youtube.com/watch?v=FKPNBUd_up4, публикувано на сайта от Мер, ще разбереш защо.

Дали би се получило, дали би имало ефект ? Зависи за какъв ефект говорим. На чисто физическо равнище, може би...Но както постенето не е просто гладуване, така и шанк пракшалана не е само ходене до тоалетната. Изчистват се червата, но се изчиства и ума.

Упражненията са "безвредни", но ако се притесняваш от нещо, винаги можеш да се включиш в група или да поканиш у дома някой, който вече е практикувал шанк-а.
« Последна редакция: 03-07-2013, 09:18:23 от ve_san »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #37 -: 03-07-2013, 12:25:06 »

Цитат
искам да запитам - дали може да се пие просто водата със сол, без при това да се направят упражненията /  не желая да практикувам абсолютно нищо от йога, не смятам, че е безобидно /?

дали би имало ефект или да не се занимавам въобще?

Ако не желаеш да практикуваш нищо от йога, то не би следвало изобщо да пристъпваш към тази практика (шанк пракшалана). Упражненията са част от нея и ако си гледал клипчето https://www.youtube.com/watch?v=FKPNBUd_up4, публикувано на сайта от Мер, ще разбереш защо.

Дали би се получило, дали би имало ефект ? Зависи за какъв ефект говорим. На чисто физическо равнище, може би...Но както постенето не е просто гладуване, така и шанк пракшалана не е само ходене до тоалетната. Изчистват се червата, но се изчиства и ума.

Упражненията са "безвредни", но ако се притесняваш от нещо, винаги можеш да се включиш в група или да поканиш у дома някой, който вече е практикувал шанк-а.

благодаря за  отговора!
всъщност, като се замислих после, стигнах и аз до това, че цялата тази практика си е в сферата на йога - явно даже и без упражненията, които сами по себе си са много прости.

но тъй като йога не се разпростира никога само на физическо ниво, а е част от мъдрост, която аз не споделям , то явно не мога да се възползвам и от очистителното действие на водата със сол в такава концентрация.
та, на физическо ниво хич не се притеснявам, че ще ми навредят тия упражнения, а на духовно - когото и да повикам не би могъл да ми помогне, така или иначе / става дума за човек /.

иначе - да, постът никога не е просто гладуване на физическо ниво, той е мощна сила, отвеждаща човека в духовните измерения и точно затова също би могъл да бъде опасен в смисъла на  това -  ако човек не познава  Бога и не пости с праведни мотиви, то тогава нечистите сили биха се намесили в живота му, вредейки му непосредствено или отвеждайки го в петдесета глуха, където да се бие с вятърни мелници в опити за самоусъвършенстване и да бъде по- добър, неосъзнавайки, че само Творецът на вселената би могъл да изобрази образа на Своя Син върху човека, естествено при условие, че последният е направил избор в това отношение!

в тоя ред на мисли, сега ми хрумна, че сухото гладуване, което е пост и което би следвало да е супер полезно за очистване на физическото тяло, явно пак би могло да бъде вредно, ако не е направено с праведни мотиви, а то повечето хора, непознаващи Бога, го правят именно с такива мотиви - да бъдат добре, да изглеждат добре,  но без това да се постави в контекста на една по- широка картина, обхващаща Божието Царство, т.е. те гледат само към себе си и не осъзнават, че човек не съществува никога сам за себе си, а е сътворен за Божиите цели и намерения.
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #38 -: 04-07-2013, 09:26:40 »

... аз нито правя упражненията, нито повръщам и въпреки това се получава идеално.

хе, ето това е, което ме интересуваше мен по въпроса - значи може да се получи и без упражненията, което е добре, стига и при мен да сработи!
....

От начало и аз правех упражненията, но не забелязвам кой-знае каква разлика (е, с движенията се "изпразвам" по-бързо tooth). Има и нещо друго, упражненията са за йоги, т.е. хора с перфектен СЧТ, без калови отлагания и т.н., като шанкхата за тях е просто промивка на червата и движенията целят бързо преминаване на соления разтвор. Според мен, за по задръстени и лениви черва е необходимо водата да премине по-бавно и то по естествен път, т.е. където перисталтиката е по-слаба (може дори да липсва) там отлаганията са най-много, но и соленият разтвор там ще се задържи повече, имайки време да разтвори гадостите.
... пак повтарям, това са си мои разсъждения, може и да греша.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #39 -: 04-07-2013, 11:49:58 »


От начало и аз правех упражненията, но не забелязвам кой-знае каква разлика (е, с движенията се "изпразвам" по-бързо tooth). Има и нещо друго, упражненията са за йоги, т.е. хора с перфектен СЧТ, без калови отлагания и т.н., като шанкхата за тях е просто промивка на червата и движенията целят бързо преминаване на соления разтвор. Според мен, за по задръстени и лениви черва е необходимо водата да премине по-бавно и то по естествен път, т.е. където перисталтиката е по-слаба (може дори да липсва) там отлаганията са най-много, но и соленият разтвор там ще се задържи повече, имайки време да разтвори гадостите.
... пак повтарям, това са си мои разсъждения, може и да греша.

аха, ок, мерси, да знам, че може и така - просто пийване на вода и сол, не виждам какво би навредило, даже да не помогне!   tooth
Активен
 

Страницата е създадена за 0.152 секунди с 23 запитвания.