Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ  (Прочетена 157830 пъти)

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #220 -: 16-11-2013, 22:29:29 »

ок, мерси!
блазе ви, че имате възможност сами да си гледате тия неща!   :)
Активен

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #221 -: 16-11-2013, 22:30:37 »

Радост за очите  :heart_2: :heart_2: :heart_2: Комплименти  :Content_14:
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #222 -: 16-11-2013, 22:36:13 »

блазе ви, че имате възможност сами да си гледате тия неща!   :)
Kато има желание, възможност се намира!
Иначе наема на парцела ми излиза скъпо и прескъпо...
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #223 -: 16-11-2013, 22:37:43 »

интересна почва, малко червеникава, като в средиземноморските страни!
на такава се раждат огромни и много вкусни картофи, особено пържени!   :essen:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #224 -: 16-11-2013, 22:38:41 »


Kато има желание, възможност се намира!
Иначе наема на парцела ми излиза скъпо и прескъпо...

да, прав си!
а не може ли да си купите земя някъде?
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #225 -: 16-11-2013, 23:01:29 »

парцелът ми е на песъчлива и бедна почва. Подходяща е за кореноплодни.
Ползвам я само сезонно и въпреки значителните количества органика, която трупам там, не успявам да подобря структурата значително(собственика прилага обичайните почво разрушаващи методи за обработка през останалото време).
Собствена земя тук и за сега, няма смисъл да се купува.

 
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #226 -: 16-11-2013, 23:15:37 »

как съхранявате продукцията, изглежда ми много!
Активен

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #227 -: 16-11-2013, 23:17:15 »

Браво! Браво! Браво! :Content_14:
Радост за очите! Оползотворява се и най малкото стръкче, а това означава грижливи стопани!
От всяка снимка снимка  струи  ЛЮБОВ !
Много ми харесаха тиквичките, кичестата латинка,далиите, калинките, и най вече, че всичко е БИО!
Ето ви и една идея за "оползотворяване" на  част от продукцията - http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=1372.0

Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #228 -: 17-11-2013, 21:26:47 »

Андрей, поне не бъхтиш като идиот с тази песъчлива почва. Аз вчера приключих с обръщането на моята градинка, която е тежка глинеста почва и постоянно се лепи по лопатата (никога не изпръхва). Сега се чудя откъде да и търся пясък и тор или шума да я подобря, че така няма и добра вентилация за кореновата система на растението. А щом собственика на твоята градинка я работи по такъв начин си купи съвсем малко земя колкото да си направиш компостна яма и да си обогатяваш оттам само преди да си насаждаш нещо.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #229 -: 19-11-2013, 02:46:42 »

как съхранявате продукцията, изглежда ми много!
Най-вече на онова място 2 педи под брадата  :D.
Иначе, да, за 27 квадрата продукцията често е вповече от колкото консумираме. На пролет позеленявам - салата марули, ряпа, спанак и зелен чук за закуска, обед и вечеря. После продължавам със зеленият цвят от краставици и тиквички. Малко червен от доматите и жърто от картофите и оранжево от морковите. После идва синьото на патладжана. След него са отново марули, репи, зеле.
Част от излишъка го даваме на приятели, а друга се рециклира.
Тази година беше много плодородна. Времето беше добро, а и компоста ми, най-накрая след 2 години грешки, се получи.
По обясними причини гладувания правя само на есен и ранна пролет.

Много ми харесаха тиквичките, кичестата латинка,далиите, калинките, и най вече, че всичко е БИО!
Да смятам, че продукция отгледана в сърцето на 25 милионен град е БИО би било малко наивно. Разходите ми по
отглеждането доста надвишават разходите ако просто си я купя от био магазините около нас. Целият смисъл
се заключава в удоволствието от отглеждането. Не че на моменти не ми идва за захвърля всичко, но в крайна сметка + са повече от - .

Андрей, поне не бъхтиш като идиот с тази песъчлива почва.
Аз вчера приключих с обръщането на моята градинка, която е тежка глинеста почва и постоянно се лепи по лопатата (никога не изпръхва).
А кой те кара, да се бъхтиш? По книгите има много идеи как да се подобри почвата.
И моята се сбива, но освен орането от собственика на пролет, друго разрохкване не й правя. В това не включвам повърхностното заравяне на компост и ваденето на кориноплодните по-късно през годината, което води до известно разрохкване.
Вярвам, че за всяка почва може да се измисли сравнително лесен начин за поддържане.
Моята след дъжд става като плаж. Горният хумусен слой се измива, пясъкът и чакъла излизат отгоре, глината ги спича и е почти невъзможно да забиеш лопата.
При пороен дъжд почвата подгизва моментално, а след това изсъхва за половин ден и става на камък. Има много слаба влагоемкост. Водата не попива а бяга настрани.
Месните мулчи с черен наелон зада предодвратят горните 3 проблема. Отглеждам голямо разноообразие от растения и той ми създава доста проблеми, а и някак ми изглежда изкуствен и грозен. Затова постепенно го премахнах и тази година ползвам само естествен мулч от трева.
За един сезон под мулча се образува около 5мм хумусен слой и почвата винаги е рохкава и по-влажна. Даже от време на време се забелязват червеи и други насекоми, които иначе не се срещат. Лошото е, че орането на собственика унищожава всичко това всяка година и резултата от усилията ми е сама краткотраен.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #230 -: 19-11-2013, 09:28:53 »

Андрей, похвално е , което правиш/те! :Content_22:

..................Целият смисъл се заключава в удоволствието от отглеждането.

Това е показателно, че си на прав път. :)

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #231 -: 19-11-2013, 23:29:19 »

Едната от причините, поради които се бъхтя с лопатата е това, че мястото с градинките е общинска т.е. ничия земя. Вероятно е трябвало да бъде застроено, но след моя блок има още един блок, след това около 300 метра с градинки и по-нататък е държавната обработваема земя. Та ако някой е мераклия не е задължително да е собственик - само трябва да проучи за изоставен  и позапустял парцел и да се увери, че бабата и дядото дето са го работили повече не смятат да го работят...
Само, че ако човек си позапусне парцелчето другите ще решат, че е зарязано и най-напред ще започнат да измъкват колове от оградата и т.н. та като го прекопавам ще се знае, че това място някой го работи...

Другата причина е пирея - няма как да се оправя с него ако не му изкарам корените от пръстта. Освен това ако видя ларва на попово прасе  няма да и се размине, а мулчирането нищо няма да и направи.

Двора на село е друга работа, но и там се действа с лопатата. Тази година не ми стигна времето да заровя лозето, защото изкоренявах едни алантосови дръвчета и двора ми е станал все едни съм си търсил имането, но догодина ще съм приключил с тях.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #232 -: 21-11-2013, 05:59:18 »

Zloqd, мисълта ми беше, че с малко инвестиция на пари и време в някоя книжка, и малко мислене меже да се избегне или поне намали физическата работа.
Уви, за болшинството хора обработвана градина е прекопана, обърната, изорана, без нито един плевел градина. Тъй като аз избягвам тези практики, много съсъди решеват, че парцела ми е изоставен и могат да си изхвърлят боклука там или да си присвояват неща >:(.

Ros, а ти защо реши, че съм на прав път?!
Работата на загуба едва ли е от най-полезните...
А удоволствието може да се доставя и по друг начин. Гледане на ТВ или безкрайни, безплодни лафчета с приятели и познати - много разпространени занимания в градските части.
Ти градина имаш ли?
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #233 -: 21-11-2013, 20:08:04 »

Ros, а ти защо реши, че съм на прав път?!

Реших интуитивно.  :)

Работата на загуба едва ли е от най-полезните...

Андрей, както знаеш , всичко на този свят е относително. :)
Дали си на загуба или не, също.Зависи каква цена  "слагаш" на удоволствието от занятието сам да си отглеждаш храната.  :)
За мен, по принцип , каквото и да е, когато сам си го произведеш е много ценно.

Ти градина имаш ли?

Имам, но е на село /на около 70км./ и е доста неудобно.Мечтая си за по-близко място, но май освен аз да се преместя, друг начин няма.  :)

« Последна редакция: 21-11-2013, 20:11:10 от Ros »
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #234 -: 22-11-2013, 03:14:37 »

Питам от любопитство.
Има един вид хора, които ми ръкопляскат, но самите те не опитват да си преместят даже и пръстта. В същото време плачат колко лоши били нещата.
Други недоумяват защо се занимавам с тия "глупости" и защо, при парите които печеля, просто не си купя каквото ми е нужно и да си гледам кефа. Загрижени са за психичното ми здраве и такива неща...
А всъщност причините да се занимавам с "глупостите" е, че:
- изморен съм от човишката лъжа, глупост и фалш, и това е едно от малките истински неща до които мога да се докосна.
- един начин да разпусна(въпреки, че на моменти доста се изморявам) и да се почувствам човек.
Май е това...
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #235 -: 22-11-2013, 03:28:50 »

Може да се добави и това, че:
- това е място, където мога да бъда себе си
- имам физическо-духовно духовна връзка с нещата и въпреки, че резултата не винаги е добър, продукцията ми ми се струва най-вкусната на света.
Често се дразня, когато жена ми дава неща на хора, за които по принцип това е НИЩО и няма да оценят какво получават.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #236 -: 22-11-2013, 08:38:54 »

              Андрей,
 
     наистина, това което си произведеш е най вкусно, защото си вложил труд.
 Но откакто навлязоха супермаркетите,  всички свикнаха на лесното, отиваш и просто си купуваш.
 Преди време когато бяха живи баба и дядо, имахме голяма градина и всяка събота и неделя бяхме там.
 Искаш салата отиваш в градината откъсваш каквото ти трябва, и за броени минути салатата е готова, хапва            ти се плод, процедираш по същия начин, хем сезонни плодове и зеленчуци...
 Беше ми приятно да прекопавам, да поливам, и сега всички тераси са пълни със саксии, тях "прекопавам", но ми липсва да си откъсна домат, черешка, ябълка...
 Затова пък на пазара идват хора от различни населени места и продават различни неща, избирам и купувам.
 Човек действа според ситуацията!
 Затова беше такъв и поста ми, и те адмирирах!
 Сама си правя кълнове и поници, и така някак си се уравновесяват нещата.
 
 
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #237 -: 22-11-2013, 09:07:51 »

aichryson, нямах превид теб, когато пришех горните неща. Почти не те познавам, за да твърдя подобно нещо.
Между другото, благодаря за съветете за семената на патладжана!
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

route

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #238 -: 22-11-2013, 11:26:32 »

...Често се дразня, когато жена ми дава неща на хора, за които по принцип това е НИЩО и няма да оценят какво получават.

Накара ме да си спомня как някога съм реагирал със подобни омаловажаващи мисли.
Но все пак това е от значение за произвеждащия, а не за други хора - не може да се очаква или иска от тях друго отношение.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #239 -: 22-11-2013, 11:46:02 »

Андрей, след всичко прочетено сега, съм сигурна, че интуицията не ме е излъгала . :)
 

Страницата е създадена за 0.112 секунди с 22 запитвания.