Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: koe e surovo?  (Прочетена 13239 пъти)

mills

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
koe e surovo?
« -: 25-05-2010, 11:43:27 »

Здравейте на всички!  :flowers2: Аз съм Мила, чета форума от известно време и се интересувам
 от суровоядство като начин за справяне с болестите. Писала съм тук -там из форума,
но продължавам да имам въпроси, на които не откривам отговор ...
опитвам се да разбера смисъла на суровоядната идея. Защо храната не трябва да се обработва термично, разбирам, но правенето на сокове в машини и преминаването му през метален диск не е ли също толкова пагубно за плода/зеленчука, както и варенето? Друго, което ми убягва, е - какво мислите за суровата риба например? Суровоядците не я употребяват от чисто природозащитна гледна точка ли или има и друга причина? И последно, защо медът спада към суровоядството? Той не е ли "открадната" храна, както млякото на кравите? Пчелите надали правят меда си заради нас ...Много ще съм благодарна на всеки, който ме "светне" по тези въпроси. Още веднъж казвама, че се опитвам да опозная ИДЕЯТА за суровата храна.  :Confus_34:
Активен

veselah

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 30
Re:koe e surovo?
« Отговор #1 -: 26-05-2010, 08:10:31 »

Хубаво,че си задаваш въпроси.Не е лошо преди да се захванеш с нещо то да ти е ясно.Аз много харесвам една мисъл,че най глупавият въпрос е незададения.:)
И аз така ровех из нета за информация по подобни въпроси и така попаднах на сайта и на форума.
Меда е много полезна храна и мисля,че не вредим на пчелите като им го взимаме,но не съм много веща в пчеларството :) До колкото знам веганите не ядат дори мед.Интересно ще ми е някой по-информиран да го обясни това.  ::)
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:koe e surovo?
« Отговор #2 -: 26-05-2010, 13:25:35 »

Здравей Милс! В сайта на форума има много подробна статия за това защо суровата храна е най-полезна. Но накратко ще ти отговоря че когато храната премине термична обработка се разрушават абсолютно всички ензими както и по-голямата част от витамините и минералите. Ензимите са супер важни за организма. Колкото повече ензими поема човек с храната толкова по-добре и толкова по-жизнен ще бъде и по-бавно ще остарее.
Относно меда мисля че повечето съфорумци го употребяват. Супер полезен продукт е. Какво като е взет от пчеличките. Аз лично нямам скруполи в това отношеие. Някои суровоядци всъщност може дори да не са вегани и си употребяват сурово козе сирене и сурова риба. Рибата може да се маринова ако е от надежден източик. Но все пак си зависи от убежденията на човек. Тук сме се събрали различни хора и всеки преценява нещата сам за себе си дали да изключи даден продукт или не.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:koe e surovo?
« Отговор #3 -: 26-05-2010, 17:53:05 »

Доколкото разбирам, сурово е всичко, непреминало термична обработка (или обработка при температура над 46°C). Вегетарианството/веганството не е задължителна предпоставка за сувовоядство, просто повечето суровоядци са вегани по очевидни причини. Малко хора биха се съгласили да ядат сурово месо и яйца, например, а в млякото рядко можеш да бъдеш сигурен. Някои вегани ядат мед, други - не. И аз не съм достатъчно запозната по въпроса, но явно зависи от това поради какви причини си веган - дали само от здравословна или от етично-морална гледна точка.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:koe e surovo?
« Отговор #4 -: 27-05-2010, 11:03:07 »

Не видях някой да е отговорил на въпроса на Милс за правенето на сокове и преминаването на плода или зеленчука през металните дискове. Аз също си задавам този въпрос, ако някой има повече информация ще се радвам да я сподели! :)
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:koe e surovo?
« Отговор #5 -: 27-05-2010, 14:06:05 »

Не видях някой да е отговорил на въпроса на Милс за правенето на сокове и преминаването на плода или зеленчука през металните дискове. Аз също си задавам този въпрос, ако някой има повече информация ще се радвам да я сподели! :)

Идеалният вариант е плодовете и зеленчуците да се консумирам в натуралния им вид, без да се нарязват, пасират и т.н., а вместо това да се дъвчат много добре. Това обаче често е неприложимо ако живееш в град, където ежедневно си изложен на смог, изпарения от автомобили, замърсена вода, стрес... Като добавим и работата и почти никакво време за почивка е от жизнена нужда да си надавяш бързо голямо количество енергия. Един ферш ще ти даде бърза сила, ако искаш да получиш същата от цял плод трябва да дъвчеш поне час.
Има хора които отричат използването на всякакви уреди, дори не режат храната си с метални ножове. Спорд мен това е непостижимо при един средно статистичесни начин на живот.
Активен

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:koe e surovo?
« Отговор #6 -: 27-05-2010, 14:57:54 »

Мерси за отговора, Делфинка ;) Съгласна съм с това, което си написала. В действителност използвам рядко блендера или сокоизтисквачката, предпочитам да си ги хрупам в естественият им вид. А за хубавото сдъвкване на храната съм чела книги на Дънов, в които пише че едва ли не всяка хапка трябва да се дъвче по 100 пъти, а на мен това ми е много трудно. Знам че доброто сдъвкване на храната е задължително, че се набавя максимума прана, че е полезно за стомаха и т.н., но дори и 50 пъти ми се виждат много. При теб как е?
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:koe e surovo?
« Отговор #7 -: 27-05-2010, 15:16:18 »

Аз го нямам този проблем. Храня се изключително бавно - дъвча всичко много повече от 100 пъти. Просто не мога по-бързо, но въпреки това обичам сокчета и пасатора за мен е безценен. :essen:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:koe e surovo?
« Отговор #8 -: 27-05-2010, 17:56:53 »

Аз писала и друг път за соковете и то подробно. Пият се с определена цел- пречистваща. Чист плодов сок в нашата къща не се консумира.
Относно сокоизстисквачката- нашата няма метални дискове, а пластмасова приставка като на месомелачките.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:koe e surovo?
« Отговор #9 -: 28-05-2010, 08:45:55 »

 :kisss:Мммммммммдаааааааааа...ънтересна темичка...Винаги ,когато имаме някакви съмнения относно новите прочити на старите неща от живота е да се обърнем пак  към нея...Майката Природа...как е там , как си стават нещата...дали наистина са ни толкова необходими всички механично-автоматизирани патерици за да преживеем...или много от тези начини са ни дадени изначале ,като програма , като възможност...
     Бавното дъвчене е необходимо не само и не толкава за да смелим още в устата храната, а да дадем възможност на мозъка да се храни с духовната част на храната...опитайте да се храните с небцето...и ще видите ,че след това ще ви се иска да продължите така...така правехме като деца когато ни се даваше нещо малко, но мнооооооооого вкусно...ние удължавахме малкото удоволствие!
     Такаааааааааа, сега ...за открадната храна...открадната е защо не сме приели животните като част от живеенето и еволюирането...като подстъпалото преди нас...А ЖИВОТНИТЕ МОГАТ , ИМАТ И ИСКАТ ДА НИ ДАДАТ...някои труд, някои мляко , някои мед...ВЪПРОСЪТ Е КОЛКО ИМ ВЗЕМАМЕ, ЗАЩО ГО ВЗЕМАМЕ И КАКВО ГО ПРАВИМ КАТО ИМ ГО ВЗЕМЕМ!!!А какво им даваме в замяна на взетото??????????????
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:koe e surovo?
« Отговор #10 -: 28-05-2010, 08:51:16 »

Да ти кажа честно животинките ама нищичко не искат да ни дават :)) това са бабини деветини  tooth
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:koe e surovo?
« Отговор #11 -: 28-05-2010, 09:18:04 »

 :kisss:Цъ...не си прав...те го правят с любов и желание...и очакват да им отвърнем със същото...така и те се развиват, надграждат, еволюират...май не си чел Анастасия и нейните  взаимоотношения с горските животни!!! :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

veselah

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 30
Re:koe e surovo?
« Отговор #12 -: 28-05-2010, 13:06:04 »

:kisss:Мммммммммдаааааааааа...ънтересна темичка...Винаги ,когато имаме някакви съмнения относно новите прочити на старите неща от живота е да се обърнем пак  към нея...Майката Природа...как е там , как си стават нещата...дали наистина са ни толкова необходими всички механично-автоматизирани патерици за да преживеем...или много от тези начини са ни дадени изначале ,като програма , като възможност...
     Бавното дъвчене е необходимо не само и не толкава за да смелим още в устата храната, а да дадем възможност на мозъка да се храни с духовната част на храната...опитайте да се храните с небцето...и ще видите ,че след това ще ви се иска да продължите така...така правехме като деца когато ни се даваше нещо малко, но мнооооооооого вкусно...ние удължавахме малкото удоволствие!
     Такаааааааааа, сега ...за открадната храна...открадната е защо не сме приели животните като част от живеенето и еволюирането...като подстъпалото преди нас...А ЖИВОТНИТЕ МОГАТ , ИМАТ И ИСКАТ ДА НИ ДАДАТ...някои труд, някои мляко , някои мед...ВЪПРОСЪТ Е КОЛКО ИМ ВЗЕМАМЕ, ЗАЩО ГО ВЗЕМАМЕ И КАКВО ГО ПРАВИМ КАТО ИМ ГО ВЗЕМЕМ!!!А какво им даваме в замяна на взетото??????????????
Да и аз мисля така,трябва да живеем в хармония с природата,да има обмен на енергия между нас и другите живи същества.Това,че те ни дават храна е един вид любов,но ние също трябва да им даваме,за да не се прекъсва този обмен...да има хармония.Ние сме едно цяло и така трябва да мислим и да живеем,за да сме добре и щастливи заедно тук на Земята  :peperudi: :thankyou:
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:koe e surovo?
« Отговор #13 -: 28-05-2010, 14:25:56 »

И аз съм на мнение че колкото по-малко допир имат плодовете и зеленчуците с кухненските уреди толкова по-добре. Никога не съм била голяма почитателка на соковете. Предпочитам да си хапвам плодовете така цели или нарязани както и зеленчуците в салата. Най-много съм си позволявала по някой фреш от цитруси от време на време. Единствено ядковите смутита правя в блендер. За качествени сокове е необходима някоя супер качествена сокоизтисквачка а те са супер скъпи.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:koe e surovo?
« Отговор #14 -: 28-05-2010, 21:20:43 »

И аз предпочитам целите плодове, но нищо не дава така енергия както един фреш. Все пак сокът моментално постъпва в кръвния поток, докато на плода му е необходимо време да се смели и усвои.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:koe e surovo?
« Отговор #15 -: 28-05-2010, 23:19:47 »

И "хубаво" влияе на кръвната захар.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:koe e surovo?
« Отговор #16 -: 29-05-2010, 08:07:43 »

Знаете ли,аз когато изстисквам портокал примерно,така хубаво го остъргвам,че в сокчето си отива и цялото месо на плода.Предполагам,че така не е по-вредно от колкото да се изяде цял или греша?
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:koe e surovo?
« Отговор #17 -: 29-05-2010, 08:14:33 »

И аз портокаловият сок го пия с много пулпа , само кората остава :)
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:koe e surovo?
« Отговор #18 -: 29-05-2010, 09:07:49 »

И "хубаво" влияе на кръвната захар.
Е, да, опредлено не е за всеки. Но аз сокчетата само с пулпата си ги пия, защото ги правя в блендера, не в сокоизтисквачката.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:koe e surovo?
« Отговор #19 -: 29-05-2010, 10:05:18 »

В такъв случай това не е сок/фреш, а нектар/смути. :)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.351 секунди с 23 запитвания.