Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: "Полифазно" спане  (Прочетена 7775 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
"Полифазно" спане
« -: 05-06-2010, 16:43:35 »

Измислям си думата "полифазно", защото не съм я срещал на български. Става дума за polyphasic sleep или иначе казано промяна на ритъма на спане. Вместо да спиш през един дълъг блок през денонощието, спиш няколко кратки. Идеята е, че сумарно се събират доста малко часове, а останалото време можеш да го използваш за нещо по-смислено. Както е казал народа - "от сън спомен нема".

В линка по-горе са описани няколко режима. Най-бруталната форма, която сигурно само Чък Норис би издържал, е с 6 дремки по 20 мин на всеки 4 часа или сумарно 2 часа на денонощие.  :surpris_22: Има някои по-поносими с дълъг блок от 3 или 4.5 часа плюс 2 или 3 дремки по 20 мин през деня.

Та от няколко дни чета по темата и все повече се навивам да пробвам. 4.5 + 2 х 20 режимът изглежда лесен, но не дава такава печалба, че да си струва усилията. Може би ще се изстрелям в 3 + 3 х 20 режима. Понеже във форума има хора с много опит и знания за какво ли не, ми се иска да чуя всякакви мнения и гледни точки. Бихте ли опитали нещо подобно?

Попаднах на една история на човек, който твърди, че му се е забавил метаболизма и напълнял доста, но това не мога да го отдам 100% на начина на спане. Съдейки по себе си, като ми се спи, съм много по-склонен да посегна към храната особено ако става дума за сладки боклуци. Та това може да е едно от обясненията за едно надебеляване. Е аз поне внимавам и съм свикнал да си следя хранителния режим и теглото. Съмнявам се да кача килца, особено ако ям предимно сурово.  :Cherries :Appetit_4:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #1 -: 05-06-2010, 18:55:17 »

Мога да кажа само, че аз лично не бих си правил подобни експерименти.... една-две-пет-десет години може и да се чувстваш добре, ама след това все нещо ще се случи, знам ли  :surpris_23:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #2 -: 05-06-2010, 21:06:09 »

Леонардо Да Винчи е дремвал така по 15-20 минути, но за такъв режим човек или трябва да е безработен или пенсионер т.е. личното му време да зависи от него самия. Не съм сигурен дали при такъв режим се задействат възстановителните механизми в тялото освен от умората. Едва ли някой може да постигне за толкова време нещо различно от задрямване, а като се спи нощем има етапи на бърз сън, дълбок сън, сънуване. 3 часовият сън си е необходимост - тези дето са карали нощни смени знаят какво е усещането към края на смяната (човек става като болен)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #3 -: 05-06-2010, 22:08:33 »

шега не бива с биоритмите.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #4 -: 05-06-2010, 22:33:36 »

Аз за мое огромна съжаление без да искам си спя полифазно. Поне по 5-6 пъти на вечер се събуждам и това от както се помня. Много е гадно и какво ли не бих дала за една лишена от събуждания вечер т.е да си легна вечерта примерно в 22.00 и да се събудя чак на сутринта в 6.00. Никога не ми се е случвало такова нещо.
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #5 -: 05-06-2010, 22:47:18 »

Аз за мое огромна съжаление без да искам си спя полифазно. Поне по 5-6 пъти на вечер се събуждам и това от както се помня. Много е гадно и какво ли не бих дала за една лишена от събуждания вечер т.е да си легна вечерта примерно в 22.00 и да се събудя чак на сутринта в 6.00. Никога не ми се е случвало такова нещо.
А защо искаш нормално спане, след като тук пише, че полифазното спане било полезно и разни такива... и на мен ми се струва доста глупаво, непрактично и т.н. Не го отричам само, защото не съм го пробвал... ама изглежда много зле като цяло. А на теб не ти завиждам, защото сигурно се тормозиш така... на мен лично би ми било гадно. Аз пък спя като пън... много рядко се будя нощем, обикновено все едно някой ме изключва с някакво копче - докато легна и съм заспал... и после натиска пак копчето и се събуждам, а съня/нощта напълно ми се губи, защото не сънувам и така :bleh
Активен
"няма грешки, има само уроци"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #6 -: 05-06-2010, 22:55:25 »

Ами и аз искам да се почувствам като нормален човек и да спя непробудно вечер. Но уви никога не ми се е случвало и отдавна съм свикнала със събужданията си през ноща.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #7 -: 05-06-2010, 23:10:06 »

...
Едва ли някой може да постигне за толкова време нещо различно от задрямване, а като се спи нощем има етапи на бърз сън, дълбок сън, сънуване. 3 часовият сън си е необходимост - тези дето са карали нощни смени знаят какво е усещането към края на смяната (човек става като болен)

Това, което чета е, че с времето се научаваш бързо да изпадаш в REM фазата, да сънуваш и да си почиваш. Дори и за 20 минути.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #8 -: 05-06-2010, 23:12:08 »

шега не бива с биоритмите.

Бате Бино, ти ако не можеш да ме упътиш към литература за биоритмите не знам кой ще може.  ;) Целият съм в слух. O0
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #9 -: 06-06-2010, 15:23:00 »

Не ми изглежда здравословно. Дрямките през деня са от най-вредните неща, освен ако не си болен или не си спал от много време. Поне аз се чувствам отвратително ако заспя през деня.
5 часа дълбок сън са напълно достатъчни за здрав, възрастен човек.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #10 -: 06-06-2010, 17:42:27 »

Ами пак Аюрведа , Ице.  Съвсем прости неща , защо само аз да съм запознат, всички трябва от там да тръгваме , ако ще правим нещо за здрвавето.    Дори и за съня , препоръките трябва да са индивидуални - вата може да подремне по обед, защото енергийката й по природа е ограничена, за разлика от пита-кафа например, където енергия има в колосални мащаби и на нея това не й се налага.
(Достатъчно добре го демонстрира нашият премиер , който е тъкмо пита-кафа и никой не може да отрече, че този човек има уникална работоспособност. Дали се справя по същество , не коментираме, то е друг въпрос :)  ) 
На Томирис , може и да не й изглежда здравословно, но в Китай повсеместно се спи по обед, разказа ми го д-р Шакола, специалист по китайска медицина.
 И ето - пак трябва проблема да се изследва с мисъл - за китайците може би е здравословно, но за чернокожите и арабите например  да не е.  Защо?  Като цяло , нивото на тестостерон ( който е основното "гориво"  за голяма мощност)  при "дръпнатите" очи е много по-малко  в сравнение с нивото му при чернокожите.
( Това става ясно и когато последните бъдат любезни да ни покажат някои техни вторични полови белези :) )   Затова и проявите на агресия ( изнасилване например)  са много по-малко  статистически в източните страни , в сравнение с   останалите . ( това е факт) 
Огромното болшинство китайци, виетнамци и прочие  ,както знаем, са ниски и слаби с недоокосмени лица.  Кой е виждал висок широкоплещест брадат виетнамец?  Как ви звучи  "виетнамец-кечист "?  Няма такова животно.  Ето  и обяснението защо в Китай е добре да се спи по обед, а в Оман - не.
( Разказвали са ми за оманец, който на 33 г.  ВСЕКИ ДЕН  прави секс по ЧЕТИРИ ПЪТИ.   При това - не на веднъж ,а на закуска, след работа, след фитнеса и преди лягане !  При това , той го прави за удоволствие , не работи това.. :)  Жената , която ми го разказа , е издържала само месец , после се помолила "да поразредят" секса , но мъжагата се обидил , решил че тя не го обичала достатъчно..:) 
   Да кажеш на човек с такъв чудовищен тестостерон ,че е добре  да си подремва след обед, значи да се подиграеш с него ) 

Та по същество за биоритмите .  Ако сме решили да подремваме по няколко пъти на ден , то е ясно - ще ни се освободи свободно време през нощта.  Какво се случва тогава обаче? 
 Както се знае, различните органи са активни през различни периоди в денонощието. Когато например храносмилателният огън е най-силен по обед - в 12 ч.  а ние сме решили тогава да спим - излизаме извън баланса - щом ще спим по обед, значи ще трябва да ядем по друго време , когато смилането на храната не е така пълноценно ,както по обед, когато трябва да се изяжда най-голямата порция.  Или пък ще се окаже , ( математически със сигурност)  че ще спим или веднага след ядене ( което е лошо)  или ще ядем веднага след събуждане ( което пак  е лошо) . 
  А пък по нощите когато няма да ни се спи , ще трябва да насилваме организмът да прави нещо друго , докато той тогава е в период на усвояване на храната и му трябва енергия и покой.  Разбира се  - включително и да ядем през нощта. 
Което си е направо абсурд.
 Та такъв противоприроден режим с времето може да нанесе сума поразии, включително и разбалансиране на дошите ( вата, пита ,кафа. Вата най-вече, тя е най-чувствителна към спазването на режима на хранене и покой )
 Не че не може да се приложи , но просто няма кой да го аргументира , освен ако не е третокласник, наскоро научил се да смята с калкулатора. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #11 -: 06-06-2010, 17:49:55 »

Добре че аз се подлагам на такъв противоприроден режим само лятото защото съвсем щях за се разбалансирам ако беше за постоянно.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #12 -: 06-06-2010, 17:52:24 »

Младите и хубавите по- няма да го усетят , но по-нататък във възрастта - съ сигурност :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #13 -: 06-06-2010, 17:58:58 »

А да със сигурност! Аз и затова продължавам да се уча за да не ми се налага занапред да карам нощни смени.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #14 -: 06-06-2010, 18:09:18 »

бате Бино, аз съм с преобладаваща Вата, с конструкция като на "азиатец", освен това нямам много тестостерон tooth и въпреки всичко спането на обяд ми се отразява зле. Имаше един период като ученичка - прибера се и легна да спя. Като цяло бях доста зле здравословно тогава.
Така че май не само Аюрведа и хормоналните нива са отговор.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #15 -: 06-06-2010, 18:43:06 »

Аз не мога да спя "по поръчка" - случвало ми се е да се наспивам и от 20 минути, и от 12 часа, навсякъде и при всякакви условия, но не мога просто да си кажа "сега ще спя" и да заспя когато ми падне. Мисля, че режима с 2 часа спане на денонощие (по 20 минути) съм го правила - без да искам - в най-натоварените си дни, последните 3 години. Ей така, нощем не мога да спя, щото умът ми отказва да се отпусне, а е зациклил на стресовите фактори  >:(. Затова пък през деня на няколко пъти си дремна на лекции - особено някой като ми говори и съм до прозореца, на слънце, заспивам  :Dormir_13 - emotloader:... Даже не е и спане, а по-скоро полусънно състояние - не че не чувам ясно като бял ден монотонното дърдорене на лекторите и шума от колите отвън, само че самата аз съм все едно някъде далеч и се гледам отгоре  :surpris_23:... Такава дрямка е далеч от пълноценния сън, разбира се, но ме поободрява за някой и друг час. После само чакам да се прибера и да си легна като бял човек... С триста зора успявал да се добера до къщи в още будно състояние, лягам да спя... и обикновено не мога  :'(. И нищо чудно - цял ден се бориш да не спиш, организмът се напряга на макс да стои буден... и после изендъж - "айде, спи". Да, ама човек не е машина - просто натискаш копчето и готово  >:(.
Сега обикновено, ако съм се натоварила достатъчно пред деня и съм относително спокойна, си спя непробудно, но още понякога имам проблеми с безсънието. Помага ми Златния корен на Никола Мангалджиев (формулата за спокоен сън), и билковите таблетки Невротон (валериан, мента, глог и пр.), или Пацифлора.
А някъде действително бях чела, че да се промени графика на съня (но не и количеството часове сън) понякога помага на ума да работи по-добре и тялото да се мобилизира (примерно, вместо от 22 до 6 да спиш известно време от 16 до 00), но не съм пробвала, та не мога да кажа  :surpris_23:.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #16 -: 06-06-2010, 18:51:47 »

Аз пък ако взема нещо за сън не мога да спя. Всички седативни средства като валериан, глог, маточина, хмел и прочее имат обратния ефект при мен tooth
Също така, не мога да заспя преди 0 ч, каквото и да правя. И да си легна в 22 се въртя задължително до полунощ, независимо колко съм уморена и колко рано трябва да ставам. Имах големи периоди на пълно безсъние, но то беше от свободия. Понякога пък ме е страх да заспя - процесът на заспиване винаги ми е бил много критичен и осъзная ли че се унасям - край, разсънвам се.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #17 -: 06-06-2010, 22:26:24 »

Бате Бино, благодаря за изчерпателния отговор!  :flowers2:

Аз нямам проблеми със заспиването и дремките след обяд - мога да спя, мога и да не спя. Като малък не обичах и, като ни караха да спим в детската градина, просто лежах докато мине времето. После пък открих, че нашите не мрънкат, ако "почивам" след обяд с книга...

Иначе баланса и режима на хранене мога да го докарам. Не ми е и минавало през ума да спя примерно от 0 до 3 и после в 5 да ям. И на мен ми изглежда противоестествено. Само че то в моето тяло органи бол... не се занимават всичките с яденето и знам ли какво още мога да объркам.

Разколебах се. Поне засега си мисля да се концентрирам върху това да се вкарам в правилния режим на ранно ставане и монофазно наспиване (в момента режимът ми е голяма каша)  и да чета още по темата.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #18 -: 07-06-2010, 07:07:38 »

 :kisss:Заспиването е свързано и с вълните прана които преминават на тласъци.А те са около 9-10 ч и 3 ч. през нощта.Затях говори Петър Дънов.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:"Полифазно" спане
« Отговор #19 -: 08-06-2010, 06:59:27 »

Сега като излязат дините щете не щете ще спим полифазно ,близо до тоалетнатаааааа tooth  tooth  tooth
Активен
 

Страницата е създадена за 0.088 секунди с 22 запитвания.