Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Хранителна наркомания, или отново за хран  (Прочетена 17119 пъти)

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172

Много зависи как човек подхожда към храната - доста хора живеят, за да ядат, по-точно да се тъпчат, без да осъзнават какво е храната, без да виждат цветовете и да усещат ароматите, без да дъвчат както трябва и изобщо да се наслаждават на това, което похапват. Било то ябълка, салата, парче сирене или нещо друго. А пък като видя как се пие кола или сок по време на ядене, се ужасявам. Много малко хора имат подобаваща култура на хранене, а и не се интересуват от това и консумират всякакви боклуци, с които са свикнали от малки. Често се убеждавам, че шаблоните и навиците са страшно нещо.
Да си призная, и аз след като похапна, се чувствам по-доволна. Но сега вече оценявам каква е разликата да изядеш бавно и с удоволствие купа салата с пресни зеленчуци, ядки или семена и свежи подправки, вместо да омахаш набързо каквото и да е готвено, обикновено в количества с пъти повече от необходимите.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Не ти ли се е случвало да говориш нещо на някого, докато се храни, или по-скоро набива нещо, и той да не дава признак, че разбира и дума - все едно е изключил? ;)
Това е нормалния и правилен начин на хранене - отне ми доста време докато го постигна. Трябва да отделяме необходимото внимание на процеса на хранене и да игнорираме останалите неща. Затова на гладен човек не се съобщават лоши новини - това ще навреди и на него (храни се с токсини) и на нас (защото е раздразнителен). Всъщност последното зависи от типа метаболизъм на човека - ако е някой с вълчи глад не го дразни.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss

...До хранителна пристрастеност се стига, когато храната е лишена от прана, и тялото гладува. Не е лесно да бъде излъгано, клетките искат да получат живителна енергия. Много пъти на ден може да вкарваме сладкиши от бяло брашно захар, маргарин и овкусителни есенции, шоколади от печено какао с изсушена кравешка кърма и захар, пържено бяло брашно в машинно масло ( рафинирано олио ) . От такава храна можем само да надебелеем и оглупеем. Тялото иска още и още но не получава нищо+ нищо.
...
Точно от такъв тип хранително пристрастяване страдах като малка -ядях само леб с маргарин и пакетирани отпадъци и ми беше супер вкусно. Майка ми се караше че ям, забележете, а не заради това, което ям. Това доведе до отказването ми от храненето, което причини проблемите ми с метаболизма, после доведе до сериозните ми 90 кила...чак през 2003та се справих с тия проблеми! Така че това не е мит! Хората отиват от едната крайност на другата, а проблемът си го има. Сега гледам по съвсем друг начин на храната, а именно:
Храната ни  може да е малко на обем и рядко да огладняваме. Нужно е да стабилизираме инсулиновите нива с природни храни, нисък гликемен индекс, съдържащи фибри и ензими....

И енергия! Писала съм го и преди тук, едно лято хапнах една праскова, която със своите има-няма 100 грама ми даде огромна енергия. Това ме преобърна :) Не че преди ядях килограми мръвка, просто месото засища дори и при по-малки количества. Въпросът е, че засища само физически, а енергийно даже отнема. Онази прасковка ми показа, че количеството не е необходимо да е много, ако качеството е високо!
« Последна редакция: 24-03-2010, 13:04:56 от beelee »
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:И особенно, ако прасковата е от твоята градинка... :whistling2 - emotloader:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss

Да, когато е събрала информация за теб :)
В книгите на Мегре пише, че ако вечер си миеш краката с отвара от коприва и после с нея поливаш растенията и овошките в градината си, те събират информация за теб и в плодовете си ще набавят всички хранителни вещества, които са ти необходими. Така може човек да не се разболее никога!
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Да, когато е събрала информация за теб :)
В книгите на Мегре пише, че ако вечер си миеш краката с отвара от коприва и после с нея поливаш растенията и овошките в градината си, те събират информация за теб и в плодовете си ще набавят всички хранителни вещества, които са ти необходими. Така може човек да не се разболее никога!


Ето учим се докато сме живи!.  Вече ще си поливам цветята в стаята  след като си мия краката. Надявам се като цъфнат цветовете да не лъхтят на чорапки  :Content_4 - emotloader:
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss

хахахаха  tooth
цветята сигурно ще синтезират аромат, който да неутрализира чорапения  :bleh
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Иванина

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Като нова тук само ще кажа,че повечето неща в статията са верни.Аз съм една от тези хранителни наркомани.Случвало ми се е на бегом да си купя от магазина кифлички от онези опакованите по 7-8бр. и в момента в който се прибера да ги изям за отрицателно време всичките и след малко да ги повърна на парчета.Но целта е постигната,напрежението е намаляло и следва гадната мисъл,че ето пак го направи. И така години.Не съм булимичка ,ако сте си го помислили.Повръщането не ми се случва по принцип,всичко по-често задържам и трупам килограми.Тогава отидох на психиатър.Не е нормално да ядеш без да си гладен,а да изпитваш натраливо желание да се тъпчеш... :Confus_3:,да нямаш воля въпреки,че знаеш че трябва да спреш.И психиатъра ми даде лекарство,което променяше нивото на серотонини и аз просто престанах да се тъпча и започнах да отслабвам без проблем.Всички дебеланковци осъзнаваме какво правим,но ние трудно да се справим сами.Най-трудно е да го признаеш не само пред себе си.След признанието следва вдъхновението.Аз вече нямам поблем да признавам търся вдъхновението си.Мисля,че го намерих. :love_006 - emotloader:
Активен

ivy_89

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

И психиатъра ми даде лекарство,което променяше нивото на серотонини и аз просто престанах да се тъпча и започнах да отслабвам без проблем. :love_006 - emotloader:
Лекарство? Какво е това лекарство?  :-\
Активен

Иванина

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Не знам дали трябва да го казвам?Все пак целта е да се справяме без лекарства.Щом като има успели значи може и без чичо Доктор.Ако смятате,че трябва да разкажа за този период от живота ми-ще го направя.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Цитат
Не знам дали трябва да го казвам?
А защо трябва да го криеш. Не е срамно, че си имал периоди от живота, в които си бил объркан. Срамото е да не го осъзнаваш и да си продължаваш по същия начин.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

ivy_89

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

Все пак целта е да се справяме без лекарства.
Напълно съм съгласна.
Но ти казваш, че си се измъкнала от кризата точно с помощта на някакво лекарство  и ми беше интересно  какво пък ще това чудо  tooth .
Активен

Иванина

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Не крия нищо.Периода в който взимах Ципралекс за мен беше ефективен и интересен.Мислех си,че не е добре да хваля във форума такива лекарства.Психиатърката ми сложи подходяща диагноза за да го взимам с намаление.Първо винаги съм искала да не пия лекарства за отслабване,защото си мисля,че човек рано или късно се пристрастява към пиенето на хапчето и не влага усилие да се справя сам.Второ при мен се появи сраничен ефект,който ми пречеше в работата.Трето въпреки намалението ми бе трудно да го купувам.Серотонина може да се променя с ядене на овесени ядки и банани.Тук отоншение има и триптофана като предшественик.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко

Не крия нищо.Периода в който взимах Ципралекс за мен беше ефективен и интересен.Мислех си,че не е добре да хваля във форума такива лекарства.Психиатърката ми сложи подходяща диагноза за да го взимам с намаление.Първо винаги съм искала да не пия лекарства за отслабване,защото си мисля,че човек рано или късно се пристрастява към пиенето на хапчето и не влага усилие да се справя сам.Второ при мен се появи сраничен ефект,който ми пречеше в работата.Трето въпреки намалението ми бе трудно да го купувам.Серотонина може да се променя с ядене на овесени ядки и банани.Тук отоншение има и триптофана като предшественик.

Не става дума за криене... Но наистина информация относно лекарствата няма голям смисъл да се споделя тук. Само за пример - аз също съм вземала известно време Ципралекс, радвам се, че ти е помогнал, но при мен ефектът беше точно обратния :(. Наистина, най-добре е да успяваме да се справяме без химии. Ако можеш да разбереш какво точно те кара да търсиш такива "отдушници", може би ще ти е по-лесно и да го преодолееш :). Винаги има начин, само да не се отказва човек ;).
« Последна редакция: 14-04-2010, 08:49:35 от Buku »
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

sunshine

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 47

АЗ!!! От известно време съм точно като наркоман  :Confus_3: Тъпча се, тъпча се, тъпча се, докато не ми стане лошо  :laugh: Знам, че не е никак смешно, ама и аз не знам какво ми става...ужас, добре че съм слабичка и не ми се лепи много (макар че 100 на 100 съм качила), сега като почна и да тренирам, да мисля за други неща (а не само да седя в нас-налагаше се!!!), се надявам този период да отмине, че ми е много кофти  :( Вредя си... много, знам..ама какво да правя?  :surpris_23: Безсилна съм пред себе си..как станах такава?  :surpris_23: Глупав пубертет  >:( Глупава работа..  :surpris_25:
Активен
You can chase a butterfly all over the field and never can catch it. But if you sit quietly in the grass it will come and sit on your shoulder.  :peperudi:

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Тъпченето има различни причини. Глад, породен от липса на някакви хранителни вещества или хормони (пубертет, критическа възраст), депресия и булимия.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко

Един вид - с еднаква вероятност ще се събудим нощем за да преядем със сладки понички с кафенце  и с една почти неовкусена леща-чорба?  Или сварени картофи неовкусени и прясно зеле.  Глупости. Наркотична зависимост  предизвикват САМО сладките тестени или шоколадени продукти , тези съдържащи кофеин  и в известна степен месото ( заради сходството във формулата на един от разпадните му продукти -пикочна киселина  с тая на адреналина, откъдето идва и донякъде еуфоричното въздействие на месото )  Това което е писал  начинаещият автор изобщо не касае храненето ,за което ние говорим тук и към което се стремим.  Веге и сурово хранене не предизвиква НИКАКВА зависимост !   Ако пък някой каже ,че  физиологичното чувство на глад  е патологично или наркотично .. си е направо за освидетелстване.   Искам да ми покажат най-големият чревоугодник на света , който да преяде пред мен с неовкусена салата от зеле с моркови + само леко подсолена леща. Или със  сурови орехи + ябълки
Я да видя къде е този ,дето ще преяде  със сварено неовкусено месо. Ще преяде друг път. Като си залъже малко глада и ще спре на момента.  А пък особено с този натриев глутамат , дето се ръга сега навсякъде - там нещата са други. Тоест - хората преяждат най-вече заради подправките. И защото ядат неестествена храна. Ако си ядат натуралната храна , никакви преяждания няма да има.  Нали и аз си спомням всичките си преяждания в миналото.  Едно от тях не е било със здравословна храна. 


Не можело да се преяде със здравословна храна, казва Бате Бино... Хайде дееее!
Снощи към осем опуках наведнъж не друго, а точно 5 портокала! :o Не е толкова страшно, все пак не са вафли, торти и пастички, ама в такова количество пак си е кофти - после 3 часа -> зверските киселини. Ще помисля пак преди да ям толкова плодове вечерно време  >:(.
Сигурно беше понеже почти не бях яла целия ден (това всячески избягвам да го правя, ама на - така се получи). Просто се сетих за теорията на Бате Бино, че със здравословни храни не се преяжда - е, не е такова преяждане, за което говорехме в тази тема, и няма много общо с така наречената "хранителна зависимост", но пак не е готино ;). Иначе, ако всички преяждаха с портокали, ехеее  ;D.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

 Не можеш да ми пребориш  лесно теорията, Вики . ( Аз знам че и не искаш де :)   )
 Винаги се подразбира  "при равни други условия" . Ако беше похапнала и през деня, портокалите нямаше да са толкова много, нали?
 Друго щеше да е ако вместо 5 портокала бяха 5 овнешки главички , нали? :)

Има и друго нещо обаче. Специално портокалите правят някаква кофти реакция в стомаха ако прекалим с тях.  И не е съвсем точно дори това да се нарече "преяждане". Следващият път пробвай със същото количество краставици , домати , моркови, пъпеш , банани или диня дори и се басирам , че няма да имаш никакви неприятности.   Това си е около 1200 гр. - нищо работа . 1200 гр.  банани мога да изям с кеф по всяко време . А като правех динената диета (9 дни) ,изяждах по 15-20 кг диня на ден.
Така че "теориите на бате Бино"  рядко се огъват :)   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694

Не можеш да ми пребориш  лесно теорията, Вики . ( Аз знам че и не искаш де :)   )
 Винаги се подразбира  "при равни други условия" . Ако беше похапнала и през деня, портокалите нямаше да са толкова много, нали?
 Друго щеше да е ако вместо 5 портокала бяха 5 овнешки главички , нали? :)

Има и друго нещо обаче. Специално портокалите правят някаква кофти реакция в стомаха ако прекалим с тях.  И не е съвсем точно дори това да се нарече "преяждане". Следващият път пробвай със същото количество краставици , домати , моркови, пъпеш , банани или диня дори и се басирам , че няма да имаш никакви неприятности.   Това си е около 1200 гр. - нищо работа . 1200 гр.  банани мога да изям с кеф по всяко време . А като правех динената диета (9 дни) ,изяждах по 15-20 кг диня на ден.
Така че "теориите на бате Бино"  рядко се огъват :)   


Леле, и това доживях, да срещна човек, който може да се окаже равен по изяждане на диня, бравос, това лято може да тестваме кой колко диня, череши или пъпеши може да изяде  :essen: :essen: :essen:
Но мисля, че измерването ти не е точно, явно си теглил изядените дини с корите, надявам се, че ги ядеш без корите  :Confus_3:
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

И корите се ядат- на сок. Много е полезен. ;) Стига да не е натровена динята.
Не се майтапя.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.172 секунди с 22 запитвания.