Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: йога  (Прочетена 10933 пъти)

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:йога
« Отговор #20 -: 17-05-2010, 17:41:27 »

Лагери е имало и при двата режима, спори се за газовите камери в нацистките, както и за точния брой на жертвите. От дядото на човек, който познавам (неевреин) знам че е било глад, мизерия, болести и т.н., но газови камери не е видял, а е бил в Аушвиц. Има и други факти, но не е тук темата да го дискутираме. Ако Германия беше спечелила войната, газовите камери със сигурност щяха да са "патент на СССР". Победителите пишат историята и създават фактите. Ако въобще може да се говори за победители в историята.
Нацизъм, фашизъм, комунизъм, империализъм, капитализъм, ционизъм, пък дори и демокрация - в почти всички случаи става въпрос за първоначално добри идеи с лошо изпълнение. Прекалено много общи неща има за да е случайно съвпадение. Същото важи и за религиите като юдаизъм, християнство и ислям.

Защо йогата да не е за европейците, след като произходът на европейците също е свързан с Индия и региона? Не мисля, че културните различия са кой знае каква пречка, след като човек може да се дооформи допълнително.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:йога
« Отговор #21 -: 17-05-2010, 23:12:51 »

Черен гарван 
Търсиш причина да тренираш или да не тренираш ?
В този сайт има някаква форумна инерция да се приглася на йога. Има резон понеже се почва лесно с влизане в някой училищен физкултурен салон и сядане на земята за чекнене. мързеливите се пристрастяват бързо и извличат полза най-много от социалните контакти в салона със себеподобни.  Ако не те кефят упражненията скачай на рейки, цигун, ушу или просто първата фитнес зала.  Ако се чудиш дали йога е безопасна откъм сектантска ерес - е не е.
Но пък нищо не ти пречи да правиш индийски упражнения за гъвкавост и сила и да не се забъркваш със самовглъбяване в света на мечтите. Все пак йога е индийска религия започваща с физически упражнения и завършваща със шизофрения ( самадхи->състояние на мисълта където илюзия и реалност не се различават ).
Имам около 10 години стаж а баща ми над 20. Познавам много йоги и християни и шиванандисти. Тези които си останаха християни са нормални а другите откачиха отдавна.
В момента практикувам позите скорпион, скакалец, рало, лък.  Дават това, което не се тренира от други спортове. Имай на в предвид, че преминаването от скакалец към скорпион е изключително силово упражнение което ми глътна 4 години тренировки през ден.  Не понасям миризмата на зали за фитнес и физкултурни салони с разни филосовстващи гурута. АКо не ти се ходи или смяташ че си дебел и ще ти се смеят прави като мен тренирай си у вас в стаята. Литература може да си вземеш за смешни пари а книгата на Венцислав Евтимов може да я дръпнеш онлайн. Страниците със съвети за хранене може да ги пропуснеш. Имат нужда от осъвременяване и европеизиране. 
Благодаря за отговора ти :)
Трябва да тренирам, за да поддържам форма, за да се чувствам добре и т.н. При йогата ми харесва, че прави гъвкаво тялото, същевременно със здрави мускули, а също и спомага за по-доброто здраве като цяло. По-скоро не търся причина дали да тренирам или не... ами търся граница какво, къде, как и доколко мога да тренирам, ако се захвана с йога. Тя границата аз ще си я поставя де, ама предпочитам да съм малко по-наясно предварително все пак, а не да вървя в мъглата. Мога да използвам друг опит ..като твоя да речем, вместо да си блъскам главата в стената  :whistling2 - emotloader:
А какво ще кажеш за тай чи чуан.... стори ми се интересно. Но ще разгледам и другите дето каза.
По-скоро вкъщи предпочитам да си тренирам, ама може и да ида до някоя зала да видя какви ги правят там  :bleh Дръпнах си книгата на В. Евтимов ...обаче не забелязах да ги има там упражненията, има доста за дишането гледам, всякакви други неща... но самите упражнения липсват. Ако може да ми препоръчаш някоя от тия книги дето викаш... хем да ги има добре изобразени, хем да са и добре обяснени кое как се прави и за какво действа. Ей такива неща като скорпион, скакалец, рало и другите подобни :) Иначе да те питам, според теб кое е по-важно да прочета от книгата на Евтимов? За храненето каза, че не става.. прочистващите процедури Мер ги е описала доста добре ...вероятно дишането е доста важно щом толкова много страници се пишат за него, според теб важно ли е да се овладее като цяло дишането и конкретно за асаните после ?  :bleh
Иначе за религиозната страна си прав... намерих си една книжка и чета от нея. Висшата цел на йога е някаква егоистична такава, за разлика от християнството. И при йога надделява любопитството и търсенето да се докоснеш до т.нар. невидим свят, който обаче нарочно е скрит от Бог и носи вреда, а не полза. Така че ако не се шегуваш за опита си, нормално да са изперкали хората дето каза. Въпреки че и сред християните има такива де, най-вече протестантите някои са си направо обладани от демоните, ама си мислят, че Бог им говори и разни такива... всъщност смирението може да те предпази от това да се подлъжеш нанякъде в грешна посока. Но на повечето хора им харесва да са "избрани", да усещат някакви неща дето другите не усещат и т.н. и нормално да се случат подобни неща с тях. А пък мантрите са взети от ведите, свещените книги на индусите и са обикновено имена на "богове" от техния пантеон и разни такива... затова мантрите също ще ги пропусна... въпреки че това всъщност го пише в описанието конкретно на мантра-йога, при другите течения на йога не знам как е, ама предполагам мантрите им пак ще са нещо подобно :)
Активен
"няма грешки, има само уроци"

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:йога
« Отговор #22 -: 18-05-2010, 00:31:25 »

Аз не съм сигурна, дали йога е нещо индийско или прединдийско, на което са му прикачили след това работи от хиндуизма и будизма. Никой не е длъжен да търси "дълбоката същност", аз например, търся физическото и тва е - при това в по-лесен вариант по възможност  :Content_22: Крокодилски упражнения, да кажем, дихателни  :Content_22:
Активен

ronin

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 91
Re:йога
« Отговор #23 -: 18-05-2010, 09:29:59 »

  Гарване, твое право е да избираш каквото ти харесва, но мисля, че когато искаш да разбереш повече за нещо, трябва да питаш тези, които го познават по добре. Или да съдиш по резултатите. Не мисля, че може да припишем егоистични цели на една система, защото не е на христианска основа. В историата на хинтуизма или будизма не е имало кръстоносни походи. Те никога не са налагали нищо на никого. Никога в историата на човечеството не е водена война в името на будизма. Напровив. Ганди осъществи единствената в човешката история мирна и безкръвна освободителна"революция". И в таи чи тцюан"юмрука на великиа предел" няма да намериш христианска философия. Той е динамичен чи-кунг(цигун) и е на основата на даоизъм и будизъм.(и е доста труден). Успех в търсенето!
Активен
"Вярата в истината започва със съмнение във всички вярвани до момента истини" Ницше

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:йога
« Отговор #24 -: 18-05-2010, 09:36:45 »

ronin, прав си. Религиите са за да владеят и всяват страх и малодушие у хората. Йога не разделя, а обединява хората. Хората там не се карат, не делят нищо, не се вманиачават, не търсят изгода. Колкото до Орто... не го слушай. Той няма нито ден опит с йога. Йога не е гимнастика :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:йога
« Отговор #25 -: 18-05-2010, 10:14:43 »

 :kisss:Цъ...ти пък не си прав за религиите.Опитайте се да ги погледнете от друг ъгъл...този на историческото развитие на човечеството и необходимостта на човек да се самоопознава и опознава света около себе си.Точно това е била ролята на религиите...в  по-далечното минало   религиите са играли ролята на науката...чрез съответните за времето методи да се откриват връзките и зависимостите на природата , на цялото, с неговите части!!!А защо е изкривено разбирането за тяхната роля...е, това оставям на вас...да прочетете, да откриете!!! :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

blade

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re:йога
« Отговор #26 -: 18-05-2010, 19:58:21 »

В древността религията е била спирачка на науката и преследване на всичко което не е на нейна страна - справка случаят Галилей ;) Също така е учила на преклонение и смирение - все хубави неща, въпроса е за кого ;)
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:йога
« Отговор #27 -: 18-05-2010, 19:59:41 »

Да ме прощаваш, но не си права :)) Гледал съм го от 360 ъгъла , резултатът е само финансови облаги и контрол. Човек ако иска сам да опознае себе си няма нужда от религия :) Господ ще му помогне
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:йога
« Отговор #28 -: 18-05-2010, 22:16:13 »

Да ме прощаваш, но не си права :)) Гледал съм го от 360 ъгъла , резултатът е само финансови облаги и контрол. Човек ако иска сам да опознае себе си няма нужда от религия :) Господ ще му помогне

Но пък човек, може да има нужда от спътници, помощници и учители. И аз съм против организираните религии (да не почваме за католицизма или православното християнство), но пък има файда от това хората да са поне мааалко "по-духовни".
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:йога
« Отговор #29 -: 18-05-2010, 23:45:12 »

можеш да си много духовен и без религия :)) помисли малко
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:йога
« Отговор #30 -: 18-05-2010, 23:50:14 »

Времето се развали, не става за плаж и леко ще завиша активността си под формата на кратки безсмислени изречения:
Петко е прав аз тренирам физическия аспект или йога акробатика. Не разрешавам мързеливи, проскубани индийски търтеи да докоснат и един байт от съзнанието ми с филосовските си възгледи за света.
На кратко поставен въпрос "Йога религия ли е"?  бих отговорил ДА, точно такова е.
Целите и начините за постигане на тези цели са сложна материя изискваща обем на задълбочен реферат.
Но принципно съм на мнение,че писането по форуми си е в пълна степен загуба на време и енергия и надали ще види бял свят.
Признавам си, имал съм изключително забавни мигове с четене на Източна философия. Другата философия също е вярна-"Един грам практика струва повече от тонове теория".  
Ако вали още няколко дни ще се роди моят дневник.
Каква е ситуацията по света и у нас:
Бай търтей се осъзнава че е мързелив и е доста в час и решава да се провъзгласи за учител. Според личностните му качества бързо насъбира ученици, обещавайки нещо.  Там нещото може да е най различно и е без значение, важното е да послужи за стръв. Без стръв няма улов, в случая ученици снасящи кинти. Така се получава симбиоза между учител и ученици, той филосовства те се кефят и така нататък.
Учителят обяснява нещата  за света и всичко останало по начин който ще се хареса на учениците.
А на мен такива вмешателства и обяснения не ми минават.  

Ъъъъ казах ли нещо май не ..... хахахах. Исках ли да кажа нещо .... май не.
Забавлявах ли се ... май да..


Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:йога
« Отговор #31 -: 18-05-2010, 23:53:02 »

Пропуснах най-важното (няма EDIT )
Най-важното е и вие да се забавлявате.....
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:йога
« Отговор #32 -: 19-05-2010, 09:11:02 »

можеш да си много духовен и без религия :)) помисли малко

И аз сякаш това исках да кажа. Май просто не можем да се разберем за термините. Далеч съм от идеята да слугуваме на меркантилни православни белобради дядовци, католически педофили или дебели йога "гурута", които не могат една асана да направят.

Аз викам религия на учението, дхарма или както там си го нарича всеки. Организациите като разни църкви - с това не искам да имам нищо общо. Предполагам и mariiina имаше нещо такова предвид.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:йога
« Отговор #33 -: 19-05-2010, 09:13:28 »


Най-важното е и вие да се забавлявате.....

Ама естествено, нали затова сме се събрали тук  ;D ^-^.

Понеже отпочнахме темата за религията - въпросът е сложен, но смятам, че истината е някъде по средата. Християнството като цяло е един относително добър вариант за хора като мен - незадължаващ, сравнително неангажиращ (не те карат да се молиш 7 пъти дневно), в основата си учещ на добро и с много ценни и градивни елементи... А това, че всичките му недостатъци са били образувани под влияние на Църквата и че Църквата е гавра както с Библията, така и с Христос, има малко общо със самата идея на Християнството. (Само да уточня - няколко пъти съм чела Библията. Налагаше ми се във връзка с превода на един текст на тази тема. Тази книга толкова пъти е била пренаписвана, редактирана, копирана и превеждана и пак пренаписвана произволно, така че да пасва на нуждите на Църквата, че първоначалния чист замисъл на християнската вяра, за който дори не се и спори, се е опорочил на ен-та степен, а оттам и всичките негативи, които ги има и в днешно време и които не ни харесват - разните продаващи индулгенции попове, у нас двата синода, навън най-богатата държава на света - Ватикана, яростното размахване на Библията като оправдание за Инквизицията и кладите в Средновековието...)
Несъмнено религиозният фанатизъм е едно "справяне с проблемите" на ниво Средновековие, а конкретно този период от историята на човечеството... най-малкото, ако беше толкова благодатен за нас, щяхме още да живеем в него - слава Богу, не е такъв случаят ;).
С йогата не съм достатъчно запозната (Петко, не ми се карай  :whistling2 - emotloader:), че да мога с точност да определя, аджеба, има ли религиозен елемент в нея, няма ли. Мога обаче да видя, че майка ми - която ходи на йога от 2003-та година - не се е задълбала в разни мистични елементи, точно както каза Орто, "прави индийски упражнения за гъвкавост и сила и не се забърква със самовглъбяване в света на мечтите" и "извлича полза най-много от социалните контакти в салона със себеподобни" :). Ако и да е имало някаква "сектантска ерес", то тя не й се е отразила, поне засега  tooth.

Титан, приятелю, че си атеист, вече разбрахме - то и аз не съм религиозна (опазил ме Господ  tooth  :whistling2 - emotloader:), но ми се струва, че прекаляваш за религията - има и позитивни качества, на много хора е помогнала. Това, че можем да сме духовни и без нея, със сигурност е така, но да поразсъждаваме малко... Както вече веднъж написах (и то, ако не се лъжа, в твоя дневник), истинските интелигентни, мислещи и творчески хора са около 3-7% във всеки народ, във всяка епоха. Тези хора не се юрват по църкви/катедрали/храмове/джамии, а търсят духовното у себе си. Точно както и при първото неразположение не хукват при чичо доктор, а търсят начин сами да се излекуват - с прочистване, правилно хранене, билки, силата на подсъзнанието и т.н. На нас вече много от тези средства са ни толкова познати, че ги приемаме за даденост и не си даваме сметка колко сложно е всичко това всъщност (за средния човек). Ти може и да кажеш "какво сложно има в това да си изчистиш черния дроб, вместо да ти кръцнат жлъчката" - ами сложно е, драги, за средностатистическия човек е сложно... А в крайна сметка тези хора да мрат ли? :-\  Не всички са достигнали до определено ниво и според мен, докато го достигнат, за тях е по-добре да има доктори, да има лекарства, да има одухотворяващи средства "второ качество" и, да, да има религия. Може да навреди, но може и да помогне. Електричеството не е добро или лошо, но ако някой реши да го използва не за да си свети вечерно време, а да докара ближния си до състояние на труп... електричеството няма да е криво за това  ;).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:йога
« Отговор #34 -: 19-05-2010, 09:17:59 »

 :kisss:Браво!Браво!Браво!!! :flowers2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:йога
« Отговор #35 -: 20-05-2010, 02:56:41 »

Еееех Вики , Вики :)) ще ми бъде приятно да си побъбрим :))
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:йога
« Отговор #36 -: 20-05-2010, 06:19:48 »

Еееех Вики , Вики :)) ще ми бъде приятно да си побъбрим :))

Мерси, и на мен - само че след 2-ри някъде, малко да ми мине сесията  ;). Тъкмо повод да спретнем нова сурова среща - колкото повече, толкоз повече! :Content_22:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!
 

Страницата е създадена за 0.121 секунди с 25 запитвания.