Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Чия  (Прочетена 22987 пъти)

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Чия
« -: 30-05-2010, 17:04:44 »

Описание:Семена от чиа – древната храна на бъдещето
Представяме ви една суперхрана, за чиито качества всички са на едно мнение. Известна е като чиа. В древността е била толкова ценена, че е била използвана като разменна монета, тези уникални мънички семенца имат изключителни хранителни и структурни предимства.
Векове наред чия семената са били използвани като основна храна от индианците от югозапада и Мексико. Известна като „храната за бягане”, употребата й като високо енергийна храна, даваща издръжливост, датира още от древните ацтеки. Знае се, че воините на ацтеките са преживявали на чиа по време на завоевателните походи. Индианците от югозапада изяждали не повече от една чаена лъжица, когато били на 24-часови преходи. Индианците, които тичали от река Колорадо до Калифорнийския бряг, за да разменят тюркоази за раковини, си носели за из път само семена от чиа.

Друго уникално качество на чиа е голямото съдържание на мазнини – тя е най-богатият растителен източник на мастни киселини омега-3. В чиа има приблизително 3 до 10 пъти концентрацията на мазнини, типична за повечето зърнени и 1,5 до 2 пъти концентрацията на протеини. Тези мазнини, ненаситени мастни киселини, са есенциални (незаменими) мазнини, които са нужни на вашето тяло да разтваря и усвоява мастно-разтворимите витамини A, D, E и K. Семената на чиа са богати на ненаситена мастна киселина, линолеиновата, която тялото не може да синтезира самò.
Накратко за чия:
1. има 2 пъти повече протеин от другите зърна
2. има 2 пъти повече антиоксиданти от боровинките
3. има 5 пъти повече калций от млякото
4. има 2 пъти повече калий от бананите
5. има 3 пъти повече желязо от спанака

Чия семената са богати на Омега 3 и Омега мастни киселини и имат бор, минерал който спомага за придвижването на калция към костите.

Дневен прием на Чиа
Без ограничение, колкото Ви е вкусно.


от зоя.бг



Преди всичко ме интересува вие приемате ли я, и ако да как.
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Чия
« Отговор #1 -: 30-05-2010, 17:11:27 »

A ти къде се загуби ? :))
Активен

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Чия
« Отговор #2 -: 30-05-2010, 17:14:25 »

Семейни проблеми в последствие на които провалих всичко и сега пак наново от 1 клас:)
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Чия
« Отговор #3 -: 30-05-2010, 17:19:52 »

сега видях че е трябвало да публикувам в супер храни, нека модератор да премести темата...
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Чия
« Отговор #4 -: 30-05-2010, 17:41:10 »

Семейни проблеми в последствие на които провалих всичко и сега пак наново от 1 клас:)
Понякога при тези обстоятелства човек изгражда отново всичко , но много по-качествено .
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Чия
« Отговор #5 -: 30-05-2010, 18:41:58 »

С чиа правя кремове най-редовно и сладки крекери.
Активен

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Чия
« Отговор #6 -: 30-05-2010, 19:19:36 »

Вери може ли рецептата или линк за тези кракерчета.
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Чия
« Отговор #7 -: 30-05-2010, 20:51:59 »

Много благодаря на Лейла за информацията за чия.Даже не знаех за съществуването и.Още утре ще намеря и ще я включа във всекидневното си меню-най малко по 5 лъжици! :thankyou: :thankyou:  :essen: :essen:
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Чия
« Отговор #8 -: 30-05-2010, 22:40:42 »

После да споделиш как ти се е отразило и откъде си се сдобил :)
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Чия
« Отговор #9 -: 31-05-2010, 20:12:48 »

После да споделиш как ти се е отразило и откъде си се сдобил :)
Чия има в Зоя.
http://www.zoya.bg/%D0%A1%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%87%D0%B8%D0%B0-250-%D0%B3%D1%80.795
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Чия
« Отговор #10 -: 31-05-2010, 20:17:28 »

После да споделиш как ти се е отразило и откъде си се сдобил :)
Току що си купих чиа.сега ще преведа какво пише на пакета от 25гр с цена 3,85 евро.:
          семена от чиа /salvia hispanica/
          не съдържа  ГМО
          Чиата е един превъзходен извор на фибри,киселини,мазнини жизненоважни и Омега3
           информация за 100гр:протеин 20-22г,въглехидрати-25-41гр.,мазнини30-35гр.хранителна фибра-18-30гр Омега 3 -64гр.
     Както са го написали ,може да се каже че математиката им е слаба на тия дето са го смятали,но ще видим... tooth.Ще го почна в подходящ лунен ден  и ще кажа как действа.Ако някои иска да види какво е ,ще му щракна една снимка и ще я кача.На вид семената са като конопени,само че са черни почти всичките.
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Чия
« Отговор #11 -: 02-06-2010, 00:58:51 »

Чиата е супер! И в истинския смисъл на думата универсална - слагам в смутита, фрешове, на филийки, меля си я с други семенца, поръсвам в салатките... с две думи навсякъде :Content_22:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Чия
« Отговор #12 -: 03-10-2010, 09:48:13 »

Досега от всички екзотични растения, които съм пробвал чията е моя фаворит. Мака също ям често, но  чията като че ли ми действа най-осезаемо :weight_lift:. В последно време внимавам да не я приемам вечерно време, че няма заспиване  tooth
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:Чия
« Отговор #13 -: 12-12-2011, 20:22:28 »

Аз също употребявам чия,макар и не много често...дава ми супер енергия,разтварям си в малко вода и като набъбне я хапвам.Особено преди ходене в планината или преди тренировка.
Активен

bori79

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Чия
« Отговор #14 -: 04-02-2013, 15:54:25 »

Здравейте,

аз искам да попитам Чията може ли да се консумира цяла- т.е несмляна?
Защото например лененото семе знам, че трябва да е смляно за да се усвои от организма, иначе излиза цяло, както е влязло.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Чия
« Отговор #15 -: 04-02-2013, 22:52:27 »

Мисля, че може. Аз поне не съм забелязвал несмлени семенца на изхода...
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

bori79

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Чия
« Отговор #16 -: 05-02-2013, 10:57:07 »

Благодаря!
Активен

mikulka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Чия
« Отговор #17 -: 31-03-2013, 16:52:32 »

Здравейте...аз съм съвсем прясна в темата за суровоядство и веганизъм, засега само ви чета, но много ви харесвам. Моля споделете мнения, как мога да си приготвям чия,как може да се консумира, в какви комбинации тъй, че да е полезна за организма. Все още нямам блендер за да си смилам семена, лененото семе го начуквам.
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Чия
« Отговор #18 -: 18-12-2014, 18:59:35 »

Здравейте...аз съм съвсем прясна в темата за суровоядство и веганизъм, засега само ви чета, но много ви харесвам. Моля споделете мнения, как мога да си приготвям чия,как може да се консумира, в какви комбинации тъй, че да е полезна за организма. Все още нямам блендер за да си смилам семена, лененото семе го начуквам.
И на мен ще ми бъде интересно да споделят по-опитните.
Аз съм си правила няколко пъти чия като я слагам в подсладено ядково мляко. Набъбва за няколко часа. могат да се добавят и ядки и канела. Слагала съм и парченца задушена тиква. Става много приятно и вкусно.  :sorcerer - emotloader: :sorcerer - emotloader:
Активен

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Чия
« Отговор #19 -: 19-12-2014, 10:39:12 »

 Аз си накисвам 1 супена лъжица вечерта в чаша вода , сутринта е набъбнала . Мога да си я хапна и така , да й добавя плод (много вкусно става с райска ябълка) или пък да й сложа малко мед и канела. Божествено  :flower:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.078 секунди с 23 запитвания.