Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Сухо гладуване  (Прочетена 280603 пъти)

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Сухо гладуване
« Отговор #180 -: 25-10-2010, 06:53:08 »

И тук, както обикновено, мненията са противоречиви, Деси. Малахов на едно място пише, че Шанкхата трябва да се прави не по-често от веднъж на две седмици. На друго място пък споменава, че хора със запек могат да я провеждат и всяка седмица, но само с по 6 чаши. Другаде (на сайта, в коментарите, ако не се лъжа) прочетох, че за ватите е добре най-много 4 пъти в годината, но на мен лично това ми е малко. Най-добре остави организма да те води - аз си я правя тогава, когато усетя, че имам нужда да "поизчистя къщата"; мисля, че веднъж на месец (или веднъж на два) не е никакъв проблем ;).
В случая го направих с цел изпразване на червата преди гладуването, понеже нямах възможност за клизма, а не ми се пиеше и разхлабително.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Atanassia

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 169
Re:Сухо гладуване
« Отговор #181 -: 25-10-2010, 12:31:41 »

здравейте приатели. :fluretaa: имам един въпрос,макар,че донякъде е свързан с гладуването- искам да си изсуша сини сливи,може ли това да стане в готварската фурна,защото все още не съм се сдобила с тази за която коментирате тук? прочетох за едно кадифено гладуване и ми се вижда примамлива идея. но там се консумират и сушени сини сливи или кайсии :Appetit_17: :Content_4 - emotloader: :peperudi:
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Сухо гладуване
« Отговор #182 -: 28-10-2010, 15:57:21 »

Незнам какво е това кадифено гладуване Ати, но ако си решила да гладуваш и преди това не си правила никакви пречиствания  е добре да започнеш на плодове.

Вики какво стана със сухото гладуване?
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Сухо гладуване
« Отговор #183 -: 28-10-2010, 18:27:12 »

Вики мерси за отговора! Ще правя по-често процедурата.
Активен

don Pozo

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Сухо гладуване
« Отговор #184 -: 28-10-2010, 20:06:04 »

Кадифено гладуване скъпа, е поредната глупост.Забправи. Всеки пише каквото си поисква с цел
малко пори отгоре.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Сухо гладуване
« Отговор #185 -: 29-10-2010, 13:52:22 »

Пети ден ми е. Засега се чувствам добре, няма проблеми :). Пък ще видим после...
Ати, не съм чувала за подобно гладуване, но за мен плодово-чаеният режим на Баба Лидия си е класика. Или само на вода... Или с чай (билков) - става една идея по-лесно и приятно.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Сухо гладуване
« Отговор #186 -: 06-11-2010, 17:45:25 »

Здравейте! Приключих 10-дневно водно гладуване.Водя се по книгите на Малахов ,но за захранването ми се струва доста строг.Моля, кажете ми вие как се захранвате? И един друг въпрос: в книгите му пише,че е нужно активно физическо натоварване,а аз нямах никакви сили,спрях да ходя на спининг,чувствах се вяла и отнесена.Вие така ли се чувствате?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Сухо гладуване
« Отговор #187 -: 06-11-2010, 23:08:06 »

Браво , Кате. Малахов казва ( може да му се вярва , защото има опита ) че при следващите курсове редовно гладуване умората намалявала и след време почти не правело впечатление ,че си на по-различен "хранителен" режим. ( личен опит все още нямам за такива срокове. но смятам да придобия :)  )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Сухо гладуване
« Отговор #188 -: 07-11-2010, 00:00:12 »

Мога да потвърдя написаното от Малахов - със сухото гладуване, тъй като този опит ми е най-пресен.
Колкото повече опит се добива в гладуването, толкова по-лесно става. За разлика от предишния път, когато почти през цялото време седях/лежах (то нямах и голям избор, понеже учех за държавен изпит) и се разхождах от време на време (рано сутрин и вечер, след залез - беше в най-големите жеги, така че по друго време нямаше и да е много разумно), сега имам много енергия - през цялото време (досега) съм се движила активно, правя си спокойно гимнастики и дълги разходки, и наистина на моменти напълно забравям, че съм на пълен глад :).
Всичко е индивидуално - как ще се чувства човек зависи от досегашния опит, здравословното състояние, степента на изчистеност или затлачване на организма, разни фактори като възраст, тегло, и т.н...
Плюс това и в книгите на Малахов има противоречия, Кате - на едно място наистина пише, че трябва да се движим много, на друго пък цитира Брег, който твърди, че не бива по никакъв начин да изразходваме енергия, за да може организмът да насочи силите към основната цел - прочистването. Така че, както обикновено - истината е някъде по средата ;).
Най-добре действай според моментното състояние - ако имаш сили и ти се движи, движи се; ако си твърде уморена, за да тичаш по маратони и да подскачаш, не се насилвай; ако ти се спи, спи, почивай... Мисля, че липсата на сили първите пъти е нормална - организмът изхвърля токсини по начин, с който не е привикнал. Наистина, с практиката се добива "тренинг", така че - смело напред ;).
Поздравления и от мен за успеха! :flowers2:

П.П. Аз съм на финала на гладуването - мисля утре или вдругиден да приключвам. След това ще направя пълна информационна емисия тук, ако не възразявате  :whistling2 - emotloader:. Лека нощ! :flowers2:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Сухо гладуване
« Отговор #189 -: 07-11-2010, 09:50:37 »

Благодаря ви! Разбира се всички кризи са описани като нормални явления,така че не съм се притеснила,но в някои моменти направо мислех,че умирам. До сега съм правила многократно плодово-чаен режим и вече мога да твърдя,че наистина няма нищо общо. Не изпитвах никакъв глад,а с плодовете постоянно ми се яде.Абе супер е.
Вики,очаквам да пишеш и за захранването,какво и как го правиш.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Сухо гладуване
« Отговор #190 -: 07-11-2010, 11:08:56 »

Трябва да внимаваш в картинката  , Вики, положението е напечено . :)
 На път си да се превърнеш в нашия нов гуру  в областта на гладуването. Очакванията са големи..

По отношение на физическата активност по време на гладуването нещата са следните :  концепциите   от времето на Брег са еволюирали и вече препоръките са други.
Ето цитат от последната книга на Малахов за гладуването. (която е образцова отвсякъде според мен) Там той вече изобщо не е противоречив, както се случваше в по-ранните години. 

Шелтън : " Най-важното състояние при гладуването е намаляването на умствената, сетивната, нервната и физическата активност, за да се запази енергията на гладуващия за възстановяване и прочистващите процеси. Гладуващият трябва да запомни простото правило за компенсация- за да напредне в една посока, природата трябва да забави движението в останалите. "

Арнолд де Вриз : .. " И при двата вида пациенти - и този активният и този ,който е на легло, гладуването носи полза , но последният може би оздравява по-бързо."

Ю.Николаев : " ... По време на разходката болните изпълняват комплекс от дихателни и гимнастически упражнения. Разходката продължава до 13-14 часа. Този дневен режим се спазва през целия период на гладуване и което е учудващо за хората , непознаващи нашето лечение, болните не отпадат, не се стремят да лежат. Към края на периода те често проявяват  по-голяма енергия, отколкото в началото на гладуването"

Моят познат д-р кмн Виктор Хрушчов от Евпатория , който също лекува с глад на вода и самият той гладува вече 35 г. също казва ,че не трябва да се мързелува по време на глад. ( той също издаде книжка, която обаче само аз имам, защото не е пускана в голям тираж дори и в Украйна) 

Затова и последният коментар на Малахов е следния :
"Съществуват редица важни физиологични закономерности ( освен посочената от Шелтън) , които гласят : Енергоснабдяването на организма зависи от потребностите във всеки един момент. Организмът изработва едно или друго количество енергия в зависимост от разхода.
 Ако преди време се предполагаше, че процесите на самообновяване в живия организъм протичат автоматично, от само себе си , като е достатъчно той само да получи храна , тези и мн. други експерименти дават основание да се твърди, че процесите на самообновяване се обуславят от възбудата и от функционалното натоварване. Ето защо при лечебното гладуване не само не се препоръчва режим на легло, но и задължително се въвеждат продължителни разходки на чист въздух ,леки физически упражнения. Това подпомага снабдяването на организма на гладуващия с енергия, засилва обмяната на веществата, увеличава притока на кислород  , който осигурява "изгарянето" на шлаките.  Следователно препоръката на Шелтън и де Вриз  е валидна само в дните на криза. През останалото време от гладуването е необходим активен двигателен режим, снабдяващ организма с енергия "
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Сухо гладуване
« Отговор #191 -: 07-11-2010, 11:34:55 »

Благодаря, Бате  :). Да, в "Лечебното гладуване" Малахов доста изчерпателно е описал всички възможни становища по въпроса...
Само че то си излиза, че пак има леко противоречие  ???.
Ето, в цитата, който ти даваш, имаме: Шелтън - ЗА постелъчния режим; де Вриз - горе-долу ЗА и двата начина, по които да протече; Юрий Николаев - твърдо ЗА актовния режим. Тоест - три различни мнения, и трите, от експерти в тази област (поне аз като ги чета, така ги разбирам  :surpris_23:. Апропо, доста от преводите на Малаховите книги са калпави - мои познати съмишленици открай време го четат в оригинал, накрая ще взема и аз да последвам примера). Да, Малахов много добре ги е обобщил и заключението му е логично и доста точно, но пак, не мисля, че трябва да придиряме чак толкова - така написано звучи някак задължаващо. В този смисъл разбирам какво има предвид Катеринка, като пише, че й се струва строг. Ами ако човек в един момент изкара не един, а примерно, 2-3 "кризистни" дни, какво? Да се затръшка, "Аууу, днес не съм тичал в парка; трябва да си направя упражненията, ама ми е трудно, ау, колко страшно..." ? ;D Мисля, че е най-добре да сме умерени - да, залежаването не е оферта, но все пак трябва да сме щадящи към организма си. Задачата, която му се възлага никак не е лесна - ако е във форма, движението си е винаги супер, но ако ни е трудно (особено в началото), няма какво да се пришпорваме излишно :). Хайде дай да`н плашим клиентелата  :D.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Сухо гладуване
« Отговор #192 -: 07-11-2010, 14:22:58 »

Така е ,Вики .  Обикновенно ни се струват "строги "  съветите , които ни карат да се размърдаме в някакво направление :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Сухо гладуване
« Отговор #193 -: 09-11-2010, 10:15:06 »

Привет на всички! :)
(Внимание – всичко, което съм написала по-долу, свързано със сухото гладуване, се свежда до  моите лични преживявания и опит от последните две такива практики, които НЕ препоръчвам горещо!)
Вчера приключих – разгеле! – гладуването. Точно 14 дни успях да направя... Най-странно ми беше накрая, като тръгнах да прекъсвам – всъщност ми се струваше, че мога и още, но хайде засега стига толкова! :D
Този път прекъснах гладуването по не-веганската схема – първо малко вода (за целия ден гледах да не е повече от 500 мл, и то равно разпределени), след 2 часа (то стана обяд дотогава) изпих чашка айрян – по малко, с лъжичка; по-късно пак вода. Киселото мляко е домашно, квасено, при това 1 ч.л., колкото да не е чиста вода. Засега всичко е тип-топ, няма нежелани реакции. Днес сутринта си направих фреш ябълка (разреден наполовина с вода), после може би ще ям и плод... Но ще го давам доста постепенно, защото в момента ми е толкова свит стомаха, че и няколко глътки наведнъж са ми много :D.
Равносметката като цяло:
1. (Това в кръга на шегата) Спестих бая разходи, освен за храна и вода, за бойлер, тоалетна хартия и всякакви хигиенични съоръжения (както предишния път, опитах се да изтрая повечко време на пълно сухо, но когато стана нетърпимо, продължих на частично.)
2. Свърших доста полезна работа... Гладуването е много градивно занимание ето защо: всеки път, когато ми се дояждаше или допиваше нещо, си избирах една (или повече, последователно) от следните дейности – хващах се да чистя/разтребвам; сядах да чета книга (за мой срам, извън уни-то не го бях правила доста отдавна) или да пиша, или да превеждам (откога се мотая с това); ядосвайки се, че кучето не е при мен, излизах на разходка сама; пусках си я музика, я филм; вадех тетрадките по испански, да преговалям „язикя” :D ; звънях/пишех мейли или смс-и на всички възможни приятели и роднини, с които отдавна искам да се чуя, но не го правя; правех упражнения или асани... Да, последното – невероятно и за мене самата – не ми беше никак трудно да го правя всеки ден! Веднъж дори отидох на купон (с всичките възможни рискове) – танцувах си през цялото време, на увещанията да си взема нещо за ядене, отговарях само с „Благодаря, ще си взема”, или „Мерси, взех си вече”, а за „пиене” си налях една бира, която когато никой не ме гледаше, изсипах в мивката... малко кофти така, ама... това е положението, Минке  tooth.
3. Получих това, което най-много исках – спокойствие, психическо разтоварване, през цялото време се чувствах някак си адски свободна. Да не говорим, че станах с пъти по-уверена в себе си – по никакъв начин не се чувствам „по-висша” от другите, или нещо подобно, просто... вече знам, че мога да се справям със ситуации, които преди са ми се виждали като фантастика – а щом човек успява да се оправи с една, обикновено това означава, че може и в други сфери на живота  :). Или поне много бих се радвала, ако е така  :love_028:.
4. Във физически аспект – нещата са горе-долу същите, както и при предишното ми сухо гладуване. Само дето този път ми беше доста по-лесно – дали защото сезонът е по-подходящ (в летните жеги не е невъзможно, но не е много приятно), дали защото се постарах повече с подготовката (предварително направих Пракшаланата, като преди това няколко дни минах на 100% сурово), или просто практиката си казва думата (както пише и Малахов – всяко следващо гладуване става все по-лесно), но сега имах много повече енергия и почти не ми прилошаваше. От време на време се усещах отпаднала и тогава просто сядах/лягах и чаках да ми мине – обикновено бързо си минаваше... Нямах проблеми и със съня – това го отдавам на повечето движение. Първите дни само забелязах, че имаш доста отхрачвания, плюнки, сополи и т.н. – явно изхвърляне на застояла слуз... Разбира се, отслабнах доста – но още едно странно нещо беше, че в един момент и това спря. Не съм се теглила (най-вече щото подозирам какви ще са резултатите), но по дрехи и т.н. си усетих, че след 10-тия ден повече не съм сваляла. Точно тогава бях наблегнала особено и на силовите упражнения, та градя една хипотеза, която може и да прозвучи кощунствено, особено на спортистите тук, но имам чувството, че (успоредно с ударното отслабване) съм качила 1-2 кг мускулна маса  :o. Не знам дали при гладуване това е реално възможно, но важното е, че (засега) нямам вид на концлагерист.
Ииии... май това е, в общи линии  :). В момента още ми е малко странно – в устата още ми е Пустинята Гоби и дъхът ми може да уплаши и кон, но си знам, че това са временни явления и скоро ще минат. Накратко – чувствам се отлично, доволна съм от начинанието си, радвам се, че го направих (което, пак казвам, НЕ бива да се приема като 100% насърчение да опитате по същия начин)... и ви благодаря за подкрепата – както и че ме изтърпяхте и ми прочетохте чаршафа (който е имал това търпение) . Прегръдки и поздрави на всички! :flowers2: :kisss:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Сухо гладуване
« Отговор #194 -: 09-11-2010, 13:57:58 »

Браво , Вики ! Поздравления и овации ! Забележителна си.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Сухо гладуване
« Отговор #195 -: 09-11-2010, 14:43:15 »

 :kisss:Е, това е то да оправдаеш и името си - Виктория- да победиш нещо у  себи си, да имаш силата и волята и да го следваш!!!Обикновенно се получава така, че лесно стигаме до някакви постижения, но се оказва по-трудно да се задъжим на тях...според мен де.
    А сега за това че този, не знам кой път гладуване е минал по-леко...така си е...Аз нямам, чак такива постижения, но забелязвам, че всяка година, когато наближи да правя лечебното на Лидия Ковачев, или житния...организмът ми сам започва да си го иска...Май, че е вярно това за навиците...не само в ежедневнен, но май и в месечен, годишен...и т.н. цикли!!!Организмът си изгражда нови навици...по-полезни...еееееееее, има го и в обратен план..начи...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103
Re:Сухо гладуване
« Отговор #196 -: 10-11-2010, 01:03:33 »

Браво Вики,върховна си,ти пречистваш тялото и каляваш волята,а когато волята е силна всичко може да се постигне.Имам опит в сухото гладуване,но всеки път научавам и нови неща.Може би си усетила как механично отиваш до кухнята,а и сега разбираш колко време отива в приготвяне на храната,самото хранене,а след това и почистването.Започваш да се чувстваш доволна от силата на волята си.Поздравления.
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Сухо гладуване
« Отговор #197 -: 10-11-2010, 19:29:00 »

Поздравление за волята, дано е толкова силна и в други сфери на живота ти.

Нямаш ли проблеми с менструацията при такива резки отслабвания?
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Сухо гладуване
« Отговор #198 -: 10-11-2010, 21:29:11 »

Поздравление за волята, дано е толкова силна и в други сфери на живота ти.

Нямаш ли проблеми с менструацията при такива резки отслабвания?

Ами, учудващо - не :). И този, и последния път, имах готовност, че може и да прескочи месеца, но нищо такова нямаше - което е супер.
За силната воля и в другите сфери - и на мен това най-много ми се иска, да я имам през цялото време и във всичко... Засега поне мога да кажа, че се старая и имам желание  ;D.

Благодаря ви много на всички! :thankyou: :love_007: :peperudi:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Сухо гладуване
« Отговор #199 -: 19-11-2010, 22:55:42 »

Вики, Вики ....нямам думи!  :Content_14:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.123 секунди с 21 запитвания.