Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Пластмасови опаковки  (Прочетена 4426 пъти)

blade

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Пластмасови опаковки
« -: 21-06-2010, 17:10:17 »

 Здравейте,

Снощи след разговор с една приятелка относно вредата на пласмасовите опаковки, зе поразрових и излязоха доста интересни неща.
Вие ползвате ли пластмасови опаковки (бутилки, кутии и т.н.)?
Аз след прочетеното, мисля да огранича ползването на вода от пластмасови бутилки....
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #1 -: 21-06-2010, 17:20:42 »

Какво имаш в предвид под вреда? На природата, на организма или общо? Предпочитам всичко друго пред полимерите, но в много случаи просто няма как да не ги ползваш. Не мога да си влача в раницата стъклена бутилка, все пак.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

blade

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #2 -: 21-06-2010, 17:54:18 »

Имах предвид за организма.
Според различни статии храните и водата в такива пластмасови бутилки/кутии поемат вещества от пластмасата и колкото е по-стара дадена опаковка, толкова повече вредни съединения отделя, поради стареене на материала.
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #3 -: 22-06-2010, 03:57:09 »

Аз повече от година старателно избягвам пластмасовите опаковки и прибори за готвене.
Вода си доставям от близката планина в пластмасова бутилка от 19л. и после по-най бързия начин а прехвърлям в стъклени.
За готвене ползвам огнеупорни стъклени и керамични тенджери. В чантата си винаги нося 1 стъклена бутилка с вода. За ядене ползвам дървени лъжици и клечки(тук е Корея), порцеланови или стъклени чаши.
Проблемът с химикалите от пластмасата е във въздействието им в микро концентрации, които принципно се пренебрегват. А точно те в случая са много по-вредни. Особено за бременни жени и бебета.

Томирис, поне си намери бутилка без хормони.

Всъщност, не е задължително да сме здрави и щастливи, то е въпрос на личен избор.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #4 -: 22-06-2010, 06:00:46 »

Цитат
Томирис, поне си намери бутилка без хормони.
Което ще рече? Полимерните вериги наподобяват хормони или подобни вещества се отделят при взаимодействие с други?
Относно приборите, тенджерите, бутилките и прочее - да промениш цяло домакинство от раз не е лесно. Мислите ли че си умирам да ям от метал и пластмаса? Все пак съм изучавала и цяла дисциплина за материалите, така че в некоректност не можем да говорим в случая. Дърво не бих използвала, прекалено са скъпи дърветата в днешно време за да ги използваме в бита.
Цитат
Всъщност, не е задължително да сме здрави и щастливи, то е въпрос на личен избор.
Всъщност, ако само с изхвърлянето на пластмасата ставахме здрави и щастливи...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #5 -: 22-06-2010, 07:27:42 »

Цитат
Томирис, поне си намери бутилка без хормони.
Което ще рече? Полимерните вериги наподобяват хормони или подобни вещества се отделят при взаимодействие с други?

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=86776&mode=threaded
http://e-locator.net/news/?do=detailed&id=660015
има и още по нета.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #6 -: 22-06-2010, 08:08:18 »

Още нещо.
Преди години (може би 3) гледах документален филм, чиято тема беше как влияе пластмасата от опаковките и шишетата на по-чувствителни момичета по време на менструация. Само на кратко - изподрани тапети и мебели от непоносимата болка. След подмяна на пластмасата нещата бяха много по-поносими.

Тук на моменти се изпускат да кажат и нещо смислено и неудобно по ТВ-то. Даже имаше и предаване за токсичното телешко месо внос от САЩ. Последваха 4 месечни демонстрации с центъра на Сеул. Но под натиска на последната държава, демонстрантите бяха понабити, а канала беше пратен на съд.
http://english.ohmynews.com/articleview/article_view.asp?at_code=436920
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #7 -: 22-06-2010, 08:21:39 »

Още нещо.
Преди години (може би 3) гледах документален филм, чиято тема беше как влияе пластмасата от опаковките и шишетата на по-чувствителни момичета по време на менструация. Само на кратко - изподрани тапети и мебели от непоносимата болка. След подмяна на пластмасата нещата бяха много по-поносими.
Точно това търсех да пусна.Ето едно видео,много е интересно!
http://play.novatv.bg/play/230398/?autostart=true
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #8 -: 22-06-2010, 08:40:17 »

И аз ги избягвам, използвам основно стъкло и порцелан.
Особено вредни са пластмасите за съхранение на мазни продукти, защото мазнините разтварят формалдехидите и после ги консумираме.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #9 -: 22-06-2010, 12:50:01 »

Странно. Точно пък такова влияние не съм очаквала. Но не съм от тези с болезнена менструация и не ми е направило впечатление. Трябва да посъветвам някоя позната с подобен проблем да си направи експеримент да спре/ограничи използването на пластмаса.
Едно време си спомням, че имаше едни стъклени кутийки за съхранение на сирене/кашкавал/масло и т.н., а хлябът се държеше в дървени кутии. Олиото беше в стъклени бутилки до средата на 90-те, а още по-отдавна и киселото мляко. Малко останаха продуктите в непластмасови и ненайлонови опаковки.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #10 -: 22-06-2010, 22:13:35 »

Наистина жалко, че навремето се наложи да спрат исползването на стъклен амбалаж (от хигигенична гледна точка, защото го използваха не знам колко пъти и не се знаеше кои болен циганин е ползвал шишето преди да реши да го върне). Сега не знам дали някъде се продават дамаджани (а те освен, че са чупливи поемат и миризми) или нещо от сорта, ама киселото зеле няма как да го правя в каца - ползвам си бидона.
 Преди около месец започнах един експеримент - да нося на работата вода шише от 1,5 литра. Пълня го дополовина и пия през първите 2-3 часа след наливането, защото след това водата става отвратителна на вкус от тези пластмаси. Ще взема да пиша експериманта в графата "провалени" - не си струва заради половин литър повече на ден да и развалям качеството толкова драстично - ще си изчакам до вечерта да се напия
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #11 -: 22-06-2010, 22:29:45 »

Имаше случай на отравяне със сода каустик от бирени шишета. Май най-добрият изход е да си купуваме сами стъклените бутилки,а повечето течности да се предлагат в наливно състояние, демек да ти пълнят собствената бутилка. Навремето е имало подобни практики в СССР, май и тук.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Пластмасови опаковки
« Отговор #12 -: 23-06-2010, 08:38:36 »

Наистина жалко, че навремето се наложи да спрат исползването на стъклен амбалаж (от хигигенична гледна точка, защото го използваха не знам колко пъти и не се знаеше кои болен циганин е ползвал шишето преди да реши да го върне).

Според мен, основната причина е финансова. Стъклото е тежко, чупливо и по-скъпо.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
 

Страницата е създадена за 0.085 секунди с 22 запитвания.