Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Вълк сред овци, овца сред вълци или Наръчник по оцеляване  (Прочетена 49590 пъти)

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Та, решиш и аз най-накрая да плесна един дневник, ей така от егоцентризъм. Не мисля да ви занимавам основно с нещата, които преминават ежедневно през храносмилателния ми тракт (едва ли някой толкова го интересува, освен ако си нямаме хранителни фетишисти), а с общото ми състояние, активност, радости, мъки и впечатления.
Като се замисля, винаги съм била нещо като вълка сред стадото овци или овцата сред глутница вълци. Лично, предпочитам вълка, въпреки че е хищник, а пък аз чужда плът никога не съм обичала да ям. От друга страна, пък, овцата е много полезно животинче. Има някаква древна мъдрост и в овцете, колкото и странно да изглежда. Ако мога от вълка да се науча на самостоятелност и независимост, а от овчицата на спокойствие и доволство би било най-добре. С една дума, май винаги вървя в обратната посока. В обкръжението си нямам дори вегетарианци, да не говорим за хора, които си имат идея какво е суровоядство и т.н. Вкъщи ме мислят за луда, много от хранителните продукти трябва сама да си ги набавям, а ми е трудно, тъй като не съм самостоятелна финансово все още. Имам достъп до взевъзможни световни деликатеси, а ако си поискам киноа, амарант или авокадо не ми се купуват. Кон ли съм била, заек ли, кокошка ли, питат...Ей тая криворазбраност на обществото не мога и не мога да я разбера. Хубава храна са мазни сирена, консервирани меса, вмирисани риби с неясен произход, а житото, овеса и ечемика за отпадни продукти за храна на животните. Майка ми що-годе е съгласна, но така и не може да се откаже от нормите на съвременното готвене и това е. Това се прави така и иначе, защото е по-вкусно и...защото така се прави. Точка. Няма смисъл да спориш. Мъжката половинка и тя не ме разбира, но поне ме ми се бърка и не ме хули. Вика "Само яж нещо, не ме интересува какво е!". Добре, че поне е той - единственият човек, с когото се разбирам на тоя свят по повечето фундаментални въпроси.
Всички ми гледат в чинията, следят ме дали съм яла достатъчно по съвременните норми. На чужди хора обяснения не давам - нека ме мислят за анорексичка (то сега тая диагноза е модерна). На пръв поглед това са смешни неща и "бели кахъри", но за съжаление не само за единия начин на хранене трябва да се борим. Борба за оцеляване в бетонната джунгла, за запазването на "Аз-а". Една от най-важните битки в нашия живот.

Стремя се да се храня с колкото се може повече сурови неща, както и да се движа доста, тъй като със спортуване не ми се занимава. От време на време да изпия някой боклук с аспартам, пия си по едно кафе на ден в благодарение на кафе-манията на майка ми, която от 13-14 годишна ме свикна да пия кафе, от мляко и яйца не бягам все още, а готвеното направо ми се натиря на масата доста често. Имам какво да уча, особено що се отнася до духовно развитие, защото с едните кълнове не става. В никакъв случай не трябва да развиваме само една част от себе си. Ние сме съвкупност от системи (материални и енергийни), които трябва да работят в синхрон.

Днес без да се усетя съм карала 24 часа само на сокове. По едно време взе да ми става студено, започнах да се чувствам уморена, но взе че ми мина за около половин час. Извървях си задължителните час и половина - два часа ходене на ден без проблем. Изядох си задължителната салата с кълнове и малко варен ориз (това имаше). Тази купичка ориз е единствената ми несурова храна за днес. Беше ме страх дали след соковете няма да ми стане нещо след твърдата храна, но засега проблеми нямам.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

sunshine

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 47

Здравеееей  :peperudi:
Много хубаво представяне, веднага ме грабна  :Content_14:

Между другото при мен в къщи е АБСОЛЮТНО същото положението, но родителите ми иначе са доста разбрани и наистина се опитват да 'ми влизат в положението' (а аз в тяхното, защото наистина не ги разбирам??  :surpris_23: )

Това се прави така и иначе, защото е по-вкусно и...защото така се прави. Точка. Няма смисъл да спориш.

Едно към едно!  ;D

Но пък хората са различни,в крайна сметка учи този, който иска :)

Томирис, ще следя с интерес дневничето ти, много си ми симпатична :) А на колко си впрочем?
Активен
You can chase a butterfly all over the field and never can catch it. But if you sit quietly in the grass it will come and sit on your shoulder.  :peperudi:

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

sunshine, на 23. Мисля че и ти на толкова беше. Хубаво е да има връстници човек;)

На хората от поколението на родителите ни наистина им е трудно - изведнъж се чупи рамката, в която си живял цял живот. Това, обаче, не оправдава изкуствените рамки, който сам си създаваш. Нещо като тоталитаризъм властва над обществото отново - лидерите са не партийните вождове, а медиите, герои не са партизаните, а фолкзвездите, руските сериали ги заместихме с латиноамерикански и турски, баничките с бургери...Нещото, което ни различава от едновремешните тоталитарни режими е достъпа до индформация. Едновременно най-големия плюс и най-големия минус е този достъп до информация. Информацията в днешно време убива, информацията владее, информацията дава живот. Трябва да се научим как да извличаме максимума от ползите й, да елиминираме вредата й. Овладеем ли тази техника значи сме надхвърлили обществото и надхитрили системата.
В едно семейство преди всичко трябва да има уважение, дори да не се стига споразумение по всички въпроси, а не да ти правят напук от типа "Остави я гладна - ще прояде всичко".

Сетих се да питам нещо. Напоследък вечер пия топла вода с мед и малко лимонов сок. Успокояваме и заспивам по-добре. Не е ли по-редно това да се прави сутрин (сутрин пия само топла вода без добавки) или става и сутрин, и вечер? Обикновено не ям нищо след 18 часа, така че и вечер това го правя на почти празен стомах.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

sunshine

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 47

Томирис, на 18 съм :)

А за водата с мед и аз от скоро си пийвам вечер /топла водичка и чаена лъжичка мед по отделно/, защото се чувствам /или си въобразявам  :surpris_23:/, че спя по-добре хаха.. Може и да ми се струва, не знам :)
Активен
You can chase a butterfly all over the field and never can catch it. But if you sit quietly in the grass it will come and sit on your shoulder.  :peperudi:

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss

Мисля, че сутрин е по-добре, топлата вода събужда чревния тракт. За съня - от вас чувам, че действа :)

Много се радвам, че сте толкова малки, върнахте ми надеждата в следващите поколения...това, което виждам в масовото им поведения е меко казано плашещо. Не се отчайвайте, докато живеех с родителите ми беше много тежко. Хората след определена възраст не смеят да разчупят стереотипа, някак си се притесняват от резките промени. При мен беше трагикомично, хем "Яж, яж, яж", хем "що си пълна, що имаш пъпки, що, що, що?"
Откакто живея сама въпросите започват с "Как постигна..." :)
Давайте личния си пример и стискайте палци, може да ги преобънете като видят колко добре изглеждате и се чувствате и как не боледувате зима след зима  :bleh
Поздрави!
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Честито дневниче Томирис! Съчувствам ти направо! Добре, че не живея с родителите ми, защото само щях да се ядосвам с това хранене.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Днес пак изкарах 24 часа на течности (или по-скоро едно смути сутринта, малко вода следобед). На вечеря си изядох салатата и няколко лъжици готвено да замажа положението, че съм яла нещо. Ядосвам се за тия няколко лъжици боб, но иначе ми няма нищо засега. Май няма смисъл през деня така да я карам ако вечерта всичко развалям...
Направи ми впечатление, че тия дни направо ми се гади, когато минавам покрай разни закусвални. Не че преди ми миришеше на хубаво, просто сега още повече ме отвращават.
Започнах да приемам нещата много по-леко, дори насмешливо. Това ми е добре дошло, защото тия дни все за нещо се притеснявах. Много чувствителен, нервен и избухлив човек съм по принцип. Все от нещо недоволствам и си създавам проблеми. Сега като ме понапече слънцето започнах да гледам по-леко на нещата, да чувствам някакво удоволетворение от природата около мен.
Иначе днес съм много добре, май бях единствения неизтощен човек от цялата група. Разхождах се пак два часа, изкарах още една 6-ца на някакво контролно...
Не смея да се кача на кантара, особено сутрин на гладно след тия дни неядене. Но, какво пък, нали се чувствам добре? Тия дни се очертава да съм повече в нас, така че през деня поне салати ще се ядат.
Имам едно питане за супите. Ако искам да си направя "сурова", но що-годе топла супа, на каква температура горе-долу трябва да е водата? Телесна, предполагам?
Мисля да почвам да правя 5-мата Тибетци. Какво ще кажете, подходящо ли е това упражнение?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"

За петимата тибетци само хубави работи мога да кажа!
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

томи за сурова супичка можеш да използваш топла вода. Да е приятна на пипане и да не пари.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Цитат
Много чувствителен, нервен и избухлив човек съм по принцип.
За да си такава има причини,не може да се родиш такава. :surpris_23: :laugh:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss

Защо да не може? А ако се налага да компенсира нещо от миналия живот в този?
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Защото се дава шанс за ново начало и корекция вероятно  :)
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Естествено, всяко нещо си има причини. Не знам дали съм се родила такава, но детството ми не беше от най-щастливите. Сигурно е дало отражение. Старая се да притъпя тези си негативни черти, понякога успявам.
Днес карах 24 часа само на плодове. Нещо не се чувствам в кондиция, обаче. Енергия също ми липсва. От времето ли, от какво, не знам, ще видим утре.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко

Честито ти дневниче  :flowers2:. Да го ползваш със здраве и да го "стопанисваш" с любов  ;D.
Съчувствам ти и в същото време напълно разбирам проблемите с вашите... Дълго време и аз имах търкания с родителите - причините бяха най-различни, виновници нямаше (както се случва доста често в живота) всяка страна си е права по своему и в същото време не е права да си го изкарва на другата... Абе, дълга история, но в крайна сметка свърши добре - на днешна дата с "дъртите" се разбираме перфектно и вкъщи цари ако не "пълна хармония и идилия" (което едва ли е възможно по принцип  tooth), то нейно близко подобие, само че трябваше бая да поработим (и аз, и те), докато стигнем до този етап  :-\. Надявам се и при теб, рано или късно, да стане така  :). А дотогава - яка ти душа!  :weight_lift: :flower:.
Петимата тибетци е много добро решение - впрочем, от това което съм чувала, би трябвало да ти оправят недостига на енергия, да балансират каквото там има нужда  :).
Чао, до писане, Томи (а, впрочем, ти как предпочиташ да ти викат? :surpris_23: И, ако не е тайна, какво представлява никът ти?  :))
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Цитат
И, ако не е тайна, какво представлява никът ти?  Smiley)
Идва от легендарната масагетска царица Томирис/Томира:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tomyris
Винаги съм харесвала силните и войствени жени, за това се кръстих така:)

Най-много ме ядосва не мирогледа на другите, а опитите им за вмешателство в твоето собствено тяло и начин на живот. Сякаш те чувстват вместо теб и знаят какво ти е и от какво имаш нужда. Все едно не нося и аз глава на раменете си и не мога да си понеса сама последствията ако има такива. Човек се учи от грешките си докато е млад и от грешките на другите, когато помъдрее. Без опит и поемането на определен риск развитие няма.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко

Цитат
И, ако не е тайна, какво представлява никът ти?  Smiley)
Идва от легендарната масагетска царица Томирис/Томира:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tomyris
Винаги съм харесвала силните и войствени жени, за това се кръстих така:)

Най-много ме ядосва не мирогледа на другите, а опитите им за вмешателство в твоето собствено тяло и начин на живот. Сякаш те чувстват вместо теб и знаят какво ти е и от какво имаш нужда. Все едно не нося и аз глава на раменете си и не мога да си понеса сама последствията ако има такива. Човек се учи от грешките си докато е млад и от грешките на другите, когато помъдрее. Без опит и поемането на определен риск развитие няма.

Абсолютно си права. Е, важното е, че си имаш принципи и ги следваш, пък и се чувстваш добре... Рано или късно, ще разберат и ще те оставят на мира  :).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Shturcho

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Леко взе да ми писва от това дъждовно време. Жеги мразя, но продължително мрачно време още повече. Виси ми се по градинките цяла нощ без да ми става хладно. Писна ми да влача разни якета, ту да се обличам, ту да се събличам...
Сега, след огромната купа салата за гъски и прасета, наблъскана с много неща се чувствам отлично. Никоя храна ме ме зарежда така. Иначе тия дни ядох и малко млечни, но не ми се отразиха зле, даже напротив. Не се бях сещала за тях доста време. Веганството не ми е по душа. Май отказах кафето - вече нямам разни кризи и хронична умора. Все пак, поемам разни неща с кофеин - какао, чай, мате, но не по много.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко

Томи, все забравям, ти от София ли беше? :-[
Времето наистина е фактор, колкото и тъпо да звучи... Неприятно е това сменяне на сезоните напоследък - зимата топло, пролетта клинч, или просто странно некво. И на мен ми ходи по нервната система - обичам всякакво време, и жеги, и студ даже, само че когато им е годишното време, а не да си се менкат както падне  >:(. Пролетта пак малко се позабави...
Иначе, и аз съм за консумирането на млечни продукти в малки количества, не съм забелязала да ми действат зле  :). Интересно, но като че ли предпочитам да не са точно от крави - не знам защо, имам афинитет към мляко от други животно (козе, овче, биволско). (Ако най-доброто мляко за всяко същество е това от неговия вид, за мен по-подходящо е магарешко  :whistling2 - emotloader: tooth) Знам, сега някои ще кажат, че все си е "чужда кърма", но когато е минимално количество, организмът се справя...
Имай предвид, че колкото повече намаляваш кафето, толкова по-силно ще ти действа, след като организмът ти поотвикне от него  :).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Мляко и аз предпочитам овче или козе, както и продуктите от тях. И са далеч по-полезни и по-леки за усвояване доколкото знам. Овче си намирам, но козе само в сирена (поне си вонят и не можеш да ги сбъркаш tooth). Биволското е бая мазничко, но не вони достатъчно за моя вкус. Кравето го консумирам само от крава, не от магазина. Ако се науча и нещо като сирене/извара в домашни условия да правя ще е супер. Сурово козе мляко и сиренето от него са мечтата на всеки вегетарианец. Един ден като хвана баира може да си взема някоя коза за домашен любимец ;) Магарешкото мляко някъде съм чела че имало лечебни свойства за разни заболявания. Аз човешко мляко всъщност никога не съм пила, тъй като не съм кърмена. Така че се причислявам към царството на животните tooth

Тая година наистина се падна по-хладна. Всяка изминала година се убеждавам, че хора като Мулдашев сигурно са прави с теориите за промяната в оста на Земята. В глобалното затопляне не вярвам, поне не и в такава комерсиална степен каквато ни го представят. Не само замърсяването ни влияе, а и промяната във вълните на електромагнитното поле в следствие изменението ъгъла на оста и слънчевите цикли. За това пари под формата на данъци, обаче, не можеш да вземеш. Дано само не ни хване някой ледников период скоро, че ще трябва да привикваме набързо и с месо ;)
Цитат
Имай предвид, че колкото повече намаляваш кафето, толкова по-силно ще ти действа, след като организмът ти поотвикне от него
Кафето никога не ми е действало в истинския смисъл на думата. Мога да изпия едно и пак да заспя. Даже им се чудя на хората, които уж ги ободрява рано сутрин. Нищо не действа така ободрително като един фреш, например. Ама ходи го обяснявай.

Днес пак се ядосвах от хорската тъпотия. Някои индивиди въобще не са наясно, че съществуват и други места, извън кафенетата, дискотеките и магазините, че можеш да се занимаваш и с други неща освен да коментираш турските сериали и Big Brother. Случвало ми се е момиче да ми се хвали "Аз съм прочела две книги в живота си.". Вярвам, че ги има такива, но поне си мислех че някои от тях леко ги е срам да споменат този факт. Разбирам да живеехме в някакво откъснато общество, но ти да се оставиш на развитието на посредствено 12 годишно хлапе и с този акъл да тръгнеш да създаваш семейство, да раждаш и възпитаваш деца, ей това вече не го разбирам.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"
 

Страницата е създадена за 0.099 секунди с 23 запитвания.