Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: йога  (Прочетена 10931 пъти)

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
йога
« -: 12-05-2010, 00:02:33 »

Интересно ми е - защо се получава така, че при йогата човек почва да се гъне като гумен направо... в смисъл, защо като се разтягам по други начини, не се получава такава гъвкавост... докато при йогата си слагаш краката зад главата и всякакви такива работи?! Освен това, викате, че и мускулите укрепват... пък йогите изглеждат някакви супер хилави такива, слаби... но ми е по-интересно всъщност как пък мускулите укрепват, след като не се правят някакви силови упражнения, ами само такива разтегателни... или поне така ми се струва. Пък освен, че стават здрави мускулите... запазват и някаква свръхгъвкавост една такава. Честно казано, тази йога понякога ми се вижда нереална... но пък се вижда, че нещата са реални. Но ми е чудно как се получават тия чудесии. Някакъв си супер дървен, почваш да се занимаваш с йога.... и след няколко месеца - хоп, краката зад главата.... как става тая работа толкова бързо бе :surpris_22: По едно време правих някакви упражнения вкъщи да се разтягам, ама ми омръзна понеже не виждах кой знае какви резултати пък и взе да ме понаболява насам-натам и се отказах... ама защо с разтегателни упражнения не става, а с йога става и то толкоз бързо и лесно сякаш?!
Активен
"няма грешки, има само уроци"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:йога
« Отговор #1 -: 12-05-2010, 13:13:13 »

Каза ли нещо ?  :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:йога
« Отговор #2 -: 12-05-2010, 13:19:10 »

Каза ли нещо ?  :)
Опитах се поне, не знам дали съм успял  :bleh
Понякога твърде сложни са ми въпросите и трудни за обяснение... нормално да липсва отговор може би  :surpris_23:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:йога
« Отговор #3 -: 12-05-2010, 17:41:07 »

Някои хора се раждат по-пластични и йогата развива тази способност. Няма общо с мускулатурата - аз например винаги съм била с една идея по-пластична от повечето мой познати, въпреки че мускули нямам, а по едно време и достатъчно количество мазнинки имах;)
А дали от родено дърво става йога? Дали физиката има значение за това дали можеш да се занимаваш с подобни практики? Нека тук по-компетентните се изкажат.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:йога
« Отговор #4 -: 12-05-2010, 22:09:58 »

Освен това, викате, че и мускулите укрепват... пък йогите изглеждат някакви супер хилави такива, слаби... но ми е по-интересно всъщност как пък мускулите укрепват, след като не се правят някакви силови упражнения, ами само такива разтегателни... или поне така ми се струва.

Хилави са само аскетичните йоги. Крайният аскетизъм не е добър съветник  :pensif_29:
Само ти се струва, че няма силови упражнения


Но ми е чудно как се получават тия чудесии. Някакъв си супер дървен, почваш да се занимаваш с йога.... и след няколко месеца - хоп, краката зад главата.... как става тая работа толкова бързо бе :surpris_22: По едно време правих някакви упражнения вкъщи да се разтягам, ама ми омръзна понеже не виждах кой знае какви резултати пък и взе да ме понаболява насам-натам и се отказах... ама защо с разтегателни упражнения не става, а с йога става и то толкоз бързо и лесно сякаш?!
Не става за няколко месеца. Аз съм започнал преди някои от съфорумниците да са били родени и още не мога да правя някои асани. Ключът към успеха е в постоянството и здравословния живот.

Някои хора се раждат по-пластични и йогата развива тази способност. Няма общо с мускулатурата - аз например винаги съм била с една идея по-пластична от повечето мой познати, въпреки че мускули нямам, а по едно време и достатъчно количество мазнинки имах;)
А дали от родено дърво става йога? Дали физиката има значение за това дали можеш да се занимаваш с подобни практики? Нека тук по-компетентните се изкажат.
От всеки става йога (само да не му липсва желание). Като правиш упражнения за по-финните тела физическото тяло също става по-финно и структурата му се променя напълно.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

ronin

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 91
Re:йога
« Отговор #5 -: 16-05-2010, 23:32:25 »

  Zloqd, с последното изречение ме изкефи много. Явно трябва опит за да разбереш йога от тая гледна точка. Щото аз преди години си мислех, че хорат правят асани, пречистващи,дихателни и медатитивни упражнемия за да живеят дълго и да боледуват рядко. :surpris_23: А то си е съвсем логично, защото от както почнах да практикувам Айкидо като динамична медитация(т.е. да го възпр. не само като техника) започнах да предвиждам движението на партньора преди да го е започнал. Казвам го като потвърждение на твоите думи.
Активен
"Вярата в истината започва със съмнение във всички вярвани до момента истини" Ницше

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:йога
« Отговор #6 -: 17-05-2010, 00:15:20 »

Черен гарван 
Търсиш причина да тренираш или да не тренираш ?
В този сайт има някаква форумна инерция да се приглася на йога. Има резон понеже се почва лесно с влизане в някой училищен физкултурен салон и сядане на земята за чекнене. мързеливите се пристрастяват бързо и извличат полза най-много от социалните контакти в салона със себеподобни.  Ако не те кефят упражненията скачай на рейки, цигун, ушу или просто първата фитнес зала.  Ако се чудиш дали йога е безопасна откъм сектантска ерес - е не е.
Но пък нищо не ти пречи да правиш индийски упражнения за гъвкавост и сила и да не се забъркваш със самовглъбяване в света на мечтите. Все пак йога е индийска религия започваща с физически упражнения и завършваща със шизофрения ( самадхи->състояние на мисълта където илюзия и реалност не се различават ).
Имам около 10 години стаж а баща ми над 20. Познавам много йоги и християни и шиванандисти. Тези които си останаха християни са нормални а другите откачиха отдавна.
В момента практикувам позите скорпион, скакалец, рало, лък.  Дават това, което не се тренира от други спортове. Имай на в предвид, че преминаването от скакалец към скорпион е изключително силово упражнение което ми глътна 4 години тренировки през ден.  Не понасям миризмата на зали за фитнес и физкултурни салони с разни филосовстващи гурута. АКо не ти се ходи или смяташ че си дебел и ще ти се смеят прави като мен тренирай си у вас в стаята. Литература може да си вземеш за смешни пари а книгата на Венцислав Евтимов може да я дръпнеш онлайн. Страниците със съвети за хранене може да ги пропуснеш. Имат нужда от осъвременяване и европеизиране. 
 
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:йога
« Отговор #7 -: 17-05-2010, 07:19:27 »

 :kisss:Орто ,баба , що ми се чини , че не си много наясно с това какво е ЙОГА??? или пък мож аз да не съм много наясно...Че това не само чекнения, бе човече, или най-налко са чекнения...те са съпътстващ момент, като поддържаща роля...Основното в ЙО-ГА /НАМЕРИ ГО И ГО ПРОЧЕТИ ПОНЕ 10-ТИНА ПЪТИ/си е мнооого ясно обяснено...пък и ако беше прочел дори само наименованията на главите в Бхагаватгита, може да ти се изясни мааалко...Пък ако не съм права / и това се случва/ ти прощавай...и не се обиждай на стари баби , изперкали...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:йога
« Отговор #8 -: 17-05-2010, 08:05:40 »

Орто , мислех си снощи да ти драсна отговор , ам заспах на дивана :))  Сега като се събудих ми просветна,че наистина може би сте си губили времето с баща ти ако не сте постигнали някакви резултати за този период, както и другите изперкали нехристияни. Както многократно съм заявявал според мен християнството е една сериозна измама в човешката история , ако не и най-сериозната и е абсолютно безсмислено за един нормален човек. Моралните принципи и правилата за добър живот са описани във ведите , както и в други египетски "книги" от по-ранните периоди. МОга да говоря само за себе си - йога драстично подобри качеството ми на живот, нямам предвид само физическите упражнения.
ХУбавото е ,че имам доста сподвижници, с които споделям и обсъждам всичко , което се случва с мен и тях в йога практикуването ни.
Относно самадхи , лично аз не съм достигал осъзнато този етап. Случвало ми се е нещо далечно доста преди да да се занимавам и да се осъзная , но това ми дава вече ясна представа и точни цели в практиката. Съжалявам за тези , които са гонили Михаля , но явно не са знаели какво искат .
Активен

blade

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re:йога
« Отговор #9 -: 17-05-2010, 09:39:59 »

Идеята на всяка религия е да бъде заблуда :)
И съответно всеки си защитава своята (или тази, на която вече е подвластен) :)
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:йога
« Отговор #10 -: 17-05-2010, 09:45:18 »

 :kisss:Хай сега, хай сега пък Християнството било криво...Че имали цивилизация, империя, която да не изградена върху останките от друга!!!!???Същото се отнася и за религиите...Христос надграджа, доразвива всичко което е съществувало до тогава!!!!Той да не казва нещо по-различно от това което пише в древните сказания, митове!!!???Ама така е като не го четете...не сравнявате, не анализирате...
Слагате пред себи си Библиятя- Стар и Нов завет, слагате старогръцките митове и легенди/и на всички народи на които ги намерите/, до тях слагате Бхагаватгита, Махабхарата Рамаяна,Панчататра, слагате купчинка с народни приказки на народите ...и...четете  :weight_lift:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:йога
« Отговор #11 -: 17-05-2010, 10:00:05 »

И като прочетем , какво разбираме , християнството е поредния шит в човешката история :)))  храна за малоумни базирана на детски приказки  tooth  tooth  tooth
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:йога
« Отговор #12 -: 17-05-2010, 10:01:54 »

Библията казва "Няма нищо ново под слънцето". А чичко Шекспир казва "Има много нови неща под слънцето, приятелю Хорацио, за които нашата бедна философия не е подозирала". Въпрос на гледна точка  ;).
За йогата - Орто преди време беше пуснал една статия, та си позволявам да сложа линка и тук http://frognews.bg/news_15642/Ioga_metodat_e_vreden_za_evropeitsite/ . Интересна гледна точка... Не с всичко съм съгласна, но мисля, че си струва да се прочете...
Дали йога е вредна за европейците само, не знам, но точно вчера ми бе разяснено надълго и нашироко (от една иначе интелигентна приятелка) за "вредата" от йога и учението на Дънов като цяло, като за нагледен пример ми беше даден един младеж, който се съблякал гол пред руската църква и седнал да медитира на минус не знам си колко градуса, защото "е чувал, че йогите така правят", в резултат на което малко умрял  :surpris_22:.
Няма да коментирам... Е, само малко  ;D. За някои хора явно нацизмът не е виновен за стотици хиляди избити; комунизмът не е виновен за хилядите хора в лагерите в България само; ама, виж, йогата виновна за един пикльо, дето е седнал да прави нещо, без нужната подготовка (при това я е било точно така, я не...). Огънят не е добър или лош - но може и да те стопли, и да те изгори...
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:йога
« Отговор #13 -: 17-05-2010, 10:33:53 »

То изперкал е широко понятие,ако си вглъбен и не правиш на никого лошо,а напротив,помагаш,ако медитираш,си ИЗПЕРКАЛ.
Но ако си поркаш нормално(по 5-6 ракии),ако потупваш жената и децата,чукаш колежката и да гледаш световното с каса бира е най-големия кеф,да ти си напълно НОРМАЛЕН!
Обществото е наложило модела,но дали това е определящото?
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:йога
« Отговор #14 -: 17-05-2010, 10:53:50 »

И като прочетем , какво разбираме , християнството е поредния шит в човешката история :)))  храна за малоумни базирана на детски приказки  tooth  tooth  tooth

 :kisss:Точно така!!!Това ще резбере детското съ-знание, но зреещото и зрялото ще прозре мнооооооооооооого под или по-скоро над детскто разбиране...Затова и тези древни книги са преживели и ще преживеят мноооооооого още векове...защото са написани на особен език...език за многопластово про-умяване!!! :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

ronin

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 91
Re:йога
« Отговор #15 -: 17-05-2010, 13:40:24 »

  През комунистическите години четох руска(съветска) статия за вредата от бойните искуства. Даваха за пример един ученик, който станал "егоист" в следствие на заниманията. Станал "по-затворен". Обясняваха, как вече не общувал с кого да е, избягвал нощните компании на съучениците си(на водка, предполагам), говорил по редко и се съсредоточил върху тренировки, отношенията с избраните си приатели, успех и поведение в училище... Както казахме - въпрос на гледна точка.
Активен
"Вярата в истината започва със съмнение във всички вярвани до момента истини" Ницше

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:йога
« Отговор #16 -: 17-05-2010, 13:51:53 »

То изперкал е широко понятие,ако си вглъбен и не правиш на никого лошо,а напротив,помагаш,ако медитираш,си ИЗПЕРКАЛ.
Но ако си поркаш нормално(по 5-6 ракии),ако потупваш жената и децата,чукаш колежката и да гледаш световното с каса бира е най-големия кеф,да ти си напълно НОРМАЛЕН!
Обществото е наложило модела,но дали това е определящото?

 :Content_14: :Content_14: :Content_14: :Content_14:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:йога
« Отговор #17 -: 17-05-2010, 16:36:03 »

Библията казва "Няма нищо ново под слънцето". А чичко Шекспир казва "Има много нови неща под слънцето, приятелю Хорацио, за които нашата бедна философия не е подозирала". Въпрос на гледна точка  ;).
За йогата - Орто преди време беше пуснал една статия, та си позволявам да сложа линка и тук http://frognews.bg/news_15642/Ioga_metodat_e_vreden_za_evropeitsite/ . Интересна гледна точка... Не с всичко съм съгласна, но мисля, че си струва да се прочете...
Дали йога е вредна за европейците само, не знам, но точно вчера ми бе разяснено надълго и нашироко (от една иначе интелигентна приятелка) за "вредата" от йога и учението на Дънов като цяло, като за нагледен пример ми беше даден един младеж, който се съблякал гол пред руската църква и седнал да медитира на минус не знам си колко градуса, защото "е чувал, че йогите така правят", в резултат на което малко умрял  :surpris_22:.
Няма да коментирам... Е, само малко  ;D. За някои хора явно нацизмът не е виновен за стотици хиляди избити; комунизмът не е виновен за хилядите хора в лагерите в България само; ама, виж, йогата виновна за един пикльо, дето е седнал да прави нещо, без нужната подготовка (при това я е било точно така, я не...). Огънят не е добър или лош - но може и да те стопли, и да те изгори...

БУку , само да ти подскажа леко ,че нацизмът ще се окаже система създадена от ционизмът ...натам сочат историческите факти , които не са могли да укрият . А както всички знем , комунизмът също е производна система на ционизма. Непознаването на историята също може да създаде вредни последствия в бъдещето.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:йога
« Отговор #18 -: 17-05-2010, 17:06:03 »


БУку , само да ти подскажа леко ,че нацизмът ще се окаже система създадена от ционизмът ...натам сочат историческите факти , които не са могли да укрият . А както всички знем , комунизмът също е производна система на ционизма. Непознаването на историята също може да създаде вредни последствия в бъдещето.

Букувото, беше само един пример. Не съм целяла да се представям като ходеща енциклопедия Британика. Откъдет` щат да са произлезли, слабо ме интересува. Само че ако искаш да ми кажеш, че това са все некви много благи работи, че другаря Джугашвили е бил един много добър човечец, Шиклгрубер и той така, концентрационните лагери са само мит, или нещо подобно (както съм чувала подобни теории от някои хора) - благодаря, по-добре да прекъснем разговора дотук.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:йога
« Отговор #19 -: 17-05-2010, 17:28:02 »

Не , лагери е имало и да ти кажа там са попадали предимно избрани хора, говря за нацистките лагери. Т.е имало е списъци кои да отидат там , освен криминалните престъпници.  Имах предвид, че и 2 те системи са създадни и манипулирани от ционистите. Само това.
Пък сега хвърлих около на една статия , написана от някакво явно миризливо лайно, че видиш ли , йогата не била за европейците и особено за българите :) Посмях се м замириса ми и затворих страницата.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 23 запитвания.