Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: кафе  (Прочетена 53321 пъти)

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
кафе
« -: 20-03-2010, 11:01:01 »

търсих да окрия из форума какво не му е наред на кафето и защо не е препоръчително и има ли заместител,например инката? ако може някой да ми пусне линк към тема или да ми разясни,така ми се пие едно кафе  tooth
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:кафе
« Отговор #1 -: 20-03-2010, 11:49:23 »

i az taka :)

до преди около година бях меко казано дрогирана с кафе, и това от как се помня. Някои са ми обяснявали за вредата: освен тази наркозависимост практически ти дава само временен стимулиращ ефект и после голям спад и тялото губи повече сили и равновесие с това; ами по сериозните доводи против кафето  са от духовноенергийна гледна точка май, ако практикуваш йога не бива.
То и аз не съм отказала, но заместих моите 4 5 кафета с максимум едно и сега през ден, минах на разни чайчета, като зелен и билкови или плодови, зимата са ми приятни. Лятото не знам, мисля да е студен чай, имам в градината една мента пиперита и ще правя на литри да има за ден два;
Сутрин около 10 си правя ечемичено, намерих хубава марка и понякога меша 50 на 50 с кафето, иначе само е подобно е на инката, но по чисто на вкус според мен. В инката има и цикория, смес ръж и ечемичено?

и да прибавя  - ако ти си пие по добре си давай с нормално и хубаво кафе, безкофеиновото е гадост. За да се махне кафеина се обработва с химия
« Последна редакция: 20-03-2010, 12:00:24 от ribkata »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:кафе
« Отговор #2 -: 20-03-2010, 12:02:28 »

В книгата - Вегетарианството - начин на живот пише ,че алкалоидите в кафето унищожават хромозомите в клетките и въобще от алкалоидите се затъпявало, кафе , цигари, дрога ... ама аз когато ти ги говорех тия неща ти ме гледаше недоверчиво с явно неразбиране  tooth
Сега се питам само един алкалоид ли има в кафето или само един ни е представен, или само за един се знае ? Като се замисля как 80 % от хората в "цивилизованите" държави се наливат всекидневно с кафе със сигурност мога да твърдя ,че това е един от най-печелившите бизнеси в света и току така няма да се откажат от него. Винаги ще има платени "учени от определен университет", които ще обясняват на хората как кафето е полезно  в умерени дози ( цитат от по-долния пост на бате Бино ) и разбира се глупаци , които да има вярват и такива , които да самозалъгват себе си. Кафето е отрова и умният човек знае това.
Все едно си прекарал гореща вода през сгурия ,както се изрази днес един приятел :)
« Последна редакция: 20-03-2010, 17:55:51 от titan »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:кафе
« Отговор #3 -: 20-03-2010, 12:14:48 »

Препоръчвам на заинтересованите по темата да си набавят книгата " Глобалната кофеинизация" . Уникално изследване на проблема кофеин.    от  Димитър Иванов .
 Подзаглавие:  Истината за най-разпространените легални наркомании.

...  Ето кратък цитат от нея :   ..." Препоръката да се пият по-големи дози кафе изглежда неразумна, тя не печели за каузата. Докато фината манипулация е : пий, но с мярка. Тя изглежда премерена, предпазлива, балансирана и почти благочестива. Тъй като все пак потребителят е подочул оттук оттам за вредата от кафето, препоръката да се пие в малки дози му звучи много разумно, на принципа  "Нищо не е вредно, стига да е с мярка". Но точно в тази постановка е голямата измама.Защото тя може да е валидна по принцип, но не и когато си имаме работа с наркотик.. Това го знаят наркодилърите и затова винаги предлагат започване "с малко". Няма пристрастен, който да е почнал с две или три  чашки кафе.Всеки е почнал с една.. "
 
Четох я преди време. Мнение - Много пълна, много информативна, много въздействаща.  Там се разкриват и доста други истини обаче, ще останете доволни. Ето например .... " Позитивната информация за кафето е манипулативна, тъй като прекалено много черни интереси и корпорации са обвързани с този черен продукт. Но защо не чуваме и не четем в медиите за тази глобална манипулация ? Ето отговора на Джон Синтън, бивш завеждащ личен състав на "Ню Йорк Таймс " и един от най-уважаваните амер. журналисти :
" На днешно време в Америка няма такова нещо като свободен печат. Вие го знаете и аз го знам... На мен ми плащат всяка седмица ,за да не изказвам откровено мнението си във вестника, за който работя... Ние сме инструменти и васали на богаташите зад кулисите.Ние сме марионетките - те дърпат конците , а ние танцуваме ... "
« Последна редакция: 22-03-2010, 01:29:42 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

HoManik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:кафе
« Отговор #4 -: 20-03-2010, 16:28:00 »

Доколкото ми е известно токсините в кафето блокират онези нервни рецептори, които са отговорни за усещането за умора. Когато информацията от тези рецептори не постъпва в мозъка, тялото не осъзнава умората си.
Това директно означава, че тялото ограбва собствените си ресурсни запаси, тъй като пред него се изгражна желязна завеса, която не му позволява да проявява адекватно поведение спрямо режимите на бодърстване, умора, компенсация на силите и тн.

С други думи, един от сигурните пътища към ранната смърт.
Активен

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105
Re:кафе
« Отговор #5 -: 20-03-2010, 17:33:42 »

Ммда, все хубави неща :surpris_25:Я да допълним картинката: "Кофеинът често причинява главоболие, проблеми с храносмилането, дразнене на стомаха, пептични язви, отпадналост, депресия и тревожност.Той влияе на целия организъм - от нервната система до кожата. Кофеинът повишава нивото на стресовите хормони, потиска важни ензимни системи, които участват в пречистването на организма и повишава чувствителността на нервните рецептори. Само че не се хвърляйте на кафето без кофеин. Кафето, независимо дали е нормално или без кофеин, е силно киселинно /предполагам, че това се отнася и за инката/. Освен това се отглежда с химически пестициди/ Едно кафе - доза отрова/.
Липсва ви приповдигащият ефект на кофеина? Изпийте чаша прясно изцеден сок, който има светкавичен тонизиращ ефект." /Кльощавата кучка/
Активен
С желание всичко се постига!

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:кафе
« Отговор #6 -: 21-03-2010, 09:48:05 »

Не съм експерт по биохимичните въпроси, затова мога само да дам пример със себе си. Години наред (от гимназията, та чак до преди 7-8 месеца) си пиех кафето като вода. В някои дни дозите бяха по-малки - по една, или 2 малки чашки. Въпреки това след някой и друг час се чувствах вече отпаднала, а около 1-2-3 следобяд направо заспивах на масата (или на лекции, в по-честия случай  :whistling2 - emotloader:).
Някъде октомври миналата година се разболях от грип и 7 дена ни съм яла, ни съм пила - дори кафе. Като се пооправих, изведнъж видях, че не ми липсва и мога да издържа още някой и друг ден... После стана седмица... месец... Досега оттогава съм изпила всичко 3-4 кафета, в изключителни случаи.
Резултат: в момента най-честото нещо при мен е да стана в 5 сутринта, да махам гащи 1-2 часа пеш до Плиска, да кисна на лекции до късно следобед, да се прибера, да уча, да правя упражнения, да си легна чак в 10  :D и пред това време нито веднъж да не ми се приспи или да се почувствам отпаднала! Е, имало е случаи когато пак съм заспивала когато и където не трябва, но като се има предвид, че това е ставало и в дни, когато съм била на по 6-7 кафета... според мен има голяма разлика  :).
На всички с подобен проблем - отървете се! Ужаааасно приятно е усещането да не си зависим от една чашка... И не търсете заместители - правилно каза някой в една друга тема - всичко е в главата  :pensif_29:.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:кафе
« Отговор #7 -: 21-03-2010, 10:02:24 »

съфорумците,както винаги крайно отзивчиви и изчерпателни  :Content_14: ,но никой не каза за антиоксидантите,снощи като гледах рекламата на нескафе направо го изкараха лечебно. Аз и сега пия рядко,предимно аромата ме изкушава.Титанчо,не съм те гледала с неразбиране,приятелю,а съм поглъщала жадно всека дума,от крайно назидадетлните ти словоизлияния,нямаш педагогически подход  :Confus_34:  :bleh
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:кафе
« Отговор #8 -: 21-03-2010, 10:27:08 »

Не зная какви антиоксиданти могат да останат след като се изпече кафето и се прекара през гореща вода под налягане или се свари отново :)
А за това ,че нямам педагогически подход вероятно си права. Но се старая  tooth.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:кафе
« Отговор #9 -: 21-03-2010, 11:42:43 »

Аз пък от години си пия кафе, но не злоупотребявам с него. Не е задължително за всеки пристрастяващия ефект т.е да се увеличава дозата. Аз винаги съм си пила по едно на ден, най-много по две. Имам и дни без кафе. Всичко е много индивидуално. Кафето може и да е без пестициди- предлага се вече био fair trade кафе. Също така кафето може да се приготви и по щадящ начин с френска преса. При себе си забелязвам, че кафето напоследък ми влияе доста силно. Отдавам го на това, че се храня предимно със сурови храни. Четох в една книга, че при суровоядеца едно кафе се равнява на четери.  ::)
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:кафе
« Отговор #10 -: 21-03-2010, 12:13:35 »

Деси , не зная дали разбра , че кафето преди да го направиш на напитка се пече :)) Смешно ми е като споменаваш "щадящ начин", кого щади теб или него ???tooth  Каквото и да си въобразяваш се увреждаш неминуемо и един ден ще трябва да си платиш за това , дано го осъзнаеш по-рано.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:кафе
« Отговор #11 -: 21-03-2010, 15:58:37 »

Вече станаха сигурно два месеца от както го отказах кафето  :peperudi:
И аз като Вики, за първи път от 20 години сутрин се събуждам свежа, спокойна, а през деня не ми се приспива  :Content_22:
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:кафе
« Отговор #12 -: 21-03-2010, 19:24:10 »

хей момичета, ще вземете съвсем да ме откажете и от все по рядкото едно на ден, което пия
 :flowers2:
« Последна редакция: 21-03-2010, 19:26:37 от ribkata »
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:кафе
« Отговор #13 -: 21-03-2010, 19:31:40 »

Аз пък от години си пия кафе, но не злоупотребявам с него. Не е задължително за всеки пристрастяващия ефект т.е да се увеличава дозата. Аз винаги съм си пила по едно на ден, най-много по две. Имам и дни без кафе. Всичко е много индивидуално. Кафето може и да е без пестициди- предлага се вече био fair trade кафе. Също така кафето може да се приготви и по щадящ начин с френска преса. При себе си забелязвам, че кафето напоследък ми влияе доста силно. Отдавам го на това, че се храня предимно със сурови храни. Четох в една книга, че при суровоядеца едно кафе се равнява на четери.  ::)

Деси, по принцип си права, че не всеки увеличава дозите, но не си ли се замисляла, че самият факт, че го пиеш системно, макар и в малки дози, също е форма на зависимост? Дори и по една чашка на ден да пиеш, щом е всеки ден (или поне няколко пъти седмично), пак си е пристрастяване, макар и малко...
Апропо, не искам да се изхвърлям в разсъжденията си, но на същия принцип се формира и алкохолната зависимост - не е чак толкова страшно да се напиеш 1 път в месеца (с това организмът ще се справи), страшно е да пиеш по малко, но всеки ден. И въобще, зависимостите според мен се получават не от увеличаване на дозите, а от системност  ;).

Иначе епизодично и в малки дози за здравия и природосъобразен организъм нищо не е вредно. Точно онзи ден към 3 следобяд ми беше паднало адски кръвното и буквално залитах като вървях. Взех си едно кафе от близкия павилион (нямах нищо друго подръка, и разполагах с 40 стотинки само) и почти веднага се пооправих. Щом после пак успях да се прибера пеша вкъщи, значи е помогнало. Тялото си казва - трябва само да знаем как да го слушаме ;).
« Последна редакция: 21-03-2010, 19:37:13 от Buku »
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:кафе
« Отговор #14 -: 21-03-2010, 23:52:52 »

хей момичета, ще вземете съвсем да ме откажете и от все по рядкото едно на ден, което пия
 :flowers2:


И ти ще плащаш , спасението е в отказването  :pensif_29:
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:кафе
« Отговор #15 -: 22-03-2010, 10:18:20 »

 :kisss:И аз шъ го откажа...некой добър ден...а до тогава ще си ги пия рано сутрин на кьошка смесено с ръж или леблебия...това  са и заместители...за който пита... tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:кафе
« Отговор #16 -: 22-03-2010, 12:17:19 »

Отказването от кафето се оказа пълен кошмар! Първите дни беше лесно, но от 2-3 дни така ми се пие една чашка, че 2 не виждам, обаче се държа геройски (вече двайсет и няколко дни не съм пила  :weight_lift: )
През последните дни започнаха на моменти да ми треперят ръцете - на някой да се е случвало? Четох нчкъде, че е симптом на кофеинова абстиненция... отвратителна история.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:кафе
« Отговор #17 -: 22-03-2010, 12:32:34 »

Отказването от кафето се оказа пълен кошмар! Първите дни беше лесно, но от 2-3 дни така ми се пие една чашка, че 2 не виждам, обаче се държа геройски (вече двайсет и няколко дни не съм пила  :weight_lift: )
През последните дни започнаха на моменти да ми треперят ръцете - на някой да се е случвало? Четох нчкъде, че е симптом на кофеинова абстиненция... отвратителна история.

Ако много ти се пие, пий, не се лишавай насила - важното е, че става все по-рядко и по-рядко :). Чашката днес ще си остане една, утре и от нея няма да имаш нужда. И накрая съвсем ще го спреш. Но е по-добре да става постепенно, за да не си тормозиш психиката, от което организмът ти също страда ;).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:кафе
« Отговор #18 -: 22-03-2010, 12:35:10 »

Отказването от кафето се оказа пълен кошмар! Първите дни беше лесно, но от 2-3 дни така ми се пие една чашка, че 2 не виждам, обаче се държа геройски (вече двайсет и няколко дни не съм пила  :weight_lift: )
През последните дни започнаха на моменти да ми треперят ръцете - на някой да се е случвало? Четох нчкъде, че е симптом на кофеинова абстиненция... отвратителна история.

При мен беше така като се отказвах от Кока-кола - та , в края на 2рата седмица треперех , и след 2 седмици още вече нямах и спомен за нея , след 6-7 месеца пих в Лондон кола в едно заведение и ми беше супер гнусна .

Буку не я слушай , отказването става от раз - личен и приятелски опит :) иначе е мъчене , особено психическо ...
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:кафе
« Отговор #19 -: 22-03-2010, 12:50:37 »

Няма как да стане постепено при мен. Само от раз действа, иначе е едно безкрайно протакане и отлагане. По същия начин нямах преход и към суровоядството, просто един ден го реших и от следващия вече бях суровояд на 100%.
Успешен и слънчев ден на всички  :Content_22:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 23 запитвания.