Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Зеленчуци - снабдяване  (Прочетена 8663 пъти)

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Зеленчуци - снабдяване
« -: 30-08-2010, 09:59:49 »

Абе, хора, от къде се снабдявате със зеленчуци?
И имате ли някакви критерии за качество?
Случва ми се вече два пъти да се натровя - веднъж доста сериозно с броколи от Била и този уикенд - с краставици от пазара.
« Последна редакция: 29-05-2011, 21:15:04 от Mep »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Зеленчуци
« Отговор #1 -: 30-08-2010, 10:16:45 »

Това е основен проблем  и аз нямам генерално решение.
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Зеленчуци
« Отговор #2 -: 30-08-2010, 16:29:24 »

Действам по усет...
Сезонните БГ зеленчуци и плодове ги пазарувам или от пазара Георги Кирков в София или от баби и дядовци по шосета, спирки и около Седмочисленици.
От Била никога не пазарувам зеленчуци, пластмасови са и някак стерилни. Кокос от чужденеция вземам от Кауфланд, никога не съм имала проблеми.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Зеленчуци
« Отговор #3 -: 30-08-2010, 16:45:02 »

Оставям се в ръцете на бог/овете tooth
Как се натрови с краставици и броколи? Какви бяха симптомите?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Зеленчуци
« Отговор #4 -: 30-08-2010, 18:48:13 »

Ох, за броколите дори не искам да си спомням!
Обожавам ги, купих си една глава от Била, измих я на силна водна струя, задуших си я леко на пара и си я хапнах, половин час по-късно разбрах, че нещо не е наред, стана ми много зле, заболя ме главата - познати пристъпи на отравяне, случвало ми се понякога, когато ме почерпят (с храна съдържаща животинска мазнина предполагам), китайско, общо-взето храна с ненадежден източник. Направих си промивка на стомаха веднага. Но не ми помогна. След половин час отново си направих промивка на стомаха и след още половин час отново. Беше вечер и в момента, в който решавах да си легна, получавах съкращения на стомаха и повици за повръщане, а нямаше какво. Принудих се да ям ябълки и после да ги повръщам и така до 4 часа сутринта -ядене на ябълки и промивки, когато се чудех дали да не потърся лекарска помощ. Накрая заспах в седнало положение, не можех да легна, заради повиците за повръщане.
А последно в събота си купих някакви корнишони, много вкусни бяха - явно тотално нямам инстинкт, направих си салата и от тогава имам чувството, че целият ми храносмилателен тракт е подут, зле ми е, потя се обилно, вече почти ми мина, но вчера цял ден не можах да се храня. Зная, че в такива случаи е добре да се пие много вода, така и правя.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Зеленчуци
« Отговор #5 -: 30-08-2010, 19:00:26 »

Броколито най-вероятно е било от миналата година, защото сега тъкмо излиза и сигурно пробутват миналогодишните обработени с всякакви препарати партиди. Аз лично ще изчакам още докато си взема броколи и карфиол. Краставиците са едни от най-блъсканите с разни химии. Но може и да е някакво съвпадение и да не ти е зле от тях. Не ми се е случвало да се натравям с разни плодове и зеленчуци. Обикновено само с преработени и готвени неща.
апоследък фасулът не е в ред, независимо от кой вид. Нещо вони и не се вари добре. Не знам някой друг дали го е забелязал.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Зеленчуци
« Отговор #6 -: 30-08-2010, 19:05:03 »

В смисъл - зеления фасул ли? Не ми е направило впечатление.
А за вариво обикновено купувам от най-дребния и злоглед, "Добруджански" мисля че се казваше.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Зеленчуци
« Отговор #7 -: 30-08-2010, 19:12:24 »

В смисъл - зеления фасул ли? Не ми е направило впечатление.
А за вариво обикновено купувам от най-дребния и злоглед, "Добруджански" мисля че се казваше.
Не, зрелия. С тия варива съм се видяла в чудо - най-мръсни ми изглеждат. Прекарват месеци по складове и трюмове, а по принцип не трябва да се консумират ако са на повече от година. Иде ми да се откажа да ги ям поне докато не намеря надежден източник.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Зеленчуци
« Отговор #8 -: 31-08-2010, 00:16:56 »

Възможно е да обвиняваш броколито а проблемът да е бил вирусен.
Имах същите позиви за повръщане преди 2 дена от сутринта без да съм ял нищо целия ден.
От други хора научих за летен вирус минаващ за 24 часа .....
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Зеленчуци
« Отговор #9 -: 01-09-2010, 15:18:56 »

Възможно е да обвиняваш броколито а проблемът да е бил вирусен.
Имах същите позиви за повръщане преди 2 дена от сутринта без да съм ял нищо целия ден.
От други хора научих за летен вирус минаващ за 24 часа .....
Така е, сега като се замисля, не го изключвам, за краставиците, и мъжът ми прояви същите симптоми няколко дни по-късно, ама пък и той яде краставици, но по-малко.
Но с броколите си беше страшна криза. Отшумя след безброй промивки за 8 часа, изключвам да е вирус.
Активен

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Зеленчуци
« Отговор #10 -: 01-09-2010, 15:20:41 »

Не, зрелия. С тия варива съм се видяла в чудо - най-мръсни ми изглеждат. Прекарват месеци по складове и трюмове, а по принцип не трябва да се консумират ако са на повече от година. Иде ми да се откажа да ги ям поне докато не намеря надежден източник.
Защо не бива да се консумират, ако са на повече от година? :-о
Инак - мръсни са си, голямо миене пада всеки път :-)
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Зеленчуци
« Отговор #11 -: 01-09-2010, 20:06:04 »

И на мръсния фасул му се намира цаката - повече киснене , а ако се налага затоплям водата и го обелвам. Проблема е, че като стане на няколко години вече по-трудно увира. Затова се оглеждам за някое евтина тенджера под налягане дето да не е от алуминий.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Зеленчуци
« Отговор #12 -: 02-09-2010, 08:27:53 »

И на мръсния фасул му се намира цаката - повече киснене , а ако се налага затоплям водата и го обелвам. Проблема е, че като стане на няколко години вече по-трудно увира. Затова се оглеждам за някое евтина тенджера под налягане дето да не е от алуминий.
Едва ли ще намериш такава. Пък и не знам дали в тия тенджери под налягане дали не изфирясват още повече съставките на боба...
Засега предпочитам лещата.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103
Re:Зеленчуци
« Отговор #13 -: 05-09-2010, 23:54:47 »

И в моето семейство се случи нещо като натравяне,но от ябълки ние помислихме че е някаква алергия,купихме ги от голям магазин като Била но се казва Сензбъри и ябълките бяха канадски от тогава прадпочитаме пазарите
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Зеленчуци
« Отговор #14 -: 06-09-2010, 19:09:52 »

 :kisss:Berat se ,be desa, berat se...te ne rastat po magazinite... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Зеленчуци
« Отговор #15 -: 08-09-2010, 11:08:16 »

:kisss:Berat se ,be desa, berat se...te ne rastat po magazinite... :surpris_23:
То хубаво, се берат, ама ... За хора, като нас, израстнали в града, без познания по земеделие, с "градски" професии, с известна отговорност към други хора ... Инак лесно е да се каже - зарязваме си работите, продаваме, всичко, което прежалим, купуваме си земя в някоя махала, вдигаме си бабите със склероза и без склероза, децата, кучетата и котките и се отдаваме на земеделие, с каквото реално не сме се занимавали и се надяваме произведената реколта да ни изхрани. Котките и кучетата ще се научат да ловуват и самоизхранват, нищо че и те никога не са го правили. Леко утопично ми звучи на мен, предпочитам по-плавен преход, в случай, че не се налага шокова терапия, иска си и четене и практика, а докато трае прехода - щем не щем и от магазина си берем ... Ей, на тази година доматите ги хвана мана, но поне реколтата от чушки и картофи бива.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Зеленчуци
« Отговор #16 -: 08-09-2010, 15:50:03 »

Абе нали знаеш приказката за неволята ? Другото е ,че сега е бъкано с информация , ако те мързи да се самообразоваш това е друг въпрос. Всеки си има глава на раменете и прави своя избор :
1. Остава в града да се трови и рака му е в кърпа вързан
2. Отива в някое по-чисто село и прави земеделие , живее малко по-ограничено, но пък органично
    гарантиращо по-добър живот. 
3. ...... някакви други варианти ( зная няколко , но не искам да станем много маймуни на клона :))))
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Зеленчуци
« Отговор #17 -: 08-09-2010, 20:13:22 »

И на село може да се разболееш от рак. В моето семейство имам примери за това.
Иначе, и земеделието е като другите занаяти - учи се.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Зеленчуци
« Отговор #18 -: 08-09-2010, 21:43:33 »

Томи , не искам да те обиждам , но в българското село 95 % от хората са абсолютни дебили . Мога да ти дам около 1000 примера . В случая става въпрос за хора като нас , които вече сме потърсили информация как да живеем правилно ( относително) и искаме да си осигурим най-важното в света средство за производство - земеделската земя.
Виждате по-младите се осъзнават в някаква насока, бягат към града , попиват някакви знания ама защо не се връщат ?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Зеленчуци
« Отговор #19 -: 09-09-2010, 08:41:43 »

Защо да ме обиждаш, Титане? Аз това за селото го знам и в момента роднини на село нямам. Всичките са избягали още 40-50-те години към градовете. Но познавам такива, които се върнаха на село и в последствие пак починаха от рак. Не е гаранция селският живот, че няма да се разболееш от нещо по-сериозно.
В момента по селата ако има млади хора те са или цигани, или пияници. Деградацията е започнала още със създадването на ТКЗС-тата и продължава да прогресира с пълна пара до днес. След 44-та (точно на тази дата) българският народ се е научил да не работи. Защо да се трепеш да прекопаваш нивата като може да седиш цял ден в кръчмата? Отделно умираш от злоба към ония, които са станали "граждани", пък ти си си останал "селянин".
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"
 

Страницата е създадена за 0.106 секунди с 23 запитвания.