Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Въпрос към стопаните на котки/кучета и други домашни гадинки  (Прочетена 12869 пъти)

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92

Здравейте,
въпросът ми е към тези от вас , които отглеждат домашен люимец вкъщи.
С какво ги храните ?
Спазвате ли принципите за естествено хранене, така както за себе си, или залагате на готовите животински храни - консерви и гранули ?
После ще споделя какво ме терзае от известно време.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Според мен не ги хранят в 99.9 % от случаите. Така моята котка хвана рак и умря , от невидовата за нея храна.
« Последна редакция: 12-03-2010, 17:44:57 от titan »
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

Аз имам куче- храня го основно с кренвирши, хляб, и зеленчуци, плодове и ядки
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Имаме котка. Храним я с гранули, уж малко по-избрани. Не мисля, че това е най-правилното решение, но засега не мога да я мисля и нея т.е. да и купувам сурово месо и да и правя хапки с разни зърна.
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

Чудя се за котката си. Ако ще я обучавам на суровоядство, храната за нейния вид е месо. И аз я храня с готовите консерви, но се замислям като чета тук  ???
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA

Моята котка също я храня само с малките пликчета(паучове ли??) на Whiskas и на KiteKat, както и със суха храна от по-скъпичката.Естествената храна на котките е месото, но аз като не ям и няма от къде.Наште, ако ядат пиле примерно и дават да си хапне.Скоро и давах малко риба...хапна малко....назландисва се...и половината остана :surpris_23:
Много ми се иска да я храня здравосровно,защото кой знае какво има вътре в тази която купуваме,макар да е от скъпите,но нямам идея как :surpris_23:Тя е канибалче :love_007:  :Appetit_17: :essen:
Да се похваля, като говорим за котки.Онзи ден спечелих от една томбола за котешка храна на Gourmet.Вземаш малка консирвичка и за всяка ти дават картонче...отлепаш го и виждаш какво ти се е паднало(евентуално) tooth
Аз спечелих комплекта за разкрасяване и един пауч.
http://www.purina.bg/Home/Our+Brands/Special+Offers/Prize/?wbc_purpose=\etc\passwd&WBCMODE=PresentationUnpublished
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко

Имам куче и гризач (дегу). Обикновено ги храня с готови храни, макар и по-подбрани, но и експериментирам - давам им чат-пат зеленчуци, плодове и зърна. За кучето намирам месце от познати веднъж седмично; забелязала съм и че обича обелки от краставици и ябълки, та и това му давам  :Cherries.. С гризача най-вече експериментирам - един ден ще му дам парче ябълка, друг - орехче или лешник... Като видя, че ги яде - пак му давам, ако не ги докосва - значи не яде такива...
Предишният ми гризач (бял плъх) много обичаше кашкавал и сирене. Вкъщи така тествахме купените продукти - ако животното го яде, значи става... Не го ли яде - лошооо, кофти продукт  tooth.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92

Ау Свветльо, супер , отправям се към магазина да печеля и аз :) Искам леглото и чантата за път  ::)

писах писах и се затри всичко.... много ме е яд, цял ферман си беше

В кратце, имам коте на 6 месеца.
Преди съм гледала също котка ( котаракът на котараците)
Когато го взехме, 87 година е ясно че нямаше и помен от специализирана храна за котки, цял живот сме го хранили с варена риба и месо,ядеше и зеле, тиква и царевица.Беше си в прекрасно здраве, почина на 18 години , получи инсулт според вета.
Според сегашните разбирания и нововъведения, котките (че и кучетата) трябва да се хранят изключително с гранулирана храна.Истинско месо, хляб , зеленчук според 100 % от ветеринарите с които съм говорила им вредят... На зъбите, на храносмилателната система, на какво ли не.... та се чудя как едно време оцеляваха животните непомирисвали такива храни.Много ми прилича на проблема с човешкото хранене...всичко пакетирано, витамините в бурканчета, фибрите във флейксове....

после ще дописвам, има и още :)

п.п: а забелязали ли сте, дали животните ви се пристрастяват към определан марка/вид храна?
Според мен им блъскат някакви от сорта на глутамата.На вкус гранулите са ми като бульон на Маги примерно.Солени, мазни и си имат този специфичен вкус на мононатрив глутамат.Открила съм само едни без сол, Hill`s
« Последна редакция: 13-03-2010, 10:55:48 от зМиа »
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309

У дома котката е моя, тоест тя ми позволява да се грижа за нея и да си мисля че е моя  ;D
храни се и с каквото правя за нас и със специализирана храна за котки, 50 на 50, от готовите разни меса в кутии, сухи много не обича; и предпочита винаги нашата, сурово месо давам пилешко и други бели, сурова риба също яде ако е малка, иначе готвени. А ако има в ориза или в каквото и да е малко пармиджан тогава облизва до троха;
тя е доста дивичка и ловува от пролет до есен, носи в градината гризачи, гущери, малки птички, и това го прави въпреки че си има храна в купичката; сигурно донякъде следва инстинктите защото не винаги яде от тези жертви;
за тези, които дават повече сухи - не забравяйте прясна вода

 
« Последна редакция: 13-03-2010, 11:27:43 от ribkata »
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко


Според сегашните разбирания и нововъведения, котките (че и кучетата) трябва да се хранят изключително с гранулирана храна.Истинско месо, хляб , зеленчук според 100 % от ветеринарите с които съм говорила им вредят... На зъбите, на храносмилателната система, на какво ли не.... та се чудя как едно време оцеляваха животните непомирисвали такива храни.Много ми прилича на проблема с човешкото хранене...всичко пакетирано, витамините в бурканчета, фибрите във флейксове....

после ще дописвам, има и още :)

п.п: а забелязали ли сте, дали животните ви се пристрастяват към определан марка/вид храна?
Според мен им блъскат някакви от сорта на глутамата.На вкус гранулите са ми като бульон на Маги примерно.Солени, мазни и си имат този специфичен вкус на мононатрив глутамат.Открила съм само едни без сол, Hill`s

Охооо, моето куче ако истинските храни му вредят, досега да е заминало на кино (пу, да не чува дяволът!)  ;D. Досега две кучета съм гледала (първото доживя до дълбока старост), що зеленчук са изяли, пък нищо им е нямало; месо също... Мисля, че животното и само може до голяма степен да определи кое му вреди и кое - не; или поне стопанинът може после да види дали не се запича, няма разстройство, не повръща, или нещо подобно.
Колкото до гризачите - гледала съм хамстери, морско свинче, плъх, монголски джербил, дегу... Все са изкарвали по рекордно за такива малки животинки време и ми се струва, че до голяма степен е понеже редовно им давах ябълки и зеленчуци. Разбира се, в умерени дози... Но съм убедена, че е неправилно да се хранят само с гранулирана храна - разнообразие просто трябва да има.
А дали се пристрастяват, не знам, но по принцип не изключвам такава възмжност - затова гледам да ги редувам, да не е една и съща марка ;).
« Последна редакция: 13-03-2010, 12:13:48 от Buku »
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

Честито, Светльо, разкрасявай си я :flowers2:
Дали се пристрастяват? Моето същество обожава сварен черен дроб - и също храни, които го съдържат - само това съм забелязала. Обича солени храни, чипс, но не й давам. Иначе обича хляб, но преди всичко да го разкъса и разтроши из целия апартамент, не толкова за ядене  :Content_4 - emotloader:

Направи ми впечатление, че навън се опитва да "пасе" трева, понякога похапва магданоз, а ако я пуснем на стъблището, където през зимата съседите си слагат саксиите, започва да пасе наред  :Content_14:

И аз не съм стигнала до окончателно решение с какво да я храня постоянно.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Пристрастяват се. В началото бяхме купили гранулирана храна на Уискас. Това нашето коте подивя, направо летеше из къщата. Тогава се поровихме в нета. За Уискас и Фрискис пишеше големи "красоти".
Активен

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92

Вери, може ли линкове някакви, на английски ли търсиш ?

За масовите марки, Уисккас, Фрискас, Китикет и още милион незнайни, съм убедена че слагат пристрастяващи.Както и куп оцветители...гранулките са им във всички цветове на дъгата.Не мога да разбера за чий оцветяват животинска храна?За човешката ясно, белит хляб да е по-бял, черният да прилича на такъв, а всъщност от едно брашно се правят.Ама защо на котката оцветяват храната ?
И защо слагат сол?В естествена среда , котката не би яла сол.В момента сме на Роял Канин, ми и те са солени.Поне са едноцветни.
Когато имам време и варя меса разни, риба, дроб.Исках само с такава храна да я храня, но 1во организационно е по-трудно, 2ро след като вкуси гранулирана храна отказа риба дори...2 дни седя гладна и благоволи да хапне.
Та сега и слаам по няколко гранулки в бульона и месото.

амазониан, котките гледани в апартамент, без достъп до градинки имат нужда от специална трева.(оф, специална...едно време котаракът ми си ядеше обикновена, от ппред блока, ама сега всичко е опикано и мръсно та не бих дала) Продава се в пакетчета с коте, посажда се за 3-4 дни е готова.
Имат нужда от треволяк за да храносмилат или повръщат козината която поглъщат миейки се.

Та за храната, най-хвалените (както и най-скъпите) храни са на канин и хилл'с.
Някакви мнения за тях? На опаковката няма инфо за оцветители, белтъчното им съдържание също е по-високо сравнено с другите.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко


Ама защо на котката оцветяват храната ?
И защо слагат сол?В естествена среда , котката не би яла сол.В момента сме на Роял Канин, ми и те са солени.Поне са едноцветни.


Оцветителите - ми вероятно и тях заради стопаните - да запазят те поне илюзия, че дават на любимците си нещо "истинско"... Макар че не знам кой вече би се вързал на това, но много хора все още се водят по старовремския мит, колкото по-цветно - толкова по-добро  tooth.
За солта, не мисля, че я няма напълно в естествената им среда - все пак я има и в месото и рибата, нали?
Иначе темата е доста резонна и с право се безпокоиш, то си е за безпокойство... На мен ми прави впечатление, че и бездомните кучета вече не се нахвърлят на сух хляб и огризки, както едно време, а вече ядат само от кроасан нагоре  :o. Всичко останало само го подушват и подминават... Явно се намира кой да ги глези. Също и моето обожава захар - надуши ли нещо сладко, направо подивява, но гледам да не му давам. Един път му купих специален кучешки шоколад, да го поглезя, но, много интересно, не го яде - язък  tooth.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Та за храната, най-хвалените (както и най-скъпите) храни са на канин и хилл'с.
Някакви мнения за тях?
Точно тези минават и тук за хубава храна.
Линковете с инфо мисля, че бяха на английски. По-късно ще пусна, защото мъжът ми се ровеше преди.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:И аз имах кученце, но след като почина се зарекох да не наказвам по-вече животинчета.Нека си живеят в естествената си среда и да преодоляват , там каквото си трябва.Те също трябва да еволюират!!!Не съм много сигурна, че след като ги затворим в парникови/домашни/ условия, това за тях е по-добре.Освен това си представих , че мен някой си ме е харесал, приютил в златна клетка сам, саминка и ми се радва като на кученце, извеждаме всеки ден на разходка за каишка и...цъ...никак, ама, никак не ми допадна!!!Искам си свободата!!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss

Аз имам и котка и куче, като котката е на 13 години, а кученцето е на 5 месеца. Наблюдавам следното:
Котката е мега злояда, от готовите храни яде само на Пурина - Гурме пастетите. От познати знам, че пурина е една от най-хубавите готови храни. Освен тази храна, яде някакви гранули, но само като няма друго, а баща ми я глези и и пече черен дроб и бяло пилешко месо. Обича също риба тон и понякога яйца.
Миналата година я оперирахме от бучка на гърдата, която беше доста голяма и имаше опасност за нея. Да чукна на дърво, котето се възстанови напълно, няма метастази и е много жизнена, никога няма да и дадеш годините :)

Що се отнася до кученцето, той е прибран от улицата. Не знам дали е заради това, обаче яде абсолютно всичко - от авокадо до лук и чесън :Р Храня го или с Юкануба (Eucanuba - 130 лв. 15 кг пакет) или му готвя. Продават се смески за животни - меляни бъбреци, гръкляни, бели дробове и др. на кайма. Другото е черен дроб. Струват около лев за килограм - сварявам му един такъв пакет с чаша и половина ориз. Като се посвари и оризът омекне го изключвам и като спре да бълбука слагам някакви видове сурови ядки, основно елда, за да обере останалата вода. Робин е на 5 месеца, тежи близо 20 кг, има много гладка козина, умен е, енергичен и в добро настроение.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

зМиа, ми аз те забравих.
Мъж ми каза, че се е ровил тук:
http://kotkite.com/

И по-скоро форума.

и тук:
http://www.naturalnews.com/026080.html

Не мога да ти дам конкретна статия за жалост. Той проучваше нещата декември 2008.
Активен

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92

Вери, благодаря  :fluretaa: , тази вечер ще проучвам.За сега жувотното е на  гранули, тази седмица нямах време да се занимавам с нейните прищявки.Починах си от вмирисана на риба кухня  ;D

beelee , и мойта котка е прибрана от улицата , ама бързо захитря, почна да се прави и тя на голямото доброутро.Кога рупаше сух хляб, кога почна на пилешко филе да ми се мръщи...
М/у другото , вчера попаднах на статия в която изрично се предупреждат стопаните на кучета да не дават авокадо...ама защо не помня, нещо с мазнините беше.Ще се опитам да я изровя.

:kisss:И аз имах кученце, но след като почина се зарекох да не наказвам по-вече животинчета.Нека си живеят в естествената си среда и да преодоляват , там каквото си трябва.Те също трябва да еволюират!!!Не съм много сигурна, че след като ги затворим в парникови/домашни/ условия, това за тях е по-добре.Освен това си представих , че мен някой си ме е харесал, приютил в златна клетка сам, саминка и ми се радва като на кученце, извеждаме всеки ден на разходка за каишка и...цъ...никак, ама, никак не ми допадна!!!Искам си свободата!!!!

Съжалявам за кученцето ти!
Коя е естествената среда на бездомните градски животни?
Не съм съгласна с теб.Предпочитам да са затворени из апартаменти, на каишки , отколкото да гинат смазани под автомобилни гуми, тровени, зъзнещи през зимата и озверели от глад....
Идеалният вариант е да се гледа куче, особено по-голямо в къща с двор...ама пак не е толкова идеален като знам как живеят кучетата по селата, неотвързвани с години, на по 3 филии хляб на ден...
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA

Попаднах на нещо интересно за котките.На английски е,но като го пусна през гугъл преводач,горе долу се разбира.Все едно пиян тайландец се е учил да пише на английски   :Confus_34: tooth
На кратко,става въпрос,как да върнем котките си към тяхната естествена и истинска храна - суровото месо!
Те са хищници все пак,за разлика от нас!
http://www.rawfedcats.org/
Активен
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 23 запитвания.